Wojna elektroniczna przeciwko amerykańskim AC-130. Nowa taktyka Rosjan?

3 maja 2018, 08:19
100811-F-1851B-966
AC-130 Spectre z 16. Dywizjonu operacji specjalnych . Fot. J. Braden/USAF.

Amerykanie poinformowali, że przeciwnicy koalicji w Syrii próbują wykorzystać aktywne środki zakłócające, by uniemożliwić działanie m.in. samolotom artyleryjskiego wsparcia AC-130. 

Zobacz także
Reklama

Informację o próbie zakłócenia działań samolotów artyleryjskiego wsparcia AC-130 poinformował osobiście szef dowództwa amerykańskich operacji specjalnych SOCOM (U.S. Special Operations Command) generał Tony Thomas w czasie sympozjum GEOINT 2018 (U.S. Geospatial Intelligence Foundation).

„W tej chwili w Syrii znajdujemy się w najbardziej agresywnym środowisku Wojny Elektronicznej na naszej planecie, od naszych przeciwników… Testują nas każdego dnia, niszcząc naszą komunikację, wyłączając nasze AC-130, itd.”.

generał Tony Thomas - szef dowództwa amerykańskich operacji specjalnych SOCOM

Thomas zaznaczył przy tym, że nie chodzi o sporadyczne przypadki wykorzystania taktyki Wojny Elektronicznej (WE). Wspomniał natomiast wyraźnie codziennych próbach użycia przez przeciwników systemów zakłócających.

Szczegóły tych działań nie zostały przez Amerykanów ujawnione. Słów generała nie chciał również skomentować rzecznik SACOM informując (zresztą całkowicie słusznie), że z zasady nie ujawnia się szczegółów działań wojsk specjalnych. Według niego generał Thomas nie informował o przebiegu samych operacji nadzorowanych przez SACOM, ale jedynie wskazywał na możliwości, jakie muszą mieć komandosi, by zmaksymalizować swoją efektywność.

Wypowiedź szefa SACOM stała się jednak jawna, głównie z powodu transmisji, jaka została umieszczona w Internecie. Przeciwnik otrzymał w ten sposób informację, że działania elektroniczne, jakie stosuje są odczuwalne przez Amerykanów i wpływają w jakiś sposób na ich sposób prowadzenia przez nich operacji. Thomas popełnił więc niewybaczalny błąd potwierdzając taki fakt – błąd tym większy, że chodzi prawdopodobnie o rosyjskie urządzenia walki elektronicznej.

Nie wiadomo oczywiście, czy zostały one przekazane wojskom syryjskim, czy też są one obsługiwane przez Rosjan. Pewne jest natomiast, że zostały one użyte i to z odczuwalnym skutkiem. Najmniej prawdopodobne jest natomiast, by tego rodzaju urządzenia były wykorzystywane przez bojowników Państwa Islamskiego. Sam system zakłóceń wymaga bowiem wyszkolonej obsługi, ciągłego nadzoru technicznego i efektywnego systemu zasilania w energię elektryczną. A tego nie było w stanie zapewnić nawet tzw. państwo islamskie. Dodatkowo Amerykanie wyraźnie wskazują na codzienne używanie środków WE, a więc musi to być skoordynowane działanie wyspecjalizowanych pododdziałów.

Informacja przekazana przez Thomasa jest w pewnym sensie sensacyjna, ponieważ potwierdzałaby oficjalnie prowadzenie skomasowanych i długotrwałych działań elektronicznych przeciwko Amerykanów po raz pierwszy od czasu wojny w Wietnamie. Dodatkowo mowa tu o próbach zakłócenia sił bezpośrednio wspierających działania amerykańskich komandosów na lądzie. Specjalsi operują w różnych miejscach, najczęściej w pasie styczności wojsk, co oznacza, że Rosjanie musieli rozmieścić swoje systemy WE nie tylko do ochrony własnych baz, ale również na terytorium całej Syrii.

Przypuszcza się, że może to być próba rewanżu ze strony władz na Kremlu za zabicie kilkudziesięciu rosyjskich najemników na początku lutego br. w prowincji Dajr az-Zaur we wschodniej Syrii. W nalocie lotnictwa koalicji brały wtedy udział m.in. samoloty wsparcia artyleryjskiego AC-130, które oficjalnie pomagały odeprzeć atak przeprowadzony na placówkę obsadzoną przez amerykańskich komandosów, wspieranych przez bojowników SDF (Syryjskich Sił Demokratycznych).

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 140
Reklama
rozbawiony J-23
niedziela, 6 maja 2018, 13:46

Amerykanie nie znają zapewne mądrego polskiego przysłowia: \"Strach ma wielkie oczy\". Wojna w Syrii z fazy wspierania islamskich rebeliantów i udawanego zwalczania wcześniej stworzonego tzw. Państwa Islamskiego, przeistoczyć się może w starcie zbrojne z przeciwnikiem posiadającym rozbudowany system obrony powietrzne. Tego widocznie zaczynają coraz bardziej obawiać się w Pentagonie i Białym Domu... ;-)

Davien
piątek, 11 maja 2018, 02:45

No włąsnie przetestowali ten\"rozbudowany\" system OPL i wyszło 105 do zera dla atakujacych:) Naprawde wierzysz w te bajki że 1-2 baterie S-400 niezdolne do zwalczania maszyn stealth cokolwiek zrobią? No chyba ze masz na celu dostarczenie dodatkowych celów dla AARGM i SDB Izrael własnie całkowicie olał Rosje i nawala sie w Syrii z Asadem i Irańczykami wiec może sie juz nie osmieszaj:)

siezamyśliłem
sobota, 5 maja 2018, 11:39

To chyba jest dobra informacja. Do tej pory Amerykańcy latali sobie nad wielbłądami lub kozami i obroną zmontowaną w latach 70-80. Teraz mają okazje sobie potestować bardziej współczesne pole walki.

Logik
sobota, 5 maja 2018, 18:04

No słabo ono współczesne bo to technologie z lat 70tych i 80tych ;). Pozatym to nie odzwierciedla prawdziwego konfliktu bo tam te zagłuszarki zniknęły by po godzinie bo to systemy mało mobilne i bardzo łatwe do namierzenia, a i Rosjanie mają ich niewiele. No ale tak to troche podokuczają Amerykanom ale zagłuszyć to są w stanie tylko najprostsze sygnały radiowe i może proste odbiorniki gps, Amerykanie trochę posprawdzają sobie za to nowe systemy odporne na takie zabawy. Zachód nie ma \"analogów\" tych systemów radzieckich z prostego powodu: system naziemny zagłuszania to po prostu misja samobójcza dla jego załogi, NATO i Amerykanie stosują takie systemy gł na samolotach i ich skuteczność np. Izrael regularnie sprawdza zagłuszając OPL Syryjską podczas bombardowań.

