Wojska chemiczne otrzymają nowy sprzęt

24 czerwca 2016, 15:43
wojska chemiczne
mjr Robert Szymczak (4pchem)

Inspektorat Uzbrojenia rozpoczął dialog techniczny na zakup kontenerowych zestawów do odkażania ludzi. Planowany termin przeprowadzenia spotkań z potencjalnymi wykonawcami w ramach dialogu technicznego wyznaczony został od 22 sierpnia do 15 września 2016 roku.

Inspektorat Uzbrojenia planuje zakup dla wojska 40 kontenerowych zestawów do odkażania ludzi (KZdOL). Zgodnie z podanymi danymi w latach 2018-2022 ma zostać zakupionych 26 kompletów (do 8 kpl. rocznie), zaś po 2022 roku planuje się dokupić pozostałe 14 kompletów.

Zestaw do odkażania ludzi powinien umożliwiać prowadzenie zabiegów sanitarnych i likwidacji skażeń (środkami chemicznymi, biologicznymi i promieniotwórczymi) stanu osobowego oraz obsługę medyczną, a także likwidację skażeń indywidualnego wyposażenia i uzbrojenia żołnierzy. Ponadto powinien zapewniać możliwość prowadzenia odkażania ludzi w warunkach polowych, niezależnie od pory roku, w dzień i w nocy. System KZdOL powinien być autonomiczny przy zapewnieniu źródła wody (zbiorniki, sieć wodociągowa, otwarte zbiorniki wody), paliwa i odkażalników. Przy czym powinien umożliwić odkażenie minimum 48 osób/godzinę wraz z ich wyposażeniem indywidualnym i uzbrojeniem. 

KZdOL, poprzez odpowiednią organizację stanowisk/stref pracy powinien zapewnić realizowanie następujących funkcji użytkowych: a) selekcję i wstępne odkażanie roztworem odkażającym żołnierzy ubranych w ISOPS, b) zbieranie i segregację skażonego indywidualnego wyposażenia i uzbrojenia żołnierzy w celu dalszego odkażania, c) zbieranie materiałów i wyposażenia bezpowrotnego, d) prowadzenie zasadniczych zabiegów odkażania:  - ludzi (np. kąpiel z użyciem dedykowanych środków powierzchniowo-czynnych); - uzbrojenia i wyposażenia przenośnego podatnego na likwidację skażeń; - sprzętu wrażliwego (np.: radiostacje i komputery przenośne, sprzęt optyczny itp.), e) kontrola skuteczności odkażania i obsługa medyczna, f) odtworzenie zdolności do działania (ubranie i ponowne wyposażenie).

Czytaj także: Wojsko kupuje polskie roboty rozpoznawcze

W czasie rozmów z ewentualnymi wykonawcami MON planuje ocenę możliwości spełnienia przez oferowany sprzęt wstępnie zdefiniowanych wymagań, oszacować koszty dostawy, eksploatacji i wycofania sprzętu wojskowego, sprecyzować uwarunkowania dotyczące systemu zabezpieczenia logistycznego, bezpieczeństwa dostaw oraz szkolenia, a także przedstawić koncepcje pozyskania, w tym możliwości optymalizacji kosztów poprzez wykorzystanie sprzętu wojskowego tego typu znajdującego się obecnie na wyposażeniu wojska.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Reklama
chehłacz
piątek, 24 czerwca 2016, 20:16

powinien umożliwiać prowadzenie zabiegów sanitarnych... TOY TOY????

GM
piątek, 24 czerwca 2016, 22:19

Toy toy jest zbyt wyspecjalizowanym sprzętem jak na potrzeby naszych wojsk chemicznych - jedynym zabiegiem sanitarnym, pod kątem którego został zoptymalizowany, jest użycie papieru toaletowego. Ale ma niewątpliwą zaletę: sam może być groźną bronią chemiczną.

lolek23
sobota, 25 czerwca 2016, 19:17

non stop jakieś pierdoły !! kiedy zaczną kupować rakiety ?!?!?!

Afgan
piątek, 24 czerwca 2016, 17:20

Inspektorat Uzbrojenia i dialog techniczny- te słowa przyprawiają mnie o mdłości i czkawkę ;P.

Marek
piątek, 24 czerwca 2016, 15:52

Kiedyś mieliśmy całkiem dobre polskie zestawy do usuwania skażeń A/B/C.

czwartek, 7 listopada 2019, 13:10

Pamiętam a co mamy teraz

ciekawy
sobota, 25 czerwca 2016, 07:38

Czy ktoś mi powie po co w ogóle są te dialogi techniczne i czy bez nie można zamawiać sprzętu wojskowego? Czy inne armie europejskie też muszą je stosować?

Tweets Defence24