Reklama
Reklama

Baltops 2018: Amerykańsko-rumuński desant w Ustce [Defence24 TV]

8 czerwca 2018, 11:40
Defence24
Defence24

W trakcie ćwiczeń Baltops-18 połączone siły amerykańsko-rumuńskie przeprowadziły w Ustce desant morski.

W 2018 roku odbywa się już 46. edycja największych manewrów morskich na Bałtyku. Ćwiczenia Baltops mają wymiar międzynarodowy i oparte są w głównej mierze na wspólnych działaniach morskich, ze szczególnym uwzględnieniem poszukiwania i zwalczania okrętów podwodnych, wojny minowej, obrony powietrznej oraz operacji desantu morskiego. Polska bierze udział w ćwiczeniach już po raz 28. W manewrach uczestniczy 40 okrętów nawodnych i jeden podwodnych oraz 60 statków powietrznych. W desancie w Ustce, oprócz amerykańskich Marines, wzięli udział żołnierze rumuńscy z 307. Pułku Piechoty Morskiej.

Tegoroczne manewry, podobnie jak poprzednie, uwzględniają m.in. elementy desantu wojsk na broniony odcinek wybrzeża morskiego na terenie Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce. Siły główne międzynarodowej grupy zadaniowej desantowane są na amfibiach AAV-7, z poduszkowców desantowych LCAC oraz z polskich okrętów transportowo-minowych.

Fot. Tomasz Nowak/Defence24.pl.
Fot. Tomasz Nowak/Defence24.pl.

W godzinach przedpołudniowych przedstawicielom mediów zaprezentowany został wczoraj element desantu w wykonaniu żołnierzy amerykańskich i rumuńskich. Podobnie jak podczas poprzednich edycji Baltops kluczową rolę podczas zajmowania plaży odegrały 30-tonowe amerykańskie transportery pływające AAV7, z wnętrza których wysypały się drużyny Marines i rumuńskiej piechoty morskiej. Amfibie AAV7 zdolne są do pokonania 20 mil morskich z trzema członkami załogi i 21 żołnierzami na pokładzie.

Fot. Tomasz Nowak/Defence24.pl.
Fot. Tomasz Nowak/Defence24.pl.

AAV7 zostały masowo użyte w trakcie inwazji na Irak w 2003 r., podczas której przebyły trasę od granicy kuwejcko-irackiej do Bagdadu. Doświadczenia irackie zmusiły Korpus Piechoty Morskiej do modernizacji pojazdów. Planuje się, że spośród 1058 wykorzystywanych transporterów AAV-7   396 zostanie poddanych modernizacji, a pozostałe zostaną stopniowo zastąpione przez nowsze typy pojazdów pływających.

Łącznie  w fazie morsko-lądowej ćwiczeń uczestniczyło wczoraj 500 żołnierzy. Jako pierwsze na plażę wdarły się – operujące z okrętu desantowego USS Oak Hill – amfibie AAV7. Do pokonania miały dystans kilku kilometrów. Późniejsze elementy ćwiczeń zakładają również przerzut czołgów M-1A Abrams.

tekst, zdjęcia: Tomasz Nowak

Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 55
tomek
niedziela, 10 czerwca 2018, 10:39

witam mam tu do wszystkich co wszystko wiedza pytanie dlaczego to amerykanie razem z innymi nie desantuje sie od razu w baltyjsku i nie bylo by problemu wschodniej flanki ,bo wedlug naczelnego analityka tego portalu i jego kolka wzajemnej adoracji rosjanie nie dysponuja niczy co by mogli przeciwstawic wojskom usa i najwierniejszemu sojusznikowi

murzyńskość
czwartek, 14 czerwca 2018, 00:36

Bo tu nie chodzi o to by złapać króliczka, tylko by go gonić.

gosc222
niedziela, 10 czerwca 2018, 01:55

dlaczego My nie mamy takiego sprzetu??Panowie Politycy??

Davien
poniedziałek, 11 czerwca 2018, 10:46

Bo nie był nam potrzebny? To sprzęt czysto desantowy i mielismy kiedyś rosyjskie amfibie jak WP miało atakować Danię w ramach UW. Obecnie nie mamy bo i po co.

wodnik
wtorek, 12 czerwca 2018, 19:07

mieliśmy też dobre okrety desantowe, do niedawna stacjonowały w świnoujściu...

