Włochy odebrały pierwszy morski śmigłowiec NH90 w wersji docelowej

14 listopada 2013, 22:42
Marynarka włoska otrzymała pierwszy w pełni operacyjny śmigłowiec NH90 NFH Step B– fot. Eurocopter

Pierwszy pokładowy śmigłowiec NH90 NFH (NATO Frigate Helicopter) w wersji docelowej Step B trafił do włoskiej marynarki wojennej.

 

Został on przekazany do 5 dywizjonu sił morskich Włoch stacjonującego w bazie lotnictwa morskiego Sarzana – Luni (koło La Spezia).

Jest to jeden z 46 śmigłowców pokładowych zamówionych przez Marina Militare i pierwszy wykonany w docelowej konfiguracji (oznaczonej jako Step B). Dodatkowo włoska marynarka zamówiła jeszcze 10 helikopterów NH90 TTTH (w wersji transportowej).

Wersja Step B oznacza pełne przygotowanie śmigłowca do wykonania wszystkich przypisanych mu zadań, w tym do wykorzystywania rakiet powietrze ziemia/morze (przede wszystkim rakiet przeciwokrętowych Marte MK/2S) i torped. Helikoptery w tej wersji mogą być ponadto wykorzystywane do zabezpieczenia operacji specjalnych, operacji poszukiwawczo – ratowniczych SAR, do transportu (w tym rannych i chorych), do przewozu grup abordażowo – inspekcyjnych i do operacji antypirackich. I jak podkreśla producent mogą to robić o każdej porze dnia i praktycznie w każdych warunkach atmosferycznych.

W 2014 r. do standardu Step B zostanie przerobionych dodatkowo 5 wcześniej dostarczonych do włoskiej marynarki śmigłowców NH90 NFH w wersji Step A – tzw. wstępnej zdolności operacyjnej (Meaningful Operation Capability).

W skład produkującego śmigłowiec NH90 konsorcjum NHIndustries wchodzi: AgustaWestland SpA (32%), Eurocopter (62.5%) i Fokker Aerostructures (5.5%).

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Reklama
tadek
piątek, 15 listopada 2013, 12:08

lepiej kupić 10 NH90 niż 60 innych...

Tweets Defence24