Amerykańskie Patrioty w Polsce [FOTO]

5 czerwca 2018, 12:37
patriot
Fot. Michigan Army National Guard, Spc. Aaron Good
Defence24
Defence24

Amerykańscy żołnierze z 5 Batalionu 7 Pułku Artylerii Przeciwlotniczej są gotowi do ćwiczeń w ramach Saber Strike. Celem jednostki jest prowadzenie obrony powietrznej sił z terytorium Polski podczas odbywających się w Europie manewrów. Zadanie to realizowane jest z wykorzystaniem znajdującego się na ich wyposażeniu systemu Patriot. 

Stacjonujący na co dzień w Niemczech 5 Batalion 7 Pułku Artylerii Przeciwlotniczej (podporządkowany 10 AAMDC - 10th Army Air and Missile Defense Command), pojawił się ze sprzętem w Polsce pod koniec maja br. Żołnierze rozpoczęli od przygotowania obszaru prowadzenia operacji, na co składało się m.in. przygotowanie umocnień pozycji. 

Amerykańskie baterie Patriot rozmieszczone zostały w okolicy Drawska Promorskiego. Na miejscu pojawili się również polscy żołnierze, którzy uczestniczyli w prezentacji systemu (z 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej).

image
Fot. Michigan Army National Guard, Spc. Aaron Good

 

image
Fot. 678th Air Defense

 

Jak podkreśla dowodząca Capt. Annie Hershey, manewry Saber Strike stanowią okazję do wykorzystania narzędzi oraz treningu, który prowadzono w myślą o tegorocznej edycji ćwiczeń.

Misją 5-7 ADA BN jest zapewnienie dowodzenia i kontroli operacji prowadzonych z wykorzystaniem baterii Patriot, w tym tych zakładających ich rozmieszczenie i transport. Co więcej, jednostka zajmuje się planowaniem obrony powietrznej i rakietowej na rzecz USAREUR i Seventh Army, a także prowadzeniem treningów, certyfikacji i ewaluacji podległych dywizjonów wyposażonych w systemy Patriot.  

W skład 5-7 ADA BN wchodzą obecnie cztery baterie Patriot wraz z jednostkami wsparcia. Jednostka stacjonuje w Baumholder w Niemczech.

image
Fot. 678th Air Defense

 

image
Fot. Michigan Army National Guard, Spc. Aaron Good

 

W Saber Strike 18, w którym w sumie weźmie udział około 18 000 żołnierzy z 19 państw, zaangażowanych zostanie ponad 5000 polskich żołnierzy oraz 1000 pojazdów i jednostek sprzętu wojskowego z jednostek podległych Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych (DG RSZ).

W związku z zaplanowanym w dniach 3-15 czerwca br. ćwiczeniem Saber Strike-18 przez teren Polski w okresie od ostatniego tygodnia maja do początku lipca przemieści się ponad 2000 pojazdów Armii Stanów Zjednoczonych. Będą to transporty z rejonów stacjonowania wojsk oraz punktów przeładunkowych w rejony szkolenia, ale również przemieszczenia w trakcie prowadzonego szkolenia, a w ostatniej fazie ćwiczenia transporty powrotne do miejsc stałej dyslokacji.

Fot. Capt. William Duvall, 263rd Army Air Missile Defense Command
Fot. Capt. William Duvall, 263rd Army Air Missile Defense Command

Największego ruchu drogowego należy spodziewać się na trasach przemarszu 2 Pułku Kawalerii Armii Stanów Zjednoczonych, który w dniu 28 maja wyruszył ze swojego miejsca stacjonowania w Vilseck na terenie Niemiec. 

Patriot także dla Polski

Pod koniec marca szef MON Mariusz Błaszczak podpisał w Warszawie główną umowę dostawy w programie obrony powietrznej, w tym przeciwrakietowej, średniego zasięgu, któremu MON nadało kryptonim Wisła. Obejmuje ona dwie baterie systemu rakietowego Patriot firmy Raytheon wyposażonego w system dowodzenia IBCS rozwijany przez Northrop Grumman oraz uzbrojonego w pociski PAC-3 MSE, które z kolei są produktem koncernu Lockheed Martin.

