Terytorialsi szkolą się na Grotach. „Informacja zwrotna” dla producenta

8 lutego 2018, 18:22
Morag GROT 1
Fot. DWOT.
Defence24
Defence24
  • Zakończyło się szkolenie instruktorów 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej na karabinkach Grot;
  • Wkrótce rozpocznie się szkolenie żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej;
  • Przedstawiciele Dowództwa WOT przekazali uwagi dotyczące dalszej eksploatacji karabinka.

W 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej zakończyło się szkolenie z użytkowania najnowszych polskich karabinków Grot dla 70 instruktorów. Brygada jest pierwszą jednostką WOT, do której trafiły najnowocześniejsze polskie karabinki. Przedstawiciele Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej, gestora broni, spotkali się jednocześnie z producentem, aby przekazać propozycje dotyczące udoskonalenia MSBS.

Jak poinformował rzecznik Dowództwa WOT ppłk Marek Pietrzak partia tysiąca karabinków GROT z zamówionych podczas kieleckich targów 53-tysiecy sztuk, trafiła na wyposażenie SZ RP w grudniu 2017 roku. Po zakończeniu szeregu procedur logistycznych broń w ostatnich dniach weszła na uzbrojenie brygad obrony terytorialnej sformowanych w drugim etapie budowy WOT. Jedną z tych jednostek jest 4. Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej, a dokładniej 42. batalion lekkiej piechoty (42.blp) z Morąga.

Realizując proces wdrożenia karabinków do eksploatacji, dowódca brygady, wspólnie z producentem karabinków – FB Łucznik z Radomia, zorganizował szkolenie dla dowódców i instruktorów z brygad obrony terytorialnej (4., 5. i 6.) oraz wojsk lądowych, którzy będą zajmowali się eksploatacją karabinków. Przedsięwzięcie cieszyło się dużym zainteresowanie żołnierzy Wojsk Lądowych, z których w kursie uczestniczyło 17 instruktorów. Do udziału w szkoleniu swoich żołnierzy wydelegowały m.in.: 9. pułk rozpoznawczy, brygady zmechanizowane (15. i 20.), 9. Brygada Kawalerii Pancernej, 11. pułk artylerii oraz centra szkolenia z Poznania i Grudziądza.

undefined

Fot. DWOT.

Szkolenie zostało przeprowadzone w dniach 6-8 lutego br. na obiektach 42.blp w Morągu i obejmowało teorię oraz praktykę z zakresu zasad eksploatacji i bezpiecznego użytkowania karabinków. W trakcie kursu zorganizowano zajęcia teoretyczne i praktyczne wraz ze strzelaniami amunicją ostrą. W prowadzonym szkoleniu uczestniczył też Dowódca WOT gen. bryg. Wiesław Kukuła.

Równolegle z prowadzonym szkoleniem, 8 lutego w radomskiej Fabryce Broni odbyło się spotkanie delegacji Dowództwa Wojsk OT z przedstawicielami spółki. Celem spotkania było przekazanie sugestii dotyczących modyfikacji karabinka Grot, aby mógł on być dalej doskonalony. Ze strony DWOT w rozmowach uczestniczyli zastępca dowódcy Wojsk OT płk Artur Dębczak i szef oddziału gestorstwa płk Zdzisław Lazer. 

We wrześniu 2017 roku dowódca WOT gen. bryg. Wiesław Kukuła deklarował w rozmowie z Defence24.pl, że uwagi z użytkowania broni będą przekazywane producentowi w trakcie eksploatacji, aby mógł on stopniowo modyfikować karabinek. Na podobnych zasadach i z uwzględnieniem „informacji zwrotnej” od żołnierzy modernizowane są różne typy broni strzeleckiej, i uzbrojenia w ogóle, w wiodących państwach NATO.

undefined
Fot. Fabryka Broni "Łucznik-Radom"

Jak zaznacza ppłk Pietrzak, decyzja o uzbrojeniu w karabinki GROT żołnierzy z brygad obrony terytorialnej sformowanych w drugim etapie budowy WOT (4., 5. i 6. brygady OT – red.) została podjęta w Dowództwie WOT. Podyktowane to było potrzebą wyposażenia w nową broń żołnierzy, którzy do tej pory nie użytkowali innej broni.

undefined
Fot. DWOT.

Dzięki temu od początku mogą być budowane prawidłowe nawyki i właściwe reakcje podczas szkolenia indywidualnego. Jednym z jego najważniejszych elementów jest właśnie umiejętność bezpiecznego posługiwania się bronią indywidualną. 42. Batalion otrzymał kilkaset karabinków, co pozwoli zabezpieczyć szkolenie żołnierzy przewidzianych do wcielenia do służby w pierwszym półroczu. Kolejne dostawy będą realizowane zgodnie z harmonogramem.

undefined

Fot. DWOT.

Kontrakt na dostawę 53 tys. karabinków Grot został podpisany podczas ubiegłorocznych targów MSPO. Jest to pierwszy polski karabinek zgodny ze standardami NATO, opracowany od podstaw przez krajowych inżynierów. Broń charakteryzuje się modułową budową i może być rekonfigurowana do różnych wersji. Nazwa Grot stanowi nawiązanie do pseudonimu konspiracyjnego gen. Stefana Roweckiego „Grota”, dowódcy Związku Walki Zbrojnej oraz Armii Krajowej.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 168
Reklama
Eintz
wtorek, 20 lutego 2018, 22:56

Moim zdaniem idea WOT-u jest naprawdę piękna. Idealna opcja dla ludzi, którzy mają swoje życie, lecz z własnej woli chcą przysłużyć się ojczyźnie. Oczywiście nie można go porównywać do wojska zawodowego, ale lepsze \"średnie\" przygotowanie od żadnego...

Wawiak
czwartek, 22 lutego 2018, 16:45

W WOT jest sporo ludzi, którzy byli zawodowymi żołnierzami - część z nich ma realne doświadczenie bojowe z misji. W tej sytuacji nazywanie ich \"niedzielnym wojskiem\" świadczy o tym, że komentator nie wie o czym mówi.

Piłsudski
poniedziałek, 12 lutego 2018, 13:04

A co z Polskim wojskiem bo Obrona Terytorialna to komedia a nie wojsko do budowania umocnieni z piasku.

ito
niedziela, 18 lutego 2018, 14:41

Niech może lepiej za króliki porobią terytorialsi, żeby nie było jak w GB z ich \"narodowym\" karabinem- w zasadzie świetny, tylko nie chce działać w polu. U nas do wojsk liniowych grot ma szansę trafić już jako sprawdzony. Tak, jest to rozpaczliwa próba dostrzeżenia jakichś pozytywów.

Wawiak
czwartek, 22 lutego 2018, 16:46

Tym bardziej, że w WOT testują je także byli żołnierze zawodowi - a więc profesjonaliści.

tyle
niedziela, 11 lutego 2018, 15:33

\"Testy porównawcze MSBS GROT\". 5 lutego pokazał się filmik na jutubie . Mało laboratorium a dość dużo zwykłego strzelania, tyle że nie w polu . Grot wypada nie najgorzej.

Bezimienny
niedziela, 11 lutego 2018, 11:55

Może powinni zacząć od postaw strzeleckich zanim zaczną zużywać amunicję... Oczy bolą od patrzenia.

