Baltops 2018: Amerykańsko-rumuński desant w Ustce [Defence24 TV]

8 czerwca 2018, 11:40
Defence24
Defence24

W trakcie ćwiczeń Baltops-18 połączone siły amerykańsko-rumuńskie przeprowadziły w Ustce desant morski.

W 2018 roku odbywa się już 46. edycja największych manewrów morskich na Bałtyku. Ćwiczenia Baltops mają wymiar międzynarodowy i oparte są w głównej mierze na wspólnych działaniach morskich, ze szczególnym uwzględnieniem poszukiwania i zwalczania okrętów podwodnych, wojny minowej, obrony powietrznej oraz operacji desantu morskiego. Polska bierze udział w ćwiczeniach już po raz 28. W manewrach uczestniczy 40 okrętów nawodnych i jeden podwodnych oraz 60 statków powietrznych. W desancie w Ustce, oprócz amerykańskich Marines, wzięli udział żołnierze rumuńscy z 307. Pułku Piechoty Morskiej.

Tegoroczne manewry, podobnie jak poprzednie, uwzględniają m.in. elementy desantu wojsk na broniony odcinek wybrzeża morskiego na terenie Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce. Siły główne międzynarodowej grupy zadaniowej desantowane są na amfibiach AAV-7, z poduszkowców desantowych LCAC oraz z polskich okrętów transportowo-minowych.

Fot. Tomasz Nowak/Defence24.pl.
Fot. Tomasz Nowak/Defence24.pl.

W godzinach przedpołudniowych przedstawicielom mediów zaprezentowany został wczoraj element desantu w wykonaniu żołnierzy amerykańskich i rumuńskich. Podobnie jak podczas poprzednich edycji Baltops kluczową rolę podczas zajmowania plaży odegrały 30-tonowe amerykańskie transportery pływające AAV7, z wnętrza których wysypały się drużyny Marines i rumuńskiej piechoty morskiej. Amfibie AAV7 zdolne są do pokonania 20 mil morskich z trzema członkami załogi i 21 żołnierzami na pokładzie.

Fot. Tomasz Nowak/Defence24.pl.
Fot. Tomasz Nowak/Defence24.pl.

AAV7 zostały masowo użyte w trakcie inwazji na Irak w 2003 r., podczas której przebyły trasę od granicy kuwejcko-irackiej do Bagdadu. Doświadczenia irackie zmusiły Korpus Piechoty Morskiej do modernizacji pojazdów. Planuje się, że spośród 1058 wykorzystywanych transporterów AAV-7   396 zostanie poddanych modernizacji, a pozostałe zostaną stopniowo zastąpione przez nowsze typy pojazdów pływających.

Łącznie  w fazie morsko-lądowej ćwiczeń uczestniczyło wczoraj 500 żołnierzy. Jako pierwsze na plażę wdarły się – operujące z okrętu desantowego USS Oak Hill – amfibie AAV7. Do pokonania miały dystans kilku kilometrów. Późniejsze elementy ćwiczeń zakładają również przerzut czołgów M-1A Abrams.

tekst, zdjęcia: Tomasz Nowak

Defence24
Defence24
Tweets Defence24