„Żelazna kopuła” będzie produkowana w USA

4 sierpnia 2020, 09:34
IronDome
Fot. Rafael
Reklama

Raytheon Missiles & Defense i Rafael otworzą w USA zakład produkujący zestawy obrony powietrznej i przeciwrakietowej Iron Dome (ang. Żelazna Kopuła) – poinformowały w komunikacie oba koncerny. Ten system jest wprowadzany do US Army w ramach pilnej potrzeby operacyjnej. Jest jednak również oferowany w ramach programu obrony powietrznej IFPC Inc 2-I, zakładającego pozyskanie systemu krótkiego zasięgu zintegrowanego z modułem zarządzania walką IBCS.

Raytheon Missiles & Defense, firma wchodząca w skład Raytheon Technologies oraz izraelska spółka Rafael Advanced Defense Systems Ltd., podpisały umowę joint venture w celu otwarcia w Stanach Zjednoczonych zakładu produkującego zestawy obrony powietrznej i przeciwrakietowej Iron Dome. Nowa spółka będzie mieć nazwę Raytheon RAFAEL Area Protection Systems. Sfinalizowanie lokalizacji nowego zakładu przewidywane jest przed końcem roku.

W nowych zakładach będą produkowane zarówno zestawy obrony powietrznej i przeciwrakietowej Iron Dome, składające się z pocisku Tamir i wyrzutni, jak i pociski SkyHunter, będące amerykańską pochodną Tamira. Zarówno Tamir, jak i SkyHunter przechwytują nadlatujące pociski manewrujące, bezzałogowe statki powietrzne i cele znajdujące się niewielkiej odległości, takie jak niekierowane pociski rakietowe, pociski artyleryjskie, pociski moździerzowe i inne zagrożenia z powietrza (a więc np. klasyczne samoloty i śmigłowce, rakiety cruise na krótkich/bardzo krótkich odległościach).

Armia Stanów Zjednoczonych zdecydowała się na wprowadzenie dwóch baterii systemu Iron Dome w ramach pilnej potrzeby operacyjnej, w istniejącej konfiguracji, aby wzmocnić ochronę własnych instalacji przed atakiem pociskami rakietowymi (w tym manewrującymi). Amerykańska „Żelazna Kopuła” powinna być gotowa operacyjnie już w 2021 roku.

Jednocześnie jednak Iron Dome jest brany pod uwagę jako jedno z rozwiązań w systemie IFPC Inc-2I, będącym docelowym rozwiązaniem, jeśli chodzi o system obrony powietrznej krótkiego zasięgu dla US Army. Zakłada się, że IFPC Inc-2I powinien zostać zintegrowany z systemem IBCS i radarami Sentinel. W przyszłym roku mają odbyć się próbne strzelania rozwiązań branych pod uwagę w tym projekcie – do konkursu mają zostać dopuszczone zarówno dostosowany do współdziałania z IBCS Iron Dome, jak i rozwiązania przedstawione przez innych oferentów.

Zakłada się, że pierwsze dwie baterie IFPC osiągną wstępną gotowość operacyjną od roku 2023 (alternatywą jest zakup dwóch kolejnych baterii Iron Dome w istniejącej konfiguracji), natomiast pełnoskalowa produkcja i wdrożenie będą się odbywać od roku 2025. Po tej dacie baterie IFPC będą wchodzić w skład batalionów Patriot zintegrowanych z IBCS w celu ich bezpośredniej osłony, jak i nowo tworzonych batalionów obrony przeciwlotniczej dla amerykańskich dywizji (współpracując z zestawami Maneuver-SHORAD na KTO Stryker). Nowe zestawy IFPC zastąpią też przestarzałe systemy Avenger, używane dziś w większości w Gwardii Narodowej. Nota bene, w dłuższej perspektywie do IFPC będą włączane także inne efektory, bazujące na energii skierowanej.