Edek
niedziela, 11 lutego 2018, 09:18

Ciekawy fragment: \"Celem spotkania było przekazanie sugestii dotyczących modyfikacji karabinka Grot, aby mógł on być dalej doskonalony.\" Czy to aby nie dyplomatyczne sformułowanie za którym stoi: \"poprawcie ten złom ... ? \"

Chochla
środa, 28 lutego 2018, 14:57

A wiesz, ktora wersje Brena Czesi wprowadzaja do sluzby? Wiesz ile bylo modyfikacji M4? To wszystko to zlom jest? Prawda?

Marek
czwartek, 15 lutego 2018, 15:28

Nazwałbym to raczej zdroworozsądkowym podejściem do rzeczy, którego w przypadku brytyjskiego L85 najprawdopodobniej nie było.

happy
sobota, 10 lutego 2018, 13:47

wiekszosc sprzetow za grube miliardy jest garazowana w jednostkach. Czas samego rozruchu ciezkich maszyn jest wiekszy niz czas dolotu rakiet z terenu Kaliningradu, dodajac do tego fakt ze nasza obrona przeciwrakietowa nie istnieje, oznacza ze wiekszosc naszej armii przestanie istniec w przeciagu kilku minut. Wobec przewagi przeciwnika powinnismy najpierw pojsc w system obrony asymetrycznej a dopiero pozniej fundowac sobie drogie zabaweczki. ile np spikow i rbs70 mozna kupic za cene jednego leoparda? Nowoczesny lekki sprzet ppk i plot w duzych ilosciach i rozproszony po calym kraju w malych formacjach da wieksza gwarancje bezpieczenstwa niz nieliczne drogie zabaweczki bedace latwym celem. Polecam wywiad z prof. Szeremietiewem

Wawiak
niedziela, 11 lutego 2018, 05:04

Bo przecież nikt nie śledzi choćby wiadomości... 8-]

Kris
sobota, 10 lutego 2018, 09:22

Brawo ,prawidłowo trzymana broń ( główne zdjęcie ) palec wskazujący wyprostowany nie trzymany na spuście , prawidłowe nawyki z obchodzeniem się z bronią osobistą to podstawa szkolenia ma to ogromny wpływ na całokształt dobrze wyszkolonego żołnierza ,jak masz nabyte prawidłowe nawyki to poradzisz sobie w każdych nawet ciężkich warunkach. Szkolenie to podstawa wiedzą to najlepsi

db+
sobota, 10 lutego 2018, 15:19

No jeszcze by tego brakowało, żeby instruktorzy strzelania nie potrafili obchodzić się z bronią. To tak jakbyś się zachwycał, że instruktor na basenie umie pływać.

mgr inż. Jarosław Szereszewski
piątek, 9 lutego 2018, 18:13

5.56 to kaliber iście wiatrówkowy. Lepszym rozwiązaniem byłaby broń maszynowa w kalibrze 7.62, 9 albo nawet 12.7mm.

ito
niedziela, 18 lutego 2018, 14:43

Zwłaszcza kiedy trzeba amunicję nosić na garbie.

Marek
czwartek, 15 lutego 2018, 15:29

Ciekawe, że z obliczeń dotyczących kalibru większości zainteresowanych wychodzi inaczej.

xaxaxa
czwartek, 15 lutego 2018, 09:37

A inżynier słyszał o wpływie wielkości ładunku prochowego, kształtu pocisku czy długości lufy na energię wylotową?

vvv
poniedziałek, 12 lutego 2018, 03:02

9mm parabellum? :D albo 7,62x39? :D to juz ci tlumacze ze 9mm jest dla broni krotkiej, 7,62x39 ma praktycznie taka sama energie jak 5,56 ale jest mniej celny, 12,7mm dla karabinku podstawowego...12,7mm to jest WKM i on jest montowany na pojazdach...ale co tam liczyc kazdy moze. wiatrowka to jest 0.22 ale i tak nie wiesz o czym pisze

Legionista
czwartek, 22 lutego 2018, 18:08

Najpopularniejsza wiatrówka to jest .177 lub jak kto woli 4,5 mm, choć jest też broń pneumatyczna kalibru 6 mm. Pozdrawiam

mustie
poniedziałek, 12 lutego 2018, 18:23

0,22 to jest 5,6 czyli stary dobry KBKS.

Zbys
niedziela, 11 lutego 2018, 11:20

To to ten WOT sam by sie rozstrzelal ! To niech juz maja te drogie wiatrowki w magazynach ...

QQQ
poniedziałek, 12 lutego 2018, 01:17

To niby nabój o mniejszym kalibrze z założenia mniej mniej szkodzi? Jak masz pisać bez sensu, to nic już nie pisz. Śpij dalej... Ps. A ile wystrzelałeś cowboy\'u, że pozwalasz sobie na taką nonszalancję wypowiedzi?

Marek1
piątek, 9 lutego 2018, 23:43

mgr. inż - a strzelałeś kiedykolwiek z 12,7, czy 7,62 mm lub choćby targałeś to żelastwo ? Kaliber 5,56 jest ok, ale pod warunkiem używania odpowiedniej amunicji penetrującej osobiste osłony balistyczne.

Bash
sobota, 10 lutego 2018, 16:59

Nie ma takiej amunicji 5,56x45.

jack40
niedziela, 11 lutego 2018, 00:21

ciekawe a ja z takiej strzelałem ,a twoim zdaniem jaka jest ?

Jas
poniedziałek, 12 lutego 2018, 09:54

Z takiej nie, najwyżej z 5,56 mm x 45 NATO

Jachu
piątek, 16 lutego 2018, 23:14

.223 Remington to jest właśnie 5.56/45

Chochla
środa, 28 lutego 2018, 14:59

Nie .223 Remington to nie jest 5,56x45.

Dzieciak
piątek, 9 lutego 2018, 22:12

Mam nadzieje że to B8. bo taiego debilizmu dawno nie słyszałem

Levi
piątek, 9 lutego 2018, 22:03

Najlepiej pistolet kalibru 88mm... ROTFL A Groty ujda ale tylko z kolimatorem. Mi celownik standartowy jaki tam jest nie lezy. Fajnie sie strzela. Celnosc ok. Donosnosc wynika z ladunku i nie odbiega od innych.

Prof. dr hab. inż. Tomasz Niewiadomski
piątek, 9 lutego 2018, 21:15

Nie sądzę, aby znał się pan na tym, o czym pan tu napomknął. Kaliber 5,56mm to standard NATO-wski, lepsze skupienie ognia, mniejszy odrzut, kaliber 7, 62mm to większa siła, ale również spory rozrzut. Kaliber 9mm jest dobry do broni krótkiej, natomiast 12,7mm sprawdza się świetnie w broni snajperskiej do niszczenia sprzętu, ale w broni automatycznej, byłby nie do utrzymania, przez zwykłego żołnierza.

