Władze Tajwanu apelują do Chin o rozpoczęcie „życzliwej” interakcji

5 marca 2021, 15:32
309c236f8da4216a5e8711
zdjęcie ilustracyjne. Fot. China Military
Defence24
Defence24

Rząd Tajwanu zaapelował w piątek do komunistycznych władz ChRL o rozpoczęcie „życzliwej” interakcji, by stopniowo rozwiązywać spory poprzez dialog. To odpowiedź na słowa chińskiego premiera Li Keqianga, który stanowczo sprzeciwił się niepodległości Tajwanu.

„Zdrowe i uporządkowane kontakty są lepsze niż wymuszana presja na Tajwan” – oświadczyła tajwańska rada ds. Chin kontynentalnych. Zaznaczyła przy tym, że rząd w Tajpej będzie w dalszym ciągu bronić suwerenności oraz demokracji i wolności wyspy.

Wcześniej w piątek premier Li powtórzył stanowisko władz w Pekinie, które uznają Tajwan z część terytorium ChRL. Zaznaczył, że Pekin będzie dalej promował „pokojowy rozwój relacji poprzez Cieśninę Tajwańską” i dążył do zjednoczenia Tajwanu z Chinami kontynentalnymi.

"Będziemy nadal wyjątkowo czujni i zdecydowanie zwalczali wszelkie separatystyczne działania dążące do niepodległości Tajwanu" - powiedział Li do 3 tys. delegatów uczestniczących w sesji Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (OZPL), czyli chińskiego parlamentu.

W ostatnich miesiącach Chiny nasiliły aktywność wojskową wokół Tajwanu, oskarżały władze w Tajpej o "zmowę” z Waszyngtonem. Stany Zjednoczone uznawane są za głównego sprzymierzeńca Tajwanu na arenie międzynarodowej i są największym dostawcą uzbrojenia na wyspę.

Reklama
Reklama

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 9
Reklama
Andrettoni
niedziela, 7 marca 2021, 04:12

Przecież mają bardzo liczne kontakty. Firmy amerykańskie dają zlecenia firmom z Tajwanu, a te firmy budują fabryki na kontynencie. Gdyby się nie dogadywali to by razem nie robili interesów. Przykład to choćby Apple.

Grażewicz
sobota, 6 marca 2021, 14:49

Tajwan zwany Republiką Chińską miał czas przez ponad siedemdziesiąt parę lat ogłosić niepodległość co najmniej parę razy i tego nie zrobił. Chiny kontynentalne mają historyczne prawo do tej wyspy. Ile jest warta demokracja, widzieliśmy podczas ostatnich wyborów w USA.

Astei
sobota, 6 marca 2021, 11:17

Tylko własna broń atomowa gwarantuje Tajwanowi zabezpieczenie przed atakiem Chin.

iiiiiuuuuu
sobota, 6 marca 2021, 11:54

i środki jej przenoszenia, najlepiej na okrętach podwodnych, które działałyby w ukryciu z możliwością szachowania zasięgiem broni atomowej stolicy Chin.

...
sobota, 6 marca 2021, 01:42

Chiny maja dla Tajwany kijek i marchewke (kijek to grozba wojska, a marchewka to biznesowy uklad z Tajwanem) Z regoly jednak ta metoda jakos dziala.

fafik
sobota, 6 marca 2021, 00:33

Już nawet pomijając zaszłości historyczne to poprzez sam fakt, że po zajęciu Tajwanu stałby się on dla CHRL morskim oknem na otwarty Pacyfik, obawiam się że bez konfliktu zbrojnego w przeciągu 3-5 lat to to się nie zakończy.

viper
sobota, 6 marca 2021, 11:57

Uwielbiam tego typu proroctwa. Może jeszcze powiesz na czym ten konflikt zbrojny miałby polegać?

fafik
sobota, 6 marca 2021, 22:49

na wielkoskalowym desancie, ostrzałach rakietowych newralgicznych miejsc itd... gorący konflikt z tysiącami ofiar. Blitzkrieg nim ktokolwiek zareaguje.

oiubvsw
sobota, 6 marca 2021, 11:57

wówczas prawdopodobnie posypie się architektura bezpieczeństwa w tamtym rejonie i skończy się szybkim pozyskaniem broni atomowej przez japonię, Koreę Południową i być może jeszcze kogoś. Chiny wchodząc w taki konflikt popełnią fatalny błąd.

Tweets Defence24