Davien
środa, 13 czerwca 2018, 17:20

Które były przeznaczone do ataku na Danie w ramach UW. Obecnie raczej tego nie planujemy.

józek mówi...
sobota, 9 czerwca 2018, 17:18

pytanie dlaczego nie desantuje się ciężkich komponentów pancernych ..typu czołg ..i to w ilościach co najmniej batalionu ....przecież BUMAR zrobił zatyczki do luf T-72 i wydłużył rury wydechowe tzw pływające z giętkiego pcv gdzie na końcu są pływaki w kształcie pływającej foki coby zmylić wroga a załogi ćwiczyły tzw bezdech na basenie i mają zakupione dmuchane kółka do pływania

Zeb
wtorek, 12 czerwca 2018, 12:43

Nie Bumar zrobił, tylko związkowcy Bumaru, pocxzuli się odpowidzialni za wkład inzynierski i wprowadzili innowacyjny projekt zaadaptowania dekla 110mm od szarej rury, kupionej w Castoramie. Kaliber się zgadzał to i innowacja przeszła.

bb
sobota, 9 czerwca 2018, 01:15

Dobrze, że drzew nie było na plaży..

wela
sobota, 9 czerwca 2018, 00:58

pieknie to wyglada

Obserwator
sobota, 9 czerwca 2018, 23:22

Przypomnę internetowym \"znafcom\", że pomimo wzmocnienia konstrukcji amerykańskich transporterów pływających AAV7 w dniu 3 sierpnia 2004 roku podczas inwazji na Irak 14 żołnierzy USMC zginęło, gdy jeden z nich najechał na improwizowany ładunek wybuchowy.

ZZZ
niedziela, 10 czerwca 2018, 23:07

Przypominam, że w czasie inwazji Rosji na Gruzję zginęło mniej-więcej tyle samo żołnierzy rosyjskich i sprzymierzonych, co żołnierzy koalicji w czasie inwazji na Irak w 2003. A teraz polecam porównać siły zbrojne Iraku i Gruzji.

Obserwator
poniedziałek, 11 czerwca 2018, 01:38

Po pierwsze - to Gruzja pierwsza dokonała ataku na Osetię Południową, a później poniosła tego dotkliwe konsekwencje. Po drugie - zamiast \"mniej-więcej\" wypadałoby podać konkretne dane. Po trzecie - polecam porównać siły zbrojne USA i państw, które padły ich agresją.

wolf
czwartek, 14 czerwca 2018, 01:32

Koledzy poniżej rozpisują się, że niby nie można najechać własnego terytorium???? bo takim dla Gruzji jest Osetia Płd. A można na własnym terytorium , do własnych obywateli strzelać z artylerii rakietowej Grad??? i ciężkiej artylerii lufowej??? Bo tak na \"własnym\" terytorium Gruzja rozpoczęła przywracanie porządku ...strzelając na początek we wioski z cywilami. Na tym terenie sprawy są bardziej skomplikowane, niż piszecie i używanie siły jest nieco nierozsądne, tym bardziej jak służy budowaniu popularności politycznej we własnym kraju, a nie dogadaniu się z własnymi obywatelami. Nie zmienia to faktu, że Rosja tylko czeka na takie \"okazje\".

Davien
poniedziałek, 11 czerwca 2018, 17:22

Dziecko nie można dokonać ataku na włąsne terytorium a tym wbrem majakom Moskwy jest Osetia.Reszty bzdur nie ma sensu komentowac.

ZZZ
poniedziałek, 11 czerwca 2018, 15:48

Po pierwsze - Osetia Południowa jest terytorium należącym do Gruzji. To, że Rosjanie stworzyli sobie tam marionetkowe państwo nie zmienia faktu, że Osetia Południowa prawnie jest częścią Gruzji. Zatem nie \"najechała\". Atak Rosji na Gruzję był bezprawnym aktem agresji. Po drugie - ilość zabitych po stronie rosyjskiej, wraz z lokalnymi milicjami, wyniosła co najmniej 163 osoby. W inwazji na Irak w 2003 roku zginęło 139 Amerykanów i 33 Brytyjczyków, razem 172 osoby. Po trzecie - nie zaprzeczy Pan chyba, że Irak był silniejszym przeciwnikiem niż Gruzja?