Zbys
niedziela, 11 lutego 2018, 11:31

Niestety nalepka standard NATO niewiele znaczy. 5.56 jest za slaby i to wiadomo juz od dawna. Polska narazie sie zachlystuje ta nowoscia a tymczasem Swiat zachodni juz od bardzo dawna kombinuje, jak by sie z tego 5.56 wycofac z honorem, nie przyznajac sie, ze jednak 7.62x39 byl i jest lepszy. Poki co nie ma jednoznacznie nastepcy nasladujacego/konkurujacego 7.62x39 wiec jest powrot do 308 - tak 7.62x51 takze z metka NATO :^)))

ja2
poniedziałek, 19 lutego 2018, 16:03

7,62x39mm jest tak doskonały, że nawet jego beneficjenci Rosjanie przeszli na 5:45x39mm

Czesiu
wtorek, 13 lutego 2018, 19:10

Energia kinetyczna t Jest wprost proprcjonalna do kwadratu prędkości a wiec cięższy pocisk nie zawsze znaczy większą penetracja a jednak prędkość pocisku ma znaczny wplyw na celność. Jeżeli już noto zmienia kaliber to dla dłuższych pocisków 51 mm

Zbys
poniedziałek, 19 lutego 2018, 10:50

To sobie OD RAZU porownuj energie porownywanych pociskow a nie kwadraty :^)))

wuj Pafnucy
piątek, 9 lutego 2018, 21:15

12,7 mm jako indywidualna? Może Pan uzasadnić ten pomysł? Chciałem jeszcze zapytać o koszt i wagę amunicji? : )

jioio
niedziela, 11 lutego 2018, 13:51

W konfiguracji bezodrzutowej jak najbardziej dałoby się strzelać z .50 BMG a penetrację miałoby nieporównanie wielką z \"pierdziawkami\" 5.56

tak tylko...
piątek, 9 lutego 2018, 15:56

Wszystkim szydercom krytykującym WOT, a pragnącym służyć Polsce proponuję zaciągnąć się do wojska, tylko nie więcej niż za 50o zł wynagrodzenia. I pamiętajcie, nie chcecie nic nowego, wystarczą wam kałachy, stare gacie, stare skarpetki i zużyte szczoteczki do zębów. wszystko co nowe przekazujemy dla zawodowców. Rozumiecie?

Zbys
niedziela, 11 lutego 2018, 11:34

Ja juz bylem w 1985-6 to mi tej wiedzy wystarczy do samego konca :^))) A WOT juz wtedy byl - nazywal sie inaczej - OC :^D Ale sila bojowa byla taka sama !

Extern
niedziela, 11 lutego 2018, 23:08

OC to nie było wojsko. Ale było już też coś takiego jak OTK tylko że to było zupełnie coś innego niż WOT bo tamta formacja była podległa armii i armia bardzo się postarała aby tego konkurenta do środków budżetowych tak ośmieszyć i wypaczyć aby nikt nie chciał tam służyć i żeby to upadło. WOT nie jest aż tak podległy armii jak tamte formacje (choć i tak trochę za mocno jest) więc jest dla niego jakaś tam szansa że wojsko tego tak łatwo nie wykończy jak poprzedników.

Zbys
poniedziałek, 19 lutego 2018, 10:52

Dokladnie, tak jak OC - WOT to nie jest wojsko.

Rakle
czwartek, 15 lutego 2018, 11:09

OCeloty są dalej i z powodzeniem mogłyby zastąpić WOT ale były minister ON śnił na jawie i to są skutki. OC ostatnio odbyło ćwiczenia na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, w trakcie których uruchomione zostały procedury zawarte w planach Zarządzania Kryzysowego, Obrony Cywilnej i dokumentach obowiązujących podczas podnoszenia stanów gotowości obronnej państwa.

SLAW69
sobota, 10 lutego 2018, 15:15

No cóż... mi już dawno ręce opadły. Jak ciężko zrozumieć, że OT jest remedium na powszechny pobór, brak przeszkolonych rezerw i brak broni w rękach obywateli. Do OT idą ludzie, którzy CHCĄ, a takich wypada czymś przyciągnąć, aby im się chciało. Jakoś nie widziałem tu krytyki siemoniakowej Gwardii Krajowej.

kubuskow
piątek, 16 lutego 2018, 16:03

A jak Pan zakwalifikuje NSR?

WDW
sobota, 17 lutego 2018, 11:07

Najtańsza Siła Robocza?

bender
piątek, 9 lutego 2018, 17:18

Szczerze powiem, że nie bardzo. Byłbyś tak miły i doprecyzował swoją myśl? Na razie zrozumiałem, że Twoim zdaniem obowiązkiem Państwa jest zapewnienie nowych gadżetów ludziom chcącym się weekendowo bawić w wojsko. Tak to widzisz?

Marek
czwartek, 15 lutego 2018, 15:34

Właśnie, że dobrze zrobiono. W OT są nie tylko \"niedzielni\" żołnierze. Dlatego w obecnej konfiguracji jaką ta formacja ma, szybciej wyjdą mankamenty nowego karabinu.

Zbys
poniedziałek, 19 lutego 2018, 10:54

\"W OT są nie tylko \\\"niedzielni\\\" żołnierze. \" Dokladnie masz racje. Bo Wocioki to nie sa zolnierze !!!

kubuskow
piątek, 16 lutego 2018, 16:05

Tylko, że ta formacja ćwiczy raz na... chyba szybciej mankamenty wykryją żołnierze mający ciągłe szkolenie?

ded
sobota, 10 lutego 2018, 13:32

To bardzo dobra decyzja, Grot ma być przetestowany warunkach polowych i po dopracowaniu trafić jako godny następca Beryla do wojsk operacyjnych.

kkder
piątek, 9 lutego 2018, 22:18

Nikt nie powiedział ze armia jest tania, jak sadze to w armii pewnie nie byłeś .Masz szanse stworzyć iny WOT daj na uzbrojenie kosy.Tylko czy znajdziesz chętnych .Podzielam zdanie benderq

red
piątek, 9 lutego 2018, 19:46

bender - to może ty mi powiedz, jak zamierzasz obronić nasz kraj obecnymi siłami osobowymi naszej armii zawodowej ok ? Bo to by było ciekawe.

SAS
piątek, 9 lutego 2018, 19:19

Jaka alternatywa? 500 tys. armii zawodowej? Po co krytykować, kiedy nie ma innego wyjścia niż \"weekendowo bawić się w wojsko\"? Ponadto żołnierze zawodowi, czyli nie weekendowi to w większości logistyka, strzelać potrafią tak samo jak weekendowi.

Pref
poniedziałek, 12 lutego 2018, 10:18

Codziennie widzę tych \"zawodowych\", bo obok mieszkam. Redaktorek ze mnie, ale kondycję i sylwetkę mam lepszą od dwóch razem wziętych. Sory, ale w WOT nie ma, nie widziałem ludzi z drugim podbródkiem w wieku 35 lat, bo tam mają wymagania - i je egzekwują. A wszelkie niemerytoryczne ataki na WOT pod każdym artykułem na ten temat, tylko pokazują laikowi, czyli mnie, że to formacja potrzebna. Jak ktoś wspomniał, nie było takich ataków na siemioniakową Gwardię.

Sten
piątek, 9 lutego 2018, 15:13

Już od paru lat śledzę rozwój MSBS-a/Grota i przypomniała mi się jedna rzecz. W 2014 roku MSBS przeszedł badania zakładowe i uzyskał certyfikat od WITU (Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia). Czyli produkt był sprawdzony, bezpieczny i Fabryka Broni mogła go sprzedawać. Od tego czasu zdążono jeszcze wprowadzić zmiany i ulepszenia. Jest to do sprawdzenia choćby na tym portalu: Balt Military Expo 2014: Premiera karabinka MSBS Można też wejść na stronę WITU kliknąć \"Certyfikacja wyrobów\" w bocznej kolumnie, następnie \"Wykaz wydanych certyfikatów\" i poszukać odpowiedniej tabeli. Jeśli ktoś pisze o jakiś wadach Grota, powołując się na jakiś komandosów czy innych ekspertów to w najlepszym wypadku ten ktoś został oszukany kłamliwymi wpisami czy artykułami prasowymi.

