Reklama

Raytheon: SkyCeptor odpowiedzią na problem koszt-efekt w Wiśle [Defence24.pl TV]

4 listopada 2016, 12:51
Pocisk SkyCeptor ma być zdolny do zwalczania rakiet balistycznych "krótkiego do średniego" zasięgu, rakiet Cruise oraz innych celów aerodynamicznych. Fot. Defence24.pl.
Schemat etapowej modernizacji Patriot według Raytheon. Fot. Defence24.pl.
Fot. Defence24.pl.
Modernizacja radaru Patriot w ofercie Raytheon - od stacji sektorowej z anteną PESA do radaru dysponującego "dużą" anteną AESA oraz dwiema antenami bocznymi. Raytheon w ten sposób chce uzyskać zdolność dookólnego zwalczania celów. Fot. Defence24.pl.

Koncern Raytheon promuje pocisk przechwytujący SkyCeptor jako uzupełnienie uzbrojenia zestawu przeciwrakietowego Patriot oferowanego w programie Wisła. Jak wskazał John Baird, wiceprezydent Raytheon do spraw programów dla Polski, wprowadzenie pocisku tego typu pozwoli zmienić na korzyść relację koszt-efekt pomiędzy środkami napadu powietrznego, a pociskami przeciwrakietowymi.

Wprowadzenie pocisku SkyCeptor jest elementem oferowanej Polsce modernizacji zestawu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego Patriot w ramach programu Wisła. Jak podkreślił podczas Warsaw Security Forum wiceprezes John Baird, kwestia zestawu rakiet używanego w systemie obrony powietrznej ma „krytyczne” znaczenie, między innymi z uwagi na „optymalizację” pozyskiwanych zdolności i kosztów. Jednocześnie powinien być on dostosowany do potrzeb danego kraju.

Zestaw rakiet jest krytyczny (…) w skomplikowanym środowisku zagrożeń, z którym się zmagamy, musimy patrzeć na to, jakie są typy pocisków i optymalizację zdolności (…) unikanie kosztów.

John Baird, Vice President Raytheon, Poland Programme

Pocisk SkyCeptor to rozwinięcie rakiety Stunner, znajdującej się w produkcji pełnoskalowej i w 2016 roku wprowadzanej do uzbrojenia Sił Obronnych Izraela, w zestawie David’s Sling. Według deklaracji Raytheona, ma on być zdolny do zwalczania pocisków balistycznych „krótkiego do średniego zasięgu”, a także rakiet manewrujących i innych celów aerodynamicznych.

Stunner Baird
Modernizacja radaru Patriot w ofercie Raytheon - od stacji sektorowej z anteną PESA do radaru dysponującego "dużą" anteną AESA oraz dwiema antenami bocznymi. Raytheon w ten sposób chce uzyskać zdolność dookólnego zwalczania celów. Fot. Defence24.pl.

Integracja SkyCeptora to element szerszej oferty modernizacji zestawów Patriot. W zakresie systemów radarowych obejmuje ona przede wszystkim wdrożenie technologii AESA GaN (azotek galu) do anten głównych stacji radiolokacyjnych, a także dodanie dwóch anten bocznych, co ma zapewnić zdolność zwalczania celów w zakresie 360 stopni.

[Modernizacja – przyp. red.] dowodzenia i kontroli obejmuje wspólny system dowodzenia i kontroli, i na pewno słyszeli Państwo termin IBCS – to również jest elementem „mapy drogowej”, jak również dodanie dodatkowych efektorów.

John Baird, Vice President Raytheon, Poland Programme

Wiceprezes Baird zwrócił uwagę na znaczenie „stosunku koszt-efekt, z punktu widzenia możliwości nabycia oraz zdolności”. Odniósł się też do relacji pomiędzy kosztem środków napadu powietrznego, z którymi mają walczyć systemy przeciwlotnicze, a ceną pocisków przechwytujących. Według przedstawiciela Raytheon to właśnie oferta pocisku SkyCeptor ma zmienić ten stosunek, na korzyść systemu przeciwlotniczego.

Baird
Schemat etapowej modernizacji Patriot według Raytheon. Fot. Defence24.pl.

W trakcie prezentacj koszt określony został jest jako „ułamek” ceny pocisków wykorzystywanych obecnie. W komunikacie wydanym podczas MSPO odniesiono się do jego kosztu w stosunku do rakiet wykorzystywanych obecnie i prowadzących działania w technologii hit-to-kill, a więc niemal na pewno rodziny PAC-3. Raytheon otrzymał już zgodę rządu na zaproponowanie pocisku SkyCeptor Polsce.

