Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Wielka Brytania i Francja przedłużają współpracę nad technologiami rakietowymi

Odpalenie pocisku Meteor, opracowywanego m.in. z udziałem Francji i Wielkiej Brytanii. Fot. BAE Systems.
Odpalenie pocisku Meteor, opracowywanego m.in. z udziałem Francji i Wielkiej Brytanii. Fot. BAE Systems.

Francja i Wielka Brytania postanowiły przedłużyć do 2018 r. współpracę przy opracowywaniu nowych technologii rakietowych. Na podjęcie takiej decyzji wpłynęły bardzo wysokie oceny dotychczasowego współdziałania.

Nową umowę podpisała francuska dyrekcja ds. uzbrojenia DGA (Direction générale de l’armement) oraz podlegające pod brytyjskie ministerstwo obrony laboratorium naukowo–technologiczne DSTL (Defence Science and Technology Laboratory). Jest to jednoznaczne z przeznaczeniem dalszych funduszy na program MCM ITP (Materials & Components for Missiles Innovation Technology Partnership).

Program MCM ITP dotyczy poszczególnych obszar technologii rakietowych, w tym systemów i wyposażenia (działań w celu zwiększenia precyzji, ograniczenia kosztów cyklu życia czy podwyższenia odporności na zakłócenia), radarowych i elektrooptycznych głowic samonaprowadzających, systemów napędowych, a także środków zabezpieczających i technologii materiałowych. W założeniu ma to stworzyć podstawy dla wdrożenia nowej generacji technologii rakietowych.

Obecnie w jego skład wchodzi 21 różnych projektów, ale wiadomo już, że kolejne mają się rozpocząć we wrześniu 2016 r. Współpraca dotyczy w sumie 121 „technologii”, które uznano za obiecujące, ale które nadal pozostają  na etapie badań laboratoryjnych.

Skala finansowania tych projektów nie jest duża - wynosi około 12,5 miliona funtów. W programie uczestniczą koncerny: MBDA, Thales, Safran, Nexter, QinetiQ, Roxel i Selex. Trzydzieści procent wspomnianej sumy trafia do małych przedsiębiorstw i ośrodków akademickich, które dzięki temu mogą finansować i kontynuować badania.

Wyniki prac prezentowane są na specjalnej konferencji połączonej z wystawą. Ostatnia z nich odbyła się 21-22 października br. w Brighton, w Wielkiej Brytanii.

Przypomnijmy, że Francja i Wielka Brytania realizują wspólne projekty związane z dostawami systemów rakietowych. Przykładem jest choćby lekki pocisk przeciwokrętowy FASGW (H) / ANL, przeznaczony m.in. dla śmigłowców Lynx Wildcat i NH-90, czy system amunicji precyzyjnej Storm Shadow/Scalp EG (zbudowany również z udziałem Włoch), przenoszony przez myśliwce Mirage 2000 i Rafale oraz uderzeniowe samoloty Tornado.który zostanie również dostosowany do wykorzystania przez Eurofightery. Brytyjczycy i Francuzi uczestniczą też wspólnie z innymi państwami w pracach nad pociskiem powietrze-powietrze średniego zasięgu Meteor. Program MCM ITP dotyczy natomiast rozwoju perspektywicznych technologii.

Reklama

Komentarze (2)

  1. podatnik

    Polska woli 6x przepłacić w USA niż realnie współpracować w ramach UE...

    1. olo

      Aleś głupi myślisz że ktoś ci coś za darmo da. Masz przykład jak drogie są niemieckie Leo czy Pumy a Eurofigther kosztuje około 100 milionów $ za sztukę czyli trochę tylko taniej niż F-35. Polska stawia na USA z pragmatycznego punktu widzenia POLITYCZNIE. Bo tylko USA daje największą szansę pomocy Polsce w razie godziny W. Niemcy czy Francja będą wysyłały noty że są oburzone ale militarnie to jest bardzo mała szansa że nas wesprą ba zablokują pewnie sprzedaż systemów o których mówisz bo Rosja jest da nich ważniejsza.

  2. lsd

    A moja gmina lekką ręką przekazała 11h gruntu pod Warszawą z 90% bonifikatą na rzecz KK (wyszło jakieś 100 tys zł). Trochę dalej KK sprzedał pod zabudowę mieszkaniową wcześniej otrzymaną w ten sposób działkę, ale już bez bonifikaty :) Zastanówmy się ile miliardów złotych rocznie jest w ten sposób sprzeniewierzanych na terenie całego kraju. Mielibyśmy pieniądze na edukację i prace nad uzbrojeniem które wymaga dużych nakładów finansowych.

Reklama