Observer
sobota, 10 lutego 2018, 10:04

Panie Sten, ci jacyś komandosi to najlepsi w Polsce rzemieślnicy od rzeczywistego użycia broni. Miesięcznie wystrzeliwują z wielu typów broni tyle amunicji że starczyłoby do szkolenia kilku kompanii piechoty, strzelanie jest czynnością którą mają opanowaną do perfekcji. Ich wskazówki dotyczące ulepszenia broni są BEZCENNE dla każdego producenta i mają swoją wartość. Żaden z konstruktorów tej broni nigdy w życiu nie zdobędzie takiego doświadczenia które pozwala teoretyczne złożenia techniczne połączyć z niezawodnością i ergonomią oczekiwaną podczas walki. Certyfikaty o których Pan piszesz dotyczą potwierdzenia że następstwem ściągnięcia języka spustowego jest strzał a żołnierz inicjujący ten proces w jego trakcie nie dozna uszczerbku na zdrowiu.

Zbys
niedziela, 11 lutego 2018, 11:38

Czy chodzi Panu o rzemieslnikow z WOTu ??

Observer
środa, 14 lutego 2018, 19:42

Pisałem o instruktorach z sił specjalnych o których Sten napisał \"jacyś komandosi\". Do samych WOT mam duży dystans.

Sailor
piątek, 9 lutego 2018, 15:13

Na pewno w MON są panie sprzątaczki. Może by tak im dać do testowania te karabinki. Efekt będzie taki sam.

Wawiak
niedziela, 11 lutego 2018, 05:13

Jeśli w Polsce sprzątaczki będą operować bronią na poziomie instruktora, to nikt nam nie podskoczy ;-)

Levi
piątek, 9 lutego 2018, 22:05

Taki sam jak testowanie przez instruktorow? WOW!

Mroczysław
piątek, 9 lutego 2018, 19:52

Myślę, że ich opinia byłaby dużo więcej warta, niż twoja.

Okręcik
piątek, 9 lutego 2018, 11:48

Dobrze że polski, tylko czemu taki drogi? Czesi już od lat eksportują swój karabinek modułowy z wielkim powodzeniem i z tego co mi wiadomo jest on o połowę tańszy od naszego. czy wszystko co \"polskie\" musi być droższe - Haubica Krab 3x droższa od koreańskiej K9 mimo korpusu od niej. Skąd te ceny skoro siłę roboczą mamy dużo tańszą?

Extern
piątek, 9 lutego 2018, 19:06

Ciekawe rzeczy opowiadasz, w jednym sklepie z bronią widziałem Brena II po 13 tyś PLN za sztukę.

Zbys
niedziela, 11 lutego 2018, 13:41

To byla cena dla zboczonego zbieracza a nie dla zainteresowanej powaznym zakupem armii !!! Do tego pozbawiony mozliwosc ognia automatycznego ! A to kosztuje.

db+
piątek, 9 lutego 2018, 20:04

To podjedź tam jeszcze raz i zapytaj jaka będzie cena jak weźmiesz 53 tysiące sztuk i zapłacisz z góry 30%. I generalnie ci się nie spieszy, dostawa może trwać trzy lata.

tyle
sobota, 10 lutego 2018, 09:08

db+. Krótkie pytanie. Skąd zacofane polskie fabryki, zajmujące się produkcją uzbrojenia mają wziąć kapitał na swoją modernizację i rozwój w początkowym okresie?

db+
sobota, 10 lutego 2018, 15:23

Może tak jak wszystkie inne przedsiębiorstwa powinny wziąć kredyt? Na ryzyko zarządów, z poręczeniem własnym majątkiem? Lub z zagrożeniem karą więzienia w przypadku niegospodarności? Tak jest w świecie dorosłych.

aro
sobota, 10 lutego 2018, 22:43

zapominasz że rynek broni w Polsce to rynek ściśle regulowany, chcesz brać kredyt na własną odpowiedzialność działając w tym sektorze? powodzenia, to nie USA

db+
niedziela, 11 lutego 2018, 11:06

To może warto ten rynek otworzyć? Stosowną ustawę można przegłosować w 3 dni.

Z
piątek, 9 lutego 2018, 11:20

Przypominam, ze WOT to nie jest ani nic nowego ani odkrywczego ! Kilkadziesiat lat temu tez byli. Nazywali sie inaczej - OC. Obrona Cywilna. Idac sladem smiesznosci nowomowy czyli jezyka polskiego - to byli Cywiljalsi :^))))))

wotan
sobota, 10 lutego 2018, 11:09

OC było formacją poborową nie ochotniczą i wcielane tam były odpadki które nie nadawały się nawet do BiBu.

ktoś
sobota, 10 lutego 2018, 01:36

Za komuny to było, ale OTK 1 pułk/brygada na województwo. Tzw wojsko łopata-ziemia-powietrze. Większość jednostek OTK miała profil wychowawczo resocjalizacyjny czyli trafiali tam ludzie,którzy do innych jednostek sie nie nadawali np ci którzy byli już karani sądownie. Przed wojną było też OT tylko, że nazywało się Obrona Narodowa. I po 1989 roku była niezbyt uda próba tworzenia OT z 17 brygad powstało około 7. Jednak nie były to jednostki na wysokim poziomie sprzętowym i materiału ludzkiego(23 brygada OT z Gliwic).

Bash
piątek, 9 lutego 2018, 20:37

OC to zupełnie inna formacja i jest zupełnie przeciwna WOT. OC nigdy nie posiadała broni i nie może jej posiadać.

Czesio
piątek, 9 lutego 2018, 18:45

Bzdury wypisujesz. OC to nie było wojsko.

Zbys
poniedziałek, 19 lutego 2018, 10:59

Dokladnie tak. Tak i WOT nie jest wojskiem !!!

Jarek
piątek, 9 lutego 2018, 17:27

OC była formacją, a w zasadzie zbieraniną ludzi, którzy migali się przed normalną służbą wojskową, lub byli do niej niezdolni z powodu niższej kategorii zdrowia. Odróbka wojska, polegała na pracy w normalnych zakładach przemysłowych lub szpitalach. Z wojskiem mieli tyle wspólnego, że czasem byli skoszarowani i nosili czarne mundury i berety. Niektórym szczęściarzom w czasie służby, udawało się wystrzelić z kbks-u. Istniały w PRL-u Wojska Obrony Terytorialnej, ale żołnierze w nich służący, byli najczęściej wykorzystywani jako tania siła robocza, podczas budowy dróg, koszarowców lub innych budynków użyteczności publicznej. Nosili normalne mundury, byli skoszarowani, ale szkolenie wojskowe przechodzili tylko na unitarce. Później była tylko praca na różnych budowach, pod nadzorem cywilnych majstrów. Za pracę mieli płacone; mniej niż pracownicy cywilni, ale więcej niż wynosił żołd w normalnych jednostkach. Tamtejszy WOT, z dzisiejszym nie miał nic wspólnego.

;px
piątek, 9 lutego 2018, 14:29

Obrona Cywilna nigdy nie służyła do walki, a do zapewnienia ochrony ludności cywilnej podczas konfliktu zbrojnego/wojny - Protokół pierwszy do Konwencji Genewskiej. Więc WOT i OC to dwie różne bajki

Eagle
piątek, 9 lutego 2018, 10:46

Chłopaki z GROMu przecież strzelały z MSBSa już jakiś czas temu i przekazali producentowi listę zastrzeżeń tak długą, że mogłaby się na papierze toaletowym zmieścić. Rozumiem więc, że starym nawykiem Antona M., postanowiono zmienić nie karabinek, a opiniujących, z topowej klasy specjalsów, na weekendowych amatorów, co głównie w Battlefieldzie albo Call of Duty strzelali.

azaliż mylę się?
piątek, 9 lutego 2018, 21:17

Jeśli przekazali tak długą listę uwag, to znaczy, że starannie wykonali to, o co ich poproszono.