Davien
piątek, 11 maja 2018, 02:47

Co zabawniejsze w Stanach nawet AMRAAM-y mają funkcje naprowadzania sie na zródło zagłuszeń wiec kiepski los tych Krasuh czi innego WRE jak zaczna strzelac zwłaszzca ze uzywając tego sprzętu daja Stanom doskonała sposobnośc poznania pracy tych urządzeń. wcale bym sie nie zdziwił jakby na tym AC-130 to wnetrze wypchali aparatura nasłuchową:)

Kiks
piątek, 4 maja 2018, 18:07

Będzie gorzej jak ktoś weźmie na cel stacje zakłócania.

AWU
piątek, 4 maja 2018, 17:12

\"Wojna Elektroniczna\" czy też jej wcześniejsze formy trwa już od ponad 150 lat. Podczas wojny domowej w USA kraj ten był już wysoko stelegrafizowany w porównaniu z Europą. Wojska Unii polegały w większym stopniu na telegrafie dlatego w każdej brygadzie kawalerii Południa znajdował się pododdział telegraficzny. Ich zadaniem było podłączenie się do linii Północy, i wydawanie fałszywych rozkazów kierujących oddziały w złe kierunki lub wręcz w pułapki zastawione przez Konfederatów. Cuszima 1905r .. marynarka Japonii wykazała mistrzostwo w użyciu radiotelegrafu podczas gdy Moskale woleli zachowywać ciszę radiową swych nielicznych radiostacji. Historiografia rosyjska rozpisuje się o \"zakłócaniu komunikacji japońskiej\" ale wynik bitwy jest ogólnie znany. I w.ś. Francuzi i Anglicy użyli radio wywiadu aby dokładnie określać położenie niemieckich jednostek (bitwa Jutlandzka, pościg za Breslau i Goeben na Morzu Śródziemnym) jak również lokalizację sztabów armii/korpusów/dywizji. To samo cesarsko królewska flota na Adriatyku i siły lądowe. Kraków zimą 1914r został ocalony przez trzy samoloty Albatros wyposażone w radiostacje które na bieżąco informowały dowództwo twierdzy o położeniu rosyjskich sił, co pozwoliło naszemu dowództwu do dokonania zagrywki wrecz pokerowej. Z twierdzy wyszła cała piechota, kawaleria i lekka artyleria pozostawiając jedynie załogę artylerii fortecznej i pułki Landsturmu. Ciągniki diesel/electric zaprojektowane dla Krakowa przez Ferdynanda Porsche przeciągnęły działa z północy i zachodnich fortów na południe/płd wchód, swym zmasowanym ogniem zatrzymały Moskali a w ich tyły uderzyły siły które wcześniej opuściły Twierdzę , w tym samym czasie moskiewską komunikację radiową skutecznie zagłuszał nadajnik zlokalizowany w Forcie Kościuszko (dziś siedziba RFM). 1920r Biuro Szyfrów WP skutecznie zagłuszyło komunikację rosyjskich sowietów podczas Bitwy Warszawskiej.

Smiechow
piątek, 4 maja 2018, 15:10

Obawiam się ,że powoli kończy się terroryzowanie świata....Wiecie o kogo chodzi..,prawda ? :)

Zenek
sobota, 5 maja 2018, 14:58

nie sądzę, żeby Putin przestał terroryzować świat.

Anakonda
sobota, 5 maja 2018, 09:48

Rosjan ma sie rozumieć?USA

cremaster
sobota, 5 maja 2018, 09:06

Strzelam, ze o Rosję.

Courre de Moll
piątek, 4 maja 2018, 13:42

Szerzenie informacji o zagrożeniach niesionych przez rosyjskie systemy uzbrojenia, jak również wyolbrzymianie ich siły, jest na rękę zarówno władzom rosyjskim, jak i zachodniemu kompleksowi militarno-przemysłowemu, zwłaszcza amerykańskiemu, oraz politykom popierającym ten kompleks. Dlatego zawsze należy brać pod uwagę potężną stronniczość takich alarmistycznych doniesień.

realista
piątek, 4 maja 2018, 16:55

Generalnie, mimo rosyjskich działań, żaden amerykański samolot w Syrii nie spadł. Czyli chyba nie jest aż tak źle. Ptaki okazują się skuteczniejsze.

realista
piątek, 4 maja 2018, 10:39

Jak widać Rosja wypstrykuje się ostatnia ze wszystkiego, co ma na składzie. I to raczej ze słabym skutkiem.

realistyczne pytanie
piątek, 4 maja 2018, 11:46

tzn. wypstrykuje sie z czego ? Napisz więcej bo mu tu nie ogranięci i sie nie domyslamy ...

Logik
sobota, 5 maja 2018, 18:14

No \"postrach mórz\" Kuzniecow poszedł na żyletki a miał zawojować Syrię, ich samoloty \"supernowoczesne\" spadają z nieba jak stare awionetki, SU 57 przyjechały na 2 dni na testy i wróciły lawetą do domu :). S 400 straszy, straszy a bańska \"antydostępowa\" tak skuteczna że Rosjanie nawet nie wiedza kto i skąd do nich wali, Wagnerowcy już wrócili jako gruz 200, \"niezniszczalne\" T 90 pokazują latające wieże nawet w konfrontacji z muzealnymi TOTW, Kalibry leciały aż znad morza czarnego ale po drodze połowa z nich postanowiła sobie lądować na terytorium Iranu. Ot tak rosyjska zbrojeniówka reklamuje się na tym konflikcie, teraz upada ich ostatnia duma czyli WRE, bo Amerykanie otwarcie mówią że stare radiostacje to to zagłuszyc moze ale to szczyt możliwości tej \"kosmicznej technologii\". Także Rosjanom nie pozostało już nic do straszenia bo np. taki kindżał to wywołuje tylko atak śmiechu jak go nazywają \"hipersonicznym\", a nawet z ich arsenałem nuklearnym szału nie ma bo nowsze rakiety jakoś się nie wdrażają a Buława dalej stanowi większe zagrożenie dla swojego nosiciela niż kogokolwiek innego :).