bender
poniedziałek, 11 czerwca 2018, 13:35

A wytłumaczysz szerszej publiczności jak dokonuje się inwazji na własne terytorium? Czyli skąd wzięła się Osetia Płd i kto za tym stał? Uważasz, że siły zbrojne Iraku za Saddama to był pikuś? Od końca lat 80. XX wieku Irak miał 49 dywizji wojskowych plus 6 dywizji Gwardii Republikańskiej, ponad 900 samolotów bojowych, co czyniło z niego 4 siły zbrojne na świecie.

Davien
niedziela, 10 czerwca 2018, 14:06

Tia, a oczywiscie Rosja będzie zakopywać bomby 50-225kg w ziemi jako IED:)) Panie obserwatore po czyms takim to z waszej Armaty niewiele bu zostało.

rozbawiony J-23
poniedziałek, 11 czerwca 2018, 01:41

Rosja posiada o wiele nowocześniejsze i skuteczniejsze środki bojowe do niszczenia techniki wojskowej przeciwnika. Mogli się o tym boleśnie przekonać Amerykanie w Wietnamie, Izraelczycy w Libanie i ciąg dalszy zapewne jeszcze nastąpi... ;-)

Davien
poniedziałek, 11 czerwca 2018, 17:23

Tia a USA posiada środki o których boleśnie przekonali się Rosjanie w Syrii, Afganistanie , Syryjczycy w Syrii gdzie rosyjski sprzęt był masakrowany wiec powodzenia w zmyslaniu

rozbawiony J-23
poniedziałek, 11 czerwca 2018, 19:00

\"Syryjczycy w Syrii\"... A podobno Amerykanie mieli walczyć z tzw. Państwem Islamskim, a nie z mieszkańcami suwerennego państwa... ;-) Natomiast jakoś nadal nie mogą osiągnąć \"powodzenia\" nawet w Afganistanie, pomimo posiadania ogromnej przewagi militarnej nad Talibami. Nawiasem mówiąc, których sami wcześniej stworzyli, podobnie zresztą jak Daesh... ;-)

Davien
wtorek, 12 czerwca 2018, 01:16

Oj panie rozbawiony:) Jak Syryjczycui atakuja USA to ponoszą konsekwencje wiec daruj sobie. USA walczy z ISIS od poczatku a taka Rosja wspiera terrorystó w Syrii ciekawe,co? Talibów dziecko to stworzył sowiecki napad na Afganistan, natomiast Daesh jest dziełem pogrobowców z partii BAAS wspieranej przez Rosjan. Asad tez do nien należy. Jakby nie patrzeć znowu Rosja winna:))

bender
poniedziałek, 11 czerwca 2018, 13:41

Rosja ma wszystko najlepsze tylko pech chce, że sprzęt rosyjskiego pochodzenia zalicza sporo kompromitujących porażek, vide wszystkie wojny Izraela, Irak, Jugosławia, obecnie Syria. Nb. jak pomyśle o laniu Wagnerowców to jestem tak rozbawiony jak Ty. Albo i bardziej :-D

Stop propagandzie
poniedziałek, 11 czerwca 2018, 19:12

Faktycznie, to dla co poniektórych normalne być \"tak rozbawiony\", kiedy wspomina się o tragicznych skutkach amerykańskich agresji zbrojnych. Śmierć i cierpienie milionów ludzi, to przecież nie jest istotne przy wprowadzaniu na całym świecie demokracji na wzór USA. Jeżeli wspomniałeś również Jugosławię, to wyjątkowo niefortunnie wybrałeś przykład imperialistycznej agresji zbrojnej na suwerenne państwo...

bender
poniedziałek, 11 czerwca 2018, 22:26

No nie, moje rozbawienie wynikające z pogromu Wagnerowców to straty \"tylko\" kilkuset zielonych ludzików i kilkudziesięciu sztuk techniki wojskowej. Po za tym to naprawdę zabawne lanie. Moim zdaniem będą tego nauczać na akademii w West Point. Miliony ofiar? Masz na myśli skutek totalitaryzmów, którym amerykańska demokracja dała odpór? A co do Jugosławii... Przypomnijmy sobie kontekst i wcześniejsze wojny w latach 90. wywołane przez lokalnego bałkańskiego łobuza czyli Serbie. Plus kryzys humanitarny, fala uchodźców na wybrzeżu Włoch i te naprawdę niekorzystne medialnie używanie czołgów przeciw broniącym swoich domów cywilów w Kosowie. Po prostu miarka się przebrała i nastąpiło lanie łobuza.