To pierwsza z planowanych dwóch faz programu Wisła. W kolejnej Polska chce kupić sześć kolejnych baterii w nieco zmienionej konfiguracji – z radarami dookólnymi i tańszymi pociskami SkyCeptor. W planach resortu jest także system obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu, który otrzymał kryptonim Narew.

W kwietniu Polska rozpoczęła w USA negocjacje związane z drugą fazą programu Wisła. Rozmowy dotyczyły również praktycznej realizacji kontraktu zawartego w pierwszej fazie, statusu programów radaru dookólnego i pocisku niskokosztowego SkyCeptor oraz możliwości integracji systemów Wisła i Narew.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 26
Reklama
suzuki
sobota, 5 stycznia 2019, 22:08

tak

szczytnik
środa, 6 czerwca 2018, 16:55

A co tam słychać w temacie \'Traczy\'? Jakoś tak zacichło, ostatnio ...

JÓZEK mówi prawdę ...
środa, 6 czerwca 2018, 16:51

Polska powinna reaktywować R-17....co by też epatować

Lewak
środa, 6 czerwca 2018, 16:22

Rząd PIS podpisując umowę na Patrioty z IBCS , dokonał wyjątkowo ryzykownego manewru , który może być w przyszłości albo wielkim sukcesem lub olbrzymią klęską. Wszystko zależy od postępów w tworzeniu IBCS i nowego radaru dla Patriota. Jeżeli firmy amerykańskie uporają się z tymi częściami nowego Patriota w rozsądnym terminie , to Polska na tym wygra , ponieważ w przeciwieństwie do posiadaczy obecnej wersji Patriota , nie będzie musiała go modernizować. Rumunia i Szwecja po 10 latach eksploatacji starego Patriota będą musiały wydać olbrzymie kwoty na jego modernizację a Polska , dzięki ryzykownej i pokerowej zagrywce z kupnem IBCS , wyda w sumie mniejsze kwoty niż obecni posiadacze Patriota. Oczywiście gdy program Patriota znacznie opóźni się lub zostanie zredukowany , to Polska wyda olbrzymie kwoty na kiepskie uzbrojenie i będzie to kompletna klapa finansowa i zbrojeniowa.

Willgraf
czwartek, 7 czerwca 2018, 11:11

a jak Patriot zostanie skasowany jako nie perspektywiczny system przez Pentagon? ,o czym już mówią w pentagonie, to co? , ten system to obrona przeciwrakietowa ale nigdy przeciwlotnicza, decyzja ktora odrzuciła ofertę MBDA byla największym błędem, a przy tych kwotach będzie najwiekszym skandalem w historii Polski

Davien
piątek, 8 czerwca 2018, 11:02

Oj panie Willgraf, takie bajki opowiadać:) Nikt nie planuje kasować Patriota wiec takeij wtopy dawno nie miałes:)

Marek1
środa, 6 czerwca 2018, 00:25

...\"W planach resortu jest także system obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu Narew\" ... MON od wielu lat NIC innego nie potrafi jak tylko \"planować\" i prowadzić wieloletnie fazy analityczno-koncepcyjne z których NIC realnie nie wynika.

Willgraf
wtorek, 5 czerwca 2018, 16:50

jedna jednostka ma więcej baterii niż kontrakt za 20 miliardów na Wisłę .... i dalej zapewne będą wpisu w stylu jaki to wspaniały kontrakt podpisaliśmy:)

nekro
środa, 6 czerwca 2018, 04:20

docelowo sa dwa etapy. ale widac boli was :D

Willgraf
środa, 6 czerwca 2018, 17:57

ale pierwszy kosztuje tyle co cała obrona OPL UE ..a sprzętu jak dla garnizonu bez zdolności zwalczania wszelkich celów powietrznych

egon81
wtorek, 5 czerwca 2018, 22:18

Bo to jest pierwszy etap, a nie cały.

7plmb
wtorek, 5 czerwca 2018, 18:18

A masz Pan wątpliwości ?? Wszystko co służy umacnianiu obronności naszego kraju jest godne pochwały. Zresztą potwierdzeniem tego są właśnie antyzachwyty ze wschodu.