Kiks
piątek, 4 maja 2018, 14:32

@realistyczne pytanie odkrywają się na takich bzdurach

Palmel
piątek, 4 maja 2018, 10:22

trzeba słuchać Ławrowa w jednym z pierwszych wywiadów po ataku powiedział że będą przeszkadzać redioelektronicznie NATO w Syrii to tak jak z przechwyceniem rakiet kiedy wyłączyli GPesa i rakiety zgłupiały a do RWE pamiętaj o BRICS to są Chiny, Indie, Brazylia, Argentyna i RPA

Synek
piątek, 4 maja 2018, 17:58

Pamiętam, co to Brics. Rosja fika, dostaje liścia od USA, dochodzi do wojny między nimi. Amerykanie wałkują ruskich. NIKT się nie wtrąca. Chiny i reszta siedzą cicho. I co wtedy powiesz?

Davien
piątek, 4 maja 2018, 13:28

A niby kto wyłaczył GPS jak Rosja to sobie moze najwyżej wyłaczyć GLONASS jak funkcjonuje:) No chyba ze to USA wyłaczyło GPS jak ruskie stzrelali Kalibrami:)

Max
piątek, 4 maja 2018, 16:33

https://www.geopoz.pl/portal/index.php?t=200&id=3239 , http://gisplay.pl/nawigacja-satelitarna/gps.html poczytaj.

Davien
niedziela, 6 maja 2018, 08:04

A niby jak maX oni chca to zrobic:)) Satelity sa za wysoko, zreszta Rosja nie ma w ogóle zdolnosci ASAT a zeby zagłuszyc sygnał GPS to nadajnik musiałby sie znajdować pomiędzy satelita i pociskiem, do tego musieliby znac szyfrowanie sygnału. Rozumiem ze portal geodezyjny to specjalistyczne żródło o wojskowym GPS-ie:))

Kiks
piątek, 4 maja 2018, 11:19

Może gdybyś jeszcze po polsku pisał..

AWU
piątek, 4 maja 2018, 09:31

Wypowiedz generała miała miejsce 24.04 podczas konferencji na Florydzie tak że skomentowała ją już większość czasopism fachowych jak Aviation Week czy Jane\'s. Po pierwsze wskazuje się że temat nie jest nowy, wypowiedział sie na ten temat gen Hodges już w 2016. Chodziło o rosyjską EW na Ukrainie gdzie Rosjanom udało się zakłócać ukraińską komunikację i sieci komórkowe na całych obszarach, również zakłócano prace dronów misji OBWE obserwujących naruszenia zawieszenia broni. Były to jednak małe austriackie kamerakoptery Schiebla. Gen Hodges już wówczas apelował o zwiększenie nakładów na EW. Również obecnie Rosjanom udaje sie zakłocać jedynie najmniejsze przenośne drony jak n.p. RQ20 stosowany przez wojska specjalne. Jak do tej pory nie doszło do interferencji z misjami dużych UAVs jak RQ1/RQ9 . W przypadku AC130 wskazuje się że czułym punktem jest komunikacja FM. Przy zastosowaniu bardziej skomplikowanych systemów teoretycznie można zakłócić system nawigacyjny PNT co wymagałoby przejścia do bardziej tradycyjnych metod nawigacji. Nie ma tu jednak mowy o kombinacji mapa/kompas/gwiazdy lecz PNT alertuje o utracie sygnału podaje ostatnie namiary co do secundy i zarejestrowane parametry lotu a załoga ma do dyspozycji elektroniczne kalkulatory nawigacyjne (w uproszczeniu wersja Jeppensena niedostępna na rynku cywilnym). W dyspozycji pozostaje również Link-16 w które wyposażone są AC-130 (również UH-60) wspierające siły specjalne. Rosjanie jak zwykle nie mogąc sobie pozwolić na otwartą konfrontację starają się być bolesnym wrzodem poniżej pleców i raz na jakiś czas przypominać o swojej obecności. Być może podczas następnego incydentu zagłuszania wystarczy użyć \"linii deeskalacyjnej\" dzwoniąc do Rosjan z pytaniem czy mają w okolicy jakiś sprzet EW, niemal pewne że tak jak w przypadku incydentu z wagnerowcami Rosjanie zaprzeczą, więc dać im 15 min na wyłączenie a następnie potraktować pociskiem. Po prostu jeśli sprzęt nie rosyjski to prawdopodobnie ISIS zakupił w lokalnym sklepie al-ZURT RTV części i zbudował sobie stację zagłuszania sygnału GPS !

m
niedziela, 6 maja 2018, 00:56

a może tradycyjnie przy użyciu rakiet haarm należy eliminować źródło \'zakłóceń\'? kto ma wiecej rakiet niż celów?

MWK
sobota, 5 maja 2018, 08:28

Słusznie, wbrew rosyjskim trollom obecnym na tym forum, nie ma i nie było mowy o żadnym \"wyłączeniu\" tego czy innego samolotu, czy okrętu. Chodzi głównie o zakłócanie komunikacji radiowej co oczywiście jest dokuczliwe. A nakłady na środki WE o które chodzi dowódcy SOCOM to głównie opracowanie urządzeń mniej wrażliwych na te zakłócenia a nie budowanie odpowiedników rosyjskich systemów zakłócających. Amerykanie polegają gównie na lotniczych środkach WRE i tych mają znacznie więcej niż Rosja. Cały czas są też one unowocześniane (aktualnie w końcowej fazie są prace na NGJ dla Growlerów).

dociekliwy
piątek, 4 maja 2018, 18:37

A jakiego to drona \"ściągnął\" dwa lata temu Iran i pokazywał go jak babę z brodą na jarmarku? Takiego małego przenośnego? A jeżeli jednak było to coś większego od takiego małego, przenośnego, to dlaczego amerykański operator nie zastosował opisanej przez Ciebie procedury i po prostu nie zawrócił do bazy? Nie potrafił? A może jednak nie mógł bo po prostu stracił nad nim kontrolę?

Davien
niedziela, 6 maja 2018, 08:07

Ten dron to był RQ-170 i po tamtej wpadce zostały całkowicie zmienione protokoły komunikacyjne i zastosowano w końcu ich szyfrowanie i to był koniec tego typu zagrań. JAkos od tamtej pory to sie nie powtórzyło.

robo
piątek, 4 maja 2018, 19:35

a jakiego to drona oświeć nas?

MWK
sobota, 5 maja 2018, 08:19

RQ-170. Ale wiele wskazuje na to, że nie tyle \"ściągnął\" (władze Iranu chwaliły się, że to efekt włamania do systemu kontroli RQ-170) ile doszło do jakiejś awarii. Bsl pokazywany w irańskiej TV pomimo zabiegów mających to ukryć nosił widoczne ślady poważnych uszkodzeń. Co by jednak nie mówić to był to blamaż CIA na rzecz której ten bsl wykonywał zadanie.

Synek
sobota, 5 maja 2018, 22:57

Dodać można jeszcze, że dzięki temu dronowi Irańczycy zbudowali swoją kopię. Może nie tyle dzięki, co ma pewno dużo im pomógł.

