Wielu chętnych na bezzałogowce dla artylerii

9 lipca 2021, 14:15
Zrzut ekranu 2021-07-9 o 16.06.13
Fot. Fot. st. szer. Wojciech Król/CO MON
Reklama

Ponad 20 podmiotów odpowiedziało na zaproszenie do wstępnych konsultacji rynkowych w zakresie pozyskania bezzałogowców mających współpracować z artylerią Sił Zbrojnych RP, poinformował Defence24 rzecznik Inspektoratu Uzbrojenia mjr. Krzysztof Płatek. Chodzi o dwa postępowania dotyczące BSP klasy mini i taktycznych systemów krótkiego zasięgu.

Największym zainteresowaniem cieszyło się postępowanie na systemy klasy mini. Jak poinformował rzecznik IU zgłosiło się do niego 12 podmiotów:

 1. WB Electronics S.A.
 2. Dilectro Sp. z o.o.
 3. Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych
 4. AP-Flyer Sp. z o.o.
 5. MSP InnTech Sp. z o.o.
 6. Polska Grupa Zbrojeniowa S.A.
 7. FlyFocus Sp. z o.o.
 8. Asseco S.A.
 9. Leonardo S.p.A.
 10. Enamor Sp. z o.o.
 11. Survey Copter SASU.
 12. Alioth Logistics Sp. z o.o.

 

Z kolei do postępowania na platformy taktyczne krótkiego zasięgu zgłosiło się 10 firm:

 1. Flyargo Sp. z o.o.
 2. WB Electronics S.A.
 3. AP-Flyer Sp. z o.o.
 4. Ibcol Sp. z o.o.
 5. Alioth Logistics Sp. z o.o.
 6. Enamor Sp. z o.o.
 7. MSP InnTech Sp. z o.o.
 8. Polska Grupa Zbrojeniowa S.A.
 9. Leonardo S.p.A.
 10. Survey Copter SASU.

Inspektorat Uzbrojenia zapowiedział rozpoczęcie konsultacji rynkowych 14 czerwca. Chodzi o poinformowanie potencjalnych dostawców o planach i wymaganiach MON dotyczących bezzałogowych systemów taktycznych krótkiego zasięgu oraz klasy mini „wraz z integracją z systemem kierowania ogniem Wojsk Rakietowych i Artylerii”.

Jak widać do postępowania zgłosiły się w dużej mierze firmy polskie, w tym także podmioty relatywnie nieduże. Prawdopodobnie nie wszystkie z nich będą starały się zainteresować Siły zbrojne kompletnymi systemami i niektóre będą chciały być dostarczycielami ich elementów.

 

Reklama
Reklama

W czasie konsultacji związanych z systemami taktycznymi krótkiego zasięgu producenci będą musieli wykazać możliwość wypełnienia przez oferowane przez nich zestawy minimalnych, już wstępnie sformułowanych wymagań. Znalazły się między nimi: promień operacyjny z maksymalną masa startową nie mniejszy niż 100 km, możliwość kontynuowania lotu i prowadzenia rejestracji wideo poza zasięgiem stacji kierowania (co jest przydatne chociażby w momentach kiedy BSP dokonuje przelotu w strefę w której przejmie go inna stacja kontroli), pułap nie mniejszy niż 5 tys. metrów n.p.m., długotrwałość lotu minimum 5 godzin i masa startowa nie większa niż 150 kg.

Badana będzie także możliwość spełnienia kolejnych wymagań, w tym: możliwość zabudowania głowicy optoelektronicznej, radiolokatora i podświetlacza celu o łącznej masie co najmniej 25 kg oraz zintegrowania systemu ze zautomatyzowanym systemem kierowania ogniem Topaz, wykorzystywanym już obecnie przez polską artylerię. Badane będą też możliwości prowadzenia rozpoznania w różnych warunkach terenowych i pogodowych, a także w warunkach nocnych z wykorzystaniem dzienno-nocnych sensorów rozpoznania obrazowego i radarów SAR/GMTI, a także zdolność do startu i lądowania systemu bez potrzeby wykorzystania infrastruktury lotniskowej.

Równolegle opublikowano ogłoszenie o drugich konsultacjach dotyczących mniejszych BSP rozpoznania dla artylerii klasy mini. Minimalny promień działania tych platform został określony w tym zaproszeniu na 40 km, pułap operacyjny na minimum 3,5 km, długotrwałość lotu na co najmniej dwie godziny, a masa startowa ma być nie większa niż 12 kg.

Artyleryjskie mini-BSP mają mieć możliwość przenoszenia głowicy optoelektronicznej z kamerami światła dziennego i termowizyjną o masie co najmniej dwóch kg. Oprócz wymaga się od nich podobnych cech co od maszyn taktycznych – możliwości kontynuowania lotu i prowadzenia rejestracji wideo poza zasięgiem stacji kierowania, zdolności do prowadzenia rozpoznania w różnych warunkach pogodowych i terenowych oraz w nocy i operowania bez infrastruktury lotniskowej. Systemy mają również być zdolne do współpracy z systemem Topaz.

Zgłoszenia można było nadsyłać do 30 czerwca br.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 18
Reklama
ACAN
sobota, 10 lipca 2021, 10:51

Wybrać drony z WB bo już są na wyposażeniu i chłopaki je dobrze znają. Przepłacić mocno za zamówienie po to aby WB dofinansować w celu dofinansowania budowy platform uzbrojonych. Prywatna firma uwinie się z tym w rok bo mają już doświadczenie. W 2022 zamawiamy z WB uzbrojone Łosie II Manty albo zamontowane na pojazdach po kilkadziesiąt sztuk rurowe wyrzutnie Warmate. Proste szybkie krajowe pod pełną kontrolą. Ale co ja tam wiem przecież cywil jestem.

Ezop
sobota, 10 lipca 2021, 23:20

Nie popadał bym w krotochwilny otymizm. Nasz MON, najwyraźniej nadal nie ogarnia i nie rozumie obecnych standardów pola walki. Przypomnę - gry wojenne naszych sztabowców sprzed kilku miesięcy, jasno pokazały że najpóźniej po 4 dniach potencjalnego konfliktu, idziemy wszyscy w jasyr. Żeby było zabawniej, w symulacji wykorzystano zasoby i uzbrojenie, których jeszcze nie mamy. Były i F35, były i śmigła , po których ani wody ani słuchu, były samodzielne oddziały wyposażone hojnie w amunicję krążącą, system OPL też był ,, założony jako kompletny,, Były nawet PZA Loara. Jakim cudem dostaliśmy baty? Bo ,, mieć sprzęt,, to jedno. A umieć go efektywnie wykorzystać, to już zupełnie inna bajka. Dzisiaj jaramy się jak dzieci , bo MON coś kupił. No dobra. Ale strona przeciwna również ma drony, amunicję krążącą i wiele innych. Dodatkowo, całkiem dobrze są przygotowani, by nasze latawce spadały jeden po drugim, nie czyniąc nikomu krzywdy, i bez znaczenia jest tu taktyka nalotu pojedynczo, czy jako rój. Co więc będzie, jeśli po pierwszej naszej salwie, polecą na nas ich zabawki? Wszak MON uznał, że PZA Loara nie jest nam potrzebna?

andrews
sobota, 17 lipca 2021, 15:04

Ty to Edyp jesteś a nie Ezop!!

ACAN
niedziela, 11 lipca 2021, 09:28

Z tym spadaniem to może nie będzie tak źle . Po kilku latach bojowego wykorzystywania przez stronę Ukraińską dronów Flyeye nie utracono ani jednej sztuki. Fakt ten potwierdził w wywiadzie prezes firmy WB. Doświadczenia z tego konfliktu są na bierząco analizowane przez naszych. Przy odpowiednim nasyceniu i taktyce oraz rozbudowie zdolności o inne typy bezzałogowców można nieźle namieszać w kolumnach zaopatrzeniowych napastnika.

kk
sobota, 10 lipca 2021, 14:11

Dokładnie tak, oby tylko znowu nie było tak że PGZ cos pokaże i wszystko zgarnie.

Oficer
sobota, 10 lipca 2021, 09:13

Od dawna było wiadomo, że w tym asortymencie i nie tylko jest duży wybór. Dlatego niezrozumiałe było kupowanie tego typu obiektów od jednej jedynie słusznej firmy. W tym kontekście uważam ostatni zakup poważnych bezpilotowców za trafny - nie ma co przejmować się znanymi też od dawna nagonkami środowiska które inaczej nie potrafi reagować na konkurencyjność i wyższość wielu innych produktów

nnnoo...
piątek, 9 lipca 2021, 23:21

przetargi wprowadzono dla prywaciarskiej grupy w cywilnym zastosowaniu aby obniżąć ceny a nie dla wojska i to dla podwyzszania cen i to złomu i smieci importowanych bezuzytecznych bojowo..

...
piątek, 9 lipca 2021, 23:21

przetargi wprowadzono dla prywaciarskiej grupy w cywilnym zastosowaniu aby obniżąć ceny a nie dla wojska i to dla podwyzszania cen i to złomu i smieci importowanych bezuzytecznych bojowo..

M.L.
piątek, 9 lipca 2021, 17:09

Nie rozumiem tego "co najmniej". Czyli jak głowica jest lżejsza, to wymaga się dospawania kawałka szyny kolejowej?

Kerry
sobota, 10 lipca 2021, 01:35

Co w tym trudnego do zrozumienia? BSP ma mieć możliwość przenoszenia elementów o masie min 25kg na 150 kg masy startowej. Za możliwość założenia cięższych elementów będą dodatkowe pkt.

Bimbo
piątek, 9 lipca 2021, 16:57

Bardzo dobrze, praktyczny przegląd możliwości różnych polskich i nie tylko firm ale sądzę, że wygra WB, spełnia wszystkie wymagania przetargu.

Jj
sobota, 10 lipca 2021, 15:13

Łoś maksymalny pułap to 5000m czyli słabo.

Zdziwiony
piątek, 9 lipca 2021, 21:21

A nie można dokupić tego, co jest na stanie. Prosto i szybko

Greedo
piątek, 9 lipca 2021, 17:38

Wszystkie poprzednie edycje zaprzeczają Twoim słowom. Tu nie chodzi o to by wybrać najlepszą ofertę.

X
piątek, 9 lipca 2021, 18:38

A może nawet nie o to by kupić...

Paweł
piątek, 9 lipca 2021, 16:43

PGZ już pokazało przy Orliku. Oni tam mają jakiś termin? Są jakieś kary umowne? Czy będo do końca świata dostarczać te samolociki?

Xxc
piątek, 9 lipca 2021, 22:36

Mają termin do końca roku

Jabadabadu
sobota, 10 lipca 2021, 15:39

A potem do końca następnego roku. I kolejnego. I kioku kolejnych. Itd. Itp. Obudźcie mie jak Urząd Wojska Polskiego coś kupi. Cokolwiek, byle by latało. Miłych snów, panowie.

Tweets Defence24