Włochy: pięć miliardów euro na sprzęt wojskowy w 2018 r.

4 listopada 2018, 12:58
1280px-Submarine_Scire_(S-527)
Fot. U.S. Navy
Defence24
Defence24

Z dokumentu opublikowanego przez włoskie ministerstwo obrony wynika, że w 2018 r. rząd tego państwa przeznacza ponad 5 mld euro na zakupy sprzętu wojskowego - pisze Defense News.

Sprawozdanie finansowe przedstawiające planowane wydatki resortu obrony publikowane jest we Włoszech corocznie na wiosnę, jednak w tym roku dokument ukazał się z wielomiesięcznym opóźnieniem ze względu na zmianę rządu. Ze sprawozdania wynika, że rząd włoski wyda w 2018 r. nieco ponad 5 mld EUR na zakup sprzętu wojskowego i programy kupna nowych rodzajów wyposażenia. Ogólny budżet włoskiego ministerstwa obrony, uwzględniający wydatki osobowe, infrastrukturalne i koszta operacyjne wynosi 13,8 mld EUR (budżet na rok 2017 wynosił 13,2 mld EUR).

Według NATO łączne włoskie wydatki obronne w 2018 roku to ponad 25 mld euro, natomiast udział wydatków majątkowych to ponad 21 proc. Rzym spełnił więc jedno z kryteriów przyjętych przez Sojusz Północnoatlantycki. Z drugiej strony, udział nakładów na obronę w PKB to zaledwie ok. 1,15 proc, wobec celu na poziomie 2 proc.

Jeśli chodzi o fundusze na zakupy sprzętu, eksperci finansowi zwracają uwagę, że w ogólnej kwocie 5,1 mld EUR, które przeznaczone są na zakupy wyposażenia, jedynie niecała połowa - 2,3 mld EUR - pochodzi z budżetu resortu obrony. Pozostałe środki w wysokości 2,8 mld EUR pochodzą z włoskiego ministerstwa rozwoju. Taki "współudział" środków ma we Włoszech wieloletnią tradycję, jednak jeszcze dziesięć lat temu udział funduszy ministerstwa rozwoju wynosił zaledwie 1,5 mld EUR, natomiast dwa lata temu wysokość wnoszonych przez nie środków finansowych po raz pierwszy przekroczyła wkład ministerstwa obrony. 

W dokumencie, który w przyszłym tygodniu będzie omawiany przez komisję obrony włoskiego parlamentu, znalazła się lista nowych programów sektora obronnego, które w tym roku mają otrzymać finansowanie po raz pierwszy. Wśród nich jest zakup czterech śmigłowców Chinook przeznaczonych dla sił specjalnych (528 mln EUR przez dziewięć lat), dwa kolejne okręty podwodne U212A (2,35 mld EUR) i fundusze przeznaczone na wprowadzenie na orbitę kolejnych dwóch satelitów Cosmo Skymed Second Generation (212 mln EUR). Następną pozycją na liście jest zakup nowej jednostki przeznaczonej do ratownictwa podwodnego - na program ten przeznaczono 424 mln EUR.

Defense News dodaje, iż jest prawdopodobne, że w przyszłym roku środki finansowe przeznaczone na zakup sprzętu zostaną zmniejszone w stosunku do pierwotnych planów o około 450 mln euro. Ma to związek z planami zwiększenia wydatków socjalnych. Należy zauważyć, że przyszłoroczny projekt budżetu Włoch, zakładający podwyższenie deficytu budżetowego, spotkał się z krytyką ze strony Komisji Europejskiej.

Czytaj też: Włosi planują cięcia w programie rakietowym?

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Reklama
wtorek, 6 listopada 2018, 09:26

2 u212a za 2,35 mld euro szok?????????????????????

Willgraf
poniedziałek, 5 listopada 2018, 18:45

i bez milionów na dialogi

Józuś
poniedziałek, 5 listopada 2018, 13:14

Podeślijcie im naszych speców z MON. Odechce im się zakupów na długie lata.

Ekspres
niedziela, 4 listopada 2018, 15:45

Szkoda ze Włochy to nie polska:(

Tweets Defence24