Bash
piątek, 9 lutego 2018, 20:38

Dziwne bo nikt z radomia tej listy nie widział, ba śmiem twierdzić, że nie widzieli jej nawet sami specjalsi.

LuDem
piątek, 9 lutego 2018, 15:46

A nie wpadlo ci do glowy, że co innego potrzebne jednostką spejalnym, a co innego regularnej armi. Jednostki takie jak GROM nic nie znaczą w razie pełnoskalowego konfliktu. Zostaw komputerowe strzelanki.i.zacznij myśleć.

bender
piątek, 9 lutego 2018, 17:26

Powiedziałeś Pan, że nasze wojska specjalne to furda i nic ważnego bo mamy czy będziemy kiedyś mieli WOT? Jak doszedłeś dol tych zaskakujących wniosków? Rozumiem, że WOT dramatycznie zmienia przebieg konfliktu bo... w nim nie uczestniczy, tak?

m p
piątek, 9 lutego 2018, 22:10

Powiedział tylko, że wojska specjalne to nie to samo co lotnictwo, artyleria, czy brygada pancerna. O WOT nawet nic nie wspomniał.

red
piątek, 9 lutego 2018, 19:51

bender - facet ci napisał 100% prawdę. W przypadku wieloskalowej inwazji, nasze siły specjalne (około 2 tysiące ludzi) nie odegrają wręcz żadnej większej roli. Tego rodzaju siły są dobre na jakieś punktowe uderzenia/dywersje a na wojnie konwencjonalnej z silnym przeciwnikiem nie nadają się praktycznie do niczego, chyba że do prowadzenia rozpoznania. Na takiej wojnie liczą się już przede wszystkim liczby (nie tylko sprzętu ale też ludzi) i motywacja. WOT zapełnią dziurę w stanach osobowych jednostek wojsk zawodowych, które stracą ze 40% po pierwszych 6 dniach walk.

K.
sobota, 10 lutego 2018, 15:33

Te dwa tysiące ma większość wartość bojową niż obecne siedem tysięcy WOT . Tym bardziej , że nie ma tylu ochotników do tej formacji . Miało być 17,5 tyś , jest 7 łącznie z ludźmi przeniesionymi z wojsk operacyjnych . Docelowa liczebność ok.50 tys. moim zdaniem jest nie do osiągnięcia . Teraz wróćmy do meritum , kto lepiej oceni taki karabinek , Grom czy WOT ? Pewnie ,że Grom nie zastąpi lotnictwa , artylerii itd. , tyle , że WOT też tego nie zrobi . Nie od tego są , jedno jest pewne znacznie lepiej ocenią ten karabinek bo o broni osobistej wiedzą wszystko . WOT może uzupełnić kadry na wypadek W ale jedno jest pewne , nie będą tak samo wyszkoleni jak ich polegli koledzy .

m p
sobota, 10 lutego 2018, 22:21

Możemy zrobić sobie i 100 000 specjalsów, ale biorąc pod uwagę koszt ich szkolenia to nasze PITy CITy i WATy musiałyby mieć chyba z 90%. Pomyśl sobie ile kasy trzeba było wpompować żeby te dwa tysiące miało większą wartość niż obecne 7 tyś WOT. To jak porównywanie olimpiady z zawodami szkolnymi. Sam gen. Kukuła przyznał, że tylko kilka procent WOTowców ma szansę zostać specjalsami.

Extern
niedziela, 11 lutego 2018, 23:23

Nie dość że kasy, to jeszcze po prostu nie znajdziesz tylu ludzi spełniających kryteria i po prostu tych specjalsów nie starczy aby być wszędzie. A nawet jeśli będzie ich dużo, to czy ktoś myśli że ci wysoko wyszkoleni specjaliści będą chcieli pilnować mostków w Koziej Wólce?

K.
niedziela, 11 lutego 2018, 12:06

Gdzie pisałem o 100 tys. ? Obecnie te 2 tyś . mają większość wartość bojową niż 7 tyś . weekendowych ochotników . Kasa już została wpompowana , zobacz ile trwa szkolenie operatora Gromu i jakie jest intensywne a jak bardzo rozłożone w czasie jest szkolenie WOT . Porównaj sobie selekcję do obu formacji i będziesz miał różnice potencjału . Przeczytaj jeszcze raz mój komentarz . Kto lepiej przetestuje taki karabinek i czyje uwagi będą cenniejsze ? Chłopaków z WOT czy Gromowców ?

m p
niedziela, 11 lutego 2018, 18:03

Przecież napisałem że te 2 tyś maję większą wartość od obecnych 7 WOTu i że kasa już wydana też napisałem (użyłem przecież czasu przeszłego i trybu oznajmującego, proszę czytać ze zrozumieniem). I tutaj pełna zgoda. Ale GROM nie zastąpi WOTu, ani WOT nie zastąpi GROMu, ale to i to jest potrzebne. Co do oceny karabinków to w artykule piszą i pisałem to parę postów niżej, że jak na razie to uwagi wprowadzają dowódcy WOTu, czyli w większości byli specjalsi.

K.
poniedziałek, 12 lutego 2018, 21:25

Uwagi są przekazywane przez dowódców to naturalne . Pytanie czy są testowane przez zawodowych żołnierzy (jak tak to stwarzanie tylko pozorów , że robi to WOT) , jeżeli dobrze rozumiem to jednak robią to całe pododdziały . Widzę , że twardo bronisz WOT ale jaki to ma sens ? Moim zdaniem opinia Gromowców jest cenniejsza bo o broni osobistej wiedzą wszystko . Zapytam jeszcze raz , masz w tej gestii inne zdanie ?

m p
wtorek, 13 lutego 2018, 09:47

Jeżeli w obecnym WOT są ludzie od zupełnych świeżaków po byłych specjalsów to chyba testują je wszyscy? Czyje uwagi będą cenniejsze i tak ocenią zawodowcy.

K.
wtorek, 13 lutego 2018, 13:49

Niby ilu tam jest tych byłych specjalsów ? Paru dowódców którzy niekoniecznie biegają po poligonie .Reszta to Mobilny Zespół Szkoleniowy WOT , zajmują się pomocą w szkoleniu a nie testowaniem broni . Jest tam więc testowana przez amatorów którzy z byłymi specjalsami zobaczą się przy odrobinie szczęścia w weekend na poligonie . Grom to elita elit , nie trzeba być zawodowcem aby wiedzieć czyje rady są cenniejsze .

BBB
wtorek, 20 lutego 2018, 15:09

Polska ma całkiem udany kbk. wz. 96 C Beryl - używany jest i wprowadzany do WO, jednak specjalsi użytkują HK 416, zadaj sobie trud przemyślenia czemu. Bo odpowiedź jest prosta - Grot ma być podstawową bronią wszystkich formacji WP (Beryl będzie budował rezerwę), jako taki musi być dostępny nie tylko dla elity elit, a także dla amatorów. Doświadczenie ze szkolenia WOT jest cenne ze względu na opinię odnośnie możliwości szybkiego przeszkolenia rezerw i poborowych do jego używania. Do tego, choć nie mam co do tego informacji, sądzę, że Groty nigdy nie trafią do WS, będą przeznaczone dla \"zwykłych\" żołnierzy.

