Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Śmigłowce Bella dla słowackiego rządu

  • Fot. Wikipedia / domena publiczna

Departament Stanu USA zaakceptował sprzedaż rządowi Słowacji dziewięciu lekkich helikopterów wielozadaniowych Bell 429 przez program Foreign Military Sales. Wartość kontraktu ma wynieść ok. 150 mln USD

Rząd w Bratysławie kupi dziewięć śmigłowców Bell 429 przez program Foreign Military Sales (FMS). Maszyny dostarczone na Słowację mają charakteryzować się specjalnymi modyfikacjami zamówionymi przez klienta, w tym zostaną wyposażone w kamery Wescam MX-10. Całkowita wartość kontraktu wraz pełnym wyposażeniem oraz pakietem logistycznym, treningowym, częściami zamiennymi, gwarancją i transportem z USA ma wynieść 150 mln USD. 

Głównym kontraktorem odpowiedzialnym za dostarczenie sprzętu ma być spółka Bell Heicopter z Piney Flats w Tennessee. Offset do umowy nie jest przewidziany. 

W 2015 roku Słowackie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych otrzymało pierwszą maszynę Bell 429, która jest używana przez Policję. Trzy maszyny tego typu używa z kolei do zadań ratownictwa medycznego prywatna spółka Air Transport - Europe z siedzibą w Popradzie. To druga w ostatnich latach decyzja rządu słowackiego o zakupie amerykańskich wiropłatów. W 2015 roku zamówiono dziewięć maszyn UH-60M Black Hawk dla Słowackich Sił Powietrznych. 

Czytaj też: Czechy i Słowacja się zbroją. "Wzrost budżetów obronnych"

Bell 429 to lekki śmigłowiec opracowany na bazie Bella 427 przez Bell Helicopter i Korea Aerospace Industries. Maszynę napędzają dwa silniki  Pratt & Whitney Canada PW207D1. Wiropłat może zabrać na pokład do 6 osób plus pilota na dystans 722 km. Prędkość przelotowa tego lekkiego, ważącego niecałe 2 tony, śmigłowca wynosi 273 km/h, a maksymalny przenoszony ładunek może mieć masę do 1250 kg.  

Czytaj też: Pierwszy Bell 429 słowackiej Policji

Reklama

Komentarze (2)

  1. TomaszBak

    Czyli Słowacja zdecydowała się po dwóch latach pozytywnych doświadczeń z użytkowania pierwszej pary śmigłowców Bell-429 na całkowite zastąpienie maszyn Mi-17 w lotnictwie ministerstwa spraw wewnętrznych. Ostatnia para Mi-17 pewnie zostanie wycofana wraz z dostarczaniem kolejnych Belli. Ciekawe jedynie co z operacjami przeciwpożarowymi do których używana Mi-17. Być może w tym zakresie planowany jest outsourcing tego zadania prywatnej firmie - firm użytkujących rodzinę śmigłowców Mi-8/17 jest na Słowacji co najmniej kilka. Łącznie 11 śmigłowców tylko dla msw dla kraju wielkości Słowacji to sporo. Może część będzie wykorzystywana do zadać transportu medycznego - czyli odpowiednik naszego LPR.

  2. Legionisci

    To prawie tyle co AB chcial za Caracala, taniocha glupi MON nie chcial takiej okazji prawie za darmo zaakceptowac, bo kazdy wie ze Caracale sa wazniejsze niz OPL.

    1. grey

      Kuwejt właśnie kupił 30 Carali za 1,07 mld euro. Wychodzi 35,7 mln za sztukę. O połowę taniej niż miała zapłacić Polska. Gdyby faktycznie Berczyński uwalił ten PeOwski kontrakt, należałby mu się medal.

    2. dochtor4

      Dobre :)

    3. gts

      Mozna sie speirrac o cene Caracala, ale wziac pod uwage trzeba jego wyposazenie i przeznaczenie. Nie zamawialismy golych skorup do transportu workow z piaskiem. My zamowilismy wersje specjaliatyczne, w tym praktycznie najdrozsze wersje ZOP (ASW)!!! To wyposazenie jest drozsze od samego smiglowca...

Reklama