Wojsko rozbuduje lotnisko w Radomiu

16 lutego 2017, 16:44
PZL-130 Orlik MPT, fot. Andrzej Hładij/Defence24.pl
PZL-130 Orlik MPT, fot. Andrzej Hładij/Defence24.pl

Ministerstwo Obrony Narodowej planuje rozbudowę lotniska w Radomiu. Informację tę potwierdził podsekretarz MON Bartłomiej Grabski.

Poseł Leszek Ruszczyk (PO) wystosował do Ministerstwa Obrony Narodowej interpelację, w której podniósł kwestię lotniska w Radomiu pełniącego funkcje zarówno cywilne, jak i wojskowe. Podkreślił, że 16 października Antoni Macierewicz zapowiedział zaangażowanie się w "radomskie lotnisko, które przecież musi być też wykorzystywane na cele związane z obronnością". W odpowiedzi na poselskie zapytanie podsekretarz stanu w MON Bartłomiej Grabski potwierdził składane przez Macierewicza zapewnienia o wsparciu Portu Lotniczego w Radomiu.

Czytaj także: Polskie lotniska wojskowe bezpieczniejsze. Nowy sprzęt i zdolności

Zgodnie z zatwierdzonym przez Ministra Obrony Narodowej w dniu 1 grudnia 2016 r. Planem inwestycji budowlanych w latach 2017-2022, w celu poprawy funkcjonowania 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego, zaplanowane są trzy inwestycje, w tym dwie kontynuowane, związane z infrastrukturą techniczną i szkoleniową ww. lotniska, tj.: budowa systemu ochrony obiektów (wartość szacunkowa 4,4 mln zł, lata realizacji 2006-2021), budowa budynku na potrzeby infrastruktury symulatora lotu PZL 130 ORLIK TC-II GARMIN (wartość szacunkowa 10 mln zł, lata realizacji 2013-2019) oraz budowa magazynu środków bojowych wraz z obwałowaniem (wartość szacunkowa 4 mln zł, lata realizacji 2017-2019).

Bartłomiej Grabski, podsekretarz stanu w MON

Podsekretarz stanu zapowiedział również, że niezależnie od powyższych inwestycji, a zgodnie z Planem inwestycji budowlanych o wartości do 2 mln zł na 2017 r., realizowane są dwa zadania. Po pierwsze, budowa biura przepustek wraz z przebudową bramy wjazdowej. Po drugie, modernizacja sieci elektroenergetycznej hangarów nr 2 i nr 4. Zdaniem Grabskiego łączna wartość powyższych inwestycji budowlanych wynosi ok. 2,8 mln zł i mają zostać zakończone w 2018 r.

Czytaj także: Nowe samoloty i nowe procedury przewozu VIP? [ANALIZA]

Ponadto podsekretarz stanu w MON zwrócił uwagę, że  "w celu poprawy realizacji zadań lotniczych (w ramach umowy z dnia 6 grudnia 2012 r. na dostawę radiolokacyjnych systemów lądowania, zawartą z firmą HARRIS ES-Radar Systems Van Nuys) na lotnisku Radom-Sadków w II kwartale 2017 r. zostanie zainstalowany radiolokacyjny system lądowania GCA-2000M w wersji mobilnej". System ten przeznaczony jest do kierowania statkami powietrznymi, prowadzenia naziemnej kontroli sytuacji powietrznej w rejonie lotniska oraz do zabezpieczenia lądowania statków powietrznych w zwykłych i trudnych warunkach atmosferycznych zarówno w dzień i w nocy.

Warto zaznaczyć, iż obecnie kompleks lotniskowy nr 6087 w Radomiu pełni funkcję zarówno wojskową jak i cywilną. W ramach działalności wojskowej funkcjonują tam 42. Baza Lotnictwa Szkolnego, Polowe Warsztaty Lotnicze, 4. Wojskowy Ośrodek Metrologii oraz Orkiestra Wojskowa. Jednakże, w celu zapewnienia rozwoju regionalnego, część lotnicza została sklasyfikowana jako częściowo niewykorzystywana przez jednostki organizacyjne resortu obrony narodowej i czasowo przekazana (na okres 30 lat) władzom samorządowym miasta, w celu założenia i prowadzenia lotniska cywilnego użytku publicznego.

