Reklama

Wojska Specjalne otwierają się na cywilów. Rusza ośrodek szkolenia

4 kwietnia 2016, 11:34
Komandosi
Fot. archiwum Jednostki Wojskowej Komandosów
Defence24
Defence24

Ministerstwo Obrony Narodowej opublikowało Decyzję nr 70/MON w sprawie naboru kandydatów na szeregowych zawodowych w korpusie osobowym Wojsk Specjalnych w 2016 roku. Otwiera ona drogę do Wojsk Specjalnych osobom, które wcześniej nie były żołnierzami zawodowymi i funkcjonariuszami.

Nabór prowadzony jest w Ośrodku Szkolenia w Jednostce Wojskowej Komandosów w Lublińcu. Zgodnie z podpisaną decyzją limit przyjęć wynosi 30 miejsc. 

Dotychczas o służbę w Wojskach Specjalnych mogli ubiegać się jedynie żołnierze oraz funkcjonariusze służb mundurowych. Dzięki nowemu ośrodkowi ruszy nabór także dla tych, którzy chcą zostać komandosami, a jeszcze nie służyli w wojsku. Pomysł utworzenia szkoły pochodzi jeszcze z 2014 r., jednak dopiero podpisanie decyzji przez ministra Antoniego Macierewicza dało początek ośrodkowi szkolenia Wojsk Specjalnych dla cywili. Decyzja nr 70/MON została opublikowana 1 kwietnia br.

Powstały Ośrodek Szkolenia JWK przeznaczony będzie do przygotowania w ramach służby kandydackiej osób mogących objąć stopień etatowy szeregowego i starszego szeregowego w pięciu jednostkach należących do Wojsk Specjalnych: JW GROM, JW FORMOZA, JWK, JW NIL, JW AGAT. Ośrodek będzie miał na celu przygotowanie do obsadzenia stanowisk przez wykwalifikowanych specjalistów, a tym samym zwiększenie zdolności bojowych oddziałów.

Za przeprowadzenie naboru odpowiadają:

- Komendant Ośrodka Szkolenia – za prawidłowy przebieg postępowania rekrutacyjnego oraz powołania do służby kandydackiej;

- Dyrektor Departamentu Kadr – za nadzór nad przestrzeganiem limitu przyjęć;

- Inspektor Wojsk Specjalnych – za określenie potrzeb szkoleniowych w jednostkach Wojsk Specjalnych oraz wskazanie stanowisk dla kandydatów, po ukończeniu szkolenia.

Warto wspomnieć, że według koncepcji leżącej u podstaw decyzji o powstaniu ośrodka, przeszkoleni żołnierze zostaną powołani do służby zawodowej w stopniu szeregowego w jednostkach Wojsk Specjalnych, ale poza zespołami bojowymi. Dołączenie do nich będzie wymagało odsłużenia trzech lat oraz ukończenia kolejnej selekcji.

(RS)

Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 14
Nieuważny
poniedziałek, 4 kwietnia 2016, 17:17

Decyzja z 1 kwietnia 2016 a termin zgłaszania kandydatów do 30 marca 2016 r. ???? Czy to pomyłka ? Warszawa, dnia 1 kwietnia 2016 r. Poz. 39 Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych DECYZJA Nr 70/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 31 marca 2016 r. w sprawie naboru kandydatów na żołnierzy zawodowych w korpusie osobowym Wojsk Specjalnych w 2016 r. Na podstawie § 1 pkt 9 lit. a i § 2 pkt 14 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 lipca 1996 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. Nr 94, poz. 426 oraz z 2014 r. poz. 933) ustala się, co następuje: § 1. W 2016 r. prowadzony jest nabór na szkolenie kandydatów na żołnierzy zawodowych w korpusie szeregowych zawodowych w specjalnościach Wojsk Specjalnych. § 2. Nabór prowadzony jest w Ośrodku Szkolenia w Jednostce Wojskowej Komandosów w Lublińcu, zwanym dalej „Ośrodkiem Szkolenia”. § 3. Limit przyjęć do Ośrodka Szkolenia w korpusie osobowym Wojsk Specjalnych wynosi 30 miejsc. § 4. Osoby ubiegające się o przyjęcie do Ośrodka Szkolenia składają wnioski do Dyrektora Departamentu Kadr za pośrednictwem właściwego dla tych osób wojskowego komendanta uzupełnień do dnia 30 marca 2016 r.

say69mat
wtorek, 5 kwietnia 2016, 06:57

Prima Aprilis ... czy też ponury żart rzeczywistości??? W elitarnych jednostkach USA służą wyłącznie żołnierze służby czynnej. Czyli tacy, którzy ukończyli kursy podoficerskie i oficerskie oraz związane ze swoją specjalizacją w siłach zbrojnych. Aby następnie wziąć udział w szkoleniu na operatora jednostek specjalnych. I to jest normalna droga kariery wojskowej, od żołnierza służby zasadniczej, do żołnierza jednostek specjalnych. Przecież w jednostkach specjalnych USA służą żołnierze posiadający stopnie oficerskie, pełniąc role zastrzeżone dla szeregowych żołnierzy w strukturze sił zbrojnych.

