Wojsko kupiło reprezentacyjne MSBS

19 września 2017, 13:37
Fot. R.Surdacki
Karabinek reprezentacyjny MSBS-R i karabinek bojowy Grot z granatnikiem - fot. J.Sabak

Inspektorat Uzbrojenia zawarł z Fabryką Broni w Radomiu kolejny kontrakt na dostawę 490 karabinków reprezentacyjnych MSBS-R. Wartość umowy to ponad 5,5 mln zł. 

Kontrakt na kolejne karabinki dla jednostek reprezentacyjnych został zawarty 31.08.2017 w wyniku negocjacji z jednym podmiotem rozpoczętych w czerwcu 2017 roku. W uzasadnieniu możemy przeczytać:   

Zmiana Wykonawcy, a tym samym pozyskanie innych karabinków reprezentacyjnych, spowodowałaby ich niekompatybilność z już wprowadzonymi i użytkowanymi w SZ RP, oraz nieproporcjonalnie duże trudności w jego użytkowaniu i utrzymaniu (w tym w zabezpieczeniu logistycznym). Powyższe argumenty uzasadniają okoliczności udzielenia zamówienia Fabryce Broni „Łucznik” – Radom Sp. z o.o. w Radomiu – w trybie zamówienia z wolnej ręki, o którym mowa w art. 131 h ust. 6 pkt 4 ustawy, w związku z art. 131a ust. 1 pkt 1 ustawy.

uzasadnienie Inspektoratu Uzbrojenia

MSBS Reprezentacyjny i GROT
Karabinek reprezentacyjny MSBS-R i karabinek bojowy Grot z granatnikiem - fot. J.Sabak

W związku z powyższym Inspektorat Uzbrojenia pozyskał w wyniku negocjacji z jednym oferentem, który na mocy umowy z marca 2016 roku dostarczył już 150 egzemplarzy 5,56 mm karabinka reprezentacyjnego, opartego na systemie broni MSBS dla jednostek reprezentacyjnych Wojska Polskiego, podległych Dowództwu Garnizonu Warszawa. Zastąpiły one w tych formacjach posowieckie karabinki wz. 1945 SKS. Nowy kontrakt na 490 karabinków MSBS-R został upubliczniony w Dzienniku Urzędowym UE w połowie września. Wartość brutto umowy wyniosła 5,538 mln PLN.

Czytaj też: Karabinek MSBS Grot. Nowa generacja polskiej broni [Analiza] 

 

5,56 mm karabinek reprezentacyjny to odmiana karabinka MSBS, strzelająca wyłącznie amunicją ćwiczebną. W porównaniu z pierwowzorem, karabinkiem podstawowym MSBS, zastosowano w nim lufę długości 508 mm, wydłużono łoże, magazynek ma pojemność 10 nabojów, a broń ma stałą kolbę, wzmocnioną dla zwiększenia sztywności niezbędnej podczas wykonywania musztry paradnej.

Karabinek reprezentacyjny jest bronią strzelecką powtarzalną, w której wszystkie czynności przeładowania broni użytkownik wykonuje ręcznie. Podstawową różnicą pomiędzy bronią w wariancie bojowym i reprezentacyjnym jest specjalny moduł lufy, pozwalający na wykorzystanie wyłącznie amunicji ślepej. W wyniku wykorzystania cechy charakterystycznej systemu MSBS, tj. modułowości konstrukcji, karabinek reprezentacyjny można bez trudu przekształcić w karabinek standardowy w wersji bojowej.

Zamawiający uznaje za konieczne wznowienie dostaw 5,56 mm karabinków reprezentacyjnych przez dotychczasowego Wykonawcę, tj. Fabrykę Broni „ŁUCZNIK” – Radom Sp. z o.o. […] Wprowadzenie do użytkowania kolejnego rodzaju 5,56 mm karabinka reprezentacyjnego: 1) utrudniłoby realizację procesu szkolenia pododdziałów reprezentacyjnych Wojska Polskiego, w szczególności Dowództwa Garnizonu Warszawa; 2) mogłoby spowodować konieczność zmiany lub opracowania nowych zasad w ceremoniale wojskowym dla tych pododdziałów; 2) nie zapewniłoby jednolitości w wyglądzie zewnętrznym ww. pododdziałów oraz podobieństwa do wersji bojowej 5,56 mm standardowego karabinka MSBS – Grot; 3) wymusiłoby przeszkolenie osób funkcyjnych (instruktorów oraz użytkowników) w zakresie eksploatacji nowego karabinka reprezentacyjnego.

uzasadnienie Inspektoratu Uzbrojenia

Czytaj też: Pierwszy kontrakt na "reprezentacyjne" karabinki MSBS dla Wojska Polskiego 

 

 

 

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 28
Reklama
PRS
wtorek, 19 września 2017, 16:23

