Pierwsze ćwiczenia Eurofighterów z bezzałogowym nEUROn'em

19 listopada 2017, 14:16
nEUROn
Fot. Ejército del Aire

Hiszpańskie siły powietrzne ogłosiły, że ich myśliwce Eurofighter Typhoon wzięły udział w ćwiczeniach z doświadczalnym, europejskim bezzałogowym bojowym aparatem latającym Dassault nEUROn. 

Zgodnie z komunikatem Ejército del Aire ćwiczenia lotnicze odbyły się w ubiegłym tygodniu nad Zatoką Lwią, położoną u południowych wybrzeży Francji. Do manewrów strona hiszpańska wyznaczyła dwa myśliwce Eurofighter Typhoon serii Tranche 2 z 11. Skrzydła stacjonującego w bazie Morón de la Frontera na południu kraju.

Czytaj także: 10 tysięcy godzin lotów Eurofightera w misjach bojowych

Ćwiczenia rozpoczęły się od wspólnego wylotu wszystkich statków powietrznych z bazy lotniczej w Istres, które następnie skierowały się nad Zatokę Lwią, gdzie odbyła się główna faza manewrów. W czasie osiemdziesięsiominutowego lotu hiszpańskie Eurofightery, wyposażone w radar Captor ECR-90 oraz pociski Iris-T Litening III, analizowały możliwości wykrycia nEUROn'a w widmie podczerwieni.

UCAV (unmanned combat aerial vehicle) nEUROn jest maszyną badawczą, która powstała dla rozwoju technologii planowanych w samolotach bojowych przyszłości, zbudowaną w technologii stealth. Produkowany jest przez francuski koncern Dassault Aviation, przy współpracy z Alenia Aermacchi (Włochy), Saab (Szwecja), EADS-CASA (Hiszpania) oraz Hellenic Aerospace Industry (Grecja) i RUAG (Szwajcaria).

Czytaj także: Kolejne Mirage F1 dla prywatnej firmy. W walce o zlecenie Pentagonu  

Pierwszy lot nEUROn'a odbył się w 2012 roku, zaś do chwili obecnej demonstrator technologii wykonał ponad 120 lotów, w czasie których poddany był badaniom zdolności do prowadzenia misji powietrze-ziemia, a także samodzielnego wykrywania i rozpoznawanie celów. Ćwiczenia z hiszpańskimi myśliwcami były pierwszymi testami demonstratora z tradycyjnymi myśliwcami wielozadaniowymi Eurofighter Typhoon.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Reklama
Marek
niedziela, 19 listopada 2017, 19:05

Ciekawe kiedy kiedy te zabawki osiągną status operacyjny?

Kowalskiadam154
poniedziałek, 20 listopada 2017, 10:35

Nigdy bo zjednoczona ojropa brzydzi się dronami bojowymi jako mało humanitarnymi

kowalski
niedziela, 19 listopada 2017, 17:46

W budowie tego drona powinna uczestniczyć Polska.

ktos
poniedziałek, 20 listopada 2017, 14:04

A ktore zaklady dysponuja technologia pozwalajaca na uczestniczenie w takich pracach?

To-ja
piątek, 8 listopada 2019, 20:05

WB Electronic jedynie.

Tweets Defence24