Bogumił
piątek, 8 czerwca 2018, 23:28

Dzień dobry, Mam pytanie do ogarnietych użytkowników bo nie łapię. Dlaczego Amerykanie ćwiczą w Polsce desanty? Czy dlatego że piechota morska nic innego w życiu nie robi czy desant sojuszników to realny scenariusz na naszym teatrze? Pozdrawiam i dziękuję z góry za rozjaśnienia

realista
sobota, 9 czerwca 2018, 21:53

A co mają ćwiczyć? Skoki spadochronowe nad Moskwą?

Zajac
sobota, 9 czerwca 2018, 14:47

Bo strachy robia na Rosje a bedzie nas atakowac Rumunia. To przeciez proste.

Pepe
sobota, 9 czerwca 2018, 12:41

Ja też mam pytanie. Dlaczego Rosjanie ćwiczą operacje połączone w swoich lasach pod Moskwą? Czy mają zamiar atakować lasy pod Moskwą?

Krzysztof
sobota, 9 czerwca 2018, 09:47

Ruski troll.

rozbawiony wiadomo kim i czym
sobota, 9 czerwca 2018, 18:01

Tylko tyle, czy aż tyle masz do powiedzenia w przedmiotowym temacie? Pytanie z oczywistych względów jest retoryczne... ;-)

Davien
sobota, 9 czerwca 2018, 22:23

No jak widac uderz w stół i Olgino sie odezwie:) Do tego jak zwykle nabijanie sobie postów:))

rozbawiony wiadomo kim i czym
sobota, 9 czerwca 2018, 18:01

Tylko tyle, czy aż tyle masz do powiedzenia w przedmiotowym temacie? Pytanie z oczywistych względów jest retoryczne... ;-)

rozbawiony wiadomo kim i czym
sobota, 9 czerwca 2018, 18:01

Tylko tyle, czy aż tyle masz do powiedzenia w przedmiotowym temacie? Pytanie z oczywistych względów jest retoryczne... ;-)

rozbawiony wiadomo kim i czym
sobota, 9 czerwca 2018, 18:01

Tylko tyle, czy aż tyle masz do powiedzenia w przedmiotowym temacie? Pytanie z oczywistych względów jest retoryczne... ;-)

mewa
sobota, 9 czerwca 2018, 00:56

no chyba nie jesli robia to sojusznicy na twoim terenie dzialan.

.nfo
sobota, 9 czerwca 2018, 00:13

Rosjanie nie wyrazili zgody na ćwiczenie desantu na wybrzeżu Kaliningradu ani Petersburga. Pozdrawiam.

cascada
piątek, 8 czerwca 2018, 21:27

Okręt podwodny jest typową bronią ofensywną... Ćwiczenia desantu to przygotowania do agresji a nie do obrony... Kiedy widzę tę kampanię sabatu czarownic... I zapewnienia o pokojowej polityce zza Wielkiej Wody to naprawdę staram się zrozumieć Rosjan... Ile było by krzyku gdyby to akurat Rosja ćwiczyła by desant co drugi dzień... Widocznie jednym można...

Wódz
sobota, 9 czerwca 2018, 21:02

Rosja tez ćwiczyła desant na plazach i atak na Warszawe,czyżbyś o tym zapomniał?

Gts
sobota, 9 czerwca 2018, 11:05

Tak za to setki rakiet bakistycznych i manewrujacych z ktorych zadna nie jest przeznaczona do obrony pod nasza granica to co to jest? Coroczne cwiczenia desantowe w liczbie kilkudziesieciu a moze nawt kilkuset tysiecy uczestnikow pod nasza granica to co to jest? Kilka tysiecy naruszen stref powietrznych rocznie to co to jest? Symulowanie bombardowania Warszawy bronia Jadrowa i powiazane z tym cwiczenia to co to jest? Zielone ludzki lazace od Ukrainy po Finladnie to co to jest? Zajmowanie czwaci obcego kraju co 4 lata to co to jest? Morda w kubel kacapie.