K.
środa, 21 lutego 2018, 11:52

Wiem czego używa Grom . Dlatego w komentarzu niżej napisałem , że Beryle powinny być przekazywane jako broń z czasem przekazywana do rezerwy i zastępowana przez Groty . Wojska specjalne i tak nie będą go używać ale mają nieporównywalnie większą wiedze i doświadczenie , w trakcie szkolenie ci żołnierze mieli styczność z wieloma rodzajami broni . Teraz zadaj sobie trochę trudu i pomyśl , cenniejsze są ich rady czy amatorów dla których często jest to pierwszy kontakt z bronią i nie mają jej z czym porównać ? Na tym etapie te uwagi są szczególnie cenne bo dotyczą karabinka który nie wszedł jeszcze do seryjnej produkcji i uwagi mają na celu usunięcie ewentualnych wad.

K.
poniedziałek, 12 lutego 2018, 16:49

Uwagi zgłaszają dowódcy to naturalne ale rozumiem , że testują ją oddziały . Jeżeli miałoby być jednak inaczej i są testowane tylko przez zawodowych żołnierzy to pytanie po co stwarzać takie pozory? Jeżeli jesteśmy zgodni co do tego kto jest lepiej wyszkolony i kto ma większą wiedze to jaki jest sens testowania tej broni przez WOT ? Moim zdaniem WOT w obecnym kształcie to strata pieniędzy , powinny być wydane na wojska operacyjne . Jeżeli mówimy już o takich rezerwach to powinny dostawać sprzęt wycofywany z wojska a nie dostawać uzbrojenie jego kosztem .

m p
wtorek, 13 lutego 2018, 10:02

Też uważam, że WOTowi wystarczyłby zwykły kałach, ale czy z tego powodu mam być przeciwnikiem tego żeby pozwolić ludziom się szkolić. Dla niektórych to jedyna szansa jakiejkolwiek służby bo np. jak kiedyś chcieli do NSRu to było 10ciu na jedno miejsce, a teraz mają rodziny i nie mogą sobie pozwolić, żeby zostawić je na 4-5 miesięcy.

m p
wtorek, 13 lutego 2018, 10:00

Też uważam, że WOTowi wystarczyłby zwykły kałach, ale czy z tego powodu mam być przeciwnikiem tego żeby pozwolić ludziom się szkolić. Dla niektórych to jedyna szansa jakiejkolwiek służby bo np. jak kiedyś chcieli do NSRu to było 10ciu na jedno miejsce, a teraz mają rodziny i nie mogą sobie pozwolić, żeby zostawić je na 4-5 miesięcy.

K.
wtorek, 13 lutego 2018, 14:08

Niech dostaną pierwsze Beryle które po remontach mogą iść no nich a nie wracać do jednostek . Transport na weekendowy poligon powinny zapewnić jednostki liniowe a nie przekazywać im nowe Jelcze . Teraz to wyrzucanie pieniędzy w błoto . Rozumiem zapał tych ludzi ale robienie z nich oddzielnego rodzaju wojsk , stwarzanie pozorów , że są wstanie przetestować nowy rodzaj uzbrojenia , roztaczanie wokół nich aury zawodowstwa jest moim zdaniem szkodliwe dla wszystkich . Dla wojsk operacyjnych bo dostają dużo mniej pieniędzy , dla WOT i ludzi z nim związanych bo z powodu ograniczonego czasu nie będą porównywalnym wojskiem do zawodowców . Nie mówię o operatorach wojsk specjalnych bo to przeginka po całości ale w ogóle o zawodowych żołnierzach . Z tych powodów przez ludzi odrobinę znających temat będą traktowani z przymrużeniem oka . Moim zdaniem powinni być wykorzystywani przy usuwaniu skutków klęsk żywiołowych . Teraz otrzymają podstawowe przeszkolenie wojskowe rozłożone na lata , Nie każdy z nich przyjedzie na każde szkolenie bo tak jak napisałeś mają przecież rodziny . Dlatego proponuję odrobinę zdrowego rozsądku , szanujmy ich czas i zapał ale nie przesadzajmy z tym zawodowstwem .

żenujące
piątek, 9 lutego 2018, 09:43

Widać stare nawyki gość trzyma za magazynek- jak kałacha .

Obywatel RP.
piątek, 9 lutego 2018, 17:13

A zauważyłeś ze one nie mają rączki!!!! P :) . Popatrz na zdjęcie trzecie w artykule i porównaj. P :)

Tommi
piątek, 9 lutego 2018, 16:16

Bo to wg tekstu żołnierz zawodowy

ppk
piątek, 9 lutego 2018, 14:42

A od kiedy kalacha trzymalo sie za magazynek

Bash
piątek, 9 lutego 2018, 20:39

Od czasu wprowadzania, prawidłową postawą strzelecką było trzymanie za magazynek.

db+
sobota, 10 lutego 2018, 15:37

No popatrz. Ile to drewna i plastiku poszło niepotrzebnie na wykonanie łoża w milionach egzemplarzy broni kałachopodobnej. Było zostawić gołą lufę. Dodatkowo jaka oszczędność na ciężarze broni.

ZZZ
piątek, 9 lutego 2018, 13:04

Nie. AK za magazynek wygodniej trzyma się wyżej. Na zdjęciu strzelec opiera magazynek o podpórkę, i tam trzyma dłoń - prawdopodobnie po to, żeby magazynek mu z tej podpórki nie zjeżdżał.

Dzejson
piątek, 9 lutego 2018, 12:46

Jak mu wygodniej? Co Ci do tego. Każdy trzyma broń jak mu lepiej i wygodniej, jeżeli dla niego to pewny chwyt. A może to już po prostu narzekanie dla samego narzekania?

RJCHK
piątek, 9 lutego 2018, 11:48

Jak zauważyłeś jest to strzelanie w pozycji leżącej z podpórką.Za uchwyt nie mógł trzymać, gdyż jest on dociśnięty do podpórki (po zewnętrznej stroni).Z racji tego ,że magazynek jest łukowaty to jedyne racjonalne wyjście , by dodatkowo ustabilizować broń.

NEZ
piątek, 9 lutego 2018, 09:29

pODNIEŚĆ MU CENE NA 20000ZŁ ZA SZTUKE!! BO POLSKI!

Podbipieta
piątek, 9 lutego 2018, 09:21

Pekaja iglie Juz ok 40

As
piątek, 9 lutego 2018, 06:50

Dziwne. Informacje do producenta przekazują ludzie , którzy prochu nie wąchali i nie mieli możliwości posługiwać się karabinkami innych producentów.

teddy
piątek, 9 lutego 2018, 20:26

As no popatrz pan ... a ja chcę do WOT a mam w domu 13 sztuk broni palnej, łącznie z Berylem, AR15 itd .... I co ... nie wąchałam prochu ?

Ass
sobota, 10 lutego 2018, 00:13

To nie jest standard. Co innego używać broni sterylnie na strzelnicy, co innego w akcji. Przepraszam, ale dla mnie ta formacja to pospolite ruszenie, które może się sprawdzić tylko jako służba wartownicza i to na mniej znaczących obiektach. Kto z tej formacji przeżyje tydzień konfliktu będzie fachowcem. Przypuszczam też że decydujące działania będą się toczyć na duże odległości i w powietrzu. W tej sytuacji jest szansa, że do czasu zakończenia regularnych działań wroga tylko usłyszycie, choć trzymam kciuki za tą formacje. Najważniejsza jest wiara.

bosman
poniedziałek, 12 lutego 2018, 09:58

Prawda boli. Były pewne ćwiczenia, gdzie żołnierze zawodowi dostali solidny łomot od strzelców i rekonstruktorów. Więcej pokory, mnie zadufania w sobie. Niestety współczesna armia to gdzieś 80% rutyniarzy.

m p
piątek, 9 lutego 2018, 13:07

\"Równolegle z prowadzonym szkoleniem, 8 lutego w radomskiej Fabryce Broni odbyło się spotkanie delegacji Dowództwa Wojsk OT z przedstawicielami spółki. Celem spotkania było przekazanie sugestii dotyczących modyfikacji karabinka Grot\" Dowództwo OT, co drugi to były specjals to ludzie któórzy prochu nie wąchali?

chorąży
piątek, 9 lutego 2018, 12:05

Od czegoś trzeba zacząć, oni wychwycą te najgrubsze błędy. Na to szkoda czasu Prawdziwych Żołnierzy

RJCHK
piątek, 9 lutego 2018, 12:00

No rzeczywiście dziwne czytając ,które jednostki oddelegowały swoich żołnierzy ... Oni też prochu nie wąchali i nie mieli możliwości posługiwać się karabinkami innych producentów ?. „(...)m.in.: 9. pułk rozpoznawczy, brygady zmechanizowane (15. i 20.), 9. Brygada Kawalerii Pancernej, 11. pułk artylerii oraz centra szkolenia z Poznania i Grudziądza.(...)”

cxz
piątek, 9 lutego 2018, 11:42

może chodzi tylko o ergonomię \"profesorze od prochu\"

Smuteczek
piątek, 9 lutego 2018, 11:31

Tylko tak mozna zagwarantowac bardzo dobre opinie. Ostrzelany wojak majacy doswiadczenie z zachodnim sprzetem nie ocenilaby tego jako dobre

JSM
piątek, 9 lutego 2018, 01:43

I ciągle ten sam bełkot o ponad 53 tyś karabinków :-) Nie zamówiono \"ponad 53 tyś\" a JEDEN TYSIĄC do badań wojskowych. Cała reszta to PR Antoniego. Jak widać mega skuteczny. Nie zamawia się czegoś na co nie ma \"kwitów\" a GROT ciągle nie ma kompletu badań. Nie podpisuje się umowy nie mając możliwości jej realizacji a FB Radom NIE MA -jeszcze- TECHNICZNYCH MOŻLIWOŚCI żeby wyprodukować więcej niż 200-300 szt miesięcznie. Nawet na filmie reklamowym pokazują, że wszystko robią ręcznie, jak XIX w. Dopiero kiedy uruchomią nową linę produkcyjną będzie mogła ruszyć prawdziwa produkcja.

wujek dobra rada
poniedziałek, 12 lutego 2018, 13:52

A czy może Pan wskazac konkretną konstrukcję konkurencyjną, lepszą, wykonywaną w całości nie-ręcznie??? Istnieje taka?

Ta Ja
piątek, 9 lutego 2018, 14:02

Na O*ecie (cenzuruje żeby nie było że reklamuje) pewnie te rewelacje wyczytałeś?Zamówiono 53000 dla WOT a tysiąc zostało dostarczonych pod koniec 2017 roku.Co do badań kwalifikacyjnych to w WOT karabin (automatyczny, żeby się ktoś nie przyczepił) przeszedł testy pozytywnie (doszło do tego po zawarciu umowy na zakup tej broni podczas MSPO 2017 i przed dostarczeniem pierwszego tysiąca do WOT.Dokładnej daty nie pamiętam.)

Tches
piątek, 9 lutego 2018, 21:50

Karabinek jeśli już a nie karabin. Wg polskiej nimenklatury jeśli coś strzela amunicją pośrednią to jest karabinkiem a nie karabinem.

ochotnik WOT
czwartek, 8 lutego 2018, 23:41

tak trzymać i nie odpuszczać, dodać szafira i granatnik podwieszany. Jutro osobiście sprawdzę Grota.

Willgraf
czwartek, 8 lutego 2018, 22:29

większa pojemność magazynka jako opcja na W

RafałekM
piątek, 9 lutego 2018, 09:07

Magazynki systemy AR są do 100 szt. pojemności. nie trzeba odkrywać koła

Polak
czwartek, 8 lutego 2018, 21:58

Czy Grot został przyjęty do uzbrojenia po spełnieniu wszystkich wymogów prawnych?

To Ja
piątek, 9 lutego 2018, 14:12

Tak, został przyjęty do uzbrojenia WOT

m p
piątek, 9 lutego 2018, 13:11

Przecież to kartonowe atrapy. O jakich wymogach prawnych Pan p.....isze!

Zbys
piątek, 9 lutego 2018, 11:25

Nie zostal przyjety !! Wlasnie dlatego testuja je na cywilach wociarskich !!

superglue
piątek, 9 lutego 2018, 10:34

co to znaczy wymogi prawne? skupienie fabryczne do 10 tys strzałów, komora zamkowa powinna wytrzymać 40-60 tys strzałów. Po jakiego grzyba mi IU czy AU. Dowódca ma pieniądze idzie i kupuje i nie pyta urzędnika.

Wojciech
piątek, 9 lutego 2018, 01:44

Nie został. Jeszcze nie ma wszystkich kwitów.

xxx
piątek, 9 lutego 2018, 00:46

a technicznych ?

Toto
czwartek, 8 lutego 2018, 21:35

Podobno świetna broń ale ma niedoróbki

Zbys
piątek, 9 lutego 2018, 11:27

Podobno to Polska ma swietnie uzbrojona i wyszkolona armie ...

Gts
piątek, 9 lutego 2018, 16:32

Podobno to mamy Krazowniki Imperium klasy \"Venator\" na orbicie. Skoro jednostki specjalne milay sporo uwag to trzeba dac amatorom co w zyciu nie mieli dobrej broni. Kto autobusami jezdzi Lanosem bedzie zachwycony bo jego wielce szanowna w zyciu w Mercedesie nie siedziala.

Mroczysław
piątek, 9 lutego 2018, 20:22

Poproszę o jakieś źródło tych rewelacji o niedoróbkach i niby uwagach od specjalsów? Ewentualnie w razie braku takowych o zachowanie milczenia.

Lewandos
piątek, 9 lutego 2018, 07:19

Jak każda nowa konstrukcja...

-CB-
piątek, 9 lutego 2018, 14:16

Nowa? Weź no lepiej sprawdź kiedy zaczęto go konstruować i kiedy były pierwsze próby. To ile lat my potrzebujemy na dopracowanie karabinka? 50? W tym czasie mogą wybuchnąć i się skończyć ze 3 wojny światowe...

Admirał Samson
czwartek, 8 lutego 2018, 20:10

Wszystko idzie w dobrym kierunku i nie ukrywam że bardzo mnie to cieszy .Ciekawe tylko jak brzmiała treść tych \'informacji zwrotnych \' Ale pewnie dowiemy się w wersji grota m2 .Mam nadzieję że FB Radom dostanie również zlecenie opracowanie kaemu bo UKM w wydaniu ZM Tarnów to trochę leciwa konstrukcja i to nawet po modernizacjach odstaję od odpowiedników z Nato i nie tylko .PS jeśli ma ktoś informację jak spisała się odmiana grota w wersji snajperskiej proszę o doinformowanie bo całkiem ciekawa sprawa .

Marcin
piątek, 9 lutego 2018, 09:39

\"w wersji snajperskiej\" ??? O boziu...