„Kluczowa korzyść SkyCeptora dotyczy nie tylko zdolności i kosztu, ale mówiłem też o udziale przemysłowym. Więcej niż 50 proc. (…) może być wspólnie rozwinięte i produkowane tutaj [w Polsce – przyp. red.]”

John Baird, Vice President Raytheon, Poland Programme

John Baird zapewnił, że rządy USA i Izraela zgodziły się na transfer technologii, związanej z pociskiem SkyCeptor, z udziałem PGZ. Ewentualne prace w związku z rozwojem pocisku na bazie Stunnera obejmowałyby przede wszystkim dostosowanie go do standardów NATO i rządu USA, a także do prowadzenia działań w zestawach Patriot i w ramach architektury sieciocentrycznej. Udział polskiego przemysłu w pracach rozwojowych i produkcji jest określany na ponad 50 proc.

RTN WSF
Pocisk SkyCeptor ma być zdolny do zwalczania rakiet balistycznych "krótkiego do średniego" zasięgu, rakiet Cruise oraz innych celów aerodynamicznych. Fot. Defence24.pl.

Jak wskazywano wcześniej, pocisk Stunner znajduje się w produkcji pełnoskalowej, i jest rozmieszczany na zestawach David’s Sling. Dlatego, jak zaznaczył John Baird, znaczna część prac związanych z jego rozwojem została już zrealizowana. SkyCeptor podobnie jak Stunner ma zwalczać cel bezpośrednim trafieniem (hit-to-kill).

Stunner powstał pierwotnie przede wszystkim z myślą o zwalczaniu pocisków balistycznych krótkiego zasięgu, rakiet manewrujących i artyleryjskich pocisków rakietowych. Według dostępnych informacji testy przed wprowadzeniem do Sił Obronnych Izraela objęły też zwalczanie celów aerodynamicznych. Docelowo ma on być zdolny również do zwalczania samolotów czy śmigłowców.

Informacja o wyrażeniu zgody na przedstawienie pocisku SkyCeptor jako oferty dla Polski została ujawniona pierwszy raz podczas tegorocznego salonu MSPO, jeszcze przed upublicznieniem decyzji o wysłaniu Letter of Request dotyczącego zestawów Patriot przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Zainteresowanie pozyskaniem dodatkowego pocisku wyrażali przedstawiciele MON, w tym szef Inspektoratu Uzbrojenia gen. bryg. Adam Duda.

W Letter of Request wyrażono także zainteresowanie strony polskiej zastosowaniem w zestawach „Patriot” rakiet niskokosztowych, tzw. rakiet low cost interceptor, które mogłyby wpłynąć w przyszłości na znaczne obniżenie kosztów eksploatacji i kosztów wyposażenia kolejnych baterii w rakiety. Jak państwo wiecie, rakiety, a głównie rakiety MSE, są naprawdę bardzo drogimi rakietami. Pozyskanie tych rakiet jest również w obszarze naszego zainteresowania.

– szef Inspektoratu Uzbrojenia gen. bryg. Adam Duda, podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Obrony Narodowej 13 września.
 

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 26
Reklama
oset
czwartek, 18 kwietnia 2019, 13:21

Fajnie napisać koment po latach,,... Rok 2019 i żadnych sky ceptorów jeszcze nie mamy

Piotr
piątek, 4 listopada 2016, 14:48

Tak tylko czy Izrael nie sprzeda kodow źródłowych Rosji tak jak to zrobił w przypadku Gruzji ..... chyba wole jednak oferte z Niemiec.

Afgan
sobota, 5 listopada 2016, 09:22

Prawa do pocisków SkyCeptor nabędziemy od USA a nie od Izraela, to po pierwsze, a po drugie te pociski będą miały inne algorytmy działania niż oryginały izraelskie. Ponadto Niemcom po takich historiach jak Nord Stream czy wypowiedziach Steimeiera też bym do końca nie ufał. Co do kodów, to będziemy mogli je modyfikować.

.
piątek, 4 listopada 2016, 16:32

to nie Izrael ma byc producentem, to USA.

JEREMI
sobota, 5 listopada 2016, 18:07

CZY WYCZYTAL KTOS JAKA JEST ROZNICA MIEDZY STUNNEREM A SKYCEPTOREM??? SAMA NAZWA SIE CHYBA NIE ROZNIA??? I JAKI MA ZASIEG MKSYMALNY I JAKI PRZECIWBALISTYCZNY???

