Tajwan modernizuje F-16. W planach zakup F-35?

19 marca 2017, 11:08
F-16 Tajwan
Fot. Al Jazeera English/Wikimedia Commons/CC BY 2.0.

Tajwan rozpoczął plan modernizacji samolotów F-16 i dąży do zakupu w USA nowoczesnych samolotów stealth. Jest to odpowiedź na rosnące chińskie wydatki na siły zbrojne rosnące o 7% rocznie. Tajpej może sobie pozwolić na mniej niż 1% wzrost przy budżecie kilkanaście razy mniejszym.  

Rząd Tajwanu ogłosił budżet obronny który wyniesie 11,4 mld dolarów, co jest mniej niż o 1% większą wartością niż w roku ubiegłym. Na większy wzrost Tajpej nie może sobie pozwolić ze względu na znaczące wyhamowanie gospodarcze i spadek dochodów z eksportu.

W ramach długoletniego planu w pierwszej fazie ma zostać przeprowadzona modernizacja floty samolotów wielozadaniowych F-16A/B która obejmie 140 maszyn a jej koszty oszacowano łącznie na niemal 3,5 mld dolarów (prace już się rozpoczęły). Kolejnym krokiem ma być zakup samolotów 5 generacji w technologii stealth w USA – jak czytamy w oficjalnym komunikacie. De facto oznacza to zakup jedynej oferowanej maszyny tego typu a więc Lockheed Martin F-35 Lightning II.

Czytaj też: Rusza modernizacja tajwańskich F-16. Kontrakt za 3,5 mld USD

Tajpej jest obecnie pod silną presją militarnej ekspansji Chin, które pod względem wydatków plasują się dziś na drugim miejscy na świecie. Z budżetem o wartości 151 mln dolarów, który względem roku ubiegłego wzrasta o 7%, są wyprzedzane jedynie przez USA. Państwo Środka rozpoczęło produkcję samolotów w technologii stealth i posiada siły powietrzne o znacznej sile. 

Czytaj również: Amerykanie zmodernizują tarczę antyrakietową Tajwanu

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 20
Reklama
21
niedziela, 19 marca 2017, 15:18

Ktoś wie cokolwiek o kolejnych F-16 z pustyni dla Polski ? Napiszcie ile możecie, termin szumnie ogłoszony jakiś czas temu już dawno minął.

Dropik
poniedziałek, 20 marca 2017, 07:24

Taka same prawda jak Mistrale po dolarze

LOL
niedziela, 19 marca 2017, 21:17

A co chcesz usłyszeć? W temacie nic się nie działo, i nic się dziać nie będzie przez najbliższe kilka lat. A że jakiś czas temu było głośno?- O to przecież chodziło. Zwykła medialna wrzutka, jakich mieliśmy już całą masę. Jeszcze nie zauważyłeś, że minister bardzo chętnie ogłasza "jakie możliwości są analizowane", jednocześnie nie poczuwając się do przedstawiania jakichkolwiek wyników tychże analiz?

sojer
niedziela, 19 marca 2017, 20:54

Tyle samo ile o dwóch Black Hawkach do końca 2016 roku.... szumne i nierealne.

Azza
niedziela, 19 marca 2017, 20:29

Wycofali się już chyba z tego jak się dowiedzieli, że amerykanie na pustynie odstawiają zużyte stare maszyny a nie funkiel nówki prosto z fabryki najnowszych wersji.

AWU
poniedziałek, 20 marca 2017, 14:59

Dla Tajwanu priorytetem jest uzyskanie samolotu STOL/VTOL. Bazy lotnicze są zagrożone zmasowanym atakiem pocisków balistycznych. ChRL ma rozlokowany przeciw wyspie 2 Korpus Rakietowy z ponad 1500 pociskami. W przypadku ataku planują użycie lotnisk polowych we wschodniej częsci wyspy. Stąd wybór F-35B.Co do F-16 po modernizacji do wersji V z nowym radarem AESA, FMS, awioniką, link 16 i systemem celowniczym będą w stanie zwalczać J-20 ChRLu. Większość maszyn zostanie zmodernizowana na miejscu, Lockheed dostarcza zestawy modernizacyjne. Na razie przeznaczono na to $3.5mld lecz całkowity koszt szacowany na $5.2mld.

olo
niedziela, 19 marca 2017, 14:52

Jak można budować samolot stealth oparty na sowieckich silnikach które są jak znacznik TU JESTEM dla radarów.

Azza
niedziela, 19 marca 2017, 20:27

A co z nimi nie tak, że wykrywają je radary?

drago
niedziela, 19 marca 2017, 20:21

Nie. J20 był projektowany na silnik ws-15, w ciągu najbliższych kilku lat, powinna się rozpocząć produkcja seryjna. Obecnie nie wiadomo na jakim silniku lata j20, najprawdopodobniej na ruskim, ale może to być, także któraś wersja ws-10. Były też pogłoski, że lata na nieseryjnym ws-15 chociaż moim zdaniem jest to mało prawdopodobne.

aki
niedziela, 19 marca 2017, 18:56

Od kiedy radar wykrywa ciepło?

Ślązak
niedziela, 19 marca 2017, 14:45

modernizacja F-16 do wariantu V da im przewagę nad tymi chińskimi cudami , jakościowo są bez szans jedynie pytanie czy Tajwańczykom amunicji wystarczy

ech
niedziela, 19 marca 2017, 18:28

wsparcie floty USA, lotnictwa z USA z Okinawy, Guam, lotnictwa Korei Południowej, Japonii, Australii spokojnie "załatwi" problem... to media tworzą wrażenie że Tajwan jest osamotnioną wyspą... i to dlatego CHINY pozbawione przewagi próbują sztucznie tworzyć głębszą przestrzeń operacyjną budując sztuczne wyspy.... to przykład totalnej bezradności... i budowania wrażenia "potęgi" i "że coś się robi" by dostać te 151 mld dolarów na wojsko...

Azza
niedziela, 19 marca 2017, 17:08

Będą modernizować do F16V? Bardzo wątpliwa sprawa za taką kasę.

matt
niedziela, 19 marca 2017, 13:39

Moim zdaniem rozważając konflikt w Azji z Chinami, należy porównywać potencjał nie tylko jednego państwa, ale także Japonii, czy chociażby Korei Południowej oczywiście po stronie Chin mogłyby się opowiedzieć Korea Północna czy Wietnam. Chodzi mi o to, że ewentualny konflikt nie będzie tylko starciem dwóch państw.

Dropik
poniedziałek, 20 marca 2017, 07:25

Wietnam nie.

dk.
niedziela, 19 marca 2017, 22:10

Wietnam ? Po stronie Chin ? Hmm... bardzo byłoby to niezgodne z ich tradycją konfliktów terytorialnych, także obecnie.

xawer
niedziela, 19 marca 2017, 20:52

Wietnam po stronie Chin?! Przespałeś ostatnie pół wieku? Wietnam prowadził wojny graniczne z Chinami, są w sojuszu z USA(tak z USA!), kupili 6 OP od Rosji przeciwko Chinom, które chcą im zabrać wyspy. Prędzej dogadają się ze swoim dawnym wrogiem USA niż z aktualnym przeciwnikiem, Chinami:-)

igo
niedziela, 19 marca 2017, 20:22

Wietnam jest raczej wątpliwym sojusznikiem Chin, pomimo że "komunistyczny" miał już wojnę ze swoim potężnym sąsiadem, poza tym ma spory na obszarze morskim

Dr