Piętnasty okręt podwodny typu Virginia zasila US Navy

25 września 2017, 16:26
Fot. US Navy

Koncern General Dynamics przekazał amerykańskiej marynarce wojennej piętnasty, uderzeniowy okręt podwodny o napędzie atomowym typu Virginia USS „Colorado” (SSN 788).

Przekazanie okrętu nie oznacza jeszcze jego wprowadzenia do linii. Aktywna służba okrętu USS „Colorado” ma się bowiem rozpocząć dopiero wiosną przyszłego roku, po zakończeniu serii prób zdawczo-odbiorczych. Amerykanie będą mieli wtedy do wykorzystania piątą już jednostkę typu Virginia Block III, której głównym uzbrojeniem jest dwanaście rakiet manewrujących dalekiego zasięgu Tomahawk, odpalanych z dwóch sześcioprowadnicowych modułów VPM (Virginia Payload Module) umieszczonych w przedniej części kadłuba.

Wprowadzenie USS „Colorado” jeszcze bardziej zwiększa przewagę Amerykanów nad flotą podwodną Rosji. Rosjanie nie są bowiem nadal w stanie planowo realizować procesu wymiany swoich atomowych okrętów podwodnych, mając opóźnienie zarówno w programie Boriej (nosiciele z rakietami balistycznymi), jak i Jasień (nosiciele rakiet manewrujących – rosyjskie odpowiedniki Virginii).

Rosja próbuje tą lukę łatać, wprowadzając okręty podwodne z napędem diesel-elektrycznym wyposażone w rakiety manewrujące 3M14 systemu Kalibr, jednak możliwości tych jednostek w porównaniu do amerykańskich Virginii są wielokrotnie mniejsze.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Reklama
Na Sybir
poniedziałek, 25 września 2017, 17:14

Warszawianki kilkukrotnie przewyższają Virginię w podstawowych parametrach jakie powinien mieć op ...!

wania
wtorek, 26 września 2017, 10:17

Ta....Zwłaszcza w prędkości, długości przebywania pod wodą i zasięgu pod wodą. Rosjanie są rekordzistami w przebywaniu pod wodą bez dostępu tlenu i żywności - załoga Kurska parę lat tak wytrzymała czekając na pomoc z Kremla.

Davien
poniedziałek, 25 września 2017, 23:44

Tia, jasne, modernizacja starego Kilo kontra jeden z najnowoczesniejszych OP na swiecie:)) Nawet najnowsze 885 to zaledwie poziom 688 II i do Virginii sporo im brakuje.

marcin
poniedziałek, 25 września 2017, 22:28

A może jakieś szczegóły ?

dawo
poniedziałek, 25 września 2017, 18:52

Rosyjski sprzęt jak zawsze przewyższa amerykańskie odpowiedniki... Tylko jak przychodzi co do czego, to zaczyna się użalanie"bo obsługa nie wyszkolona jak należy", bo to, bo tamto...

Niedobry_Samarytanin
poniedziałek, 25 września 2017, 17:39

Poza przenoszeniem pocisków balistycznych.

kubuskow
poniedziałek, 25 września 2017, 17:28

Oczywiście, np autonomiczność - czas przebywania w zanurzeniu.

Tweets Defence24