Stworzenie spółki joint venture należy więc postrzegać jako krok w kierunku wzięcia udziału w programie IFPC i szerszej promocji Iron Dome na rynku amerykańskim. 

Będzie to pierwszy poza Izraelem obiekt produkujący kompletne zestawy Iron Dome, który pomoże Departamentowi Obrony Stanów Zjednoczonych Ameryki i sojusznikom na całym świecie w uzyskaniu systemu do obrony ich sił zbrojnych i infrastruktury krytycznej

Sam Deneke, wiceprezes działu biznesowego Land Warfare & Air Defense koncernu Raytheon Missiles & w Defense Systems

Raytheon Missiles & Defense i Rafael od ponad dziesięciu lat współpracują nad Iron Dome. Według deklaracji obu firm system dokonał już ponad 2500 przechwyceń w warunkach bojowych (jest używany operacyjnie od 2011 roku), charakteryzując się ponad 90 proc. skutecznością. 

Jesteśmy podekscytowani nowym etapem naszej współpracy z Raytheonem i dumni z naszej produkcji w USA (...) Od dawna współpracujemy przy produkcji Iron Dome w USA i cieszymy się, że możemy zwiększyć produkcję i wprowadzić SkyHuntera do USA

generał brygady (rez.) Pini Yungman, wiceprezes wykonawczy Rafael Advanced Defense Systems ds. obrony powietrznej i przeciwrakietowej
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 81
Reklama
Sternik
czwartek, 6 sierpnia 2020, 14:04

I teraz wszystko jasne. Wiadomo dlaczego taka cisza jest wokół Narwi. Wezmą to co wyprodukują Amerykanie we współpracy z Izraelem a my co najwyżej ciężarówki a w offsecie technologia malowania i produkcja podsufitek.

ddd
środa, 5 sierpnia 2020, 12:27

A Polacy "olali" propozycję Izraela dotyczącą produkcji i instalacji "żelaznej kopuły" na terenie Polski. My wolimy stare Patrioty za cenę blisko 100 krotnie wyższą.

Hmm
środa, 5 sierpnia 2020, 15:32

Jeszcze powiedz nam co iron dome ma wspólnego z patriot?

Lord Godar
środa, 5 sierpnia 2020, 21:34

To Patriot jest systemem opl tej samej klasy co Iron Dome ? Gratuluję wiedzy ...

Lord Godar
piątek, 7 sierpnia 2020, 11:53

Widzę , że się pomyliłem i dałem to w komentarzu do posta "Hmm" , a miało być do posta "ddd" . Sorki za błąd ...

Zuczek gnojarek
środa, 5 sierpnia 2020, 12:05

Produkcja docelowa to 64 zestawy rocznie tzn kontener na Żuku Hahahaha radary to już inna bajka dla baterii sześciu Żuków. Może sentinel? Ale chyba za drogi

Oleński
środa, 5 sierpnia 2020, 10:35

A ja zapytam o rakiety MKHT? Ile to już lat nad nimi pracują? Mialy być chyba właśnie do takiego systemu?

Davien
środa, 5 sierpnia 2020, 16:42

MHTK to taki odpowiednik C-RAM, Iron Dome to nieco wyższe pietro.

Borsuk
środa, 5 sierpnia 2020, 08:30

Szanowni Forumowicze, po przestudiowaniu komentarzy wynika że forum opanowali: Fantaści, Frustraci i Trole. Demokracja.