Łowca propagandystów
sobota, 9 czerwca 2018, 23:06

\"Morda w kubel\"... Proponuję samemu zastosować się do własnych słów i na początek dać dobry przykład wiadomemu kółku wzajemnej adoracji w propagandowej akcji... ;-) Korzystając z okazji pozwolę sobie zadać pytanie: Czy wiesz przynajmniej, co to jest kultura wypowiedzi? Pytanie z oczywistych względów należy potraktować jako retoryczne... ;-)

Davien
niedziela, 10 czerwca 2018, 14:08

Jak widac Olgino w natarciu tyle ze na gotowce nie poczekali i poziom maja załosny:)

dgs
sobota, 9 czerwca 2018, 17:56

Dobrze wypunktowane.. Pozdrawiam

retro
sobota, 9 czerwca 2018, 06:44

to ty myslisz ze jak wasza rosjia zaatakuje to tylko obrona wchodzi w gre ? naiwny

Edmund
sobota, 9 czerwca 2018, 00:55

Cóż to za jednostronny i stronniczy komentarz. Po pierwsze o tym co jest bronią defensywną a co ofensywną decyduje scenariusz użycia w określonej taktyce czy strategii. Żaden rodzaj broni nie występuje (nie jest użyty) samodzielnie, ale jest częścią całościowego systemu wojskowego. Po drugie Rosja nieustannie ćwiczy desanty, w tym uderzenia prewencyjne z użyciem broni nuklearnej nie tylko na Polskę ale np. także Szwecję i Norwegię. Ćwiczenia rosyjskie angażują 10 razy liczniejsze siły (co najmniej) i są organizowane wielokrotnie częściej. Po trzecie desant amerykański jest ćwiczeniem odparcia zajętego terenu sojusznika.

Ministar A
sobota, 9 czerwca 2018, 14:49

To chyba tlumaczenie prosto z MONu ?

Krzysztof
sobota, 9 czerwca 2018, 09:49

Popieram. Ubolewam, że dyskusje na tym forum zdominowane są przez ruskich trolli

Łowca propagandystów
sobota, 9 czerwca 2018, 23:10

Odnoszę jednak nieodparte wrażenie, że wyjątkową aktywność na tym forum (i nie tylko) przejawiają propagandyści spod znaku złamanych wideł (i nie tylko)... ;-)

Davien
niedziela, 10 czerwca 2018, 14:09

Wow to symbolem Olgino sa złamane widły?? No czego to sie człowiek nie dowie:))

Te
sobota, 9 czerwca 2018, 00:25

Jak Rosja ćwiczy kilkanaście/dziesiąt tys żołnierzy (zapad 2017) jest według was ok?

Lazy Lazer
sobota, 9 czerwca 2018, 14:50

Maja to cwicza. My nie mamy to sobie gadamy.

.nfo
sobota, 9 czerwca 2018, 00:18

Cichajcie, Towarzyszu. My także rozumiemy, że jedyną bronią prawdziwe defensywną są dywizje pancerne oraz międzykontynentalne rakiety balistyczne z głowicami termojądrowymi. A jakże!

Ministrant Maciora
sobota, 9 czerwca 2018, 14:52

No spolka z Rumunami to moze byc jeszcze bardzo ciekawie ...

bropata
sobota, 9 czerwca 2018, 01:44

Których - szczególnie międzykontynentalnych rakiet balistycznych z głowicami termojądrowymi -USA w ogóle nie ma na uzbrojeniu własnej armii. Do tego chyba najbardziej znany we współczesnym świecie symbol walki o pokój i demokrację czyli atomowe lotniskowce uderzeniowe, a także tomahawki na każdym okręcie. Kiedyś bardziej znane były tylko napalm i defolianty.

Davien
sobota, 9 czerwca 2018, 22:27

Stac ich , maja technologie to budują, Rosja nei ma to płacze:) Jakos USA od II światowej nie zajeła na stałe ani kawałka obcego państwa, ZSRS/Rosja-długo by wymieniac:)

Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama