Reklama

Rosja i Francja skoordynują naloty na IS?

18 listopada 2015, 18:13
Fot. http://www.defense.gouv.fr
Fot. http://www.defense.gouv.fr/
Krążownik rakietowy projektu 1164 Moskwa, Fot. Russianname/Wikipedia

Prezydent Rosji Władimir Putin rozkazał by traktować grupę bojową francuskiej marynarki wojennej na czele z lotniskowcem Charles de Gaulle, która pojawi się wkrótce we wschodniej części Morza Śródziemnego jak sojuszników. Przywódca Rosji rozmawiał także z prezydentem Francji o koordynacji wysiłków na rzecz walki z terroryzmem. Paryż tymczasem kontynuuje naloty na pozycje Państwa Islamskiego w Syrii. 

Prezydent Rosji Władimir Putin rozkazał by traktować grupę bojową francuskiej marynarki wojennej na czele z lotniskowcem Charles de Gaulle,  która wkrótce pojawi się we wschodniej części Morza Śródziemnego jak sojuszników. Zlecił również Sztabowi Generalnemu i Ministerstwu Obrony opracowanie wspólnych planów działania z francuskimi marynarzami i lotnikami. Kontakt z francuską grupą okrętów na nawiązać krążownik rakietowy projektu 1164 (kod NATO: Slava) „Moskwa”.

Podczas rozmowy telefonicznej prezydenci Rosji Władimir Putin i Francji Francois Hollande uzgodnili również lepszą koordynacje walki z Państwem Islamskim. Kreml informuje, że wiele uwagi podczas spotkania poświęcono wielostronnej współpracy w walce z terroryzmem. Prezydent Francji ma odwiedzić Moskwę 26 listopada br., wkrótce po rozmowie z Barackiem Obamą.

Rosji bardzo zależy na normalizacji stosunków z Francją pomimo odmowy sprzedania Moskwie francuskich okrętów desantowych typu Mistral. Współpraca z Paryżem w walce z Państwem Islamskim może umożliwić wyjście Federacji Rosji z międzynarodowej izolacji wywołanej aneksją Krymu, agresją na wschodnią Ukrainę i zestrzeleniem malezyjskiego Boeinga 777. Staję się to zbieżne z celami niedawno zaatakowanego przez terrorystów Paryża, która nawołuje do stworzenia szerokiej koalicji zwalczającej Daesh.

Francja tymczasem kontynuuje ataki lotnicze na pozycje terrorystów w Syrii. Zgodnie z komunikatem francuskiego ministerstwa obrony w dniu 17 listopada 2015 roku cztery myśliwce Rafale i sześć Mirage 2000 (w wersjach D i N) zaatakowały dwa centra dowodzenia i obóz szkoleniowy Państwa Islamskiego. Cele  zostały całkowicie zniszczone. 

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 12
Reklama
Iaroslavus Dei Gratia Rex Poloniae
środa, 18 listopada 2015, 19:38

Na dłuższa metę trzeba by się jednak jakoś z ruskimi pogodzić. Nie rozumiem czemu sprawa jakiegoś ciemnego zadupia zamieszkałego przez Rosjan na wschodzie Ukrainy miała by być na długie lata nie do rozwiązana. Jak się dobrze zastanowić to czy są jakieś naprawdę poważne dywergencje w interesach strategicznych Polski i Rosji?

Janek I. - Rusty Sparks
czwartek, 19 listopada 2015, 20:53

To kwestia woli politycznej obu ston. Tak jak napisał kolega poniżej, dla rosji Polska jest akceptowalna tylko w postaci kontrolowalnej i przewidywalnej "bliskiej zagranicy", ewentualnie w formie niemieckiego państwa satelickiego. Z drugiej strony, Polacy w ogóle nie chcą budować niezależnych stosunków dwustronnych z Moskwą. Jak do tej pory, wolą się chować za mglistymi "gwarancjami bezpieczeństwa" USA czy NATO, tudzież za jeszcze bardziej efemeryczną "tarczą antyrakietową", która jeszcze nie powstała. Taki Izrael na przykład (szczególnie w kontekście "dealu USA/UE/Rosja - Iran) prowadzi bardzo intensywne kontakty z Rosją (kulturalne, polityczne, a nawet wojskowe). Dlaczego nie wzorować się na nich? Czy naprawdę wizyta J. Kaczyńskiego i trudne, ale szczere rozmowy na najwyższym szczeblu w Moskwie są niewyobrażalne i nieakceptowalne dla Polaków, a szczególnie dla wierchuszki decyzyjnej z PiS? Realizm polityczny nakazuje prowadzenie takiej właśnie polityki zagranicznej jak Izrael. Pozdrawiam. J.I.

Iaroslavus Dei Gratia Rex Poloniae
czwartek, 19 listopada 2015, 03:34

Miało być "zamieszkanego". Poprawiam bo zdanie wygląda bardzo dziwnie z tą pomyłką.

Jones
czwartek, 19 listopada 2015, 02:42

Podstawowym i nierozwiązywalnym problemem we wzajemnych stosunkach jest nasza niezależność, dla Rosji Polska jest akceptowalna jedynie w postaci kontrolowanej, "bliskiej zagranicy".

logiczny
czwartek, 19 listopada 2015, 10:49

Francuzi skoordynują z Rosją ... I już wiemy, że Francuzi skoordynują z USA. Czy to znaczy, że USA skoordynuje z Rosja ?

Extern
czwartek, 19 listopada 2015, 10:38

Ciekawa sprawa, zaczynają się powoli zarysowywać na świecie sojusze wspólnych interesów i celów Francja, Rosja, Chiny, Niemcy. Przeciwko USA, UK, Japonia, Korea (pomniejszych klakierów nie wyliczam). Kto wie czy za 10 lat nie przerodzą się te kluby w sojusze militarne.

W
czwartek, 19 listopada 2015, 12:47

Historia zna wiele takich sojuszy, które w różnych konfiguracjach powstawały i upadały. Podział wschód - zachód się nie zmienia.

M
czwartek, 19 listopada 2015, 10:19

Polska powinna, niezależnie od tego jak się zachowuje Rosja i inne kraje EU, zacieśnić współpracę wojskową i polityczną z USA. Powód jest prosty - tylko z tym państwem liczy się Rosja.

Extern
czwartek, 19 listopada 2015, 13:49

To nie jest niestety takie pewne. Jeśli teraz właśnie okazuje się że Rosji, Chinom, Niemcom, Francji razem po drodze to my w naszym sojuszu z USA i UK w tej części europy razem z Ukrainą i Rumunią zostajemy sobie w samym środku obozu może przyszłego wroga. Nasza sytuacja strategiczna w takiej sytuacji była by tragiczna. Oczywiście to scenariusz na po rozpadzie Unii Europejskiej i NATO (oby żyli w zdrowiu jak najdłużej) więc nie na jutro ale za 10, 20 lat tak się może stać.

normalny
czwartek, 19 listopada 2015, 12:06

Nie zgadzam się z tym. Może Rosja liczy się z USA, ale USA liczy się z Polską jak Sowieci z życiem żołnierzy karnych batalionów. Nie chcę być tarczą USA przeznaczoną na straty i rozpoznanie walką.

xyz
środa, 18 listopada 2015, 23:52

Albo nasz nowy rząd zrozumie co się dzieje, albo jesteśmy ugotowani.. Biorąc pod uwagę co nowemu rządowi udało się zepsuć w ciągu kilku, obstawiam to drugie.

Walery
czwartek, 19 listopada 2015, 11:01

Albo nie jestem na bieżąco, albo oświeć mnie co zepsuł nowy rząd?

Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama