Reklama

Siły zbrojne

Amerykańskie wozy dla Litwy. Co najmniej 200 pojazdów

Fot. Archiwum MoD Litwy
Fot. Archiwum MoD Litwy

Litwa pozyska w USA pojazdy L-ATV produkcji Oshkosh Defence - ogłosił w czwartek minister obrony Raimundas Karoblis. Do podpisania samego kontraktu ma dojść jednak dopiero w 2020 roku, a dostawy rozpocząć się w roku 2021. 

Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez Leta.lv, zakup pojazdów w USA będzie kosztował Litwinów co najmniej 114 mln USD, czyli ok. 100 mln euro - taką właśnie kwotę na pozyskanie sprzętu przeznaczył resort. Nadal trwają rozmowy dotyczące specyfikacji technicznej pojazdów dla Litwy. Ostateczna decyzja w tej sprawie ma zostać podjęta w roku 2019 lub nawet 2020, dlatego też władze kraju przewidują, że dopiero za dwa lata dojdzie do podpisania kontraktu na dostawę amerykańskich pojazdów.

Zgodnie z deklaracjami i wcześniejszymi zapytaniami, Litwini mają w planach pozyskanie przynajmniej 200 pojazdów L-ATV produkcji Oshkosh Defense. Zostaną one rozdystrybuowane w Litewskich Siłach Zbrojnych, tak by wypełnić braki w sprzęcie spowodowane nie tylko uszkodzeniami, ale także normalnym zużyciem, oraz powiększeniem sił zbrojnych. Obecnie na wyposażeniu Litwinów znajdziemy pojazdy HMMWV oraz Toyota Land Cruiser 200.  

Plany zakupowe władz litewskich, dotyczące L-ATV z USA, znamy już od ponad roku. Minister obrony Raimundas Karoblis poinformował bowiem o nich, w trakcie spotkania w Helsinkach, amerykańskiego sekretarza obrony Jamesa Mattisa w listopadzie 2017 roku. Jak podkreślano w zeszłym roku, dostawa pojazdów dla Litwy realizowana byłaby wraz z zamówieniami dla potrzeb sił zbrojnych USA i innych państw, a pośrednictwo rządu amerykańskiego zapewniłoby Litwie możliwość uzyskania bardzo korzystnych warunków finansowych. Rozmowy na temat wspólnych zakupów prowadzone były w marcu br. podczas wizyty wiceministra obrony Litwy Giedrimasa Jeglinskasa w Wielkiej Brytanii.

Zdaniem litewskich władz, pojazdy L-ATV w największym stopniu spełniają wymagania armii i przedstawiają najbardziej korzystny stosunek ceny do oferowanych możliwości. Pod uwagę brano wstępnie dziewięć konstrukcji, wyselekcjonowanych z uwzględnieniem kryteriów takich jak skuteczność, kompatybilność, cena, koszty utrzymania. Poddano je także próbom praktycznym. Po ponownej ocenie, uwzględniającej wyniki testów terenowych z udziałem przedstawicieli armii litewskiej, zdecydowano się ubiegać o zakup produktu Oshkosh Defence. Na wyposażenie wojska w te właśnie pojazdy zdecydowali się również Amerykanie, którzy pozyskają 55 tys. wozów (do US Army i USMC), oraz Brytyjczycy - ponad 2,7 tys.

Warto przypomnieć, że w grudniu 2017 roku litewskie wojska lądowe otrzymały pierwsze dwa egzemplarze „Wilków”, czyli kołowych transporterów opancerzonych Boxer. Wozy dostarczone zostały w wersji przeznaczonej do szkolenia kierowców. Dostawy Boxerów w wersji bojowej mają mieć miejsce między 2019 a 2021.

W sierpniu 2016 r. litewski minister obrony narodowej Juozas Olekas podpisał umowę zakupu 88 kołowych transporterów opancerzonych GTK Boxer dla sił zbrojnych tego kraju. Łączna wartość kontraktu została oszacowana na 390 mln euro. Wozy trafią na wyposażenie dwóch batalionów litewskiej brygady „Żelazny Wilk”, zaś ich dotychczasowe wyposażenie (transportery rodziny M113) zostanie przesunięte do nowo formowanych pododdziałów brygady „Żmudź”. 

