Wicepremier Gowin w PZL-Świdnik

16 marca 2016, 17:02
Fot. PZL-Świdnik
Reklama

Wicepremier i Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin odwiedził spółkę PZL-Świdnik, należącą do grupy Finmeccanica. Wizyta wicepremiera była okazją do przedstawienia mu możliwości zakładu.

Podczas wizyty zaprezentowano ofertę produktów i zdolności produkcyjne firmy, na które składa się pełny cykl produkcyjny śmigłowców począwszy od ich projektowania, badania i prac rozwojowych, poprzez produkcję, próby w locie, aż po szkolenia i wsparcie klienta. Skupiono się przede wszystkim na możliwościach zaplecza badawczo-rozwojowego oraz najnowszych technologiach lotniczych.

Szczególną uwagę poświęcono pracom badawczo-rozwojowym nad śmigłowcem AW009, będącym najnowszą wersją cywilną wiropłata SW-4. Na jego bazie powstał także SW-4 Solo, który jest obecnie jednym z głównych śmigłowcowych programów bezzałogowych w Europie i jedyną taką konstrukcją w Polsce.

Przedstawiciele zakładu przedstawili także wpływ PZL-Świdnik na rozwój polskiej nauki i gospodarki oraz rozwój technologii dzięki współpracy ze środowiskiem naukowo – badawczym.

Po oficjalnej prezentacji wicepremier Gowin zwiedził laboratorium badawcze PZL-Świdnik, będące - według deklaracji spółki - największym i najnowocześniejszym stanowiskiem badań zmęczeniowych śmigłowców w Polsce. Zostało ono zmodernizowane i rozbudowane dzięki wsparciu z funduszy publicznych. Ostatnim punktem programu wizyty była linia prób w locie śmigłowców produkowanych, modernizowanych i remontowanych w Świdniku.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 12
Reklama
murison
czwartek, 17 marca 2016, 08:39

ech... to pewnie szykuje się nowe "świdnickie" rozdanie w przetargu śmigłowcowym... to już chyba wolałbym mieleckie...

mars
środa, 16 marca 2016, 19:33

najlepszy fragment "Zostało ono zmodernizowane i rozbudowane dzięki wsparciu z funduszy publicznych" włoska montownia za polskie pieniądze

Pazur
czwartek, 17 marca 2016, 12:55

Nareszcie mamy rząd który na poważnie się interesuje krajowymi producentami. W Świdniku mają nowoczesne laboratoria i setki specjalistów stąd zrozumiałe, że Gowin jako kierujący światem nauki odwiedził naszego największego producenta śmigłowców.

miki
czwartek, 17 marca 2016, 13:30

Świdnik był krajowym producentem, teraz jest tylko producentem w naszym kraju dla ścisłości. Nie rozumiem tej propagandy na forach.

Tom
czwartek, 17 marca 2016, 12:47

Najnowocześniejsze laboratorium badawcze zbudowane w PZL Świdnik zbudowane dzięki wsparciu funduszy publicznych. W PZL Świdnik które jest własnością włoskiej grupy Finmeccanica . Super. Na co jeszcze wydany publiczną kasę ? Przypomnę jeszcze że pakiet kontrolny Finmeccanica jest w posiadaniu rządu włoskiego.

JJJ
czwartek, 17 marca 2016, 12:44

Za nasze pieniądze inwestujemy w technologie dla Włoch brawo wspaniała wiadomość taki bogaty kraj jak my daje zarobić włochom

rydwan
środa, 16 marca 2016, 17:38

ja to bym tak do końca tym Włochom nie wierzył oni krecą swoje lody na nas i strzelają focha jak cos idzie nie po ich myśli .

Willgraf
środa, 16 marca 2016, 22:04

a co wicepremier rządu POLSKIEGO robi w samozwańczych zakładach PZL ? - przecież ŚWIDNIK to prywatna firma zachodnia i od momentu sprzedania o pracowników i ich gaże troszczy się AGUSTA a nie polskich rząd - to w jakim celu i jakie obietnicy tam się składa w imieniu polskiego rządu ? - WYSTARCZY ,ŻE ŚWIDNIK PODNIÓSŁ wszystkie ceny dla WP o 10-20 razy od momentu sprzedaży - a związkowcy tej firmy niech sobie żądają ale od własnego pracodawcy a nie od rządu POLSKIEGO

Student
czwartek, 17 marca 2016, 15:36

To chyba normalne Bystrzaku, że Minister Nauki Szkolnictwa Wyższego interesuje się potencjałem technologicznym firm produkujących w Polsce i możliwością zatrudnienia tam absolwentów polskich uczelni. Czy może, to za trudne do zrozumienia?

dst
środa, 16 marca 2016, 20:51

Do granicy z Białorusią jest 80 km czyli 1h drogi. W razie konfliktu ten zakład zostanie zajęty pierwszego a maszyny wywiezione w głąb Rosji. Gdzie będziemy remontować nasze uszkodzone śmigła? Na jakich maszynach? Sprzedanie tego zakładu było dobrym posunięciem strategicznym. Ciekawe kto ma interes aby Polacy płacili pieniądze na zakład, który w razie wojny przestanie istnieć/funkcjonować w 1 dniu wojny? Ktoś wymyślił kiedyś pojęcie "głębia strategiczna" ale to Polaków nie obchodzi.

say69mat
czwartek, 17 marca 2016, 09:50

@dst: Ktoś wymyślił kiedyś pojęcie "głębia strategiczna" ale to Polaków nie obchodzi. say69mat: Mówisz ... głębia strategiczna??? Czego wymagasz, skoro żyjemy w kraju, w którym Prezydent RP miał lądować samolotem na terytorium niezbyt przyjaznego państwa. Mając na pokładzie przedstawicieli politycznego establishmentu oraz dowódców rodzajów wojsk. I to w wybitnie niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Gdzie tego typu przelot - z czysto racjonalnego - punktu widzenia nie miał żadną miarą prawa się odbyć.

gh
środa, 16 marca 2016, 22:04

Uwielbiam ten argument.Lodz w porownaniu z Swidnikiem i Mielcem lezy najblizej Rosji wiec po co nam pseudo fabryka Airbusa ktora zostanoe znoszczona w pierwszy dzien.

Tweets Defence24