Reklama
Reklama

Ślubowanie żołnierzy WOT w Chełmie

3 grudnia 2017, 17:46
Fot. mon.gov.pl

- Od tej chwili rozpoczynacie wykonywanie wojskowych obowiązków i podejmujecie służbę dla Rzeczypospolitej. Na was będzie spoczywała obrona jej niepodległości i granic. To patriotyczne zobowiązanie złożyliście na biało - czerwony sztandar, tak jak Wasi historyczni poprzednicy, w tym wasz patron mjr Hieronim Dekutowski „Zapora” – napisał w liście do żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

Reklama

W niedzielę 3 grudnia 170 żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej 24. batalionu lekkiej piechoty, będącego w strukturze 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. Hieronima Dekutowskiego ps. "Zapora" złożyło przysięgę wojskową. W uroczystości uczestniczył sekretarz stanu w MON Michał Dworczyk. Obecni byli także parlamentarzyści, władze wojewódzkie, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych Lubelszczyzny, organizacji proobronnych, środowisk kombatanckich, placówek oświatowych, rodziny żołnierzy oraz mieszkańcy regionu.

W swoim liście minister Antoni Macierewicz wyraził przekonanie, że wszyscy mieszkańcy Chełma i Ziemi Chełmskiej będą dumni z osiągnięć i zaangażowania żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej, a także docenią ich żołnierski trud i oddanie dla Ojczyzny.

Czytaj też: Macierewicz - Naszym celem armia zdolna obronić się przed każdym wrogiem

Podczas uroczystości sekretarz stanu Michał Dworczyk wręczył rodzicom żołnierzy, których dzieci wstąpiły w szeregi WOT, brązowe medale „Za zasługi dla obronności kraju”.

- Bądźcie gotowi do poświęceń, stawiajcie dzielnie czoła nowym wyzwaniom. Niech sumienne wypełnianie obowiązków będzie dla Was i Waszych bliskich źródłem dumy. Jestem przekonany, że godnie i z honorem pełnić będziecie służbę, że strzec będziecie z należytym szacunkiem honoru i godności polskiego żołnierza. Przysięga wojskowa, którą złożycie jest wyrazem celów i dążeń postawionych żołnierzowi przez naród, jest źródłem siły moralnej. Tym aktem zostaniecie zobowiązani do gotowości poniesienia najwyższych poświęceń wobec Polski - mówił  podczas uroczystości dowódca 2. Lubelskiej Brygady OT płk Tadeusz Nastarowicz.

Przysięgą, która odbyła się w niedzielę,  była piątą przysięgą organizowaną przez 2. Lubelską Brygadę Obrony Terytorialnej. 

Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 20
Reklama
abc
poniedziałek, 4 grudnia 2017, 11:24

Na 11 listopada tylu "patriotów" było w marszu, a jakoś nie przekłada to się na ich zaciąg do WOT

box
wtorek, 5 grudnia 2017, 04:19

Jak narazie rekrutacja trwa w 3 wojewodztwach z 16stu od ledwo pol roku i mamy juz 7tys osob wiec to chyba nie jest najgorszy wynik

seba
poniedziałek, 4 grudnia 2017, 16:27

Na całe szczęście nie każdy patriota jest z założenia pozbawiony rozumu i ślepy na realia.

Grzesiek
poniedziałek, 4 grudnia 2017, 15:22

Chyba jeszcze nie wszędzie zaciągnąć ruszył! Jak ruszy to się zobaczy.

szamot
wtorek, 5 grudnia 2017, 09:56

Ślubowanie czy przysięga ?

CB
niedziela, 3 grudnia 2017, 21:23

Piąta podobna uroczystość tylko w tej jednej brygadzie? Nie za dużo i nie za często te oficjalne ślubowania? Sama organizacja i przyjazd tych wszystkich oficjeli pochłania mnóstwo środków i czasu (również żołnierzy zawodowych).

ZZ
poniedziałek, 4 grudnia 2017, 10:05

Kiedyś ślubowania potrafiły lecieć po 4 razy do roku, corocznie. Nihil novi sub sole.

Lewandos
poniedziałek, 4 grudnia 2017, 06:18

To jest wpisane w działania propagandowe... Więc idzie w koszty (stałe)... I traktować to należy jako inwestycję...

Rain
niedziela, 3 grudnia 2017, 21:21

Brawo nasi!

Raku
poniedziałek, 4 grudnia 2017, 09:48

Brawo!

Extern
poniedziałek, 4 grudnia 2017, 22:16

W budżecie na rok 2017 zapisane były pieniądze na zakup śmigłowców. Rok się kończy, śmigłowców nie ma. A MON pewnie będzie się chwalił zrealizowaniem budżetu w 100%. Na co wydawane są pieniądze z budżetu MON?

