Wielkie ćwiczenia rosyjskiej armii i sojuszników

22 września 2019, 06:59
Rosja czołgi t-80 BMP-2
Fot. mil.ru

Na poligonach centralnego i południowego okręgu wojskowego zakończyła się aktywna faza największych ćwiczeń rosyjskiej armii w bieżącym roku, noszących nazwę Centr-2019. Łącznie zaangażowane w nie było 128 tys. żołnierzy z Rosji, Kazachstanu, Kirgistanu, Tadżykistanu i Uzbekistan, ale również Chin, Pakistanu i Indii.

Ćwiczenia rozpoczęły się oficjalnie 1 września i zakończą ostatniego dnia miesiąca, jednak dotyczy to części sztabowej, natomiast od 15 do 21 września 2019 realizowane były działania poligonowe, m. in. na Morzy Kaspijskim, oraz poligonach lądowych w obwodach: orenburskim, astrachańskim, czelabińskim, kurgańskim i kemerowskim, Kraju Ałtajskiego i Dagestanu. Teoretycznie celem manewrów było sprawdzenie możliwości zwalczania terrorystów, jednak realnie mowa o działaniach z udziałem ciężkiego sprzętu, czołgów, śmigłowców i samolotów bojowych. W ramach manewrów odpierano również pełnoskalowy atak pocisków balistycznych. Chodzi więc o pełnowymiarowy konflikt konwencjonalny, stron o zbliżonych możliwościach bojowych. Ćwiczenie Centr-2019 jest też podsumowaniem całorocznego cyklu szkoleniowego rosyjskich sił zbrojnych.

image
Fot. mil.ru

Oczywiście w takiej sytuacji większość trenujących żołnierzy reprezentuje wszystkie rodzaje rosyjskich sił zbrojnych, ale silną reprezentację mają też kraje należące do Organizacji Układu Bezpieczeństwa Zbiorowego (OUBZ). Równie istotna politycznie jest zaangażowanie krajów spoza kręgu wpływu Kremla, jednak będących w ostatnim czasie ważnymi partnerami lub sojusznikami. Są to od lat Chiny, ale tym razem również Pakistan i Indie. Jest to o tyle ciekawe, że dwa ostanie z wymienionych krajów są obecnie w fazie zaostrzonego konfliktu o sporny Kaszmir. Nie przeszkodziło im to wspólnie trenować na rosyjskich poligonach. 20 września przedstawicieli wszystkich zaangażowanych krajów odwiedził na poligonie prezydent Rosji Władimir Putin w towarzystwie ministra obrony Federacji Rosyjskiej Siergieja Szojgu. 

Łącznie działania prowadzone w ramach aktywnej fazy ćwiczeń realizowało około 20 tys. żołnierzy, tysiące czołgów i pojazdów bojowych, 15 okrętów oraz 600 samolotów i śmigłowców. Takie liczby podają Rosjanie, jednocześnie jednak miały miejsce liczne ćwiczenia i sprawdzenia gotowości jednostek, często położonych na przeciwległych krańcach terytorium Rosji, Były to np. pododdziały Floty Północnej, czy jednostki zmechanizowane i lotnictwo na Krymie. Centr-2019 pokrywał się również częściowo z rosyjsko-białoruskimi manewrami Tarcza Sojuszu 2019, w które od 13 września zaangażowane jest 12 tys. żołnierzy.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 9
Reklama
hym108
poniedziałek, 23 września 2019, 06:40

Ciekawe w przadku konwencjalnego konfiktu USa- Rosja, czy umieli by amerykanie rozegrac tak latwo jak Irak. Irak mial dobra armie, ale mial slabych analitykow, wywiad, rozpoznanie. slepy bokser.

Wania
poniedziałek, 23 września 2019, 10:44

Pewnie bardzo podobnie. Dziadowska liczna armia rozciągnięta na ogromnym obszarze. Pewnie zrobili by to co w Iraku czyli uderzenie z dwóch stron. Jedne mylące wiążące przeciwnika a potem pancerny rajd z drugiej strony.

Ryszard 56
niedziela, 22 września 2019, 11:22

A co My potrafimy wystawić??

bender
poniedziałek, 23 września 2019, 09:59

Szwankuje Ci pamięć? Co roku mamy duże ćwiczenia z sojusznikami, różne Anakondy, Dragony, Saber Strike, Baltopsy, itp. W przyszłym roku czekają nas naprawdę spore ćwiczenia Defender 2020.

T24
wtorek, 24 września 2019, 13:31

Niby tak, ale sprzęt dalej głównie BWP1, rosomaki bez ppk, czołgi że stara amunicja.

Fred
niedziela, 22 września 2019, 10:19

ćwiczą wojnę na skalę globalną

nfedkned
poniedziałek, 23 września 2019, 11:52

taka wojna i tak by się zakończyła użyciem broni atomowej na masową skalę, także nie ma się czym przejmować bo i tak wszyscy by wyparowali

:)
niedziela, 22 września 2019, 09:56

Pakistan,Indie,Chiny...

biały
niedziela, 22 września 2019, 21:42

blisko 2,5 miliarda ludzi niewątpliwie stanowią wielką potęgę

Tweets Defence24