Wielka Brytania: gruntowna modernizacja systemu artyleryjskiego Phalanx

13 grudnia 2013, 08:48
Wielka Brytania będzie modernizowała dalsze systemy Phalanx do wersji 1B – fot. M. Dura/D24
Reklama

Ministerstwo obrony podpisało z firmą Babcock umowę na dostarczenie czterech pakietów modernizacyjnych (do wersji 1B) dla systemu artyleryjskiego Phalanx i przerobienie dwóch wersji lądowych do oryginalnej, morskiej konfiguracji.

Phalanx to wielolufowy (w układzie Gatling) system artyleryjski kalibru 20 mm o szybkostrzelności do 4500 strzałów na minutę. Zalicza się go do tzw. systemów CIWS (Close-In Weapon Systems), które na jednej kompaktowej i obrotowej podstawie zawierają zarówno samą armatę z zapasem amunicji jak i system kierowania ogniem. Jego zasadniczym zadaniem jest samoobrona okrętów przed atakującymi je rakietami przeciwokrętowymi.

Modernizacja do wersji 1B polega m.in. na montażu kamery pracującej w osi radiolokacyjnego systemu kierowania ogniem, co pozwoli systemowi Phalanx na zwalczanie szybkich, niewielkich celów nawodnych i wolnolecących celów powietrznych. W ten sposób okręty uzyskają możliwość obrony przed zagrożeniami asymetrycznymi.

Babcock jest głównym serwisantem dla systemów Phalanx w brytyjskiej marynarce na podstawie umowy długoterminowej podpisanej w 2006 r. Oznacza to nie tylko gotowość tej firmy do prowadzenia napraw przez całą dobę i siedem dni w tygodniu, ale również dostawę części zamiennych.

Prace nad czterema dalszymi systemami oraz przeróbką dwóch wersji lądowych zostały zakontraktowane jako aneks do istniejącej i już realizowanej prze firmę Babcock umowy na modernizację 16 systemów Phalanx do wersji 1B. Elementy niezbędne do wykonania przeróbek mają zostać dostarczone z koncernu Raytheon. Zgodnie z planem systemy mają być gotowe do marca 2014 r.

 

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Reklama
Roman Robert Zolanski
niedziela, 15 grudnia 2013, 20:51

Super news I Love Great Britain it is time to Return like Super Power together with Poland like the best friends against others enemies

Tweets Defence24