WOT po raz pierwszy strzela Javelinami

17 czerwca 2021, 09:55
Zdj Javelin
Strzelanie zestawu przeciwpancernego Javelin. Fot. M.Dura
Reklama

W dniu 17 czerwca br. na poligonie Kijewo – Toruń odbyło się pierwsze w Wojsku Polskim strzelanie z systemu przeciwpancernego Javelin. Próby przeprowadzono w obecności ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka w ramach kursu doskonalącego instruktorów lekkiej piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej.

Pierwsze strzelanie przeciwpancernym pociskiem kierowanym Javelin (oszczep) przez polskich żołnierzy było przeprowadzone w ramach kursu doskonalącego instruktorów lekkiej piechoty realizowanego w powołanym dwa lata temu Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu. Zgodnie z oficjalnym komunikatem „obecnie w Toruniu szkoli się kilkudziesięciu instruktorów, którzy przekażą następnie zdobyte doświadczenie kolejnym operatorom systemu Javelin w WOT”. W sumie pierwszą fazę tego szkolenia ukończyło 60 instruktorów.

 image

Dron FlyEye. Fot. WOT

Zadanie zrealizowano w ramach jak najbardziej realistycznego scenariusza. Na drodze z Kijewa zorganizowano punkt kontrolny, który był chroniony między innymi przez wyrzucony w powietrze dron FlyEye. Wysunięty patrol oraz bezzałogowiec ostrzegły checkpoint o zbliżającym się przeciwniku, do którego zatrzymania wykorzystano standardowe uzbrojenie żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Próbę obejścia punktu kontrolnego zlikwidowano z wykorzystaniem lekkich moździerzy piechoty LMP-2017 kalibru 60 mm, karabinków automatycznych GROT, granatników przeciwpancernych, karabinów wyborowych BOR kalibru 7,62 mm i TOR kalibru 12,5 mm oraz amunicji krążącej Warmate. W momencie pojawienia się pojazdów opancerzonych do działania przystąpił trzy dwuosobowe zespoły przeciwpancerne wyposażone w zestawy przeciwpancerne Javelin. W dniu pokazu odpalono w sumie trzy rakiety. Dwie poruszały się torem wznoszącym, a jedna torem płaskim.

Na zakończenie strzelania minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wręczył pamiątkowe ryngrafy trzem wyróżniającym się uczestnikom kursu doskonalącego instruktorów taktyki lekkiej piechoty (m.in. „za determinację i ponadprzeciętne zaangażowanie”). Nagrody otrzymali: por. Iwona Adamiec z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, ppor. Piotr Strąk z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej i kpr. Sławomir Lingo z Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej.

image
Fot. M.Dura

 W swoim okazjonalnym wystąpieniu minister Błaszczak podkreślił, że za jego kadencji liczebność WOT wzrosła z 7 do ponad 27 tysięcy żołnierzy. Przypomniał również, że większość wyposażenia „terytorialsów” jest polskiej produkcji. Wskazywał przy tym przede wszystkim na: amunicję krążącą WARMATE, lekkie moździerze LM-2017, karabiny wyborowe GROT i TOR oraz karabinki GROT.

image
Lekki moździerz piechoty LMP-2017. Fot. WOT

Z informacji przekazanej w czasie strzelania m.in. przez dowódcę WOT generała dywizji Wiesława Kukułę wynika, że system ten będzie wykorzystywany na szczeblu batalionu, przede wszystkim w Brygadach Obrony Terytorialnej rozmieszczonych we wschodnich województwach Polski. W tym celu w strukturze Wojsk Obrony Terytorialnej pojawią się specjalistyczne zespoły przeciwpancerne (wstępnie określone jako „niszczyciele czołgów”), które poza Javelinami mają również wykorzystywać amunicję krążącą WARMATE i broń wielkokalibrową.

image
Strzelanie zestawu przeciwpancernego Javelin. Fot. M.Dura

Jak na razie Wojsko Polskie zakupiło 60 wyrzutni oraz 180 pocisków FGM-148F Javelin (umieszczonych w wyrzutni tubowej ATK) wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym. W skład pakietu szkoleniowego wchodzi również 8 trenażerów stacjonarnych EPBST, 17 makiet gabarytowo-masowych oraz specjalistyczne szkolenia. Natomiast pakiet logistyczny zawiera urządzenia diagnostyczne, przyrządy kontrolno-pomiarowe, zestawy narzędzi oraz zapas części zamiennych. Zgodnie z umową podpisaną w maju 2020 roku zamówienie ma zostać zrealizowane do końca 2021 roku. Kontrakt zawarty w ramach porozumienia międzyrządowego w trybie FMS za 54,5 mln USD nie zakładał offsetu i transferu technologii do polskiego przemysłu.

Wojsko Polskie pozyskało w ten sposób bardzo wyrafinowany system przeciwpancerny, który jest wykorzystywany od lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Wojska Obrony Terytorialnej otrzymały jednak najnowszą, produkowaną obecnie wersję Javelina, czyli FGM-148F, która od niedawna jest dostarczaną użytkownikom tego systemu. Pocisk ten dysponuje wielozadaniową głowicą kumulacyjną MPWH o większej skuteczności oraz zmodyfikowanym systemem naprowadzania.

Niewątpliwą zaletą systemu Javelin jest działanie według zasady „wystrzel i zapomnij”. Pocisk po starcie naprowadza się bowiem dzięki własnej, samonaprowadzającej się głowicy termowizyjnej. Dodatkowo rakieta FGM-148 może zwalczać cele zarówno z przedniej, jak i z górnej półsfery („top attack”), gdzie najczęściej jest najsłabsze opancerzenie. Zasięg maksymalny systemu to ponad 4 km.

image
Fot. M.Dura

Javelin to stosunkowo lekki zestaw przeciwpancerny (pocisk waży 11,8 kg, a wyrzutnia CLU 6,4 kg), który może być obsługiwany przez jednego żołnierza (w rzeczywistości zespół strzelający składa się z dwóch osób). Jest również prosty w obsłudze. Zadaniem strzelca jest jedynie odnaleźć cel, naprowadzić ponad niego kwadrat celowniczy, wcisnąć przycisk „lock” („blokada”) i przycisk spustu. Proces odpalenia zajmuje maksymalnie 20 sekund, ponieważ sama aktywacja głowicy termowizyjnej pocisku może trwać nawet do 9 sekund a celownika termowizyjnego wyrzutni CLU (Command Launch Unit) około 3 sekundy. W rzeczywistości czas potrzebny na oddanie strzału można skrócić (chociażby przez wcześniejsze włączenie kamery). Wyrzutnia posiada dodatkowo celownik dzienny oraz pasywny system identyfikacji „swój-obcy” pracujący w podczerwieni.