Afgan
niedziela, 6 listopada 2016, 10:04

Z dostępnej mi wiedzy pocisk Sky Ceptor nie różni się od Stunnera wyglądem zewnętrznym i parametrami prawie wcale. Choć prawdopodobnie ma nieco większą prędkość (jest o kilkaset km/h szybszy od Stunnera z racji zastosowania innej mieszaniny napędzającej) ale tak jak powiedziałem tylko prawdopodobnie. Różnica polega na zastosowaniu innych algorytmów w systemie naprowadzającym, które pozwalają zwiększyć skuteczność przy atakowaniu obiektów które wyrzucają cele pozorne (wabiki) dolatując do celu. Oprogramowanie pocisku lepiej odróżnia takie wabiki i inne odpadające "klamoty" od właściwej głowicy bojowej. Z tym były problemy w przypadku Patriotów wcześniejszych serii, nawet w przypadku kiedy pocisk balistyczny się rozczłonkowywał, tj głowica bojowa odpadała od większego od niej członu marszowego. Problem ten udało się rozwiązać później, jednak nie w 100 procentach. Nie wiem jakie są dokładnie udoskonalenia w tym kierunku jeżeli chodzi bezpośrednio o Sky Ceptor, bo to dane tajne, jednak udoskonalenia wykonano w tym właśnie kierunku. Podobno poprawiono też możliwości przechwycenia głowic które są zdolne do manewrowania przy dużych prędkościach. Zatem parametry względem Stunnera się raczej nie zmieniły, wprowadzono za to ulepszenia które pozwalają zwiększyć prawdopodobieństwo trafienia celu o trudnych charakterystykach.

JEREMI
niedziela, 6 listopada 2016, 18:36

UMIE KTOS PROFESJONALNIE POROWNAC PARAMETRY PAC 3 MSE I SKYCEPTORA

Patriot_PL
piątek, 4 listopada 2016, 14:32

Raytheon nigdy nie twierdził, ze SkyCeptor bedzie produkowany w Polsce w 100 procentach. Od początku ocenialiśmy te możliwosci na ponad 50%. Na poczatku zapewne mniej, potem, po opanowaniu technologii przez polskie przedsiebiorstwa (Mesko), coraz więcej. Ważny też jest potencjał eksportowy dla Polski - inni użytkownicy Patriota na świecie mogą być zainteresowani zakupem pocisków, które mają 90% możliwości PAC-3 MSE przy 1/5 ich ceny.

Ryszard
piątek, 4 listopada 2016, 22:02

To może niech Raytheon zmieni łaskawie swoje zdanie. LCI w 100 % u nas, inaczej podziękować.

nikt ważny
sobota, 5 listopada 2016, 11:05

Taa... jasne... Nie ma to jak brednie komiwojażera. Sytuacja w rodzaju: wciskanie ferrari komuś kto mieszka wysoko w górach. Tu jest Polska. Polecam spojrzeć na mapę polityczną, globus (fizyczny) i zapoznać się z hasłem geopolityka. Bez rozpoznania i wczesnego wykrywania to mogą nam dać nawet LGM-30G. Będziemy mogli sobie w d.... no gdzieś tam trafić. Geopolityka. Polska: 649km na osi północ południe i 689km na osi wschód zachód.

Afgan
niedziela, 6 listopada 2016, 09:40

Ale do czego zmierzasz? Rozpoznanie będzie, przecież są do tego radary, nie dostajemy samych "ślepych" wyrzutni. Co chcesz nam przekazać z tym globusem i geopolityką? Co ma defensywny Patriot do LGM-30G? Czy ty w ogóle wiesz o czym ty piszesz?

KrzysiekS
niedziela, 6 listopada 2016, 12:14

SkyCeptor to oznacz drugi silnik i pocisk nie spowalnia w ostatniej fazie lotu a to bardzo ważne w przypadku rakiet manewrujących gdyby dali nam tę technologię to spokojnie mamy od ręki PK-6 dla dolnego piętra.

KrzysiekS
niedziela, 6 listopada 2016, 11:57

Obydwie oferty maja swoje plusy i minusy Diabeł tkwi w szczegółach umowy a tego nam nie powiedzą miejmy tylko nadzieje że wybiorą lepszą (nie koniecznie tańszą) która da lepsze możliwości obrony i lepsze możliwości dla polskiego przemysłu obronnego.

Osa
piątek, 4 listopada 2016, 13:38

Wow. No i to jest dobra dla Polski Zmiana!! Putinowcom skoczy zaraz gula

podatnik
piątek, 4 listopada 2016, 15:18

Jaka dobra? Nic co bliskiego i średniego zasięgu co nie będzie produkowane w Polsce dobre nie jest z uwagi na cenę i uzaleznienie. A ten pocisk, jeśli ma takie parametry jak izraelski, to ma maks. prędkość 2 Machy - jak tym zwalczać szybkie rosyjskie myśliwce?

