Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

UE formalnie ustanowiła PESCO. Dołączyły dwa państwa

Fot. MON
Fot. MON

Szefowie dyplomacji państw UE na spotkaniu w poniedziałek w Brukseli formalnie ustanowili stałą współpracę strukturalną (PESCO) w zakresie obronności. Do inicjatywy dołączyły kolejne dwa państwa – Irlandia i Portugalia. Łącznie swój akces zgłosiło 25 państw.

Ustanowienie PESCO (ang. Permanent Structured Cooperation) nastąpiło w ciągu niecałego miesiąca od momentu, kiedy większość państw UE notyfikowała przystąpienie do tego przedsięwzięcia. W tej grupie znalazła się Polska, choć szef MON Antoni Macierewicz podkreślał, że jednym z naszych warunków jest zaangażowanie na wschodniej flance.

Czytaj więcej: Szef MON: udział Polski w PESCO uzależniony od trzech warunków

W PESCO uczestniczy 25 z 28 państw UE: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Niemcy, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry i Włochy. 23 państwa notyfikowały udział 13 listopada, Irlandia i Portugalia zrobiły to 7 grudnia.

W PESCO nie uczestniczą Wielka Brytania, która opuszcza UE, Dania, która ma klauzulę wyłączającą z unijnej współpracy wojskowej, oraz Malta.

Zobacz też: Speck: PESCO "polisą ubezpieczeniową" dla Europy [Defence24.pl TV]

Stała współpraca strukturalna w obszarze obronności była przewidziana w traktacie lizbońskim. Ma doprowadzić do pogłębienia współpracy wojskowej we Wspólnocie – np. finansowania projektów, rozwoju technologii i wzmocnienia przemysłów obronnych. Do tej pory zgłoszono 17 projektów. Dotyczą one m.in. szkolenia, rozwoju zdolności I gotowości operacyjnej. Projekty mają zostać formalnie przyjęte na początku 2018 r.

Czytaj więcej: Polska w PESCO: na razie bez projektów własnych, współpraca z innymi państwami

Wcześniej, bo w tym tygodniu do PESCO odniosą się szefowie państw i rządów UE. Polska zamierza przy tej okazji podkreślić wagę harmonizacji planowania obronnego między UE a NATO.

Czytaj więcej: Szymański: UE i NATO muszą synchronizować planowanie obronne

Reklama

Komentarze (1)

  1. sylwester

    jak będzie wspólpraca przy opracowywaniu nowego sprzętu i łatwiejsze zdobywanie licencji na produkcję miedzy państwową oraz dokładanie się finansowego Europy dla państw kupujących europejski sprzęt to będzie miło

    1. ktos

      Raczej bedzie unifikacja sprzetu o ile bedzie to sprzet z Niemiec lub Francji :D

Reklama