Nowy dowódca Centrum Operacji Morskich

18 maja 2018, 13:46
Zrzut ekranu 2018-05-18 o 13.45.43
Kontradmirał Krzysztof Jerzy Jaworski, fot. 3. Flotylla Okrętów

Minister Obrony Narodowej podjął decyzję o zmianach kadrowych w strukturach dowodzenia Marynarki Wojennej RP. Na stanowisko dowódcy Centrum Operacji Morskich – Dowództwa Komponentu Morskiego wyznaczył dotychczasowego dowódcę 3. Flotylli Okrętów kontradmirała Krzysztofa Jaworskiego.

3. Flotylla Okrętów informuje, że uroczystość objęcia dowodzenia Centrum Operacji Morskich – Dowództwa Komponentu Morskiego i zdania obowiązków dowódcy dotychczasowej jednostki rozpocznie się uroczystym apelem, który odbędzie się przed okrętem-muzeum ORP Błyskawica we wtorek 22 maja o godzinie 9:00. Podczas uroczystości oddany zostanie osobisty salut armatni oraz odbędzie się defilada pododdziałów COM-DKM i 3. FO. Następnie kontradmirał Krzysztof Jaworski, na pokładzie okrętu szkolnego ORP Wodnik, wyjdzie na morze, gdzie podczas parady okrętów pożegna się z Gdyńską Flotyllą. W uroczystości wezmą udział między innymi Dowódca Generalny RSZ generał broni Jarosław Mika i zastępca Dowódcy Operacyjnego RSZ generał brygady dr inż. pil. Tadeusz Mikutel.

Kontradmirał Krzysztof Jerzy Jaworski urodził się 5 czerwca 1966 roku w Gdyni. W 1985 roku rozpoczął studia na Wydziale Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego w Wyższej Szkole Marynarki Wojennej. Po jej ukończeniu, w 1990 roku, został skierowany do 3. Flotylli Okrętów do 2. dywizjonu Okrętów Rakietowych na pierwsze stanowisko służbowe, dowódcy działu rakietowo-artyleryjskiego na ORP „Metalowiec”, przechodząc kolejno wszystkie szczeble dowodzenia do dowódcy ORP „Hutnik” w latach 1994 - 1997.

Następnie do 2001 roku zajmował stanowiska w sztabie dywizjonu: oficera flagowego i zastępcy dowódcy dywizjonu-szefa sztabu. Kolejne stanowiska to szef Sekcji Operacyjnej w Sztabie 3. Flotylli Okrętów i starszy specjalista Oddziału Operacyjnego Zarządu Operacji Morskich N-3 Sztabu MW. W marcu 2007 roku objął stanowisko dowódcy dywizjonu Okrętów Rakietowych.

W 2010 roku został skierowany do służby w Zespole Asystenta Szefa Sztabu Generalnego ds. Marynarki Wojennej w Sztabie Generalnym WP w Warszawie. Dwa lata później, w 2012 roku, wrócił do Gdyni, na stanowisko Szefa Oddziału Szkolenia Dowództw i Ćwiczeń w Dowództwie Marynarki Wojennej. W 2013 roku pełnił obowiązki na stanowisku szefa sztabu w pionie zastępcy dowódcy ds. wsparcia NATO Training Mission (NTM-A) w Afganistanie. Po powrocie z misji rozpoczął służbę w Zarządzie Uzbrojenia Inspektoratu MW Dowództwa Generalnego RSZ, po czym, w czerwcu 2014 roku, skierowany został na podyplomowe studia polityki obronnej w Narodowym Uniwersytecie Obrony w Waszyngtonie (USA). Po ukończeniu studiów, w sierpniu 2015 roku, objął obowiązki szefa Sztabu 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.

Decyzją Ministra Obrony Narodowej, z dnia 2 maja 2016 roku, został wyznaczony na stanowisko dowódcy 3. Flotylli Okrętów w Gdyni. 29 listopada 2016 roku, na pokładzie historycznego niszczyciela ORP Błyskawica, z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy, odebrał nominację na stopień kontradmirała. Decyzją Ministra Obrony Narodowej nr 1185 z dnia 25 kwietnia 2018 roku został wyznaczony na stanowisko dowódcy Centrum Operacji Morskich- Dowództwa Komponentu Morskiego.

