Pożegnanie II zmiany PKW Rumunia

6 stycznia 2018, 15:27
Fot. por. Radosław Musin
Fot. por. Radosław Musin
Fot. por. Radosław Musin
Fot. por. Radosław Musin
Fot. por. Radosław Musin

Jak informuje por. Weronika Milczarczyk, w środę, 3 stycznia, na placu apelowym 3. Brygady Radiotechnicznej we Wrocławiu podczas uroczystego apelu pożegnano pierwszą grupę żołnierzy ze składu II zmiany PKW przemieszczających się do Rumunii.

Początek stycznia to czas, kiedy żołnierze PKW Rumunia z I i II zmiany przekazują sobie obowiązki w rejonie stacjonowania i realizacji zadań w ramach Dostosowanej Wysuniętej Obecności NATO (ang. tFP - tailored Forward Presence). 3 stycznia pierwsza część Kontyngentu poleciała do Rumunii. Cały proces rotacji potrwa do 15 stycznia.

Wylot poprzedziła uroczysta zbiórka, podczas której nastąpiło przekazanie pododdziału do nowej struktury dowodzenia.

W Rumunii kompania zmotoryzowana 7. Batalionu Strzelców Konnych Wielkopolskich, wzmocniona specjalistami z innych jednostek, przejdzie w podporządkowanie Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej wchodzącej w skład rumuńskiej 2. Brygady Piechoty, stacjonującej w miejscowości Craiova. Z kolei pod względem kierowania narodowego kontyngent podlegać będzie ministrowi obrony narodowej za pośrednictwem dowódcy operacyjnego rodzajów sił zbrojnych.

Czytaj też: Certyfikacja II zmiany PKW Rumunia

Na zakończenie uroczystości dowódca 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej podziękował  żołnierzom i pracownikom resortu Obrony Narodowej za dotychczasowe zaangażowanie w szkolenie i przygotowanie się do przyszłych zadań realizowanych poza granicami kraju. Podkreślił również, że niezależnie od tego, z jakiej jednostki pochodzą żołnierze, teraz tworzą jeden pododdział, PKW Rumunia, i reprezentują biało-czerwona flagę. Dowódcy Polskiego Kontyngentu, majorowi Andrzejowi Kowalczykowi, i jego podwładnym pułkownik Piotr Malinowski życzył wielu szkoleniowych sukcesów i żołnierskiego szczęścia.

Fot. por. Radosław Musin

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Reklama
\"MAJOR\"
sobota, 21 kwietnia 2018, 20:58

Bylem na I zmianie i przygotowuje sie na IV zmianę Pkw Rumunia... Po co??? Aby sie wspólnie szkolić ,wspierać naszego sojusznika w realizacji zadań.. JEST POSTAWIONE ZADANIE WIEC JE REALIZUJEMY.... ...A PAN\"ŻOŁNIERZ\" PO CO JEST W POLSKIM WOJSKU

żołnierz
sobota, 6 stycznia 2018, 19:16

po co my tam jedziemy? pytam sie - po!? co!? nie mamy na co kasy wydawac tylko na takie bzdury? wojny tam zadnej nie ma wiec pytam sie po co?!!

Lewandos
wtorek, 9 stycznia 2018, 00:09

...a może po to żeby wojsko nie było tylko wojskiem garnizonowym, ale jeśli nie frontowym, to przynajmniej poligonowym...

Jan
niedziela, 7 stycznia 2018, 15:27

Ponieważ do nas przejeżdżają m.in. partnerzy z Rumuni.

Sinus
niedziela, 7 stycznia 2018, 01:09

Rumunia to nasz sojusznik. Należy go wspierać obecnością, a przy tym szkoląc naszych żołnierzy. Właśnie po to. A problem jest w tym że kremlowska propaganda tego nie lubi? No cóż, ich problem.

Tweets Defence24