LMed
środa, 5 sierpnia 2020, 05:24

Ale minister historyk z wykształcenia i samorządowiec to chyba może być.

mezokebarosjukrniemreczybgtelkjLANDIA
wtorek, 4 sierpnia 2020, 17:35

racja andys

andys
wtorek, 4 sierpnia 2020, 16:21

Tak jest w Izraelu: "generał brygady (rez.) Pini Yungman, wiceprezes wykonawczy Rafael Advanced Defense Systems ds. obrony powietrznej i przeciwrakietowej" ............................................ Tak jest w Polsce (w zakładzie zbrojeniowym, na mniej wiecej równorzednym stanowisku) "Doktor nauk ekonomicznych Uniwersytetu Gdańskiego. Posiada tytuł MBA University of Illinois. Ukończył studia podyplomowe z zakresu finansów i bankowości na SGH. Posiada 25 letnie doświadczenie zawodowe w sektorach bankowym, finansowym i sprzedaży detalicznej. Realizował i zarządzał złożonymi projektami informatycznymi w Polsce i za granicą. W latach 2010-2015 Wiceprezes Zarządu Banku BGŻ odpowiedzialny za IT i część operacyjną banku. W latach 2006-2010 Członek Zarządu ING Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. oraz ING Usługi Finansowe S.A., gdzie odpowiadał za pion informatyki, obsługę klienta oraz zarządzanie projektami. W latach 2002-2006 związany z ING Bank Śląski S.A., najpierw, jako Dyrektor Zarządzający IT a następnie Dyrektor Zarządzający pionu strategii i organizacji. W latach 1997-2002 pracował w Coca-Cola HBC w Polsce i centrali w Wiedniu. Posiada wieloletnie doświadczenie w rozwoju biznesu oraz w projektach transformacyjnych. Przeobrażał organizacje w ramach fuzji i przejęć. Prezentuje kilkunastoletnie doświadczenie w zarządzaniu projektami i portfelami projektów. Odpowiadał za wdrożenia kluczowych systemów informatycznych dla banków i instytucji sektora ubezpieczeniowego." Pozostali członkowie Zarzadu i Rady Nadzorczej - podobna droga zawodowa.

say69mat
środa, 5 sierpnia 2020, 07:48

Na tym zjawisku polega specyfika - w warunkach naszego kraju - rozumienia i realizacji procesu Cywilnej Kontroli nad Armią. Efekt jest równie ekscytujący co sama idea zarządzania, mamy do czynienia ze zjawiskiem progresywnej pacyfikacji potencjału zarówno sił zbrojnych oraz przemysłu zbrojeniowego. I ... tego typu proces byłby zjawiskiem zrozumiałym i pożądanym. O ile - punkt odniesienia - nasz wschodni sąsiad, zastosowałby analogiczną metodologię zarządzania kompleksem militarno - przemysłowym. Służącym faktycznej deeskalacji wyścigu zbrojeń, w naszej części świata. Niestety, tak nie jest.

andys
piątek, 7 sierpnia 2020, 13:24

A moze tak, w kilku prostych, żołnierskich słowach - co chciałeś powiedzieć w swoim komentarzu ?

Moskwicz w F1
sobota, 8 sierpnia 2020, 17:16

To zdumiewające, że nie potrafisz utrzymać poziomu dyskusji którą sam rozpocząłeś. Jedyne co cię tłumaczy to fakt, że wkleiłeś swój tekst niczym głupi baran - a czy on pasuje do tematu to najwyraźniej nie było istotne.

andys
niedziela, 9 sierpnia 2020, 09:37

A moze tak, w kilku prostych, żołnierskich słowach - co chciałeś powiedzieć w swoim komentarzu ? PS. To nie blad - to pytanie do Moskwicza w F1.

Moskwicz w F1
niedziela, 9 sierpnia 2020, 15:15

Aż tak źle? Współczuję ci.

Lord Godar
wtorek, 4 sierpnia 2020, 23:33

A w Polsce mniej więcej przykładowo wyglądało to tak : Niezależnie od tego kto , z czyjego nadania i z jakimi papierami był prezesem PGR , to wszystko i tak zależało od tego zwykłego robola , który zapierniczał 30-tką lub 60-tką po polu i od tego mechanika , który ją potrafił naprawić nawet jak nie było części . Ten za biurkiem tylko papierki przerzucał , a zakład potrafił normalnie funkcjonować . Natomiast w sytuacji , kiedy taki prezes oderwany od rzeczywistości zaczynał wtykać łapy w sprawy fachowców , to potrafił niejedno popsuć . I tak jest zawsze i wszędzie .