Reklama

Komentarze (14)

  1. Davien

    CB, cena w pełni wyposazonego L-ATV to miedzy 450-540 tys wiec spokojnie moga im je po te 500tys za sztuke sprzedać, zwłaszcza że Litwini je po prostu kupuja bez offsetów czy produkcji na miejscu.

  2. -CB-

    @krajan - ale co Ty porównujesz w ogóle... 6-cio tonowy samochód z 25-cio tonowym transporterem? A po drugie, to że przeznaczyli 100 mln wcale nie oznacza, iż USA im za tyle sprzeda...

  3. Davien

    Krajan, L-ATV to następca HMMWV z integralnym opancerzeniem, Boxer to jeden z najlepszych KTO na świecie, widzisz róznice?

  4. Deri

    A my będziemy mieli za tę pieniądze Wirusy i bankowozy Dino

  5. krajan

    Zakup wozow L atv z USA, za 0,5 miliona euro w porownaniu z zakupem Boxerow za 4,5 miliona euro za sztuke Niemcy skroili dobry deal z Litwinami Czy Boxer az dziesieciokrotnie lepszy od amerykanskiego L aty

  6. Davien

    Panie fruit porównywanie L-ATV z Land Cruiserem to ... Pierwszy to specjalistyczny lekki pojazd wojskowy, a drugi to zwykła terenówka. Do tego Litwini kupuja Oshkoshe w normalnej cenie bez żadnych narzutów.

  7. fruit

    Alternatywa to Toyota Land Cruiser od około 210 000 zł lub trochę taniej SsangYong Rexton G4 - za jakieś 150 000 zł. Wszystko zależy gdzie i po co, ma to jeździć.

  8. Mg

    Uczcie się, Panowie oficerowie

  9. galvanis

    a u nasz tych tarpanow od lat nie moga wymienic. jakies wymogi z kosmosu: 1000 sztuk nieopancerzonych i 50 opancerzonych tego samego modelu i ladownosc jak maly autobus. jak dalej tak beda zartowac to nigdy nie bedzie nowego sprzetu. mozna by sprawdzic jakie pojazdy z juz istniejacych sa uzywane przez inne armie na swiecie (nie w komiksach) i wybrac taki, ktory zaoferuje najwiecej po rozsadnej cenie - tak jak sie zakupy dla siebie robi w dyskoncie. mozna kawe na 50 pln kupic, ale jak nie masz jakis nieziemsko wyczulonych kubkow smakowych i nie zauwazysz roznicy miedzy kawa za 50pln a taka za 12 to kupisz ta tansza i starczy ci wtedy i na kawe i na piwo. taka prymitywna analogia, ale prawdziwa sytuacja z zakupami dla woja zdaje sie byc rownie absurdalna jak ten przyklad. ale mam nadzieje, ze zrozumieliscie sens tego porownania.

  10. Goldberg.

    Warto porównać tą cenę do propozycji "pojazdów" CONCEPT - Mercedes Vito + pan Zdzisiek + szlifierka kontowa i spawarka.

  11. Siedzik

    a my kupili samoloty dla ministrów i też jest git!

  12. amoroso

    A u nas sabotaż, bo inaczej tego nie można nazwać.Wydają kasę na wszystko byle nie na modernizacje, szlag człowieka trafia że szukają nam hekatombę w razie wojny.

  13. Rzyy

    Jak tak dalej będzie to litwa będzie musiała się nam odwdzięczyć za f 16 i teoretyczne pilnować nam granic... Nasz rząd się do niczego nie poczuwa

  14. Fresh Air Inspector

    Czyli jak sie chce to mozna. W cztery lata. Bez dialogow technicznych i fazy analityczno-koncepcyjnej czy jak to tam sie nazywa...

Reklama