Rakieta systemu Javelin jest odpalana metodą „miękkiego startu” – tzn. główny silnik marszowy włącza się dopiero po opuszczeniu wyrzutni gdy pocisk znajduje się około 10 m od strzelca i lekko uniesie się do góry – dyszą do dołu. Ułatwia to strzelanie z ukrycia i wnętrza budynków. Strzelec po odpaleniu pocisku może natychmiast opuścić stanowisko, które jest dodatkowo trudne do namierzenia przez stosunkowo mało widoczną smugę gazów wylotowych silnika rakietowego w czasie lotu.

Najważniejsze jednak jest to, że Javelin jest chwalony przez żołnierzy za swoją prostotę, niezawodność oraz skuteczność.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 163
Reklama
Stefania Harper
piątek, 18 czerwca 2021, 09:37

To bardzo groźna broń

Kazik :)
sobota, 19 czerwca 2021, 16:32

Tak jak, wilk w babci skórze z bajki o Czerwonym Kapturku - Bracia Grimm - "— Ach, babciu,dlaczego masz takie wielkie uszy?—Abym cię lepiej mogła słyszeć!—A dlaczego masz takie wielkie oczy?—Abym cię lepiej mogła widzieć!—A dlaczego ręce masz takie wielkie?— Abym cię lepiej mogła objąć!—A dlaczego, babciu, masz taki brzydki, wielki pysk?-Aby cię łatwiej zjeść!I I w tej, że chwili wilk wyskoczył z łóżka i połknął biednego Czerwonego Kapturka." - tak powinien działać profesjonalny WOT-WP!!!!! Nowe motto WOT powinno brzmieć - Wilk w babci skórze to my!!!!! Żartowałem - :).

Kóma
piątek, 18 czerwca 2021, 08:56

Javelinami do demonstrantów? Nie za drogo ?

piątek, 18 czerwca 2021, 11:11

Jesteś z totalsów czy TSUE?

wesoły grisza
piątek, 18 czerwca 2021, 19:13

on ze Stronia Śl.

Z lekkim przekąsem
piątek, 18 czerwca 2021, 08:28

No i prosze. Jednym zamachem - uruchamiając trzy systemy Javelin uruchomiono WSZYSTKIE środki ppanc dysponowane przez WOT w tym województwie!! Bo na KAŻDE województwo WOT ma średnio "aż" 3 wyrzutnie i NIE MA nawet 3 szt Warmate. Ot potęga ppanc. No a już użycie 60mm moździerzy to.... ho ho!!

Franz
sobota, 19 czerwca 2021, 09:11

Ta bron jest wprowadzona na uzbrojenie US Army w roku 2020!. Chodzi o wersje F. Jedynym do tej pory krajem ktory otrzymal (dostal pozwolenie) kupna tej broni to wlasnie Polska. Ze jest jej za malo to oczywiste. Nawiasem mowiac to mam wrazenie ze chcialby pan wycofac mozdzierze z uzbrojenia WP?

J.
piątek, 18 czerwca 2021, 10:51

Powolutku bo powolutku, ale WP jest coraz lepiej dozbrajana. Javelinn jest o.k., ale czekamy na pirata i moskita w jak największej ilości.

W
czwartek, 17 czerwca 2021, 22:55

180 Javelinów 180 zniszczonych T-14

piątek, 18 czerwca 2021, 08:15

w starciu z t-14 to będzie 10-20% trafień

kris
piątek, 18 czerwca 2021, 11:17

Wystarczy

LOL
czwartek, 17 czerwca 2021, 23:25

Tak. Zwłaszcza że w pierwszym dniu strzelań tylko jeden, z trzech odpalonych, trafił w cel.

rer
piątek, 18 czerwca 2021, 13:37

Pocieszne jest to naginanie rzeczywistości a raczej pikseli przez niektórych do tez swoich tekstów promujących jedynie prawilną ciupagę górali. Od wczoraj jest już ze trzy wersje tego co się działo na poligonie mimo tego że wypłynęło kilka filmików ze strzelań. W rzeczywistości Javelin jest tak "słaby" i niedopracowany że Amerykanie używają go nie tylko w piechocie ale także jako VSHORAD przeciw dronom i uzbrojenie okrętów LCS przeciwko motorówkom.

ciekawy
piątek, 18 czerwca 2021, 12:45

Podaj wiarygodne źródło tych info. Tylko nie pisz że mam sobie poszukać w necie albo że twój tajny znajomy ci powiedział.

LOL
sobota, 19 czerwca 2021, 09:53

Nie musisz wierzyć. To samo, zapewne posiadając informacje z innego źródła, potwierdzają dziennikarze branżowi podpisujący się z imienia i nazwiska.

Jacek
piątek, 18 czerwca 2021, 07:24

No a ile w Rosji jest T-14?

Troll z Polszy
piątek, 18 czerwca 2021, 00:42

Bo koksowników nie było w wrakach celach ;-)

Rain Harper
czwartek, 17 czerwca 2021, 22:20

W komentarzach gruba trolownia, szkoda że pod Moskwą ludzie chude. Zjedz coś, Iwan.

Topick
piątek, 18 czerwca 2021, 07:57

podpowiem . W tłumaczeniu Harper równa się Iwan ;)

kmdr
czwartek, 17 czerwca 2021, 22:16

Na tą okoliczność proponuje ustanowić święto państwowe. Każdy średnio rozgarnięty 12 latek po 5 minutowym szkoleniu jest w stanie odpalić tą rakietę. Więcej zakupów mniej takich szopek.

Franz
sobota, 19 czerwca 2021, 09:18

Skad taka zgryzliwosc? Gdyby nie cena i problem z zakupem bardzo chetnie kupilbym jeden egzemplaz dla pana zeby pokazal pan jak bardzo jest pan trozgarniety po 5 min. "szkoleniu". Mamy za duzo swiat panstwowych i to pewnie zdaniem za malo lewackich? Moze tak swieto panstwowe z okazji likwidacji stoczni polskich?