...
wtorek, 4 sierpnia 2020, 20:00

Oh myślałem że jest gorzej!

Paranoid
wtorek, 4 sierpnia 2020, 19:15

W punkt, tak jest chyba w większości spółek gdzie udział ma Skarb Państwa, czasami zdarzają się wyjątki w przypadku prezesów ds. technicznych, ale cała reszta to tacy eksperci. Inżynier lub konstruktor jako pan prezes to brzmi słabo, ważniejsze to mieć doświadczenia w zarządzaniu ...

Rex
wtorek, 4 sierpnia 2020, 18:49

Firmą się ...ZARZĄDZA będąc wspieranym przez zespół osób z odpowiednimi kwalifikacjami. Generał czy inżynier na szefa firmy się nie nadają (chyba, że mają odpowiednie wykształcenie/doświadczenie). Tacy ludzie mogą być co najwyżej doradcami lub szefami pionów.

andys
sobota, 8 sierpnia 2020, 12:36

Warto podyskutowc nad tym - 1. "Firmą się ...ZARZĄDZA będąc wspieranym przez zespół osób z odpowiednimi kwalifikacjami". Zgoda, jednak zespól zarzadzajacy powinien skladac sie z fachowcow w kilku dziedzinach 1. osoba doskonale zorientowana w potrzebach uzytkownika, jednoczesnie jakby lobbysta danej firmy - to powinien byc general, byly minister, byly dyrektor departamentu itd, 2. prezes posiadajacy wizje rozwoju zakladu, doskonale zorientowany w mozliwosciach intelektualnych zalogi i produkcyjnych zakladu, jednoczesnie dobrze usadowiony w elicie gospodarczej kraju, znany z radia i TV. 3. kompetentny kasjer, dyrektor finansowy, który potrafi przedstawic realia finansowe firmy, kontrolujac je skutecznie, 4. dyrektor do spraw produkcji, na którego koncie wiele produktów firmy w "zelazie", najlepiej wychowanek zakladu od zawodówki lub studenckiej praktyki. Jeszcze ludzie od HR i logistyki. 2. Jak widac w tej koncepcji potrzebni sa ludzie o konkretnych specjalnosciach, predyspozycjach i mozliwosciach. Nie ma tutaj miejsca dla kilku jednoczesnie politologów, ekonomistów o szerokim profilu, samorzadowców, a nawet historykow.

czytelnik D24
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 11:31

Kompetentny kasjer? Po polsku mówimy "księgowy" rosjaninie.

andys
niedziela, 16 sierpnia 2020, 15:41

Znam róznicę , jaka istnieje między polskimi słowami - "kasjer" i "księgowy". Wiem również, że rosyjskie odpowiedniki tych słów to - "kassir" i "buchgalter" , zreszta także w jezyku polskim istnieje slowo - buchalter.

Aaa+
środa, 5 sierpnia 2020, 00:36

Panie Rex. I właśnie takie myślenie jak u pana to jest problem. Prezes wizja Oni myślą o cyferkach i g.... Wiedzą o polu walki. Więc nie ważne jak wielu będą mieli doradców to i tak zrobią po swojemu. Takie są właśnie polskie realia, zresztą historia tego prezesa pokazuje śmiało jak można ładnie się ślizgać nie ważne kto rządzi.

barry ton
wtorek, 4 sierpnia 2020, 15:24

Większość przechwyceń to rakiety z rur kanalizacyjnych wypełnionych saletrą tak więc brawo oni. PS: czy amerykanie dostaną kody ?

Extern
wtorek, 4 sierpnia 2020, 17:49

Pewno kody już mają, oprogramowanie do żelaznej kopuły było pisane w .NET.