Pamiętliwy
piątek, 4 maja 2018, 07:09

Pan generał poprostu utwierdza stronę rosyjską w błędnym przekonaniu że ichnia tiechnik jest bolszaja i \"niema analogów na świecie\". Nie przeszkadzajcie panu generałowi w pracy, proszę.

Maciek
piątek, 4 maja 2018, 01:55

Ruscy stosują banalnie proste metody - wykrycie komunikacji przeciwnika, określenie częstotliwości i zagłuszanie. To faktycznie problem dla amerykańskich specjalsów bo są przyzwyczajeni, że mogą sobie gawędzić z chłopakami z AC130. W realnym świecie to bez znaczenia, bo ani AC130 nie mogłyby operować nad ruskim terytorium, ani ruscy nie byliby w stanie efektywnie zaszumiać bo te ich urządzenia mają emisję wielkości elektrowni.

gosc
czwartek, 3 maja 2018, 23:59

Zupelnie nie rozumiecie jak wyglada w USA lobbing i walka o pieniadze z budzetu na modernizacje sprzetu wojskowego. Rosjanie maja na tyle dobry wywiad, ze doskonale wiedza czy i w ogole jak przeszkadzaja wojskom USA. Ten ujawniony wywiad generala przypuszczam, ze zostal specjalnie ujawniony aby wywrzec nacisk na politykow w USA by dali pieniadze na nowy sprzet. Dumni Amerykanie chetniej dadza wieksze pieniadze jak zostana osmieszeni i pokazanie bezradnosci.

rwe
czwartek, 3 maja 2018, 21:23

Wszystko co robi Kreml, prowadzi do ponownej izolacji Rosji. W sumie Kremlowi zależy na izolacji a z drugiej strony zarzuca Zachodowi izolowanie Rosji. To taka paranoja wszystkich dyktatur

Synek
piątek, 4 maja 2018, 18:02

Hej, to może w końcu doprowadzi to do rozbrojenia atomowego Rosji?;)))

Kiks
czwartek, 3 maja 2018, 20:05

A jaki problem zakłócać komunikację. Nic wymyślnego ruscy nie stosują. Zdziwienie budzi tylko zdziw Amerykanów.

Rafal
piątek, 4 maja 2018, 09:53

A kto powiedzial, ze tyko komunikacje a nawet gdy tylko i wylacznie komunikacje to to jest bardzo duzo.

Kiks
piątek, 4 maja 2018, 11:19

I odkrywają się? Na takich bzdurach? Ciekawe ile przy okazji ugotowali swojego sprzętu.

Hanys
czwartek, 3 maja 2018, 19:46

Davien jeszcze wczoraj pisał że to \"bajki rodem z Morza Czarnego\" :) Tak więc... to ze amerykanie nie potwierdzili wtedy że ich niszczyciel ogłuchł, to wcale nie znaczy że to nieprawda :)

Marek1
piątek, 4 maja 2018, 09:18

hanys - nie odróżniasz stwierdzenia, że są podejmowane PRÓBY zakłócania radioelektronicznego od rzekomego \"wyłączenia\" wszystkich systemów na USS D. Coock w 2014 r ? Zresztą maja tak wszystkie trolle ...

yaro
czwartek, 3 maja 2018, 19:21

Czekamy na info od @Daviena bo to będzie hit, jak pisałem o tym, że z Ac-130 jest coś na rzeczy, że amerykanie się skarżą, że Rosja robi im claims na cały samolot to pisał, że to nieprawda. Więc jak podejrzewam udowodni to tu forumowiczom, autorowi artykułu i samemu generałowi Toniemu Thomas\'owi, że to jest niemożliwe.

Maek
czwartek, 3 maja 2018, 22:33

Ac-130 to przerośnięty autobus służący do pacyfikowania nie wymagającego przeciwnika. Zamiast podniecać się rassijską tiochniką, wyjaśnij mi jak to jest, że nikt nie zestrzelił tego autobusu wtedy, kiedy urządzał w Syrii Rosjanom \"ścieżkę zdrowia\"?

yaro
piątek, 4 maja 2018, 10:29

A kto miał go zestrzeliwać ?

peter
piątek, 4 maja 2018, 14:03

Ten co \"Zakril niebo nad Syria\" Pamietam euforie w rosyjskich mediach po wyslaniu S 400 do Syrii

Davien
piątek, 4 maja 2018, 13:31

Może Rosja która chwile pózniej prosiła o rozejm by zabrac swoich rannych żołnierzy.

yaro
piątek, 4 maja 2018, 17:37

Kiedy to poprosiła ? w której alternatywnej rzeczywistości ?

Piotr
piątek, 4 maja 2018, 21:36

w tej co ten wasz złom jest hiper - super :P

Marek
sobota, 5 maja 2018, 08:27

Czyli w tej samej, w której Tomahawki nad Syrią dostały milion BUKÓW ;)

suawek
piątek, 4 maja 2018, 16:37

których tam nie było

woj
czwartek, 3 maja 2018, 18:26

Amerykańska komunikacja jest zagłuszana?! To ci dopiero nowość, znana od wojny koreańskiej, he, he.

kaiser
czwartek, 3 maja 2018, 17:57

Z tego co wiem propaganda Zachodu ( wykorzystując zachodnią rewolucję informatyczną na początku lat -80-tych) mówiła że siły zbrojne ZSRR w dobie prezydenta Reagana zostały w tyle na USA co najmniej 10 lat w tyle... To znaczy ,że pod koniec lat 80-tych wykorzystując kryzys i upadek ZSRR a potem Rosji, NATO i USA było co najmniej 30 -lat w technice wojskowej przed słabą Rosją... Dziś Amerykanie płaczą w niebogłosy ,że ich systemy komputerowe ( rosyjscy hakerzy), systemy walki elektronicznej są bardzo daleko w tyle za Rosją i nie potrafią skutecznie bronić się przed ich WRE... To co dumny, patrzący z wysoka Zachód robił przez ten czas, chyba prostował banany na drzewie... Nie ...Całe Nato brało przecież udział w powstaniu F-35 które dziś sprzedaje się każdemu... A na przykład do tej porty Amerykanie ściśle bronią tajemnicy noktowizji gen 3 ( nie dopuszczając do jej legalnej sprzedaży) choć już dawno Rosja i Japonia też produkuje gen 3...

Bash
czwartek, 3 maja 2018, 22:16

Akurat noktowizji nie sprzedają dla zasady a nie strzeżenia tajemnic. Boją się, że dostanie się w ręce terrorystów i pozbawi ich oddziałów znaczącej przewagi.