Ciekawy
czwartek, 17 czerwca 2021, 20:56

Nowoczesne uzbrojenie, od tego nie ma odwrotu. Budowa nowoczesnej armii ma przede wszystkim czynnik odstraszający. Po to się zbroimy, aby nigdy do wojny nie doszło. Sam fakt istnienia WOT powoduje, że dzisiaj do takich wydarzeń do jakich doszło na wschodniej Ukrainie nigdy nie dojdzie. Pandemii zakłóciła proces szkoleń, ale z czasem WOT stanie się trwałym, skutecznym, i wartościowym elementem polskiej rzeczywistości.Na to trzeba jednak sporo czasu.

dropik
piątek, 18 czerwca 2021, 08:25

mżze tak będzie a może nie . Jednak ze te 5-7 mld zł jakie poszły na WOT można było kupić 60 himarsów z rakietami , lub nowych 50-80 czołgów. Wot może i miałby sens pod warunkiem zastosowania innej organizacji bez założenia , że ma byc ich 50tys . Ale tak to jest jak się naród straszy inwazją Rosji.

piątek, 18 czerwca 2021, 11:14

Można by kupić. Owszem. Ale dysponowane bez WOT śmieszne 50 tys "bagnetów" to gruuubo za mało. A sam sprzęt to za mało, ludzie t e ż są potrzebni. Spłycasz to bezpodstawnie. To nie jest wybór "zero-jeden"! Albo 50 tys WOT, albo nowe czołgi. Te rzeczy się nie wykluczają. Dadam, że PiS np. wydał "lekką rączką“ ponad 2 mld tylko na swoją telewizję, i będzie wydawał jeszcze wiecej.

tlokfm
sobota, 19 czerwca 2021, 14:37

I bardzo dobrze, ze wydal bo trzeba rownowazyc wroga wewnetrzego.

Jacek
piątek, 18 czerwca 2021, 07:25

Całkowita zgoda.

Honker Haker
czwartek, 17 czerwca 2021, 19:10

Wątpię by w razie wojny WOT miał wyższe morale niż zawodowcy. Potem porzucą te Javeliny jak Ukraińcy w Debalcewie i tyle je widzieli.

Franz
sobota, 19 czerwca 2021, 09:20

Ta watpliwosc wynika z obserwacji wlasnego morale?

bardzo, ale to bardzo ciekawy
piątek, 18 czerwca 2021, 07:59

To Ukraińcy mieli tam Javeliny?

Tommy
piątek, 18 czerwca 2021, 06:59

Dlaczego mają mieć wyższe morale? Bo będą walczyć na swoim terenie, mówiąc wprost będą walczyć na obszarze na którym mieszkają, żyją i pracują. Chyba to oczywiste

Box123
czwartek, 17 czerwca 2021, 19:07

Może w rządzie ktoś łaskawie zainteresuje się MONem i zrozumie, że na własne życzenie przegrywają wygrana bitwę. Po katastrofie jaką były rządy platformy, mając do dyspozycji takie środki jak obecnie (też dzięki dobremu zarządzaniu państwem) naprawdę trzeba wykazać się nie lada nieudolnoscią, żeby przez tyle lat nie podpisać praktycznie żadnego poważnego kontraktu (kraby i pierwszy etap Wisły zaliczam Macierewiczowi, a zakup f35 chociaż istotny traktuje jako zdarzenie zupełnie przypadkowe, bo gdyby nie seria awarii migow jestem więcej niż pewien, że żadnej umowy do dzis by nie było. No i oczywiscie dwie eskadry to pójście na zupełna łatwiznę, bo mniej się nie dało kupić, żeby niech było kompromitacji). Do tego żenująca umowa na chromowane, czarne samochody dla wojska (ostatnio widzialem jakiś materiał z dragona jak żołnierze mieli rozłożone maty na maskę do strzelań zza samodow, żeby ich nie zarysowac). Jeśli te samochody maja być zamiast honkerow to jest to nieporozumienie. A jeśli do wożenia tyłków oficerów w czasie pokoju to 600 to chyba trochę za dużo, a pegaz też chyba będzie trochę za ciężki na zastąpienie zwykłych honkerow, czyli nawet w tak banalnej kwestii nie potrafiono zrobić sensownego zakupu. Dysponując takimi środkami jakie mamy można było do dzisiaj podpisać wszystkie główne kontrakty i to w rozszerzonych wersjach (10 baterii Wisły i 30 narwii, 160 wyrzutni Homar z produkcją rakiet w Polsce, 600sztuk K2 pl i potem przynajmniej 200 K3 PL), gdzie cześć ofert leży na stole i byśmy je spłacili do ok 2027 roku (zostały by też środki na realizację kilku mniejszych programów typu karabiny, drony czy wyrzutnie p-pnc itp), a dostawy dobiegły by końca jakieś 5 lat później. A od 2025 mozna by zrobić drugą serię kontraktów (Orki, fregaty, Borsuki po minimum 100 rocznie i kolejne f35 itd). A nie mamy praktycznie nic, zawierane kontrakty są na mikroskopijne ilości, które w razie prawdziwej wojny nie odegrają żadnej roli, a Błaszczak piąty rok chodzi i opowiada bzdury, że chce żeby "wojsko było liczniejsze i miało najnowocześniejszy sprzet". Niech ktoś się obudzi bo w obszarze w którym rząd mógłby punktować sam sobie strzela w kolano. Nie mówiąc już o sytuacji na świecie, która zmienia się szybko na naszą niekorzyść, a my stoimy w miejscu i robimy dobra minę do złej gry

Franz
sobota, 19 czerwca 2021, 09:26

Zakup F 35 " zdarzenie przypadkowe" no i wiadomo wszystko.

Przeciętny Polak
czwartek, 17 czerwca 2021, 22:22

To jakaś polityczna reklama? Im dalej polityka i politykierzy od wojska tym lepiej. Szczególne te pobożne życzenia (fregaty, okręty podwodne) i mniej pobożne ale kosztowne F-35 (posłuchałbym w tej sprawie senatu USA). Politycy niech nie zajmują się kupnem czegokolwiek dla wojska (są jedynie od zapewnienia funduszy) sprawy wojskowe niech zostawia wojskowym.

Ciekawy
piątek, 18 czerwca 2021, 08:02

Serio? IU to chyba wojskowi są.

kowalski
czwartek, 17 czerwca 2021, 18:26

A co z Piratem czyli polskim p.p.Umarł w zapomnieniu?

korsarz
piątek, 18 czerwca 2021, 10:52

Pirat to pocisk p.p. z niższej półki. Nie ma opcji typu odpal i zapomnij. Czyli jest naprowadzany laserowo. Mniejszy zasięg do 2,5 kilometra. Będzie natomiast jak zakładam o wiele tańszy. Zatem nie ma problemu aby były dwa pociski p.p. jeden tańszy i mniejszych możliwościach a drugi droższy o większych możliwościach.

dropik
piątek, 18 czerwca 2021, 08:04

jeden rabin powie tak , inny nie. Jeśli kupią kolejne 200-300 wyrzutni javelina , a chodzą takie plotki , to nie będzie żadnego pirata , ani moskita...

Troll z Polszy
piątek, 18 czerwca 2021, 00:55

Pirat od stycznia czeka aż IU skończy się drapać po du...siedzeniu i wymyślą jakie zrobić próby państwowe. Niestety oddźwierny ambasady najważniejszego sojusznika nie strofuje Mario jak w przypadku Łoszczepa. Wincyj szybciej bo wąsate Jony za kałuża mogą stracić robotę

zeneq
czwartek, 17 czerwca 2021, 21:48

Pogłoski o jego śmierci są mocno przesadzone.

Kapik
czwartek, 17 czerwca 2021, 16:07

Dlaczego WOT? Dlaczego nie wojska lądowe?

piątek, 18 czerwca 2021, 08:34

A co to, WOT już nie może ćwiczyć? Jakiś zakaz?

ursus
czwartek, 17 czerwca 2021, 21:00

Raczej dlaczego jakieś fregaty, a nie PPK dla WL? Odpowiedź na Twoje pytanie wydaje się dość prosta: silniejszy ma wspierać słabszego - z racji przypisania do terytorium pierwszy będzie na miejscu, więc ma być dobrze uzbrojony. Tak ogólnie to priorytetem powinno być rozpoznanie, Homar, Narew, WRE i uzbrojenie po zęby lekkiej piechoty z naciskiem na nowe technologie.

Opel
czwartek, 17 czerwca 2021, 20:02

Bo WOT to prawdzie patriotyczne wojsko! Reszta armii tzw. Operacyjne to lemingowe sieroty Lgbt.

Chateaux
czwartek, 17 czerwca 2021, 20:02

Bo jest prostszy w obsludze niz Spike, a WOT ma mniej czasu na szkolenie.

Wawiak
czwartek, 17 czerwca 2021, 19:48

Bo np. WOT ma dużo prościej z zakupami? Swoją drogą ciekawe, że z systemem zakupu dla reszty wojska od lat nie można nic zrobić. Innymi słwoy: jak proceduralnie sparaliżować modernizację armii..

Co robi MON?
piątek, 18 czerwca 2021, 08:45

Jak nie można? Wystarczy zmienić szkodliwą ustawę. Ciekawe natomiast, że PiS od 6 lat kompletnie n i c z tym nie zrobił. Jakoś Macierewicz rozpoczął serię zakupów i to w dużej mierze w Polsce. Błaszczak rozpoczął natomiast blokowanie polskiego prywatnego - i co o najważniejsze efektywnego - przemysłu zbrojeniowego, ale dostało się także np. PIT-Radwarowi. Rozpoczął też absurdalne krociowe zakupy "za oceanem", wszystko bez prawidłowo prowadzonych przetargów. Zablokował też wszystkie programy śmigłowców, zdewastował programy morskie ale przede wszystkim dronowe. Ale w najgorszej sytuacji jest obrona ppanc, bez ppk na jakimkolwiek śmigłowcu mimo posiadania w sumie aż 230 szt, i mimo posiadania blisko 70 szt rodziny Sokół/W3 które mogłyby być wystarczającymi śmigłowcami wsparcia pola walki z rakietami SPIKE i rakietami 70mm kierowanym laserem, na które już coś 5 czy 6 lat temu Mesko podpisało listy intencyjne np. z Thalesem.

Ernst
czwartek, 17 czerwca 2021, 18:51

Wojska lądowe mają lepsze ppk Spike, które oprócz termy mają jeszcze manual po kablu.

piątek, 18 czerwca 2021, 11:17

Wojska lądowe "wożą"

a co za różnica
czwartek, 17 czerwca 2021, 18:15

WOT to też wojska lądowe

asd
czwartek, 17 czerwca 2021, 18:10

Z tego samego powodu dlaczego to WOT a nie wojsko miały tłumić strajk kobiet - zaufanie partii.

Chyżwar dawniej Marek
piątek, 18 czerwca 2021, 08:10

Już widzę WOT tłumiący strajki kobiet albo jakieś inne. Żeby takie rzeczy robić trzeba mieć przygotowanie. Zarówno teoretyczne, jak i praktyczne. Gdyby WOT się tym zajmował farsa by wyszła i nic więcej.

Rain Harper
czwartek, 17 czerwca 2021, 22:15

Bzdury.

rer
czwartek, 17 czerwca 2021, 21:59

I po co powtarzać te Ruskie wrzutki jak pudło rezonansowe.

Antytroll
czwartek, 17 czerwca 2021, 22:46

A co oni innego potrafią?

Eter
czwartek, 17 czerwca 2021, 21:51

Naród z partia a partia z narodem. POKO :)

Fd
czwartek, 17 czerwca 2021, 20:56

Hahaha skąd wy się bierzecie???

Laki
czwartek, 17 czerwca 2021, 20:40

KŁAMSTWO

zeneq
czwartek, 17 czerwca 2021, 15:51

Zamiast stękać że to zawodowi powinni dostać w pierwszej kolejności przypomnijcie sobie kto próbował ramię w ramię z lobbystami znad Morza Martwego uwalić każdy inny produkt PPK. Toż to armia wybrała tezę że poza SPIKE nie ma życia. Więc WOT to naturalny kierunek. Nie potrzeba w tej formacji całej tej karuzeli badań i kwalifikacji MON i IU, aby zakupić sprawdzony w wielu wojnach sprzęt. To do kogo niby te pretensje? Zresztą WOT po wewnętrznych kwalifikacjach przekazuje sprzęt do jednostek regularnych. To jest właśnie ta krótsza ścieżka implementacji nowego sprzętu.