,,Kontrakt na kolejne karabinki dla jednostek reprezentacyjnych został zawarty 31.08.2017" Ciekawe dlaczego NIE POCHWALILI się tym na MSPO w Kielcach na początku września... Może to jest tak, że z anonsowanego tysiąca zamówionych MSBS aż 490 sztuk będzie atrapami... ,,W wyniku wykorzystania cechy charakterystycznej systemu MSBS, tj. modułowości konstrukcji, karabinek reprezentacyjny można bez trudu przekształcić w karabinek standardowy w wersji bojowej." Żeby je przekształcić w broń strzelająca amunicją ostrą (bojową) to trzeba mieć zestawy konwersyjne. Nie słyszałem, żeby IU zamówił takie zestawy w ilości równej lub większej zamówionych MSBS-R... Żeby ,,przezbroić" żołnierzy Garnizonu Warszawa takie zestawy musiały by być zdeponowane w stołecznych koszarach a nie... w Radomiu. Oczywiście o szybkim przezbrojeniu nie ma mowy. Przypominam, że Batalion Reprezentacyjny (a właściwie Kompania) to jedyny zwarty, większy oddział Wojska Polskiego stacjonujący w lewobrzeżnej części Stolicy (czyli tam gdzie znajdują się Ministerstwa, Sejm, siedziba Prezydenta i Premiera, sztab Generalny, lotnisko, etc. W moim (i nie tylko) odczuciu pozbawienie żołnierzy broni bojowej było swoistym sabotażem poprzedniej ekipy MON w który obecna ślepo brnie dalej.

Abnwe
środa, 20 września 2017, 13:15

Proponuję iść i zaczepić żołnierzy na grobie nieznanego żołnierza w 10 sekund pojawi się kilku uzbrojonych żołnierzy z Batalionu Reprezentacyjnego i nie będą to SKSy. Ludzie przecieś MSBS-R to tylko broń reprezentacyjna.

NN
wtorek, 19 września 2017, 17:14

>" Przypominam, że Batalion Reprezentacyjny (a właściwie Kompania) to jedyny zwarty, większy oddział Wojska Polskiego stacjonujący w lewobrzeżnej części Stolicy (czyli tam gdzie znajdują się Ministerstwa, Sejm, siedziba Prezydenta i Premiera, sztab Generalny, lotnisko, etc." Jak ma Pan chwilę proszę się wybrać na Żwirki i Wigury, róg z Hynka. Trochę się Pan zdziwi.

NN
wtorek, 19 września 2017, 21:59

Wspaniała wiadomość. Karabin szturmowy systemu MSBS powinien być przetestowany przede wszystkim przez żołnierzy Kompanii Reprezentacyjnej, którzy jak nikt inny potrafią wychwycić niedoskonałości wieku dziecięcego tej niezawodnej, polskiej konstrukcji.

Palmel
środa, 20 września 2017, 12:27

Może broń skuteczna i dobra ale w kompanii honorowej ładniej by wyglądał nasz Radomski Mauser k98

m
piątek, 22 września 2017, 15:30

Ja stawiałbym na karabin Maroszka: to w końcu była rodzima konstrukcja, która prawdopodobnie gdyby nie wybuch wojny stanowiłaby uzbrojenie WP. Do tego VIS dla oficerów :) Powinniśmy nawiązywać do najlepszych tradycji :)

AWS93
środa, 20 września 2017, 13:30

10/10 ewentualnie samopowtarzalny inż. Maroszka. Ten reprezentacyjny MSBS wygląda paskudnie jakby w FB Radom nie było jakiegoś specjalisty od wzornictwa przemysłowego.

Mos
wtorek, 19 września 2017, 15:46

Tylko ta cena niepokojąco wysoka ! Wychodzi ponad 11tyś. za 1 szt. w hurcie za "golasa" bez elaktroniki / optyki.

J.M.P.
środa, 20 września 2017, 17:34

Dokładnie wychodzi ok 11 000 /szt. za golasa i to w dodatku wykastrowanego bo bez możliwości strzelania ostrą amunicją tylko ślepakami. Kolejna dotacja z budżetu dla państwowej fabryki.

Propozycja
wtorek, 19 września 2017, 15:39

Proponuję aby MON zakupił teraz partię "czołgów defiladowych" z blachy, napędzanych silnikiem z fiata pandy. I zużycie benzyny radykalnie się zmniejszy i czołgi takie, jako lżejsze, nie będą uszkadzać asfaltu.

Marek1
wtorek, 19 września 2017, 15:36

Zdaje się, że ekipa AM&Co w ramach skokowego zwiększania "potencjału bojowego" WP zamierza zmienić kompanię reprezentacyjna WP w BATALION reprezentacyjny. Dobry kierunek ... sugeruję stworzenie dodatkowo pułku reprezentacyjnego WOT i kompani reprezent. Żandarmerii Wojskowej(ulubiona formacja AM). Razem da to ok 1000 super żołnierzy uzbrojonych w pozbawione możliwości strzelania ostrą amunicją MSBS-R, ale za to z pięknymi bagnetami.