Wania
czwartek, 3 maja 2018, 22:04

Nie ponad 30 tylko 40 lat za USA.... Kiedy USA rozpoczęła produkcję F-22? W 1997 roku. 31 lat temu. Rosja ciągle jest na etapie prototypów. Silników nie ma, radar nie działa, awionika żal pisać. Za 10 lat może zaczną produkować odpowiednik F-22, gdy USA będzie miała kolejna generację uzbrojona w broń laserową zapewne.

Palmel
piątek, 4 maja 2018, 10:35

Niestety silniki mają od ubiegłego roku mają i osiągają prędkość 385 m/s

Davien
piątek, 4 maja 2018, 13:32

A to ciekawe bo mieli JEDEN silnik w stanie lotnym i kilka do badań naziemnych. Próby zaczynają za 2 lata wiec zmyslaj dalej:)

fan_club_Daviena
piątek, 4 maja 2018, 17:38

Co Ty pleciesz, one z tymi silnikami przyleciały do Syrii i tam na nich latali .... no bajki jak na bajkowisku.

Marek
sobota, 5 maja 2018, 08:32

Masz rację. Rosjanie wyprodukowali już tyle tych silników, że niebawem będą je przykręcać do każdej gaśnicy.

Wania
piątek, 4 maja 2018, 21:14

A niby skąd je mają skoro mają tylko jeden? Zobacz sobie notatkę i film z lotu tego su z jednym takim silnikiem. Poza tym w Syrii na starych silnikach przyleciały na jeden dzień i uciekły. Wot technika.

xd1
piątek, 4 maja 2018, 06:40

2018-1997 daje około 21

Poczytaj mi mamo
piątek, 4 maja 2018, 13:55

A skąd te około?

Polanski
czwartek, 3 maja 2018, 23:27

20 lat temu.

Cogito
czwartek, 3 maja 2018, 20:23

Synu nikt w Polsce nie wypowiada się w taki sposób o naszych sojusznikach. Weź więc swoje onuce i wypisuj pro rosyjski bajeczki gdzie indziej.

anda
piątek, 4 maja 2018, 16:29

A o d kiedy to są nasi sojusznicy - chyba tylko do łupienia nas

Marek
sobota, 5 maja 2018, 08:40

Od 45r. nie na własne życzenie\"gościliśmy\" specjalistów łupieżców. Na szczęście pozbyliśmy się już tego towarzystwa. I nie chcąc zwiększonego popytu na zegarki, mam nadzieję, że nigdy już ono tutaj nie wróci.

złośliwy
czwartek, 3 maja 2018, 19:41

Nie. Amerykanie nigdy nie mówili, że ich systemy walki są \"daleko w tyle za Rosją\". Wspomnieli tylko, że Rosjanie są uciążliwi. Zachód przez ten czas zajmował się tym, co robią cywilizowane kraje w czasie pokoju - zmniejszał wydatki na zbrojenia przeznaczając środki na bardziej potrzebne społeczeństwom cele. Owszem, błędem zachodu była naiwna wiara, że Rosja przestała być imperium zła, dla którego pokój jest tylko przerwą w wojnie na odbudowanie potencjału. Z drugiej strony Rosjanie dzięki rozpaczliwej w sumie z punktu widzenia polityki decyzji o inwazji na Ukrainę, stracili szansę na dogonienie zachodu. Rozpoczęła się kolejna zimna wojna i nowy wyścig zbrojeń, którego Rosja nie jest żaden sposób w stanie wygrać, odstając budżetowo od USA i Chin. Mogą sobie wkurzać USA, które dzięki temu przetestują walkę elektroniczną i nic więcej. Niedawno USA+UK+FRA wystarczająco ośmieszyły rosyjską obronę plot.

złośliwszy
piątek, 4 maja 2018, 10:16

Bzdura, to własnie OPL Syrii osmieszyła JASSM stealth zestrzeliwując je starym radzieckim sprzętem.

Davien
piątek, 4 maja 2018, 13:33

No chyba ze zestzreliwali te JASSM swoimi bydynkami bo ich systemy nawet o nich nie wiedziały:)

nowy fanclub Daviena
piątek, 4 maja 2018, 18:43

Panie Davien, syryjskie systemy oczywiście nic nie widziały, a Rosjanie na wystawie pokazali elementy tych rakiet których nikt nie widział. I te inteligentne rakiety tak zataczały się ze śmiechu po syryjskim niebie że tylko przez przypadek wyrżnęły w ziemię.

Davien
piątek, 11 maja 2018, 02:50

Tia też widziałęm te kawałki Toczek, Gradó i S-200 ale to sie trochę rózni od Tomahawków czy JASSM:) Do tego konferencja gdzie rosjanie widzieli F-15 i F-16 zrzucające bomby GBU-38: bezcenne:)

Marek
sobota, 5 maja 2018, 20:04

Były różne \"wystawy. Na przykład taka, na której Irańczycy swego czasu wystawili \"stealth a\" . I chociaż ten samolot nigdy nie poleciał, przyznajcie szczerze Gospodin, że rosyjska \"wystawa\", o której piszecie przy irańskiej kuca.

Wania
piątek, 4 maja 2018, 21:17

Zobacz sobie pierwszą konferencje Rosjan. Stwierdzili, że ich systemy nic nie zastrzeliły, tylko stare syryjskie 70 rakiet, choć Syria twierdziła, że kilkanaście. Więc nie kłamcie rosyjskie trole.

Rzeczowy głos z Europy
piątek, 4 maja 2018, 17:39

No przestań, stan budynków nie potwierdza by udzierzyło w nie 70 rakiet, nawet palmy obok nich nie są osmalone.

anda
piątek, 4 maja 2018, 16:31

No to poszukaj syryjskich stron, gdzie są filmiki jak te arcydzieła techniki są przenoszone przez Syryjczyków na samochody rosyjskie, niektóre całe inne w częściach na tyle dużych, że można z nich sporo informacji uzyskać.

Davien
niedziela, 6 maja 2018, 08:14

Anda jakbys nie wiedział to nawet po przemalowaniu Tomahawk rózni sie od Kalibra a JASSm od Ch-55wiec bajek nie opowiadaj:)

anda
piątek, 4 maja 2018, 08:48

Zachód w tym czasie \"wprowadzał\" demokrację z wiadomymi skutkami.

Młody
piątek, 4 maja 2018, 18:31

Zgadzam się z Panem/Panią. \"złośliwy\" określa Rosję jako imperium zła, przy czym zachód jest taki wspaniały. A ja się pytam, kto wywołał ostatnio najwięcej konfliktów lub się do nich przyczynił. Gdyby nie wspaniały sojusznik zza oceanu i reszta zachodnich demokracji nie mielibyśmy teraz problemów z zalewem uchodźców, wielu ludzi w Syrii, Libii żyło by dalej, gdyby nie Wielki Brat i jego mniejsi sojusznicy nie wspierali \"arabskiej wiosny\". Podobnie z Irakiem. Ale to tylko Rosja jest zła realizując swoje cele polityczne. Jeżeli robią to Amerykanie to jest to wspaniale. Tak abstrahując. O tym jakie wspaniałe są USA (głównie) i przy tym NATO doskonale świadczy ilość cywili którzy zginęli w wyniku bombardowań Serbii i Kosowa w 1999 roku. Mieli niewiele mniejszą skuteczność w uśmiercaniu niewinnych ludzi od Serbskich Oddziałów i Albańczyków z UCK. Czy ktoś za to odpowiedział? Tak pod rozwagę.

łowca szithednych szwajhundów z fabryki
piątek, 4 maja 2018, 15:56

Też cie boli że mur berliński upadł?

Maksim
czwartek, 3 maja 2018, 17:11

Rosjanie prawdopodobnie stosują prymitywne WRE polegające na szumowym zagłuszaniu całych pasm nadajnikami o mocach kilkuset kilowatów. Nawet jeśli nadajniki są kierunkowe to efekty Rosjan \"słychać\" na całym Bliskim Wschodzie oraz na Cyprze i Malcie gdzie są zainstalowane urządzenia nasłuchowe. Generał powiedział co było wiadomo od dawna. Czy złośliwości Rosjan są skuteczne ? pewnie częściowo tak ale to Rosjanie zgrywają karty ujawniając techniczne możliwości swojego WRE i zmuszając Amerykanów do modyfikacji swoich systemów.

Minim
czwartek, 3 maja 2018, 19:17

Na popularnym serwicie video odnajdź sobie: Russian Serbian army 2018 Killer Rockets Aircrafts. Jeśli twierdzisz, że to prymitywne, to znaczy, że nawet nie chciało Ci się tym zainteresować.

bender
poniedziałek, 7 maja 2018, 16:25

Nie mogłeś po prostu napisać, że chodzi Ci o Krasuchę? Obejrzałem filmik i... szału nie ma. Te czerwone plamy na okrągłym lampowym wyświetlaczu i skanowanie częstotliwości za pomocą pokrętła potencjometru to nawet są zabawne ;-)

Polacy za Asadem
czwartek, 3 maja 2018, 15:13

No cieszmy się, że wreszcie def 24 o tym napisał a huczy o tym cały świat i to nie piszą tak delikatnie jak autor tylko potwierdzają fakty całkowitego zagłuszania tych maszyn i to, że Amerykanie kompletnie sobie z tym nie radzą.

złośliwy
czwartek, 3 maja 2018, 19:44

Faktem jest tylko to, że Rosjanie prowadzą działania, które irytują Amerykanów. Jak skuteczna jest ta rosyjska walka elektroniczna to pokazało ostatnio uderzenie USA+UK+FRA - okazało się, że nie byli przeciwdziałać niczemu. Zostało im dorabianie mitów po fakcie.

anda
piątek, 4 maja 2018, 08:28

Wiesz to była taka ustawka pod publikę, tak jak w Polsce kibole, USA musiało wykazać się skutecznością i się wykazało, szum medialny na cały świat, a że nie ma to nic wspólnego z prawdą a kogo to obchodzi po paru tygodniach. Oprócz takich dyskutantów jak my.

Marek
sobota, 5 maja 2018, 08:50

Zatem bezkarne polewanie rozpalonych rosyjskich głów, ołowiem z sikawek umieszczonych na AC-130 to także była ustawka?

Viktor
czwartek, 3 maja 2018, 17:38

Mogą zagłuszać najwyżej komunikację z oddziałami na ziemi.

www
czwartek, 3 maja 2018, 19:14

mogą zakłócać wszelka komunikację.

no to megawatem ognia
czwartek, 3 maja 2018, 13:55

Moim zdaniem nie był to żaden błąd, błędem jest kiedy władza zataja wszystko przed społeczeństwem rozpowszechniając własny fałszywy obraz sytuacji, wtedy nie różnilibyśmy się od wschodu. Samo wykrycie systemów zakłócających nie oznacza jeszcze że były one skuteczne.

Gts
czwartek, 3 maja 2018, 13:51

Moze i popelnil blad natomiast nic nie wiadomo na temat efektow tych dzialan. On potwierdzil to co wiadomo od dawna, a czy ma to jakikolwiek negatywny wplyw na dzialania tego nie wiadomo. Jest napisane probuja zaklocac co i czujniki sa w stanie wyvhwytywac, a niekoniecznie moze to byc zaklocanie skuteczne w jakimkolwiek stopniu. Juz raz mielismy wielka propagande ruska na temat pewnego okretu, ktora okazala sie bzdura wyssana z samego kciuka Putina.

Polanski
czwartek, 3 maja 2018, 12:14

Pan Generał poinformował po prostu, że następnym razem pośle rakietkę i po przeszkadzaniu.

yaro
czwartek, 3 maja 2018, 19:13

Po czym wywoła III WŚ i więcej na tym portalu nie napiszesz. Myśl trochę więcej zanim podobną bzdurę znów napiszesz.

Davien
piątek, 4 maja 2018, 08:33

Tia i oczywiście Putin odpali swoje Buławy( o ile wystartują ) bo niezidentyfikowany pocisk rozwalił zagłuszarkę;) Czy raczej jak z Wagnerowcami schowa sie na tydzień;)

yaro
piątek, 4 maja 2018, 11:48

nie odpali buławy tylko ten AC-130 zleci i wtedy co ? Ruch bedzie po stronie USA ...,

Davien
niedziela, 6 maja 2018, 08:16

No wiesz , tak przypadkiem jakis F-22 zgubi kilkanaście SDB i Rosja straci jedyne sprawne Su-35 w swojej armii:))

Marek
sobota, 5 maja 2018, 20:10

Do tej pory żaden z nich nie zleciał. Jeden natomiast ostrzelał bezkarnie ruskich najemników i spokojnie machając skrzydłami w siną dal odleciał.

Jacenty
sobota, 5 maja 2018, 09:44

Buławy są nacelowane na Kreml. Wojna oligarchów - ostatnia odsłona.W Moskwie wróble ćwierkają o tym od dawna.