Czytaj także: Gen. Cwojdziński: Polska potrzebuje niezależności w szkoleniu pilotów [Defence24.pl TV]

"W wyniku podjętych decyzji i ustaleń w 2010 r. zostały przekazane na rzecz Prezydenta Miasta Radomia nieruchomości lotniska wojskowego o łącznej powierzchni 147,8791 ha (w tym w formie darowizny 22,5905 ha oraz w formie użyczenia 125,2886 ha). Ponadto, w ramach zgłaszanych potrzeb – przez zarządzającego lotniskiem, tj. PL Radom S.A. – w 2013 r. i 2016 r. resort obrony narodowej przekazał w formie użyczenia dodatkowe nieruchomości lotniska wojskowego" - wyjaśnił podwójną funkcję radomskiego lotniska Bartłomiej Grabski. Zaznaczył przy tym, że parametry istniejącej infrastruktury lotniskowej lotniska współużytkowanego Radom-Sadków spełniają wymogi eksploatacyjne wojskowych statków powietrznych w zakresie prowadzonego szkolenia lotniczego.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 11
Reklama
krajan
piątek, 17 lutego 2017, 13:50

W czasie wojennych dzialan wywolanych przez rosyjska armie, z natury gina cywile i niszczona jest infrastruktura cywilna, tak jak to widoczne jest w Syrii czy na Ukrainie Jestem zwolenikiem budowy nowych lotnisk wspolnie samorzady i wojsko, szczegolnie w pasie wschodniej i polnocnej granicy, tak by dla utrzymania pokoju jak i w chwili wstepnego ataku szybko przeciwdzialac Potrzeba betonowych pasow startowych 1,5 - 1,7 km, raz z plytami postojowym i mobilnymi systemami zabezpieczenia ruchu lotniczego, w miejscu ladowisk sportowych, jak w Elblagu, Ketrzynie, Olsztynie, Orzyszu, Suwalkach, Zamosciu, Krosnie i prawdziwego pasazerskiego lotniska w Bialymstoku Wszystkie te lotniska wraz z lotniskiem w Bialej Podlasce, Lublinie, i Rzeszowie winne miec w razie potrzeby mozliwosc urzycia przez wojsko Na codzien z mozliwoscia bazowania ratownikow, sluzby granicznej z polaczeniem ruchu turystycznego i biznesowego

Narodowiec
poniedziałek, 20 lutego 2017, 19:56

Taaa, zastanawialiście się kiedyś po co nam tyle cywilnych lotnisk w kraju?

Zbulwersowany podatnik
czwartek, 16 lutego 2017, 20:35

Konczy się luty. Co z analizą zakupu nowych/używanych F-16? Co z nowymi śmigłowcami dla wojska?

gościu
piątek, 17 lutego 2017, 11:07

Już za chwileczkę,już za momencik....

Luke
czwartek, 16 lutego 2017, 18:17

Mysle ze bardzo dobry pomysl

Otek
piątek, 17 lutego 2017, 09:47

Lotnisko cywilne to porażka, wojskowe super.

Podbipięta
piątek, 17 lutego 2017, 08:48

Mało kto wie że Radom to jedno z większych miast Polski (bodajże 13 e) i liczy 230 tyś. mieszkańców gdy np. Kielce ok. 200 tyś.

Hamer
piątek, 17 lutego 2017, 10:25

...a na Śląsku jest kilka milionów ludności i ani jednej bazy lotniczej ba nawet konkretnych jednostek wojskowych brak...!!!

Kiemlicz
piątek, 18 maja 2018, 22:07

W Lublińcu masz JWK, w Gliwicach AGAT i 6 batalion powietrznodesantowy, a w Bielsku Białej 18 bielski batalion powietrznodesantowy, to te bardziej znane wszystko w jednym województwie, mało? Na tą chwilę Górny Śląsk nie ma co narzekać, niektóre rejony Polski są dużo uboższe.

asd
piątek, 17 lutego 2017, 08:11

może to ma związek z zakupem nowych/używanych F16

say69mat
piątek, 17 lutego 2017, 07:55

@def24.pl: Ministerstwo Obrony Narodowej planuje rozbudowę lotniska w Radomiu. Informację tę potwierdził podsekretarz MON Bartłomiej Grabski. say69mat: Dlaczego, pomimo doświadczeń płynących ze wszelkich konfliktów militarnych, Ministerstwo ON dosłownie czepia się jak pijany płota. Ośrodków miejskich, jako miejsc lokalizacji infrastruktury militarnej??? Przecież, w przypadku wojny, to tego typu infrastruktura staje się, ze swej natury, celem militarnym. Tym samym generując straty wśród ludności cywilnej, jako przypadkowych ofiar ataku. Jak się wydaje zasadniczym celem polityki Ministerstwa ON powinna być obrona ludności cywilnej, a nie obrona idei ... niepodległości. Ofiarom konfliktu militarnego, idea niepodległości wydaje się całkowicie zbędna.

Tweets Defence24