lhkfj
środa, 6 kwietnia 2016, 19:42

Oprócz poruszanych nawykow z bronią, teorii działań, zdrowia fizycznego, trzeba jeszcze mieć psychikę z wysoką odpornością na długotrwały silny stres, byle zawodowy szwej absolutnie niczym nie przewyższa cywila w selekcji do WS ;) no może,lepiej czyści buciory

byrrbyć
poniedziałek, 4 kwietnia 2016, 15:21

A to dobra decyzja? Przecież żołnierze i funkcjonariusze mają już jakieś przeszkolenie. Coś musza wiedzieć o budowie i obsłudze broni, odbyć jakieś strzelanie itd. Czy uczenie tego w ośrodku sił specjalnych jest racjonalne? Może stworzyć Szkołę Generalską dla maturzystów, kończysz i od razu jesteś generałem.

Kosmoplasta
wtorek, 5 kwietnia 2016, 13:05

Pewnych procedur lepiej jest uczyć od podstaw, niż próbować wyplenić stare nawyki.

m
poniedziałek, 4 kwietnia 2016, 17:39

Przeciętny policjant o broni i posługiwaniu się nią wie niewiele więcej niż przeciętny przechodzień. Przeciętny żołnierz może kapkę więcej, ale też szału nie ma. 30 stanowisk w zabezpieczeniu to nie jakiś szał - zwróćmy uwagę, że w USA przyjmują baby do oddziałów bojowych ........................................................

SEBO
poniedziałek, 4 kwietnia 2016, 16:23

"Może stworzyć Szkołę Generalską dla maturzystów, kończysz i od razu jesteś generałem." Nie ironizuje jesli nie umiesz czytac ze zrozumieniem tylko popros o wyjasnienie. W artykule napisane ze osoby ktore ukoncza ten kurs beda szeregwymi. Do tego by dostac sie do grupy bojowej trzeba odsluzyc 3 lata i przejsc kolejna selekcje. Dobre rozwiazanie, wielu nie chce byc np policjantem a chcialo by byc w WS.

Legion
wtorek, 5 kwietnia 2016, 16:58

Dobra decyzja ponieważ część chętnych cywilów przejdzie selekcję, a jak wiadomo sporo kandydatów odpada wiec czym większa pula "wejściowa" to tym lepiej. Sam pomysł był realizowany jeszcze za rządów starej ekipy, a aktualny minister tylko przyklepał decyzję... Dla krytyków proszę zobaczyć czy cywile stanowią problem w USA gdzie "SEALSem" można zostać z ulicy rzecz jasna pod warunkiem przejścia selekcji.

ciekawski
wtorek, 5 kwietnia 2016, 16:32

opisz jak- całą drogę od punktu werbunkowego US. Army- to bardzo ciekawe- z cywila Zielony Beret, Rangers albo Seals :))))))) sebo Dzisiaj, 05 Kwietnia, 12:39 Coo?? Do jednostek specjalnych w USA można iść z cywila..

xyz
poniedziałek, 4 kwietnia 2016, 12:52

Kandydaci będą musieli spełniać takie same wymagania jak zwykli żołnierze bądź funkcjonariusze służb mundurowych ubiegający się o przyjęcie do jednostek wojsk specjalnych.

Wojak
poniedziałek, 4 kwietnia 2016, 11:58

Macierewicz zrobił więcej dla obronności Polski w ciągu 2 miesięcy niż poprzednie kolejne rządy przez lata. No ale takich ludzi , którzy chcą coś zmienić , coś zrobić lub nie daj Boże rozwalić stare korupcyjne układy u nas się linczuje lub robi się z nich wariatów.

Czytelnik D24
poniedziałek, 4 kwietnia 2016, 12:07

To było zaplanowane od dłuższego czasu, organizowano ośrodek od dawna...

Daniel
poniedziałek, 4 kwietnia 2016, 11:49

A jakie normy dla kobiet? Bieg na 1km czas 5 minut, haha. Zamiast podciągnięć na drążku ( ja np robiłem na luzie 30) przysiady, zamiast pompek ławeczki, zero testów siłowych. I mamy kobiety żołnierki a nawet komandoski a faceci jada na zmywak do UK - politpoprawność i demokracja

Gor
poniedziałek, 4 kwietnia 2016, 12:03

Znalazłeś gdzieś może wymagania jakie muszą spełnić kandydaci, bo jestem ciekaw.

Reklama
Reklama
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama