Wodowanie trzeciej tureckiej korwety MILGEM

25 czerwca 2016, 08:54
fot. www.stm.com
Reklama

Tureckie siły morskie konsekwentnie realizują rozpoczęty w 2004 r. program budowy korwet typu MILGEM. 18 czerwca br. zwodowały już trzecią jednostkę tego typu - TCG „Burgazada”.

Operację przeprowadzono na terenie stoczni Istanbul Naval Shipyard Command, w której prawdopodobnie zostanie zbudowanych w sumie dwanaście korwet MILGEM. Pomimo tej liczby, uroczystości wodowania trzeciej jednostki nadano bardzo dużą rangę, gdyż był na niej obecny turecki prezydent Recep Tayyip Erdoğan oraz premier Binali Yıldırım.

Program MILGEM, który zaczął się w 2004 r. jest obecnie realizowany w bardzo szybkim tempie. Widać to szczególnie na przykładzie budowy trzeciej korwety TCG „Burgazada”, która zaczęła się 17 grudnia 2014 r. Wchodzące w skład jej kadłuba 29 bloków zostały wykonane i scalone w stoczni Istanbul Naval Shipyard Command w ciągu zaledwie 18 miesięcy. Teraz rozpocznie się proces wyposażenia tej jednostki, który ma się zakończyć wprowadzeniem jej do służby na dwa miesiące przed terminem (planowanym na grudzień 2018 r.).

Sukces jest tym większy, że korwety MILGEM o wyporności 2400 ton są bardzo skomplikowane, wykonane w technice stealth, silnie uzbrojone (m.in. w 8 rakiet przeciwokrętowych Harpoon, armatę kalibru 76 mm OTO Melara, wyrzutnię pionowego startu typu Mk41 dla rakiet przeciwlotniczych ESSM oraz wyrzutnię RAM) i wyposażone w opracowany przez Turcję okrętowy system walki GENESİS.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Reklama
oskarm
niedziela, 2 kwietnia 2017, 19:12

@Maksymilian Dura, Te korwety nie mają wyrzutni Mk41 i pocisków przeciwlotniczych ESSM. Na dziobie jest tylko OTO Melara 76. Dopiero rozwinięcie tych korwet, (fregaty TF-100) ma mieć wyrzutnie Mk-41.

Czytacz
poniedziałek, 27 czerwca 2016, 07:51

Turcja ciągle się zbroi. Zamierza kogoś napadać? Posiada znaczącą armię, co w połączeniu z nieprzewidywalnym rządem mnie niepokoi. Dobrze, że nie jesteśmy jej potencjalnym celem.

Ekon
środa, 29 czerwca 2016, 21:35

Sprawdz sobie z kim Turcja graniczy. To moze zrozumiesz poco im znacząca armia.

Tweets Defence24