Mora
środa, 20 września 2017, 11:15

Przecież batalion reprezentacyjny istnieje od dawna. Widać poziom wypowiedzi w komentarzach dalej nie może odbić się od dna.

NN
wtorek, 19 września 2017, 17:15

>"Zdaje się, że ekipa AM&Co w ramach skokowego zwiększania "potencjału bojowego" WP zamierza zmienić kompanię reprezentacyjna WP w BATALION reprezentacyjny." Chyba coś Pan przegapił. Batalion Reprezentacyjny Wojska Polskiego został sformowany w 2001 roku, przeszło 16 lat temu.

Bolesław
wtorek, 19 września 2017, 15:36

Poprzednio kupiono 150 szt. w wersji ślepakowej. Moim zdaniem - bez sensu, ale powiedzmy. Teraz jednak już zanosi się na zakup prawie 500 kolejnych bezużytecznych dla wojska zabawek . Dlaczego więc do ciężkiej Anielki nie można zamówić normalnych MSBS-ów? Czy to oznacza, że dla żołnierzy batalionu reprezentacyjnego będą kupowane po dwie sztuki karabinków: "bojowe" i "niebojowe"? A jeśli nie - to jak będzie się czuł żołnierz mając w razie zagrożenia przy sobie tylko atrapę?

NN
wtorek, 19 września 2017, 17:17

Krótko: Dotychczas używane SKSy miały lufy "reprezentacyjne" o zwężonym przewodzie. W przypadku broni bojowej używanej do strzelania ślepakami stosuje się odrzutniki. Proszę nie klepać bzdur tylko zapoznać się z rzeczywistością.

aptekarz
wtorek, 19 września 2017, 15:20

W praktyce to atrapy, no ale co to ma za znaczenie. sprawa nieistotna.

robertpk
środa, 20 września 2017, 10:57

na 100 tys żołnierzy mamy 640 w jednostkach reprezentacyjnych ??? a ilu jest w orkiestrach i duszpasterstwie wojskowym ? 10 tys ??

vvv
wtorek, 19 września 2017, 14:34

niebojowy msbs kosztuje 12tys zł :D bojowy kosztuje podobnie a hk-416 kosztuje 6-7tyś :) nie ma to jak marża PGZ 300%

Konvi
wtorek, 19 września 2017, 15:10

Czyli dokładnie jaki HK 416? Może podaj dokładnie wersję, bo jakoś cywilna wersja MR223 poniżej 6,5 tyś. nie schodzi i spokojnie 10 tyś. też kosztuje.

Boomer
wtorek, 19 września 2017, 15:02

@vvv Nie ma to jak obliczać koszt karabinka dzieląc wartość kontraktu przez liczbę sztuk....

NN
wtorek, 19 września 2017, 14:56

MSBS-R kosztuje 11300 zł, MSBS kosztuje o 20% mniej, a HK 416 jest produkowany seryjnie od 12 lat więc porównywanie cen modelu wchodzącego do produkcji a już produkowanego od ponad dekady jest trochę nie na miejscu.

jasiu
wtorek, 19 września 2017, 14:34

Ważne, że nie strzelają ostrą amunicją. Nasi żołnierze reprezentacyjni będą walczyć wyłącznie na bagnety, udowadniając męstwo naszego wojska.

pr rp
wtorek, 19 września 2017, 15:43

Najprawdopodobniej chodzi o to by bez problemu można było przewozić ta broń np. na uroczystości za granicą kraju w których uczestniczą nasi żołnierze.By uniknąć zbędnych procedur. Broń można łatwo przerobić tak by strzelała ostra amunicją.

NN
wtorek, 19 września 2017, 14:58

Jasne, BRWP będzie szedł w pierwszej linii. A żeby zapewnić im odpowiednie zdolności ppanc w przyszłym roku na defiladzie będą szli z reprezentacyjnymi ppk. Naprawdę, nie wiem co kieruje ludźmi wypisującymi aż takie brednie.

emeryt
wtorek, 19 września 2017, 14:52

Cóż za bzdura, żołnierze batalionu reprezentacyjnego posiadają na swoim wyposażeniu również karabinki Beryl.

2008
piątek, 10 kwietnia 2020, 14:32

Dokładnie. Gdy ja byłem w reprezentacyjnej w twierdzy mieliśmy 2 szt. Sks i akms na stanie.

tomek
środa, 20 września 2017, 09:58

Moim zdaniem, MSBS-R z tym krótkim magazynkiem wygląda znacznie gorzej niż z normalnym. Wiem, że może chodzić o to by nie przeszkadzał przy wykonywaniu nim różnych, paradnych manewrów, ale mimo wszystko, tutaj wygląd ma znaczenie.

NN
środa, 20 września 2017, 12:03

Jestem za a nawet przeciw. Obecny magazynek jest za krótki, a 30-nabojowy to jednak nie to - psuje smukłą linię broni. Może 20-nabojowy byłby w sam raz?

Tweets Defence24