Świetlik
czwartek, 17 czerwca 2021, 15:39

Szkoda , że jest ich tak mało.

rer
czwartek, 17 czerwca 2021, 22:01

To tylko na trzy wschodnie brygady WOT, 180 pocisków to nie jest tak mało.

Kpisz?
piątek, 18 czerwca 2021, 08:50

To średnio po 3 wyrzutnie na każde województwo (zatem na każdą brygadę WOT!) To żenada nie zakup. Niemcy jak zamówili Enforcery to od razu 800 szt., a to tylko początek ich zakupów.

rer
piątek, 18 czerwca 2021, 12:55

Czytanie ze zrozumieniem przekracza możliwości umysłowe plemienia znad Wołgi?

viper
czwartek, 17 czerwca 2021, 18:44

Do szkoleń wystarczy. W razie realnej potrzeby można szybko przerzucić do Polski więcej sztuk w ramach współpracy krajów NATO.

Przestań śnić
piątek, 18 czerwca 2021, 08:53

Można też marzyć , że przerzucą do nas ze 20 szt B52, kilka Wirginii i ze dwa lotniskowce. Możesz marzyć dalej. Liczy się wróbel w garści, a nie gołąb na dachu!!! Śnij dalej. Nie zapominaj, że są szacunki, że do Warszawy Rosjanie mogą dojść w 5 godzin.

ciekawy
piątek, 18 czerwca 2021, 12:49

W ramach systemu Agile Combat Employment Amerykanie przerzucili do Polski 24 gotowe do walki samoloty jednym rzutem. Ja wiem że takie rzeczy w Rosji to tylko w snach ale tu na zachodzie to rzeczywistość.

Kazik :)
sobota, 19 czerwca 2021, 08:04

A Rosjanie będą siedzieć i przyklaskiwać.

BekazNATO
piątek, 18 czerwca 2021, 00:21

Tak szybko jak Rosjanie dojadą do Szczecina?

kd12
czwartek, 17 czerwca 2021, 15:38

Czyli ppk FGM-148F Javelin to lekki pocisk ppanc ?

kmdr
czwartek, 17 czerwca 2021, 22:19

AGM-114 Hellfire sam nie targniesz- to jest lekki pocisk ppk.

Ernst
czwartek, 17 czerwca 2021, 18:53

W zasadzie to był projektowany po to by zastąpić granatnik Dragon i do tej roli jest ok. Gorzej, że niektórzy uważają go za lepszy niż Spike czy MMP.

hihi
czwartek, 17 czerwca 2021, 15:29

A naprawde byloby tak... drona by nie bylo wiec zakladam ze WOT zauwazylby zblizajacegfo sie wroga (przez lornetke). Zrobionoby zasadzke i pokonano wroga po czym na caly teren spadlyby pociski artylerii wroga co zakonczyloby walke.

Wawiak
czwartek, 17 czerwca 2021, 19:35

Co się będziecie rozdrabniać? Od razu obsadźcie grzybami 8-] Prawdę o was powiedziano: jesteście jak Górna Wolta, tyle, że z rakietami.

BB
czwartek, 17 czerwca 2021, 15:24

BRAWO

Sidematic
czwartek, 17 czerwca 2021, 15:01

Błaszczak, Błaszczak czy to nie ten, który anulował opcję zakupu WARMATÓW tak że kupiliśmy 100 zamiast obiecanego 1000?

piątek, 18 czerwca 2021, 06:49

100 zestawów po 10 czyli 1000.

Z prawej flanki
piątek, 18 czerwca 2021, 10:24

Kupiliśmy 10 zestawów po 10szt, z opcją na kolejne 90 zestawów. MON nigdy nie wykorzystał opcji w kontrakcie.

Dudal
piątek, 18 czerwca 2021, 10:06

Tyle obejmowała cała umowa, ale 90 zestawów po 10 sztuk to była opcja, której nie zrealizowano. Także przedmówca ma rację.

Szczyty zakłamania
czwartek, 17 czerwca 2021, 14:59

Błaszczak "wskazywał przy tym (...) na: amunicję krążącą WARMATE" czyli tą, której zamówienie w ilości większej niż 100 sztuk sam anulował zaraz jak tylko dostał ten stołek.

mzs
czwartek, 17 czerwca 2021, 14:46

Do obrony Polski w sam raz. Szczególnie że WOT-owcy znają okolicę, jej topologie czy wąskie gardła idealne na zasadzki. I dogadają się ze wszystkimi dookoła żeby np. ktoś 'przez przypadek' zablokował drogę jak będzie kolumna czołgów przechodziła. A przeciwnik, który będzie musiał walczyć z armią regularną, WOT-owcami i ludnością z góry skazany jest na porażkę. Tony sprzętu w tym nie pomogą jak można się było przekonać w Iraku czy Afganistanie.

Hmmmmm
piątek, 18 czerwca 2021, 08:57

Już widzę twoją "ludność z gór" np. na Przesmyku Suwalskim.....

Z prawej flanki
czwartek, 17 czerwca 2021, 16:59

No tak, bo topografia polski jest dokładnie taka jak Afganistanu, a potencjalny przeciwnik jest tak samo wrażliwy na ew straty w cywilach, jak kontyngenty zachodnioeuropejskich państw na bliskim schodzie. Skąd wy "eksperci" się bierzecie?

Ech
czwartek, 17 czerwca 2021, 23:06

O swojej ojczyźnie też piszesz " rosja"...?

piątek, 18 czerwca 2021, 08:13

Masz na myśli siebie?

AXM
czwartek, 17 czerwca 2021, 14:18

A trafili w cokolwiek ??? :)

kmdr
czwartek, 17 czerwca 2021, 22:20

Jak to już odpali to trafi. Przy odpalaniu miewają problemy.

LOL
piątek, 18 czerwca 2021, 10:26

Przy trafianiu, równie częste.

Obserwator
czwartek, 17 czerwca 2021, 18:27

Zdziwisz się pewnie, ale wszystkie trafiły.