Kasia
wtorek, 5 czerwca 2018, 19:30

Broń biała i trebusze również???

Davien
wtorek, 5 czerwca 2018, 18:00

Oj panie willgraf jak widac argumentów zabrakło:)0 To sobie policz ile USA maja paterii Patriot a ile my kupujemy i pzrestań kit wciskać:)

bbb
środa, 6 czerwca 2018, 13:19

Jak juz ma się cały system sprawdzony i działający to dokupienie następnych baterii to pikuś. Najtrudniejsze jest uruchomienie systemu. Przed uruchomieniem systemu niema sensu podpisywać zobowiązań na więcej baterii.

Davien
czwartek, 7 czerwca 2018, 03:58

Jakos system Patriot jest sprawdzony i to wielokrotnie, nie kupujemy kota w worku, samo USA ma ponad 1000 wyrzutni z czego 482 w gotowosci operacyjnej

niki
środa, 6 czerwca 2018, 11:33

7plmb za pieniądze (4,7 mld usd), które wydaliśmy na bardzo skromne 2 baterie Patriot mielibyśmy całą Narew (minimum 20 baterii) i starczyłoby jeszcze na nowe granatniki i ppk.

ktos
środa, 6 czerwca 2018, 10:26

No i ta ilosc baterii podzielcie jeszcze na 50 bo Polska to powierzchniowo jeden stan USA. Wiec analogiczna ilosc baterii jest potrzebna do obrony.

Davien
czwartek, 7 czerwca 2018, 04:01

Stany maja w linii w gotowosci operacyjnej 482 wyrzutnie i starcza to na obrone USA i do baz w innych częściach swiata

Willgraf
wtorek, 5 czerwca 2018, 20:09

argumentów ??? jakoś zakupy Patriotów NIE WYWOŁUJĄ TAKIEGO ZAMIESZANIA jak zakup S-400 ..Arabia Saudyjska która zna oba systemy wpadła w panikę po deklaracji Kuwejtu..zatem dość tych bajek ....20 Miliardów za 8 Wyrzutni Pac-3 reszta zarezerwowana dla Skyceptora ..to nadal tylko dwie baterie i nadal bez zdolności strącania celów wysoko manewrujących jak samoloty