Admirał Samson
piątek, 9 lutego 2018, 13:06

Może wyjaśnić o co Ci chodzi bo te pytajnik są ciut enigmatyczne.

bender
piątek, 9 lutego 2018, 17:37

Zapewne chodzi o właściwe nazewnictwo. Powinieneś był powiedzieć \"karabinek o podwyższonej celności\" jak go nazywa fabryka. Określenie \"wersja snajperska\" nie odpowiada prawdzie i brzmi lamersko.

Lewandos
piątek, 9 lutego 2018, 07:20

Ważne żeby producent był w stanie szybko przekuć te informacje zwrotna w metal

kirk
czwartek, 8 lutego 2018, 20:04

Nie chce być złośliwy. Ale MSBS to słaby karabinek. Miałem mierną przyjemność z niego strzelać (wersja klasyczna). Z czym go porównać? Strzelałem z rożnej broni. HK G36 jest doskonały, podobnie FN SCAR, HK 416 i HK 433. Ta broń pewna. Grot zaciął mi się na drugim magazynku dwa razy (amunicja MESKO), przy ciągłym strzelaniu bardzo nagrzewa się lufa (bardziej niż w innych), jest trochę toporny. System celowniczy to nie na ten wiek.To wstępna ocena.

Rafal
piątek, 9 lutego 2018, 16:33

HK G36 taki doskonaly, a jak tam jego sytuacja w niemieckiej armii?

MCz
piątek, 9 lutego 2018, 11:52

Można wiedzieć w jakich okolicznościach strzelałeś z HK433?

kirk
piątek, 9 lutego 2018, 16:40

w Oberndorfie, prezentacja karabinków HK.

scypion
piątek, 9 lutego 2018, 10:35

Na youtube jest filmik z testów przeprowadzonych przez członków różnych stowarzyszeń strzeleckich i wnioski wprost przeciwne

Gts
piątek, 9 lutego 2018, 16:36

Tak, bo stowarzyszenia strzeleckie to strzelaja... wiecej jak w nowy rok leci petard. Do Scara to mu jeszcze teoche brakuje.. ale nie to jest najwazniwjsze. Najwaznijsze jest aby firma wyciagala wnioski z ocen i szybko poprawiala niedorobki, tymczasem u nas jest pewne ze jak ktos zglosi niedorobki to sie predzej zmieni zglaszajacego niz niedorobki.

Rejent
poniedziałek, 12 lutego 2018, 01:23

Jak masz jakieś oficjalne dane ilości strzelań związków strzeleckich, to podaj - jak nie, to po damski ... się produkujesz?

Zbys
piątek, 9 lutego 2018, 11:33

I wlasnie te stowarzyszenia beda prowadzic wojne z wrogiem (jeszcze nie ustalono ktory to wrog bedzie). Z braku armii beda Batalioni Amatori !

scypion
piątek, 9 lutego 2018, 19:37

Co to wszystko ma do rzeczy? I czy strzelają strzelcy niedzielni, poniedziałkowi czy czwartkowi; Jeżeli po wystrzeleniu ogniem ciągłym 150 nabojów w tych samych warunkach, lufa Grota miała niższą temperaturę niż HK to miała i już. Chcecie dyskutować z prawami fizyki?

Toto
piątek, 9 lutego 2018, 10:12

Czy Niemcy nie wycofują g36?

mike
piątek, 9 lutego 2018, 11:19

Chciałbym! Wtedy terytorialsi zostaną przy MSBS a Wojska Lądowe dostaną G36 i wszyscy będą szczęśliwi

RafałekM
piątek, 9 lutego 2018, 09:09

A czego się spodziewać po składanych przyrządach? to ma być system awaryjny, podstawowy celownik to powinien być kolimator / celownik holograficzny.

azaliż mylę się?
piątek, 9 lutego 2018, 21:20

Jedno nie wyklucza drugiego.

Mroczysław
piątek, 9 lutego 2018, 20:40

Przecież taki właśnie będzie. W ogóle to znasz jakiś karabinek, gdzie przyrządy celownicze się nie składają? Bo jak rozumiem, wg. ciebie tylko MSBS takie posiada, a użytkownicy innych karabinków biegają ciągle z rozłożonymi na stałe, co jak mniemam twoim zdaniem zmniejsza awaryjność - zaprawdę porażająca logika.

RafałekM
poniedziałek, 12 lutego 2018, 09:39

Wszystkie karabinki mają składane przyrządy? To spróbuj złożyć podstawę muszki w m4 albo berylu.

Rain Harper
piątek, 9 lutego 2018, 08:46

O panie. Mogłeś Pan wybrać zarzuty inne niż te rozwiane na filmie ze strzelania, w ktorym pięciu zawodowców strzelało z Grota, Brena2, Scara, 416 i Beryla.

Adam
piątek, 9 lutego 2018, 01:48

Wstępnie bredzisz. G36 przy trzecim magazynku w upale zaleje ci ręce roztopionym plastikiem i będzie strzelał Panu Bogu w okno. Z Afganistanu wycofali wszystkie.

Gds
piątek, 9 lutego 2018, 01:16

A inne typy broni na mesko ammo dobrze działały?

Strzelce Mors
piątek, 9 lutego 2018, 01:15

Ja również miałem przyjemność postrzelać z grota i mimo że znawcą nie jestem to moja opinia jest bardzo pozytywna Zresztą nie tylko moja bo rozmawiałem z innymi strzelcami którzy uważali że msbs co najmniej przewyższa JAK . Więc tu chyba kwestia gustu . Ale jedno trzeba przyznać gotowi - jest bardziej perspektywiczna bronią i wystarczy dać mu trochę czasu na doszlifowania go aby pozbyć się chorób wieku dziecięcego a bedzie to świetna broń . W końcu droga do HK jakiegoś znamy obecnie była bardzo długa więc i msbsowi trzeba czasu trochę dać.

pebeo
piątek, 9 lutego 2018, 15:40

Bardzo trafne uwagi. Choroby wieku dziecięcego miała i ma każda broń. Najlepszą metodą ich wykrycia jest praktyka. Na szczęście nie mamy ruskiej mentalności i nie wysyłamy ludzi z niesprawdzonym sprzętem na front, aby metodą generowania strat sprawdzać, czy coś działa poprawnie czy też nie.

Strzelający z procy
piątek, 9 lutego 2018, 14:04

Witam kolegę. Chciałbym usłyszeć rzetelną odpowiedz na parę pytań; 1- jak wygląda obsługa tego rodzaju karabinu np. porównując z pospolitym w polskiej armii karabinkiem beryl po użyciu czyli po strzelaniu? 2- jak karabin zachowuje się po tym jak żołnierz piechoty polata z nim po polu wytarza się trochę w piachu np. czołgając się na stanowisko otwarcia ognia podczas pogody deszczowej i bez deszczu 3- po obsłudze broni po strzelaniu czyli odpowiednim wyczyszczeniu i na oliwieniu nie występuje miejsca wrażliwe na szybszą korozję lub miejsca gdzie po poprostu żołnierz nie jest w stanie wsadzić palca ze szmatka do czyszczenia.

Smuteczek
piątek, 9 lutego 2018, 11:34

Problem jest taki ze Grot mial konkurowac z zachodnimi wspolczesnymi konstrukcjami a nie AK z plowy lat 70tych poprzedniego wieku

Festun
piątek, 9 lutego 2018, 00:28

Co jest nie tak z systemem celowniczym? Zacinanie na jednym egzemplarzu?

Tweets Defence24