Bartek 1
czwartek, 3 maja 2018, 22:50

Ależ nikt tu nie kwestionuje że Rosja posiada broń jądrową, gotową do użycia. Fakty są też takie, że pod Dajr az-Zaur niejedna rakiet celnie poleciała w rosyjskiego żołnierza, a wojna światowa nie wybuchła. Faktem jest też nakładanie, odwoływanie i znowu nakładanie sankcji osobistych i gospodarczych na Rosję, jak się komu chce i ile się komu chce - zupełnie bezkarnie, wojna atomowa nadal nie wybucha. Nawet taka organizacja jak Międzynarodowy Komitet Olimpijski ( pytanie pomocnicze: ile dywizji ma MKOL? ) na luzie i bez pardonu wyklucza Rosję z igrzysk, a Kenijczyków którzy także systemowo koksują swoich sportowców - nie wyrzucają, ich się boją. Wojna atomowa nadal nie wybucha.

anda
piątek, 4 maja 2018, 16:34

A ile rakiet ostatnio poleciało i to celnie w żołnierzy amerykańskich? no oczywiście ich tam nie ma więc nie ma się kto o nich upomnieć. Za Wagnerowców Rosjanie się zemścili i to z nawiązką

Davien
niedziela, 6 maja 2018, 08:17

Zero? Żadnych zołnierzy Koalicji w Ghucie nie było, najwyzej kontrolerzy Al-Kaidy ze Specnazu:)

Polanski
czwartek, 3 maja 2018, 22:31

Jak tobie się wydaję że ktoś się ruskich boi to jesteś w wielkim mylnym błędzie.

oczywiście
czwartek, 3 maja 2018, 22:13

Tak, z powodu paru zniszczonych pojazdów Putin wyskoczy ze swojego złotego jacuzzi i ogłosi otwartą wojnę Rosji ze światem.

suawek
czwartek, 3 maja 2018, 22:12

obstawiam, że będzie raczej jak z wagnerowcami.

anda
piątek, 4 maja 2018, 08:25

Tak to niech pośle a Rosjanie odpowiedzą, wagnerowcy to są najemnicy a nie członkowie regularnej armii rosyjskiej. A ty myślisz że amerykanie z powodu zniszczenia paru pojazdów rozpoczną III WŚ? A tak a propo to śmierć wagnerowców została już dawno pomszczona i to wielokokrotnie. Ciekawe ilu ich zginęło pod Damaszkiem? 200 - czy 500?a ilu dostało się do niewoli.

suawek
piątek, 4 maja 2018, 17:47

zauważam brak umiejętności czytania. I pisania (Ty z dużej litery) To nie ja pisałem że rozpocznąIII WŚ tylko Twój kolega. Ja zakładam że wręcz przeciwnie. Ale mniejsza z tym: rozwiń temat tej wielokotnej pomsty wagnerowców bo to ciekawe może być. Idziesz na jakiś nowy level trollingu :)

peter
piątek, 4 maja 2018, 14:15

anda Turcy zestrzelii rosyjski samolot i co sie stalo ? Embargo na pomidory i turystyke

anda dobrze pisze
piątek, 4 maja 2018, 17:41

i przeprosiny prezydenta Turcji, zakup S400 (a już się mówi o dużym kontrakcie na Pancyr S1), podpisanie kontraktu na wielka elektrownie Atomową, uruchomienie TS ... no widzisz jak dużo za jeden samolot ?

Davien
niedziela, 6 maja 2018, 08:19

I S-400 skończyły sie na dwóch bateriach a po OPL Turcy idą do EUROSAM-u i prosza USA o Patrioty. TS miał byc juz wcześniej , a jakos mimo embarga z rosji rope dalej im spzredawali:)

anda
piątek, 4 maja 2018, 16:39

No to popatrz gdzie jest teraz Turcja i z kim trzyma? Jak na razie to Rosjanie budują SS1 i 2, AT, dostarczają S-400 a embargo na pomidory to zostało zniesione niedawno / 2 - 3 tygodnie temu / A kto się spotyka w sprawie Syrii ? może USA czy Turcja, Rosja i Iran. Jak na razie to towarzystwo gra do jednej bramki mimo różnymi piłkami.

MWK
sobota, 5 maja 2018, 11:34

Tyle, że ta reorientacja Turcji nastąpiła nie wskutek \"sankcji\" i żalu po zestrzeleniu rosyjskiego samolotu ale po udaremnieniu puczu w Turcji. Prawdopodobnie Rosjanie pomogli w tej kwestii Erdoganowi a to oznacza, że co najmniej dobrze zinwigilowali środowisko puczystów. Być może w organizacji puczu palce maczała CIA a może i sami Rosjanie. W każdym razie Erdogan ma teraz dług wdzięczności wobec Rosji.

Polanski
sobota, 5 maja 2018, 09:10

Na razie.

Davien
piątek, 4 maja 2018, 13:40

A niby czym odpowie? Wyśle Su-35 kontra Raptory czy wystzreli Kalibry kontra OPL USA? Niezłe polowanie na kaczki dla USA sie zapowiada. co do bajek o Damaszku to tam zgineli ale Specnazowcy których wykończyła Al-Kaida jak sie ruskom ze smyczy zerwała:) panie anda, nawet juz sciemniac nie umiesz;) PS Amerykanie nie zaczną wojny ale jakiś Ohio będzie miał awarię uzbrojenia i Tomahawki zaorają tartus lub Latakię.

Pleciuga Davien
piątek, 4 maja 2018, 17:42

zgadza się wyśle Su-35 kontra Raptory i te będą zwiewały do Jemenu na lotnisko.

Davien
niedziela, 6 maja 2018, 08:20

HAHAHA Dobre ale jak na razie To Suczki nie moga znależć Raptorów nawet z bliska chyba ze ktos im powie gdzie dokłądnie sa:)

MWK
sobota, 5 maja 2018, 11:36

Już raz wysłano Su-35 \"przeciwko\" Raptorom i nieciekawie to wyglądało dla pilotów Su-35. Nie bardzo się orientowali gdzie \"wróg\" pomimo tej rosyjskiej super techniki na pokładzie.

anda
piątek, 4 maja 2018, 16:46

Davien ISIS to twór Anglii i USA tak jak AS z jej konserwatywnym islamem i insza hołota podająca się za islamistów - poczytaj trochę historii i nie opowiadaj bzdur. To jest taka sama prawda jak oskarżenie Iranu o zamach w NY .

Davien
niedziela, 6 maja 2018, 08:23

Anda, ISIS to twór pogrobowców wspieranej przez ruskich partii BAAS i Asada, który by wsadzać demonstrantów wypuscił z więzień dzihadystó wiec juz moze nieudolnie nie kłąm. Terroryzm Islamski to zapoczątkował na dużą skale nadpad ZSRR na Afganistan wiec panie anda, polecam normalna , a nie kremlowską wersję historii.

MWK
sobota, 5 maja 2018, 08:42

Co do ISIS to nie wiem ale Arabia Saudyjska to i owszem majstrowała przy tym Wielka Brytania.

yaro
piątek, 4 maja 2018, 11:51

właśnie ich resztę dokańczają w Jarmuk ... wczoraj SAA rozcięła te dzielnicę na pół i teraz zacznie sie wyganianie szczurów jak pod Stalingradem z piwnic i tuneli.

Polanski
piątek, 4 maja 2018, 10:57

Anda spokojnie. Z tego twojego niepokoju wynikają tylko chaos i dezinformacja. Kto kogo i gdzie pomścił? Nic z tego co napisałeś nie zrozumiałem. Ty się cieszysz z jakiejś pomsty? A co to ciebie Polaka obchodzi? Przecież nie jesteś chyba wagnerowcem. Najemnikiem nierosyjskim.

anda
piątek, 4 maja 2018, 16:58

Ja się nie cieszę natomiast jako Polaka i Chrześcijanina bardzo mnie interesuje aby na BW można było pójść i do meczetu i do synagogi i do cerkwi, żeby każdy kto tam mieszka mógł w spokoju swoją wiarę wyznawać. A kim jest tzw. opozycja to poszukaj filmików co ona wyprawiała z ludźmi innej wiary, kobietami - jest ich naprawdę bardzo dużo - i jeżeli ktoś takich ludzi wspiera to dla mnie zasługuje na to samo. co tak wspierał.

Polanski
sobota, 5 maja 2018, 09:14

Własnie nikt nie wspierał radykalnych, islamskich ugrupowań. Gdyby było inaczej już w Syrii było by pozamiatane. I Rosja by nie pomogła.

JK
czwartek, 3 maja 2018, 11:54

Poza artylerią lufową, rakietową, rakietami przeciwpancernymi i przeciwlotniczymi oraz systemami rozpoznania to właśnie środki WRE powinne być doinwestowane. Oczywiście miłośnicy okrętów podwodnych (zwłaszcza tych z rakietami), nawodnych i czołgów się ze mną nie zgodzą...

Rafal
czwartek, 3 maja 2018, 11:30

Zaraz przyjdzie Davien i powie ze Gen T.T. sie myli.

sylwester
czwartek, 3 maja 2018, 20:14

we wcześniejszym artykule w którym Rosjanie się chwalili że zakłócili samoloty Amerykańskie Davien się śmiał ze chyba samych siebie zakłócili ha ha ha , no teraz zapewne napiszę ze to podpucha Amerykanów żeby rosjanie uwierzyli ze coś potrafią

Davien
piątek, 4 maja 2018, 08:36

Rozumiem że EC-130 to AC-130 , no dla was jak pzrepisujecie gotowce to jedno i to samo:) PS Kolejny co czytac nie umie jak widzę:)

fan_club_Daviena
piątek, 4 maja 2018, 17:44

a kto tu pisze o EC czy AC -- komu Ty odpowiadasz zatraciłeś rzeczywistość ?

MWK
sobota, 5 maja 2018, 08:47

Teraz jest mowa o AC-130 ale o ile pamiętam to jakiś rosyjski troll kilka dni po ataku na 3 kompleksy budynków w Syrii pisał na tym forum o \"wyłączeniu\" przez rosyjskie systemy WRE właśnie EC-130 i wówczas komentarz Daviena dotyczył tamtego wpisu o EC-130. Wygląda więc na to, że to nie Davien zatracił rzeczywistość.

Davien
piątek, 11 maja 2018, 02:54

Dokładnie to był Yaro.

Polanski
czwartek, 3 maja 2018, 22:34

Ty lepiej opisz jak to robią że zakłócają na wiele set kilometrów a swojej elektroniki oddalonej o kilometr nie? To jest ciekawe.

Voodoo
czwartek, 3 maja 2018, 17:33

To go jeszcze nie było???..... i tak o tym na Wiki nie piszą.....wracajac to artykułu....jakoś autor nie do końca jest rzetelny....Pan Gen raczył stwierdzić że \"ruskie\" w środkach WRE dawno wyprzedzi \"zachód\" i trzeba szybko coś z tym zrobić

Davien
piątek, 4 maja 2018, 08:37

voodoo, a niby gdzie tak gen. Thomas twierdzi. Nawet zmyslac nie umiesz:) A co do wyprzedzania Zachodu to chyba w głupocie, bo włąśnie swoimi zabawami tylko pomagają w pozbyciu sie tej cudownej WRE:)

Polanski
czwartek, 3 maja 2018, 18:33

Może i tak stwierdził, ale nie ma w tym artykule potwierdzenia. Generał powiedział, że ruskie im przeszkadzają więc muszą przedsięwziąć jakieś środki. Może rakietka?

Voodoo
czwartek, 3 maja 2018, 20:10

Przyjacielu....niestety \"ruskie\" w sprawach MRVC są daleko przed jankesami....wiec lepiej dla nas tutaj w Dreznie i dla Ciebie ( jakby nie patrzeć to EUR ŚRD) nie obrzucali się rakietami

fan_club_Daviena
czwartek, 3 maja 2018, 19:12

Bo ta Ci piszą w tym artykule, w prasie niepolsko języcznej piszą treściwie i krótko, Rosjanie ich blokują zupełnie.

Davien
piątek, 4 maja 2018, 08:42

Tia tak rosjanie blokuja ze te \"zakłócane\" AC-130 urządziły sobie zawody w strzelaniu do Wagnerowców i jakos wtedy rosyjska WRE odgrywała ich tam niet :)

nowy fanclub Daviena
piątek, 4 maja 2018, 18:47

Panie Davien, nie sądzi pan że ktoś tutaj po prostu łże? Pytanie kto, Pan, czy gen. Thomas?

Rafal
piątek, 4 maja 2018, 12:42

Davien, czy ty potrafisz czytac ze zrozumieniem?

blokują zupełnie?
czwartek, 3 maja 2018, 22:15

Ciekawe, to jak oni przeprowadzili precyzyjny atak na \"wagnerowców\" czy ostatnio na kilka celów w środku Syrii? Ile jeszcze potrzebujesz dowodów że ruski jest goły?

anda
sobota, 5 maja 2018, 09:08

człowieku nie ośmieszaj się - jak im pozwolono to przeprowadzili precyzyjny atak

As
czwartek, 3 maja 2018, 11:10

Jakby u nas coś się zadziało to jedynym sposobem komunikacji pozostanie żołnierz na rowarze z rozkazem w kieszeni.

Tweets Defence24