Z prawej flanki
czwartek, 17 czerwca 2021, 23:20

Wczoraj strzelano trzema: dwa w top attack- jeden nie trafił, drugi trafił w błotnik, trzeci w trybie direct- trafienie w płytę przednią pancerza. dystans 1200-1600m. Dzisiaj znowu strzelano trzema. Zgadnij jaki dystans i jaki tryb wybrano, żeby ministre był zadowolony?

precz z dezinformacją
piątek, 18 czerwca 2021, 08:40

No jaaaki "zorientowany". Ja też se moge napisać cokolwiek mi przyjdzie do głowy.

Z prawej flanki
sobota, 19 czerwca 2021, 20:34

Oczywiście że możesz- jak chcesz się wygłupić. O problemach ze strzelaniem F&F w takich warunkach powszechnie wiadomo wśród użytkowników PPK. Występują one nie tylko w Javelnie (gdzie nawet w maualach oficjalnie pisze o tym producent), ale też (w mniejszym stopniu) w Spike. Przy wysokiej temperaturze otoczenia, wystarczy choćny nagrzana łacha piasku o podobnej powierzchni do celu, w odległości max 100m od celu, i dochodzi do dryfu pocisku na kontrast termalny. Dla uczciwości zaznaczyć należy że strzelano wersją "F"- docelowa dla nas wersja "G" ma poprawioną głowicę i algorytmy sterujące mające zmniejszyć, ale nie wyeliminować problem. Dlatego w takich warunkach PPK używa się w trybie F&O&U. Javelin takiego trybu nie ma i tu wychodzi podstawowa przewaga Spika. Tańszego w zakupie (!) i produkowanego w kraju.

Fanklub Daviena i GB
piątek, 18 czerwca 2021, 18:02

"a też se moge napisać cokolwiek mi przyjdzie do głowy." - co dzień to robisz, pisząc jakieś brednie o Nawalnym czy Skripalach "otrutych nawiczokiem"... :D

Antek Muzykant
czwartek, 17 czerwca 2021, 13:37

Prawie nie dymi

piątek, 18 czerwca 2021, 11:22

Jak każda inna rakieta

xer
czwartek, 17 czerwca 2021, 14:50

jak to rakieta ....

Gewsa
czwartek, 17 czerwca 2021, 13:23

Odpalono trzy, a ile trafiło? Spike daje możliwość ataku zza zasłony i do ostatniej chwili można zmienić cel

Jarek
czwartek, 17 czerwca 2021, 15:05

Jak do ostatniej chwili to nie "wystrzel i zapomnij" tylko "wystrzel i śledź" i czekaj, módl się na efekt...

Seba
czwartek, 17 czerwca 2021, 13:55

Zaskoczę Cię, wszystkie trzy w celach.

Wera
czwartek, 17 czerwca 2021, 20:05

A co? Byłeś celem i odebrałeś trafienie?

LOL
czwartek, 17 czerwca 2021, 23:22

Wczoraj trafił jeden na trzy- i to w trybie direct (pozostałe dwa, które pudłowały, w top attack). Dzisiaj przy ministrze strzelano tylko direct.

dropik
piątek, 18 czerwca 2021, 08:08

co oznacza ,że kupilismy najlepsze granatniki ppanc na świecie , brawo my :P

Dropik
czwartek, 17 czerwca 2021, 13:45

ponoć było słabo bo w takie upały ten tryb naprowadzania się nie sprawdza. Po przerwie i rozgrzaniu celu przy pomocy "ogniska" udało się osiągnąć te 66% celności. Oczywiście strzelał gość z WS czasowo przeniesiony do WOT.

rer
czwartek, 17 czerwca 2021, 22:04

A wygląda na to że dobrali tak scenariusz żeby obalić takie właśnie fejki z internetów.

Hahaha
czwartek, 17 czerwca 2021, 21:21

Ponoć to średnia życia w rosji jest wyższa niż w Bangladeszu ...

Chateaux
czwartek, 17 czerwca 2021, 20:08

Tyle samo w tym prawdy ile w twoerdzeniach ruskiej prasy, ze Ameryksnie dali Ukraińcom Javeliny bez prawa ich używania na froncie.

y
czwartek, 17 czerwca 2021, 16:40

Ponoć...

To
czwartek, 17 czerwca 2021, 16:35

Ale wyssane z palca bzdury opowiadasz.

dropik
czwartek, 17 czerwca 2021, 20:40

Kotekta. Pierwszego dnia 4 pociski. 3 pudła z top atak jeden celny na wrost. Drugiego dnia 3 trafienia na wrost z małej odległości , cele podgrzane bo gorąco było. Taki urok wersji F. Pokazowka dla ministra

Onucek
czwartek, 17 czerwca 2021, 15:50

Ponoć nie było słabo, wszystkie 3 trafiły w cel.

Troll z Polszy
czwartek, 17 czerwca 2021, 15:49

Toż to pomówienia, jak to możliwe że Javelin najlepszy bez ogniska trafiał jeden na cztery :-) Brawo Mario

dropik
czwartek, 17 czerwca 2021, 19:24

Jak był minister to już trafili. Na wprost ;)

Troll z Polszy
piątek, 18 czerwca 2021, 00:46

Ale jakie ogniska były we wrakach :-) spokojnie można było wrzucić karkóweczke i by w trzy minuty była gotowa ;-)

Kazik :)
sobota, 19 czerwca 2021, 15:53

1:42 na filmach dziwny dymiący białym dymem. komin na wraku/celu - film do artykułu D24 pt. Gen. Kukuła: otwieramy drogę do wprowadzenia systemów Javelin.

Kazik :)
czwartek, 17 czerwca 2021, 13:19

Dwie rzeczy "zadziwiają" w ppk Jevelin poza owszem przypodobania się USA-nom - waga (pocisk waży 11,8 kg, a wyrzutnia CLU 6,4 kg) oraz system działania wystrzel i zapomnij - Po pierwsze: są ppk lżejsze i bardziej dedykowane lekkiej piechocie - Spike SR max 10 kg ( zasięg skuteczny max 2 km - wystrzel i zapomnij vias widzieć-widzę i strzelam - zbędne jest zadanie "top attack") - WOT z buda chodzi aż miło i brak lekkich pojazdów terenowych; Po drugie: zasięg 4 km ppk Jeveli jak ja to zobaczę/cel, jak obszar obserwacji na europejskim teatrze działań to max 2,5 km. Pytanie po co mi to? Rzeczowe odpowiedzi proszę nie "davidowe" bzdety.

ktos
czwartek, 17 czerwca 2021, 15:27

no faktycznie roznica w warze jak nie wiem co... 2kg. Zeby to bylo polowa wagi moznaby sie podniecac.

