Reklama
Reklama

TAI opracowuje nowoczesny samolot szkolno-bojowy

3 grudnia 2017, 16:40
Ilustracja: tai.com.tr

Prezes przedsiębiorstwa Turkish Aerospace Industries poinformował media, że dziewiczy lot opracowywanego w Turcji samolotu Hurjet zaplanowano na 2022 r.

Hurjet ma być pierwszym nowoczesnym odrzutowym samolotem szkolno-bojowym zaprojektowanym i wybudowanym w Turcji, plany mówią o budowie maszyny w wersjach lekkiego myśliwca i szkolnej, przeznaczonej do prowadzenia szkolenia zaawansowanego.

Czytaj też: Turcja zaprezentowała uzbrojony samolot szkolny

Media tureckie podają, że projekt zakłada osiągnięcie prędkości Mach 1,2 i pułap maksymalny ok. 14 000 m. W wersji myśliwskiej samolot ma dysponować dziewięcioma węzłami podwieszenia i udźwigiem ok. 3000 kg. Projektanci przewidują możliwość wykorzystywania go również do zadań związanych ze wsparciem oddziałów naziemnych.

Część źródeł tureckich podaje, że samolot zostanie wyposażony w ukraińskie silniki Iwczenko-Progress AI-222-25F, opracowane początkowo dla rosyjskiego samolotu szkolnego Jak-130 i chińskiego Hongdu L-15.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 10
Reklama
sorbi
niedziela, 3 grudnia 2017, 20:38

Wygląda jak nasz Grot-2

ck16
środa, 31 stycznia 2018, 10:00

Dokładnie. My wymyśliliśmy inni zrobią. Tak to wygląda. Co więcej Ukraina chciała zbudować go z Polską ale nasi się chyba wycofali. Więc Ukraina znalazła sobie chyba innego partnera do produkcji samolotu. Szkoda bo Polska nie potrzebuje samolotów o zasięgu 3000 km skoro nie ma prowadzić wojny agresywnej. Do obrony za to bardzo by nam się przydał lekki, zwrotny i tani myśliwiec średniej klasy o zasięgu 1500-2000 km ale w ilości jakiś 200-250 sztuk.

Podpowiadam wam...
poniedziałek, 4 grudnia 2017, 10:02

A gdyby naszymi siłami opracować coś podobnego. Były projekty, prototypy, takie jak Bielik, Iskra-2, Grot-2 i wszystko padło. Lepiej było kupić 8 (słownie osiem !!!) Masterów bez uzbrojenia i powiedzieć że gra i buczy....... Może spróbujmy jeszcze raz, ale tym razem skutecznie.........

Fok
niedziela, 3 grudnia 2017, 18:20

Przypomina naszego Bielika opracowanego przez inż. Margańskiego ... szkoda że Antoni wcześniej nie objął kierownictwa MON bo być może mielibyśmy własne maszyny szkolno lub szkolno bojowe własnej produkcji gdyby podłączyć do projektu Bielika projekt Grota 2 IUWL ... ale się rozmarzyłem

wolfgang
poniedziałek, 4 grudnia 2017, 16:29

Komentarz wewnętrznie sprzeczny. Przecież PZL Mielec (jedyne miejsce, gdzie w Polsce mogły powstawać i powstawały takie samoloty, vide PZL Iskra i PZL Iryda, Limy) PiS sprzedał Amerykanom.16 marca 2007 roku Agencja Rozwoju Przemysłu sprzedała 100% udziałów PZL Mielec amerykańskiej spółce United Technologies Holdings S.A. za 66 mln zł, przez co zakłady stały się spółka zależną Sikorsky Aircraft Corporation. Prezesem ARP był wtedy Paweł Brzezicki, powołany przez rząd PiS, negocjacje zaczęły się krótko po wygranych przez PiS wyborach. W marcu 2007 roku rządził PiS, a Macierewicz w ramach MON był Szefem Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

xyz
niedziela, 3 grudnia 2017, 17:53

Turcy coś jednak wyciągnęli od Ukralńców.

Grzyb
niedziela, 3 grudnia 2017, 17:43

Zmany geopolityk George Friedman w swojej książce "Następne 100 lat" przewiduje, że w następnym stuleciu na mapie świata pojawią się trzy mocatstwa: Chiny, Turcja i Polska. Jeżeli jego przewidywania mają się spełnić, to powinniśmy się wziąć ostro do roboty. Wygląda na to, że co do Chin i Turcji to się Mr Friedman nie mylił na pewno.

X
poniedziałek, 4 grudnia 2017, 00:44

ale my będziemy tym wyjątkiem, który potwierdzi regułę.

ppp
poniedziałek, 4 grudnia 2017, 14:22

Ale, co niby Antoni takiego zrobił oprócz utworzenia OT i zakupu samolotów VIP?

andy
poniedziałek, 4 grudnia 2017, 19:33

co niby ma ten wpis do tematu artykułu ... - a jak chce się wiedzieć co zrobił AM to wystarczy chodzby poczytać D24 ...