USA w zasięgu północnokoreańskich rakiet

1 grudnia 2017, 11:33
hwasong-14
Fot. Północnokoreańskie media
Reklama

W piątek rzecznik ministerstwa obrony Korei Płd powiedział, że wystrzelona we wtorek północnokoreańska międzykontynentalna rakieta balistyczna Hwasong-15 ma zasięg ponad 13 tys. km co oznacza, że w jej zasięgu znajduje się prawie całe terytorium Stanów Zjednoczonych. Ocenę potwierdzili eksperci USA.

Potwierdzili to cytowani przez Reutera eksperci amerykańscy z Międzynarodowego Instytutu Studiów Strategicznych, których zdaniem Pjongjang potrzebuje jeszcze 2-3 testów zanim rakieta osiągnie pełną zdolność bojową. Ekspert Michael Elleman ocenił na podstawie opublikowanych przez Pjongjang materiałów wideo i zdjęć, że Hwasong-15 może przenieść głowicę nuklearną praktycznie do każdego rejonu kontynentalnych Stanów Zjednoczonych.

"Wstępne obliczenia wskazują że nowy pocisk może dostarczyć średnich rozmiarów głowicę nuklearną do jakiegokolwiek miasta kontynentalnych Stanów Zjednoczonych" - powiedział Elleman. Zastrzegł on jednak, że otwarte pozostają pytania czy głowica posiada zabezpieczenia chroniące ją przed zniszczeniem przy powtórnym wejściu w atmosferę ziemską oraz jak precyzyjne są systemy naprowadzania głowicy na cel.

Czytaj także: Kryzys koreański testem bombowców US Air Force. "Zapóźnienie i niska gotowość" [ANALIZA]

Inni eksperci, którzy zastrzegli sobie anonimowość, potwierdzili opinię Ellemana. Zdaniem Jeffreya Lewisa z Instytutu Studiów Strategicznych Middlebury, Hwasong-15 jest tak duża, że nie zachodzi już potrzeba miniaturyzowania głowic. Elleman ocenia, że głowice mogą ważyć do 1000 kg. Władze w Pjongjangu utrzymują, że testowany pocisk przeleciał ok. 950 km przed osiągnięciem po 53 minutach maksymalnej wysokości 4475 km.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 10
Reklama
Obywatel
piątek, 1 grudnia 2017, 17:09

Wysokość 4475km?? Co ten pocisk poza egzosfere wyleciał??

Urko
piątek, 1 grudnia 2017, 22:31

No chyba niezupełnie. Nie ma ściśle określonej górnej granicy, więc jeśli nie doleciała do 1/3 odległości do Księżyca, to można uznać, że egzosfery nie opuściła. Nawiasem mówiąc, jeśli już jesteśmy przy lotach kosmicznych, to jeśli ta rakieta rzeczywiście była by w stanie lotem balistycznym przenieść 9 głowic na 12 000 km to łamiąc jakieś traktaty mogła by ze zredukowanym o 2/3 ładunkiem wynieść go na orbitę i mieć dowolny zasięg. Zdaniem rosyjskich fachowców, takie rozwiązanie jest nawet łatwiejsze. Pytanie, czy Korea musi się przejmować zakazem budowania takiej broni?

patriota
piątek, 1 grudnia 2017, 20:05

Bolesna nauczka dla USA. Korea Północna jest w posiadaniu pocisków balistycznych w rodzaju radzieckiego Topola-M o zasięgu 10.000-12.000 tysięcy km. Stworzonych przez naród obdartych, głodnych i biednych ludzi. Ta broń wymusza szacunek do przeciwnika i zaproszenie go do rozmów, których efektem będzie podpisanie porozumienia w rodzaju SALT 1, SALT 2 z czasów zimnej wojny. Kompromitacja polityki zagranicznej USA przy rozpoznawaniu i określaniu skali zagrożenia. Do tej pory gnębiła takich lokalnych dyktatorów bez ambicji międzynarodowych jak Mu'ammar a Kadafi, Mohamed Farrah Aidid, czy Saddam Husajn.

Licznik
sobota, 2 grudnia 2017, 11:39

Ciekawe ile głowic łącznie przenosi jeden w pełni uzbrojony np. B1B? Albo ile pociskow jest w stanie skutecznie przechwycić jeden system AEGIS? I czym będzie rządził kolejny Kim gdyby USA zdecydowały się na odwet po PIERWSZYM pocisku który zaatakuje naprawde USA?

Davien
sobota, 2 grudnia 2017, 00:51

KRLD ma może prymitywny pocisk o duzym zasięgu, ale do Topola-M to im dekady brakują. Te kilka pocisków co maja nie przebiją sie nawet pzrez amerykańskie ABM a w odpowiedzi z Korei zostanie radioaktywny parking.

jey
sobota, 2 grudnia 2017, 00:51

Tu się nie zgadzam gdyby amerykanie naprawdę się wystraszyli to Korea byłaby już pustynią, moim zdaniem USA stosuje ponownie wielką prowokacje i nawet jest w stanie sama w siebie wystrzelić rakietę . Amerykanie to demony wojny i trzeba o tym pamiętać.

bubu
piątek, 1 grudnia 2017, 14:09

może by nam opchnęli technologię, na pewno pgz by podołał

Mosad
piątek, 1 grudnia 2017, 19:32

Jest filmik z startu ostatniej rakiety, dlaczego nie dacie aktualnego zdjęcia Hwasong 15 ?

Fred
piątek, 1 grudnia 2017, 12:29

Redzikowo staje się jeszcze ważniejsze.

zz
piątek, 1 grudnia 2017, 14:50

Redzikowo nie ma tu nic do rzeczy Korea nie będzie atakować z tej strony przecież.

Tweets Defence24