Kazik :)
czwartek, 17 czerwca 2021, 18:24

Wstąp do WOT to zobaczysz jakie ma znacznie te przysłowiowe 2 kg.

Ech
czwartek, 17 czerwca 2021, 22:37

Wstąp do zawodowych, to 100 gram więcej będzie uwierać.

Kazik :)
czwartek, 17 czerwca 2021, 18:16

Chyba nie wiesz co napisałem: Jevelin- waga (pocisk waży 11,8 kg, a wyrzutnia CLU 6,4 kg - masa bojowa to ok. 20 kg - załoga 2 ludzi) a Spike SR 10 kg - 1 szwej, to wszystko nic więcej.

m
czwartek, 17 czerwca 2021, 14:34

Można wejść na dach budynku, wzniesienie; wtedy 4 km się przyda

Z prawej flanki
czwartek, 17 czerwca 2021, 17:02

Nie nie przyda się. Co z tego że paliwa w pocisku starcza by poleciał na 4km, jak termowizja w SKU Javelin nie jest w stanie uchwycić celu z odległości większej niż 2,5 km? Po to w Spiku jest światłowód- bo to jedyny sposób by wykorzystać taki zasięg.

Kazik :)
czwartek, 17 czerwca 2021, 16:26

Budynek to wykrycie stanowiska CLU po strzale i jego zniszczenie. Rosjanie nie są głupi. Tu trzeba dojść niepostrzeżenie i wystrzelić a następnie wiać. A jak tu wiać przy tej masie CLU - 6,4 kg i cenie 500 tys USD. :) Czyżby jednorazówka tak droga?

piątek, 18 czerwca 2021, 09:02

Budynek to wykrycie? A jednak wszyscy na świecie z radością strzelając budynkow? Nawet "niegłupi" Rosjanie! Tu trzeba bracie MYŚLEĆ, zanim się coś chlapnie aż t a k bezmyślnie.

Kazik :)
sobota, 19 czerwca 2021, 14:49

Wieluń - 1 września 1939 r.

Kazik :)
sobota, 19 czerwca 2021, 08:10

Warszawa 1944, Stalingrad 1942-43, Grozny 1994-95, Aleppo 2012-16, tam wszystko lśniło po działaniach zbrojnych-dotyczy to również małych miast-Caen 1944. Chlap dalej.

Dziekan
czwartek, 17 czerwca 2021, 20:27

Jeśli 7 kg dla kogoś to dużo, to trzeba zacząć robić pompki.

Kazik :)
czwartek, 17 czerwca 2021, 22:36

Robię, trenuję jestem przygotowany a ty........? (były WOT-men). :)

Paweł P.
czwartek, 17 czerwca 2021, 14:22

Im więcej broni przeciwpancernej – różnej maści, tym lepiej... Niech ćwiczą!

Wppr
czwartek, 17 czerwca 2021, 21:21

Pewnie ze tak!

Wojak
czwartek, 17 czerwca 2021, 16:47

Dobrze mówisz

Kazik :)
czwartek, 17 czerwca 2021, 16:21

Nie neguję tego.

zxcvb
czwartek, 17 czerwca 2021, 14:15

Z tego co pisali na MilMagu to Rafael nie był szczególnie zainteresowany tym przetargiem. Amerykanie bardziej lobbowali. Tak jak jest napisane, dron obserwacyjny współdziała z operatorem PPK. Po za tym ma być kupiony dodatkowy PPK z możliwością strzelania spoza horyzontu.

LOL
czwartek, 17 czerwca 2021, 17:03

O jakim przetargu piszesz, skoro żadnego nie było? Javeliny kupiono "z wolnej ręki". Dlaczego? Bo tak.

Kazik :)
czwartek, 17 czerwca 2021, 16:24

Dron obserwacyjny to wykrycie stanowiska CLU po strzale i jego zniszczenie. Rosjanie nie są głupi. Tu trzeba dojść niepostrzeżenie i wystrzelić a następnie wiać. A jak tu wiać przy tej masie CLU - 6,4 kg i cenie 500 tys USD. :)

piątek, 18 czerwca 2021, 09:03

6,4 kg to dla ciebie problem??? Moje zakupy czasem ważą więcej. Co za brednie!!!

Kazik :)
piątek, 18 czerwca 2021, 15:38

Tak żołnierz/piechociarz tylko boso i ostrogach biega!!!! Też mi porównanie - co za brednie!!!!

Dropik
czwartek, 17 czerwca 2021, 13:49

ale są mityczne amerykańskie zapasy na na czas "W" tyle ,że to nie zimna wojna. nikt nie ma wielkich zapasów . wg przecieków grożą kolejne 200-300 wyrzutni , a to oznacza koniec krajowych programów typu piorun , moskit.

Chyżwar dawniej Marek
piątek, 18 czerwca 2021, 08:26

Ciekawe po co? Kosztują więcej niż lepsze od nich Spike a skuteczność jak widać na załączonym obrazku jest taka sobie.

Kazik :)
czwartek, 17 czerwca 2021, 18:47

I mamy odpowiedź - gen. się wygadał - D24 - Gen. Kukuła: otwieramy drogę do wprowadzenia systemów Javelin - 17 czerwca 2021, 15:17. Podczas gdy USMS testuje Spike SR - D24 - Lekki Spike strzela w Stanach Zjednoczonych [WIDEO] - 28 stycznia 2021, 13:16.

Kazik :)
czwartek, 17 czerwca 2021, 16:59

To rozumiem, wytłumaczenie rozsądne. :)

dropik
czwartek, 17 czerwca 2021, 20:31

To nic nie zmienia. Ppk powinniśmy mieć u siebie 7-10 tyś i jakieś 700 wyrzutni .

Kazik :)
czwartek, 17 czerwca 2021, 22:39

Też tak sądzę dlatego wzorem amerykańskich kolegów (USMC) generał powinien zadbać o zakup/licencję Spika SR dla piechociaży z WOT.

Zdzichu pijaniutki
czwartek, 17 czerwca 2021, 13:15

Może się okazać za chwilę, że WOT jest najlepiej uzbrojoną formacją ... widać, że operacyjnych nikt w MON nie daży zaufaniem, dlaczego .... ?