Oprócz dyplomu AMW, legitymuje się również dyplomami: podyplomowych studiów dowódczo – sztabowych w Akademii Dowódczej Marynarki Wojennej w Newport, USA, studiów podyplomowych w Akademii Marynarki Wojennej, podyplomowych studiów polityki obronnej w Narodowym Uniwersytecie Obrony w Waszyngtonie oraz kursów: Przeszkolenia Oficerów Szczebla Operacyjno – Taktycznego w Akademii Marynarki Wojennej i Planowania Operacyjnego w Akademii Obrony Holandii.

Kontradmirał Krzysztof Jaworski został odznaczony m.in.: „Brązowym Krzyżem Zasługi", srebrnym medalem „Za Długoletnią Służbę”, dwukrotnie „Gwiazdą Afganistanu”, złotymi medalami „Za Zasługi dla Obronności Kraju” i „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”, a także medalem NATO ISAF.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 14
Reklama
magazynier
niedziela, 20 maja 2018, 11:39

Nie ma jak to gra w okręty.

Podpułkownik (Ret.) Janusz Wareda
niedziela, 20 maja 2018, 11:10

Nie należy dziwić się wielu krytycznym opiniom forumowiczów na powyższy temat. Rzeczywiście, ile Polska faktycznie prowadzi - np. w skali roku - operacji morskich, w dosłownym tego słowa rozumieniu? Minister Obrony Narodowej, powinien dokładnie przeanalizować powyższą problematykę i bardzo poważnie zastanowić się, czy naprawdę jest sens i potrzeba utrzymywania w strukturach Marynarki Wojennej - Centrum Operacji Morskich? Moim zdaniem, w warunkach polskich, utrzymywanie Centrum Operacji Morskich, jest bezprzedmiotowe. Dokładnie zapoznałem się z dotychczasowym przebiegiem służby w Marynarce Wojennej kadm. Krzysztofa Jaworskiego. Nie neguję jego doświadczenia oraz przygotowania specjalistycznego. Pomimo tego, wątpliwości pozostają.

Perun
sobota, 19 maja 2018, 18:49

Fajnie. Jeszcze gdybyśmy mieli flotę to dopiero był by luksus.

adleR
sobota, 19 maja 2018, 15:01

Bardzo dobra decyzja kadrowa. Doświadczony i merytoryczny oficer.

Marek1
sobota, 19 maja 2018, 02:10

Centrum JAKICH operacji ???? Morskich ? Okrętów nie ma, ale kolejny admirał ma pięknie brzmiące stanowisko. Będzie zarządzał manewrami nowiutkich holowników, ratowników, motorówek, supply, pontonów, itp. \"armady\". Żenada i tragifarsa ... Ps. Ciekawe CZY kiedykolwiek jakiś \"geniusz\" z IMW/MON wpadnie na pomysł, by pozyskać po 5 latach radiolokację pozwalającą na wykorzystanie NDR-ów na pełnym zasięgu 200km+, zamiast jak obecnie ... maks. 40km.

Qwe
sobota, 19 maja 2018, 00:09

Absurd goni absurd, nie mamy floty i śmigłowców, ale mamy Centrum Operacji Morskich.

Stiv
piątek, 18 maja 2018, 22:52

Przy naszej MW to Fucha marzeń

ROBERT T
piątek, 18 maja 2018, 22:35

DOBRY ŻOŁNIERZ. NIECH DOSTANIE TYLKO FLOTĘ.

bropata
piątek, 18 maja 2018, 18:54

Nazwy dowództw, jednostek bojowych i kryptonimy programów modernizacyjnych mamy najpiękniejsze i najbardziej wyszukane NATO. Dobre i to.

Captain Cash
piątek, 18 maja 2018, 18:29

To jest kpina i marnowanie publicznych środków. Przynajmniej połowe marynarzy należy przenieść do zmechu. Jakby nie patrzeć nasze KTO i BWP mogą pływać i jest ich dużo ;)

marian
piątek, 18 maja 2018, 23:56

Spoko. Właśnie tak robią. Mnie przenieśli :)

pchacz
piątek, 18 maja 2018, 16:41

Będzie \"operował\" tymi nowymi holownikami.

Pawi
piątek, 18 maja 2018, 16:35

Nazwa adekwatna do potęgi naszej floty i jej możliwości...

Edward
piątek, 18 maja 2018, 16:13

to chyba z jakimś kółkiem modelarskim powinien współpracę nawiązać żeby mu coś dali do dowodzeinia :)

Tweets Defence24