Andrzej
wtorek, 4 sierpnia 2020, 14:59

Emigranci z ZSRR zasilili przemysł Izraelski. Teraz Izrael zasila przemysł w USA. Czyli historia kołem się toczy,po II wojnie światowej to Niemcy zasilili USA.

Lol
środa, 5 sierpnia 2020, 12:21

A zsrr zasiliły kraje byłego bloku wschodniego i republiki.

spoko
wtorek, 4 sierpnia 2020, 22:02

A sowieckiego sojuza \Niemcy nie zasilili?

Polarny Miś
wtorek, 4 sierpnia 2020, 21:32

2ln POLAKÓW zasilił o UK To co mamy?

Tomasz33
wtorek, 4 sierpnia 2020, 23:27

Jakie 2 miliony? Raptem kilkaset tysięcy. I co ma piernik do wiatraka? A propo, teraz do Polski przyjeżdżają imigranic ekonomiczni, czasy się zmieniły.

Warto szukać i czytać....
środa, 5 sierpnia 2020, 10:24

Nie pisz bzdur. Raport Home Office bodaj z 2014 mówił o ponad 1,1 mln zarejestrowanych, legalnie pracujących w UK obywateli RP. Wg PO wtedy rzekomo Polacy "masowo" - na apel rządu PO - wracali do Polski. Rzeczony raport stwierdza też, że liczba Polaków w UK, mimo sezonowych fluktuacji, nie zmienia się. Na ponad 400 tys Home Office szacował liczbę Polaków przebywających i pracujących w UK "nielegalnie"! Ten sam raport, wbrew ówczesnym publikacjom gazetowym w RP, wskazywał , że Polacy w UK nie wywołują zdarzeń o charakterze kryminalnym, a wśród wszystkich imigrantów należą do najspokojniejszych.

czytelnik D24
wtorek, 4 sierpnia 2020, 14:39

To jest zapewne odrobiona lekcja przez Amerykanów w reakcji na to co stało się w rosyjskiej bazie w Syrii. Pytanie na ile da się wykorzystać ten system w Narwi.

R
wtorek, 4 sierpnia 2020, 16:40

A co sie stalo?

Magda
wtorek, 4 sierpnia 2020, 23:07

Narew wylała.

czytelnik D24
wtorek, 4 sierpnia 2020, 22:11

Wyprowadź się z Rosji bo macie tam bardzo ograniczony przepływ informacji.

Davien
wtorek, 4 sierpnia 2020, 20:25

Kompletna kompromitacja Pancyrów nie potrafiacych zwalczac dronów islamistów i konieczność alarmowego sciągania TOR-ów z Rosji?

andys
środa, 5 sierpnia 2020, 15:01

Moze i kompromitacja , ale nie kompletna. Jedyna zaleta Tora w tej syryjskiej sprawie to obracajaca sie w elewacji antena .

Davien
środa, 5 sierpnia 2020, 16:45

Andys, jak zestaw OPL nie potrafi nawet obronic sam siebie ... A było ładnei widać na filmach z głowicy HAROP-a czy Delilah że stzrela i nei moze w nic trafic.

andys
sobota, 8 sierpnia 2020, 12:39

Jak rozumiem, kliencji firm zbrojeniowych dziela sie na -1. idiotów, którzy kupuja sprzet rosyjski i 2. rozsadnych , którzy kupuja sprzet USA.

..no wiec..
wtorek, 4 sierpnia 2020, 14:34

..widzicie ukradzione z Polski..i sprzedane komu innemu.. system Wisła ..nalezy ich tarrgowiczan ścigać..

... co .... to ....za ...
wtorek, 4 sierpnia 2020, 16:39

Z ... trzech ....kropek... na... dwie...

andys
wtorek, 4 sierpnia 2020, 14:14

Raytheon PITRadwar Area Protection Systems - to by ładnie brzmiało. A produkt? Zmodernizowana Loara.

michalspajder
wtorek, 4 sierpnia 2020, 16:45

Ktora wersja?PZA czy PZR?Ta druga zreszta pozostala tylko projektem.

andys
wtorek, 4 sierpnia 2020, 19:49

To nieważne, na początkowym etapie potrzebny bylby produkt z "iskrą", pomysłem, z potencjałem rozwoju , modernizacji i perspektywą długotrwałego wsparcia, najlepiej przez państwo. Nie może być tak, że każdy problem, każde potknIęcie to koniec projektu. Potrzebne jest również przekonanie, że broń najlepiej byłoby produkować w kraju, a nie kupować zagranicą. Oczywiscie,odważne wchodzenie w kooperację, w tym z gigantami, jest bardzo wskazane.

olo
wtorek, 4 sierpnia 2020, 14:08

USA obawiają się ataku ze strony Kanady czy Meksyku ? Bo się pogubiłem...

Rhotax
środa, 5 sierpnia 2020, 01:22

Rosji . Chin (na Tajwanie czy wyspach gdzie mają bazy ) . Ale generalnie FR jest przeciwnikiem dla tego systemu .

antyDavien
wtorek, 4 sierpnia 2020, 16:35

potrzebują oprogramowania .... USA nie ma już zdolnych programistów .....

Kot
środa, 5 sierpnia 2020, 10:39

Haker to nie do końca programista o jakiego nam chodzi. Bo wiadomo że sam Putin się chwalił ze hakerów mają najlepszych na świecie. Łącznie z każdym innym bandytyzmem są jednak najlepsi.

spoko
wtorek, 4 sierpnia 2020, 22:04

Wszyscy programisci z USA uciekli do Rosji

Rhotax
środa, 5 sierpnia 2020, 01:21

W Rosji więcej się zarabia - bo 1 dolar to 80 rubli :) {a każdy informatyk wie że 80 to więcej niż 1 }

Moskwicz w F1
wtorek, 4 sierpnia 2020, 21:15

Nie bądź śmieszny.

Fanklub Daviena
wtorek, 4 sierpnia 2020, 13:54

Wojsko USA tego nie chce i zebrała od wojska negatywne opinie. Zmusza ich do zakupu żydowskie lobby w senacie... :)

Rhotax
środa, 5 sierpnia 2020, 01:23

Rosja tego nie chce . Ba nawet nie stara się kupić !

kierowca bombowca
wtorek, 4 sierpnia 2020, 16:28

Skąd wytrzasnąłeś te rewelacje? Z jakiegoś filmu z żółtymi napisami?

Davien
wtorek, 4 sierpnia 2020, 16:12

Jak widac wbrew twoim kłamstwom chca i będą to kupowac:)

frof
wtorek, 4 sierpnia 2020, 12:50

Tylko niech im się na głowę ta "kopuła" nie zawali.

pa
wtorek, 4 sierpnia 2020, 12:37

szkoda ze nie w Polsce

Cezar
wtorek, 4 sierpnia 2020, 12:36

A nasze baterie systemu Patriot w którym roku osiągną gotowość?

Bjorn Huigafsson
wtorek, 4 sierpnia 2020, 23:09

1410

ja
wtorek, 4 sierpnia 2020, 17:15

2017

ccc
wtorek, 4 sierpnia 2020, 12:13

Tymczasem w Polsce .... trwają dialogi techniczne ,,, od kilkunastu lat...

Extern
wtorek, 4 sierpnia 2020, 17:58

Dialogi techniczne trwają tak długo również (a pewno głównie) dlatego bo forsy mamy mało, więc trzeba udawać że się coś robi. Amerykanie każdy problem potrafią zasypać taką górą pieniędzy, że już samo to rozwiązuje wszelkie problemy.

m12
wtorek, 4 sierpnia 2020, 11:55

20 rakiet na jednym podwoziu.

