Wlk. Brytania: Spór o przedterminowe zwalnianie terrorystów

1 grudnia 2019, 13:06
london-530055_1920(1)
Fot. Pixabay
Defence24
Defence24

DOTYCZY:


Brytyjskie partie polityczne spierają się o sprawę przedterminowego zwalniania z więzień osób skazanych za terroryzm. Jedną z takich osób był Usman Khan, który w piątek dokonał ataku terrorystycznego na Moście Londyńskim.

Ministerstwo sprawiedliwości zapowiedziało pilny przegląd warunków, na jakich zwolnione zostały osoby skazane za terroryzm. Jak podała stacja BBC, dotyczyć to może nawet 70 osób, które już zostały wypuszczone na wolność.

W sobotę premier Boris Johnson skrytykował praktykę warunkowego wypuszczania terrorystów, mówiąc, że gdyby Khan nie został przedterminowo zwolniony, nie przeprowadziłby ataku. Zapowiedział, że jeśli jego Partia Konserwatywna wygra wybory 12 grudnia, złoży projekt ustawy zaostrzającej wyroki.

"Jeśli ktoś zostanie skazany za poważne przestępstwo terrorystyczne, powinna istnieć obowiązkowa kara minimalna w wysokości 14 lat - a niektóre z tych osób nigdy nie powinny być zwolnione. Ponadto, w przypadku wszystkich przestępstw terrorystycznych i ekstremistycznych, kara ogłoszona przez sędziego musi być faktycznie odbyta; przestępcy ci muszą zostać w więzieni do ostatniego dnia, bez żadnych wyjątków" - mówił Johnson.

Usman Khan został skazany za udział w spisku, którego celem było wysadzenie w powietrze w 2012 r. londyńskiej giełdy papierów wartościowych. Choć w wyroku zaznaczone było, iż ma spędzić w więzieniu przynajmniej osiem lat, w grudniu zeszłego roku warunkowo wyszedł na wolność. Jednym z warunków był udział w rządowych programach deradykalizacji dla byłych terrorystów.

W niedzielę rano w wywiadzie dla Sky News lider laburzystowskiej opozycji Jeremy Corbyn powiedział jednak, że terroryści "niekoniecznie" muszą odsiadywać pełne wyroki, lecz powinno to "zależeć od okoliczności". Wezwał też do przeprowadzenia śledztwa ws. okoliczności zwolnienia Khana.

Wcześniej o sprawę przedterminowego zwolnienia terrorystów z więzień spierały się konserwatywna minister spraw wewnętrznych Priti Patel i laburzystowska przewodnicząca parlamentarnej komisji spraw wewnętrznych Yvette Cooper.

Piątkowy atak terrorystyczny zaczął się w znajdującym się koło Mostu Londyńskiego (London Bridge) budynku Fishmongers' Hall, gdzie odbywało się seminarium poświęcone reintegracji do społeczeństwa osób skazanych. Khan zaatakował jego uczestników nożami kuchennymi i groził wysadzeniem budynku w powietrze. Część osób podjęła z nim walkę, w efekcie czego wybiegł na most, gdzie został powalony na ziemię przez osoby, które go goniły oraz przypadkowych przechodniów, a następnie został zastrzelony przez policję.

Wcześniej zdołał jednak zabić dwie osoby i ranić trzy. Jak na razie podano personalia jednej z ofiar śmiertelnych - to 25-letni absolwent uniwersytetu w Cambridge, który był koordynatorem seminarium w Fishmongers' Hall. Wiadomo, że drugą z zabitych osób jest kobieta.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 8
Reklama
Grzegorz
poniedziałek, 2 grudnia 2019, 12:00

Tylko co to właściwie zmieni? Takie osoby powinny "po prostu" po odsiadce być obserwowane przez odpowiednie służby.

biały
poniedziałek, 2 grudnia 2019, 09:48

stworzyć wyspę więzienną , i wysyłać tam cięzkich przestępców, zapewnić im oczywiście lokum jedzenie ciepło ubiór podstawową opiekę zdrowotną na jakimś przybijającym do brzegu okręcie i niech tam siedzą , bez strażników krat , oczywiście panów na jednej wyspie a panie na innej wyspie bez kontakt fizyczny z rodziną tylko na okrętach które od czasu do czasu by przybywały i przez internet

Ppp
poniedziałek, 2 grudnia 2019, 08:58

Ta cała dyskusja po tylu "INCYDENTACH" świadczy tylko o postępującym rozkład dziękuję instynktu przetrwania. Za 20-30 lat będziemy mogli powiedzieć RiP UK

ktos
poniedziałek, 2 grudnia 2019, 08:31

W latach 80 tych barylka ropy byla po 10 i wszystkim sie to oplacalo. Dzis jest po 60 i podobno nie da sie wyzyc za tyle. A moze tak wrocic do ceny 10 do czasu az kraje arabskie zlikwiduja problem terroryzmu? Mysle ze tak z 1 rok i zadne z obecnych petropanstw nie wspieraloby juz nigdy terroryzmy i skonczylyby sie bajeczki o budowie kalifatu itd...

Charlie
niedziela, 1 grudnia 2019, 22:58

ten zamach uaktywnił społeczeństwo UK do samoobrony co tylko może świadczyć pozytywnie o zmianach jakie je ogarnia. Skoro politycy i służby nie są w stanie ochronić ludności to ta bierze sprawy w swoje ręce.

Stary Grzyb
niedziela, 1 grudnia 2019, 19:07

Oczywiste jest, że długotrwałe przetrzymywanie terrorystów w więzieniach nie ma żadnego sensu. Złapanych terrorystów (co obejmuje także osoby wspomagające terrorystów, promujące terroryzm i/lub do niego zachęcające, a także pochwalające terroryzm ) należy podpinać za genitalia do prądu, poddawać szczegółowemu przesłuchaniu, a po weryfikacji zeznań utylizować. W ten sposób, przy rozsądnych kosztach operacji, problem terroryzmu ulegnie szybkiemu rozwiązaniu.

Ugrasal
niedziela, 1 grudnia 2019, 14:18

Powinni prowadzić jeszcze aneks do ustawy, żeby bezterminowo zamykać za przynależność do Partii Pracy, która jest niebezpieczna dla funkcjonowania WB i jej obywateli

michalspajder
niedziela, 1 grudnia 2019, 23:47

Sama Partia Pracy jest dobra przeciwwaga dla Torysow. Problemem sa liderzy obu stronnictw. To nie sa jakies tuzy, a wiem, bo tu mieszkam i pracuje juz od 13,5 roku. Ale brytyjskie spoleczenstwo pomimo duzych nakladow na edukacje i swietnej finansowej (a tym samym technicznej) strony nie za bardzo z tych dobrodziejstw korzysta. Grudniowe wybory beda ciekawe, a wynik moze byc naprawde jeszcze ciekawszy. Nie sadze, zeby tym razem Liberalni Demokraci poszli na koalicje z Konserwatystami. To juz nie czasy Cameron i Clegg. Ale jestem zaniepokojony, o ile Brexit zmniejszy brytyjskie zaangazowanie w sprawy Europy, a takze jak bedzie z finansowaniem np. programu Tempest. Tutaj nikt niczego nie jest pewien, zbyt mala byla roznica pomiedzy zwolennikami i przeciwnikami Brexitu podczas referendum w 2016, a ciagnie sie to juz jak jakas opera mydlana...

Tweets Defence24