Arek102
czwartek, 7 czerwca 2018, 03:20

Mistrzu A.S. ma system Patriot PAC 2, który niedawno zmodernizowała do systemu PAC-3. My zakupiliśmy system z pociskami PAC-3 MSE, które mają dwa razy większy zasięg, a co za tym idzie i pułap. Starsza wersja osiągała pułap 15 km. Jak sądzisz nowa osiągnie pułap 25km czy nie, bo ja sądzę, że bez problemu. Wyżej ruskie samoloty wojskowe nie latają na dodatek są bardzo wysoko manewrowe bo osiągają przeciążenia aż 60g. Przykładowo nasze stare, zmodernizowane Newy jedyne 6g. Poza tym standardowa bateria Patriota z tzw. półki taką jaką zakupili Rumuni czy chcą zakupić Szwedzi liczy dwie wyrzutnie. Nasze mają cztery wyrzutnie do tego po dwa radary na baterię, anie jeden i po dwa systemy dowodzenia, a nie jeden oraz 2 wy-nośne systemy łączności satelitarnej oraz po 2 systemy łączności naziemnej VHF do łączności między radarami, a centrum dowodzenia plus dodatkowy wy-nośny system łączności satelitarnej. W zakupie tego systemu jest miliardowy offset który liczy ponad 40 licencji potrzebnych w kilku programach modernizacyjnych WP. Kolejna rzecz, gdyby system S-400 był taki super to Rosja nie modernizowała by go do nowej wersji S-500, wywalając na modernizację miliardy US$ tak potrzebnych w innych programach modernizacyjnych armii FR czy zapadającej się rosyjskiej gospodarce. Ostatnio nawet Putin obcina kasę armii co pokazuje wyraźnie jaki jest deficyt pieniędzy w rosyjskim budżecie. Kolejna sprawa pociski Skyceptor mają być kilka razy tańsze, 3-5 razy co oznacza iż średni koszt 800 szt. tych pocisków będzie kosztowało tyle co 200 PAC-3 MSE. Radary sektorowe obecnie kupione mają być zamienione na do okólne oraz mają być dokupione kolejne to samo tyczy się central dowodzenia. Ile ich będzie na pewno min. 8 szt, max 16 szt. Ma być także wymieniony system na ICBS. Obecnie zakupiono PBD 8, pewnie dostarczany będzie PBD 8,1. Obecny PBD związany jest z obecnymi centralami zarządzania. W nowym systemie ICBS centrale zarządzania nie są wymagane. Pociski mogą być sterowane przez satelitę za pomocą przenośnych systemów satelitarnych z centrum dowodzenia lub innej baterii wpiętej w siecio-centryczny system OPL, np. baterie systemu NARWI. Obecne systemy Patriot PAC-3 z A.S. takich możliwości nie mają i mieć nie będzie chyba, że Arabowie zechcą zakupić nowy system baterii Patriot zgodny z ICBS- Patriot NG co oznacza dokupienie nowych central, radarów, wyrzutni i systemów łączności naziemnej VHF i satelitarnej czy nawet generatorów prądotwórczych oraz przeróbkę wyrzutni. Czyli de facto oznacza wymianę całego systemu poza samymi pociskami PAC-3. W nasze baterie mają być wpięte polskie radary na pasmo metrowe- radary wczesnego namierzania, dzięki którym będzie można wykrywać cele typu Stealth lub cele na dużych zasięgach jak pociski balistyczne typu Iskander M/K na znacznej wysokości i odległości, nawet 350km. A to, że kupiliśmy taki jest lepszym rozwiązaniem niż kupowanie nie działającego jeszcze systemu (system jest obecnie w fazie prób) i późniejsze dopłacanie za usuwanie jego ukrytych wad. Producentem tego systemu jest firma Grumman, która nie startowała w polskim przetargu. Firma Ratheon, która wygrała polski przetarg, jakoś nie chciała finansować z własnej kieszeni późniejszych gwarancyjnych napraw czy modernizacji. To wyjście pozwoli obronić niebo, chociaż częściowo nad Polską po 2020r.-1 a bateria Patriot 3+, i po 2022r.- druga bateria Patriot 3+. Da to czas na pozyskanie docelowych baterii ICBS z nowymi pociskami Skyceptor, radarami do okólnymi, a przede wszystkim pozwoli przyśpieszyć modernizację WP właśnie z powodu zakupionych licencji np dla OPL Narew, czołgów Leopard, kodowanej łączności cyfrowej szerokiej przepustowości czy nowych wierz dla KTO/Borsuka oraz paru innych rzeczy. W sumie licencje dotyczą 10 programów modernizacyjnych WP, które obecnie \"leżą i kwiczą\". Na koniec, Panie Willgraf więcej wiary, w obecny rząd, który obiecał Polakom bezpieczeństwo także w wymiarze militarnym. Jak PiS da plamę to 20% poparcie żelaznego elektoratu nie zapewni mu wygranych wyborów za półtora roku w wyborach do parlamentu. Więc nie ma wyjścia i musi domknąć Wisłę, Homara i zacząć realizować Narew oraz zamykać już zaczęte, oczywiście zgodnie z harmonogramem bez przedłużania jak to miało miejsce za Siemoniaka czy Macierewicza.

Willgraf
środa, 6 czerwca 2018, 18:00

oczywiście Kataru...błąd w poście

Koleszek
środa, 6 czerwca 2018, 13:13

Bardzo doceniam, jak zwolennicy Moskwy troszczą się o stan polskiej armii... To prawdziwe braterstwo broni...

ZZZ
środa, 6 czerwca 2018, 13:00

Tia, \"wpadła w panikę\".

Rafal
wtorek, 5 czerwca 2018, 19:35

A lie my kupujemy? W skład 5-7 ADA wchodza cztery baterie a ile u nas?

Davien
środa, 6 czerwca 2018, 14:37

A ile baterii Patriotów ma US Army??? Najpierw na to sobie odpowiedz a potem cos pisz. PS My kupujemy 8 z czego dwie juz obecnie a 6 pózniej USA ma ponad 1000 wyrzutni wieć przelicz sobie :)

Tweets Defence24