Wrocławska Szkoła Wojsk Lądowych stanie się Akademią

5 czerwca 2017, 16:26
WSOWL
Fot. Kerim44/Wikimedia Commons (CC BY SA 4.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Zgodnie z projektem rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej resort planuje zmienić nazwę Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu na Akademię Wojsk Lądowych.

Zgodnie z projektem nowego rozporządzenia z dnia 10 maja 2017 roku, od 1 października tego roku Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych zostanie przekształcona w Akademię Wojsk Lądowych im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu.

Zmiana statusu uczelni może nastapić dzięki uzyskaniu przez wojskową uczelnię uprawnień do nadawania stopnia doktora nauk ekonomicznych w dyscyplinie nauk o bezpieczeństwie. Jak czytamy w uzasadnieniu rozporządzenia "status Akademii da możliwość realizacji szerszego spektrum wyzwań i zadań wynikających z oczekiwań, potrzeb, jak również wymagań Wojska Polskiego, uwzględniających osiągnięcia polskiej oraz światowej myśli wojskowej".

Czytaj także: Laserowy poligon podchorążych z Wrocławia

Status Akademii pozwoli także ukształtować silny ośrodek naukowy z zapleczem do badań profilowanych, ukierunkowanych zarówno na rozwój obszarów nauk społecznych jak i technicznych, co umożliwi - w bliższej perspektywie - usytuowanie Uczelni w klastrach naukowo-przemysłowych związanych z przemysłem obronnym

Uzasadnienie rozporządzenia MON

Celem MON jest stworzenie z Akademii Wojsk Lądowych prestiżowego i branżowego ośrodka kształcenia i szkolenia dowódców w czternastu grupach osobowych (specjalnościach) na potrzeby rodzajów wojsk w Siłach Zbrojnych RP. W tym celu uczelnia zmodyfikowała również proces kształcenia kandydatów na żołnierzy zawodowych wprowadzając do procesu dydaktycznego kierunku "dowodzenie".

Czytaj także: Uczelnie wykształcą więcej oficerów. "Wzrost o 50%"

Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu powstała 1 października 2002 roku w wyniku połączenia Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu, Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Stefana Czarnieckiego w Poznaniu i Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Józefa Bema w Toruniu. Od 2004 jest to uczelnia jednowydziałowa (Wydział Zarządzania). Zasadniczym zadaniem uczelni jest przygotowywanie kadr dowódczych dla potrzeb wojsk lądowych oraz prowadzenie badań w zakresie nauk wojskowych i nauk technicznych. Obecnie stanowisko rektora-komendanta piastuje gen. bryg. dr hab. inż. Dariusz Skorupka.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Reklama
Forumowicz
poniedziałek, 5 czerwca 2017, 17:16

Genialne posunięcie. Już sobie wyobrażam te rzesze akademików po przyspieszonych kursach korespondencyjnych jak zasilają szeregi WL oraz doborowych jednostek OT

Adaś
poniedziałek, 5 czerwca 2017, 16:33

Z wyzerowaniem kadry naukowej jak w AON, czy bez?

student
środa, 7 czerwca 2017, 00:16

powoli się zeruje.... z każdym semestrem coraz gorzej..

Tweets Defence24