Ciekawski
piątek, 18 czerwca 2021, 09:09

WOT ma nędzne 60 wyrzutni i 180 rakiet. Wszystko obsługiwane na piechotę. Nędza!! Za mało, za wolno. Do tego raptem 48 szt Warmate. W przypadku użycia w roli ppanc. to przecież broń jednorazowa. Ani jednego pojazdu opancerzonego. Ani sztuki miny, stare granatniki ppanc, i miniaturowe moździerzyki. O jakim "najlepszym" uzbrojeniu piszesz?

Olo
czwartek, 17 czerwca 2021, 20:07

Bo Wot to prawdziwa polska katolicka i patriotyczna formacja reszta armii to zdrajcy z opozycji.

Kapik
czwartek, 17 czerwca 2021, 16:19

No mnie kolega z JW nr 1XXX pamiętam że zazdrościł jak widział wot w hełmach kevlarowych i z grotami, a u nich nadal wzór 67 i kbkak.

ałtor
czwartek, 17 czerwca 2021, 14:38

Bo Operacyjni podlegają z zakupami pod IU a wociaki pod dziwny system zakupowy, czyli wszystkie zakupy dla WOT idą na jednostkę NIL a dopiero potem oni to dysponują do WOT-u, omijając miesiące przekałdania papierów i wpitulania się w te zakupy zmurszałej generalicjii.

rer
czwartek, 17 czerwca 2021, 22:09

Bo WOT ma dowódcę a operacyjni dowództwo genialne jedno od wszystkiego i inspektorów jak w jakiejś policji.

dropik
piątek, 18 czerwca 2021, 08:10

i tak kupili 50 tys wadliwych karabinów ;)

piątek, 18 czerwca 2021, 12:54

Ty się lepiej martw o to że w Rosji kupili wadliwe Su-57.

Dropik
czwartek, 17 czerwca 2021, 20:32

To tylko sposób realizacji decyzji politycznych

Jerzy
czwartek, 17 czerwca 2021, 12:53

Dobry i względnie zakup na tu i teraz. Można by dokupić jeszcze dwa takie pakiety w tej samej cenie. 180 wyrzutni na cały kraj brzmi lepiej. Ile pocisków będzie docelowo? 3 na polu walki raczej wystarczą, ale jeszcze po 12 treningowych na wyrzutnię byłoby OK. Jedna osoba z zespołu dwa strzały na rok przez 3 lata.

Fanklub Daviena i GB
czwartek, 17 czerwca 2021, 15:37

Skąd wiesz, że dobry? Holendrzy po doświadczeniach z nim w Afganistanie mają jak najgorszą opinię. Francuzi podobnie i specjalnie zażądali od konstruktorów ich nowego ppk możliwości ręcznego sterowania na całej trasie a "wystrzel i zapomnij" opcjonalnie, albo tego nie przyjmą! Masz jakiekolwiek dowody, że z Javelinów zniszczono coś więcej niż T-55 szt. 1 i kilka BWP w Iraku, wszystkie ogniem na wprost a nie top-attack? US Marines się skarżą, że przy top-attack nikomu, nawet w optymalnych poligonowych warunkach przy ustawkach maksymalnie korzystnych dla Javelina, nie udało się trafiać częściej niż za co trzecim razem. A bez top-attack Javelin jest nieskuteczny wobec wszystkich współczesnych czołgów. :D

rer
czwartek, 17 czerwca 2021, 22:16

Fanklub znowu plotki siejesz, Holendrzy mieli wersje F? Javelin w top-atack trafia nawet technicale na rozgrzanej pustyni. Ma mało trafień bo to młody system a podstawowym środkiem ppanc USArmy są Helfire i TOW.

Fanklub Daviena i GB
piątek, 18 czerwca 2021, 09:43

Jak cele będą dwa, o czym przekonali się Holendrzy i Francuzi, to Javeliny nie trafią w żaden z nich, tylko spadną równo w połowie między celami!... :D

dropik
piątek, 18 czerwca 2021, 08:13

właśnie w wysokich temp pojawiają się największe problemy :P nie jest młody, w produkcji od 1996 wiec prawie jak spike.

Eter
czwartek, 17 czerwca 2021, 22:01

T72b3 zostanie zniszczony z javelina z każdej strony. Top attack to overkill na podstawowy i najliczniejszy rosyjski czołg.

Wawiak
czwartek, 17 czerwca 2021, 19:41

Czy tak twierdzili Holendrzy w wywiadzie dla Sputnika?

ałtor
czwartek, 17 czerwca 2021, 14:40

Baznadziejny zakup - i finansowo - bo wyprodukowane w Polsce Spike wraca w postaci podatków i zatrudnienia, oraz poroniony serwisowo, bo do Spike mamy pełny serwis w Polsce a do tego wynalazku, każdą śróbkę bedziemy sprowadzac przez Atlantyk.

seitz
czwartek, 17 czerwca 2021, 12:48

Kto by pomyślał 10 lat temu, że w Polsce będą się takie cuda działy. Szkolenie jak dla Armii Krajowej tylko zamiast butelek z benzyną wyrzutnie rakie, granatniki, drony, nowe karabiny wyborowe, karabinki, moździerze, standardowe wyposarzenie.

Dropik
czwartek, 17 czerwca 2021, 13:51

Różnica w starciu z wrogiem podobna lub większa. Wszak Rosja inwestuje najwiecej w artylerie , rakiety i lotnictwo. "Czołki" jedynie remontują

Gula
czwartek, 17 czerwca 2021, 12:22

Zawodowi żołnierze mogą sobie popatrzeć. Lepiej patrzeć i mieć przywileje z emeryturą w wieku ok 45lat niż posiadać dobrej jakości broń.

Jarek
czwartek, 17 czerwca 2021, 15:08

Zawodowi żołnierze to właśnie strzelali - bo to instruktorzy - później będą strzelać nie-zawodowi

Dropik
czwartek, 17 czerwca 2021, 13:51

przecież to zawodowiec z WS strzelał ;)

rer
czwartek, 17 czerwca 2021, 22:22

Wiadomo, Pani porucznik to jest jednak fachowiec.

eDZIO
czwartek, 17 czerwca 2021, 12:14

W skrocie: za kazdy Javelin MON przyznaje ryngrafa...

Tweets Defence24