ZZ
wtorek, 5 grudnia 2017, 08:46

>"W budżecie na rok 2017 zapisane były pieniądze na zakup śmigłowców." Może Pan podać gdzie konkretnie były zapisane, i jaka to była kwota?

seba
poniedziałek, 4 grudnia 2017, 14:35

Dokładanie obowiązków i żądanie gotowości do najwyższych poświęceń jest odwrotnie proporcjonalne do zaufania okazywanego przez MON żołnierzom WOT. Przypominam że nadal obrona terytorialna nie ma dostępu do broni poza szkoleniem.

Marick
niedziela, 3 grudnia 2017, 22:40

Pakuje się kupę kasy w tą formację, i wmawia się ilu to jest chętnych, a Ja chciałbym zobaczyć ilu już odeszło z WOT po zderzeniu się z szarą rzeczywistością! Miało być 20 000 do końca roku mamy 7000 i rozgłasza się jaki to wielki sukces. Jeżeli na starcie zachęca się 500+ do wstąpienia w szeregi to mamy taką ilość jaką mamy, bo podejrzewam że takich osób jak Ja jest zdecydowanie więcej które nie rozumieją zachęcania KASĄ !!! Zachęcać powinno się konkretnymi szkoleniami na specjalności, ale skoro MON chce taką OT to co będzie gdy kasy braknie? Posypie się połowa? Oczywiście nie wszyscy myślą tymi kategoriami i nie ma co ich obrażać, ale zabranie 500 + z OT pokazałoby naszym decydentom ilu faktycznie mają ochotników do obrony Ojczyzny ! Pozdrawiam

Wentyl
poniedziałek, 4 grudnia 2017, 12:38

A ty lubisz pracować za darmo? To chyba normalne, że żołd się należy jak psu buda. Bobkowski w swoich znakomitych "Szkicach piórkiem" piętnował taką polską mentalność, że za darmo, że dla ojczyzny, jednocześnie wspominał o amerykańskich lotnikach, którzy dostawali porządny żołd, a po wykonaniu iluś tam lotów bojowych zwolnienie ze służby. A u nas za darmo, do ostatniego tchnienia, bo dla ojczyzny przecież.

Lewandos
poniedziałek, 4 grudnia 2017, 06:21

Motywacje są różne... i pewnie tyle, ilu jest żołnierzy... Nawet jeśli jest to samodoskonalenie, a nie wzniosłe deklaracje patriotyczne, to bym ich nie deprecjonował... Tym bardziej, że mogą iść z sobą w parze...

Box123
poniedziałek, 4 grudnia 2017, 03:34

To prawda ze mialo byc wiecej ale tak naprawde 7 tys na teraz to nie jest zly wynik. Trzeba pamietac ze obecnie realna rekrutacja trwa do trzech brygad chociaz tworzone sa juz trzy kolejne ( ale w pierwszym etapie tworzone sa struktury i stad wlasnie te opoznienia ). Mamy wiec ok 7 tys ludzi z jakis 9 tys docelowo w tych brygadach po ledwo pol roku z kawalkiem. Jesli to tempo sie utrzyma do konca przyszlego roku powinno byc juz max w obecnych brygadach i 7 tys w trzech kolejnych czyli jakies 16tys. Po nastepnym roku powinno to byc juz jakies 30-32tys ( nabor w 5-6 wojewodztwach ). W roku 2020 powinno to byc jakies 45tys i pelna liczba powinna zostac osiagnieta w 2021, wiec nie jest to najgorzej jak na zupelnie nowa formacje tworzona od zera. Natomiast co do motywacji to nie jest to wcale przesadzone ze rak jest. Ale tez nawet jesli tak by bylo w przypadku czesci osob to nadal mamy tu osoby ktore mimo wszystko przejda dosc dobre szklenie ( wbrew opiniom wielu krytykow jest to az ok 100 dni po 12h szkolenia w ciagu 3 lat w wariancie podstawowym + 16 dni szkolenia na start, co liczac tydzien jako piec dni roboczych oraz dzien szkoleniowy jako 8h daje nam odpowiednik ok 30tyg + 3 czyli ok 7-8miesiecy szkolenia w 3 lata ). W sytuacji braku poboru czy jakiejs innej formy intensywnego np 3-4 miesiecznego szkolenia ( ktore wedlug mnie powinno byc realizowane przynajmniej wobec 30-40 tys osob rocznie / i to poza utworzona niedawno legia akademicka/ ) aternatywa sa ludzie ktorzy widzieli ostatni raz karabin 10 lat wczesniej albo wcale, wiec ci przynajmniej beda lepiej przygotowani do jego uzycia nawet jesli nie poszli do wot z jakis bardzo szlachetnych pobudek ( a mozna zakladac ze w sytuacji ogloszenia mobilizacji tez nie wszyscy ktorzy zostana powolani beda jej entuzjaztami)

Gloomy
poniedziałek, 4 grudnia 2017, 12:21

Jezeli to na OT spoczywa obowiazek obrony niepodleglosci i granic, to jakie zadania sa przewidywane dla pozostalych rodzajow wojsk??

Grzesiek
poniedziałek, 4 grudnia 2017, 15:23

Kontratak :-)

Ja