Davien
wtorek, 4 sierpnia 2020, 11:54

No i tyle z bredni funklub Daviena jak to USA nie chca Iron Dome:))

R
wtorek, 4 sierpnia 2020, 16:42

Przeczytaj dokladnie artykul, sorry zapomnialem ty nie czytasz bo nie musisz, ty tylko z karteczek lecisz.

Davien
wtorek, 4 sierpnia 2020, 20:28

Taak, napisał rusek udający Polaka z Dublina i nawet polskiego nie znajacy:) Ale jak widac do Olgino trafiaja coraz... czego jestes dowodem:)

yaro
wtorek, 4 sierpnia 2020, 16:34

głupoty piszesz aż trzeszczy, USA chciało ją kupić dlatego, że samo jest zapóźnione w takich rozwiązaniach i im daleko do Rosi i Izraela, warunkiem było to, że muszą mieć wgląd w oprogramowanie Iron Dome i dlatego nie chcieli tego kupić. Te3raz dostali na tacy to co Izraelici ( a właściwie Rosjanie żydowskiego pochodzenia) zaprogramowali. Dopiero jak przeanalizują ten kod będą potrafili stworzyć coś co w miarę dorówna rosyjskim rozwiązaniom. Ale to dopiero najwcześniej za 5 lat.

Olej rustrolla
środa, 5 sierpnia 2020, 12:27

Aby być takim jak ty RUSOFILEM to wystarczy się urodzić w rassiji, czy trzeba podpisać umowę z agencją trolli w Olgino?

Rosja zawsze kłamie
środa, 5 sierpnia 2020, 10:31

No fakt, Rosja w szczególności ma t a k skuteczne systemy jak Irone Dome. Pancyry są, tej skuteczności "najlepszym" przykładem. Tys się chłopie wyraźnie nie wyspał, bo majaczysz.

Anty rusofil
wtorek, 4 sierpnia 2020, 18:53

Jak dobrze że wytłumaczyłeś mi że wszystkie wynalazki na świecie są albo rosyjskie, albo Żydów rosyjskiego pochodzenia. Nie mam pytań....

Fanklub Daviena
wtorek, 4 sierpnia 2020, 15:04

Bo wojsko nie chce Davienku! Wydało negatywną opinię! Ale lobby żydowskie w senacie kazało kupić od Izraela... A to nie wojsko kupuje... Wojsko np. nie chciało już lata temu nowych Abramsów - senat kazał kupić. Nie chciało trzeciej sztuki Zumwalta - senat kazał kupić. Nie chciało dokończenia serii LSC - senat kazał kupić... itp. itd. :)

DefBot
wtorek, 4 sierpnia 2020, 17:43

Biedne wojsko, gdyby nie senat nic by nie mieli! Dobrze, że w raSSiji Włodek umie wytargować tańsze SU-57 i zbić cenę o 20%. Tylko to potem nie chce latać...

yaro
wtorek, 4 sierpnia 2020, 11:52

Bo to był warunek zakupu jej od Izraela.

Davien
wtorek, 4 sierpnia 2020, 16:13

Yaro, zawsze broń dla USA jak jest z zagranicy musi byc produkowana w Stanach .

PEPE
wtorek, 4 sierpnia 2020, 11:49

Przyszła Narew???

Sternik
wtorek, 4 sierpnia 2020, 16:29

To oczywiste. Kolonie są od tego żeby kupować to co wyprodukuje "centrala". Wyjątkiem był ZSSR gdzie poza bronią i wódką niczego nie potrafili wyprodukować.

dim
środa, 5 sierpnia 2020, 04:11

Oczywiste. Z uwagą, że w takim kontekście nie mówi się "centrala", a "metropolia".

Nikt
wtorek, 4 sierpnia 2020, 14:58

Narew to będzie NASAMS z AMRAAMami

Lolek
wtorek, 4 sierpnia 2020, 14:36

Narew powinna być robiona w polszy z mbda UK.

Tweets Defence24