Patriot_PL
piątek, 4 listopada 2016, 18:24

Raytheon zaoferował skonstruowanie wspólnie z polskim przemysłem nowej wyrzutnii o zmiennym stopniu nachylenia (do prawie pionowego), przystosowanej do odpalania PAC-3 MSE, GEM-T i SkyCeptora. Produkcja na potrzeby Polski i ew. innych użytkowników w Hucie Stalowa Wola.

ministrant
piątek, 4 listopada 2016, 13:12

to po co nam patrioty skoro izraelskie są tanie i tak skuteczne

krzysiek84
piątek, 4 listopada 2016, 15:49

Potrzebne, bo Patriot to cały system przeciwlotniczy, a to izraelskie "coś", jak napisałeś, to tylko efektor; trzeba go czymś naprowadzić i wystrzelić. Stunnery zostały nam zaoferowane dopiero po nacisku USA na rząd Izraela; żydzi nigdy nam tego nie zaoferowali.

xawer
piątek, 4 listopada 2016, 15:34

"Izraelskie" mają być używane w systemie "patriot":-)) Nie ma rakiet "patriot"(to system), są rakiety PAC-2, PAC-3, Sky-Ceptor(odpowiednik izraelskich Stunner) i inne efektory możliwe do zastosowania w sieciocentrycznym "Patriocie". SM-3, dużo droższa od Sky-Ceptora, posiada jednak lepsze parametry i możliwości i czasami może być potrzebna do zwalczania wyjątkowo ważnych i/lub "trudnych" celów.

Eryk
piątek, 4 listopada 2016, 13:00

EE wcześniej mówili że SkyCeptor -Stunner w wersji dla Polski miał być produkowany w Polsce z Polskich komponentów przez Polskie firmy ! A teraz już ograniczają do 50 % ! Znowu kręcą .

defender
piątek, 4 listopada 2016, 14:44

Polska może dostarczyć polskie komponenty w postaci technologii, która steruje całym efektorem? Proszę o odpowiedź, bo jeśli nie to pozostanie nam obudowanie technologii która odpowiada za cały sens istnienia całej rakiety w ładną aerodynamiczną obudowę, a to i tak już nieźle.

~jack
piątek, 4 listopada 2016, 17:32

To jest kpina a nie oferta! Za takie pieniądze jakie mamy wydać na system Patriot rakieta Stuner musi obowiązkowo w 100 % być budowana w Polsce inaczej gra nie warta świeczki. Z wcześniejszych przecieków wynikało, że taka wstępna zgoda była więc teraz Raytheon albo usztywnił stanowisko do ewentualnego targowania się albo zwyczajnie chce nas wyrolować! 50 % to pewnie obudowę będziemy budowali. Zgroza. Dla nas są niezbędne najważniejsze części rakiety z systemem naprowadzania i sterowania a nie 50 % budowy gdzie najważniejsze części przyjdą z zagranicy. To samo tyczy się Spike'a nieszczęsnego i udziału naszej zbrojeniówki w jego budowie, która jest daleko poniżej 100% produkcji. Takie licencje to niech sobie wsadzą!

Afgan
sobota, 5 listopada 2016, 09:16

A co byś chciał?...........Wszystko "podane na talerzu" i jeszcze za pół ceny najlepiej? Na przykład MEADS oferuje tylko efektory PAC-3MSE i śmiesznego Iris-T, i nikt nie wspomina o ich 100 procentowej produkcji w Polsce. I tak uważam ofertę Raytheon'a za znacznie lepszą niż oferta MEADS.

Dron- x
piątek, 4 listopada 2016, 18:26

Spokojnie panie kolego. Prawa do rakiety Stunner w 50 procentach należą do izraelskiego producenta- firmy Rafael. Raytheon mówi tylko za siebie, resztę trzeba negocjować z Izraelczykami aby pocisk w 100% mógł być produkowany w Polsce. 100% to Raytheon może zagwarantować produkcję w Polsce pocisku GEM-T i tak też deklaruje.

Razparuk
piątek, 4 listopada 2016, 22:57

Jeśli dostajemy w ofercie SkyCeptora...nawet nieźle.

andrzej
piątek, 4 listopada 2016, 15:57

Radar musi być dookólny. Kalibry z okretów mogą polecieć nie tylko z północnego-wschodu.

Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama