PGZ chce sięgnąć po środki europejskie na inwestycje [Defence24 TV]

30 maja 2019, 10:31
Defence24
Defence24

DOTYCZY:


Uzyskaliśmy od firmy audytorskiej potwierdzenie naszego wyniku finansowego skonsolidowanego całej Grupy. Ten wynik wynosi 37,4 mln zł na plusie i jest to wynik znacznie lepszy od wyniku roku 2017 i roku 2016. Różnica na plus wynosi ponad 150 mln zł – powiedział w rozmowie z Defence24 TV Prezes PGZ Witold Słowik.

Reklama

Wcześniej szef MON Mariusz Błaszczak mówił podczas otwarcia Defence24 Day, iż „zanotowany zysk PGZ za 2018 rok wyniósł 37,4 mln zł. Wynik ten jest lepszy o 151 mln w porównaniu z rokiem 2017 i lepszy o 141 mln w porównaniu z rokiem 2016”.

Prezes PGZ w rozmowie z Defence24 TV dodał, że również porównanie I kwartału roku 2019 do I kwartału roku 2018 wypada zdecydowanie korzystnie. „Wszystkie wskaźniki się radykalnie poprawiły” - stwierdził. W tym roku w skali całej grupy odnotowano w czasie pierwszych trzech miesięcy wynik dodatni, natomiast w 2018 r. – stratę. „Mówimy o wyniku skumulowanym, nie skonsolidowanym” - zaznaczył.  

Witold Słowik mówił też o potrzebie skierowania do Grupy PGZ dodatkowych środków finansowych w celu modernizacji szeregu zakładów, np. w kierunku budowy lub odtworzenia kompetencji produkcji prochów wielobazowych. Podtrzymał postulat dokapitalizowania PGZ. Dodał, że Polska Grupa Zbrojeniowa szuka również środków z innych źródeł. Prowadzone są m.in. rozmowy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym, dotyczące możliwości skorzystania z tzw. „Planu Junckera”, czyli Europejskiego Funduszu na Rzecz Inwestycji Strategicznych. Spółka rozważa też możliwość emisji obligacji.

Prezes Słowik mówił też o możliwości skorzystania z finansowania w ramach programów Unii Europejskiej, przygotowywanych specjalnie z myślą o branży obronnej. „Myślimy na temat środków unijnych, grantowych, w szczególności w następnej perspektywie, z programu obronnego. Na pewno taki fundusz powstanie” – podkreślił. 

Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 20
Mikst
wtorek, 4 czerwca 2019, 21:04

Tylko ręce załamać ilu pseudo-fachowców kontestuje to co się robi w PGZ. Wszystko źle , wszystko nie tak, lepiej by było dla was zajrzeć do książki i pouczyć się , bo koniec roku za pasem a zawodówkę wypadałoby zaliczyć.

Paranoid
czwartek, 6 czerwca 2019, 12:25

Rozumiem, że Mikst to przynajmniej lic lub mgr, co i tak nie zwalnia z czytania komentarzy i artykułu ze zrozumieniem. Jeżeli dysponuje Pan wiarygodnymi informacjami, analizami odnośnie PGZ to proszę o udostępnienie. W statystykach firm EU o największych wydatkach B+R, PGZ nie ma (EU Scoreboard 2018) a są tam znacznie mniejsze polskie firmy, o znacznie mniejszym (lub żadnym) wsparciu ze strony Państwa ...

gegroza
piątek, 31 maja 2019, 17:52

Tak właściwie to powód do zmartwień bo za wszystko zapłacił/ przepłacił Polak - podatnik. Wystarczy podnieść ceny i zysk się pojawi i bedzie mozna odtrąbić sukces

Paranoid
piątek, 31 maja 2019, 12:27

Przy takich spółkach jak PGZ i modelu 1 klient1 dostawca jest niemożliwością ustalenie co zadecydowało o stracie/zysku. Bez wiedzy po jakich cenach MON kupuje od PGZ dyskusja o "zysku" to bajki. Prezes mógłby też powiedzieć gdzie widzi oszczędności u siebie, bo to wygląda na zadłużanie się w oparciu o gwarancje MON. Pytanie ile środków parabudżetowych konsumuje PGZ - NCBiR i inne? Nie byłbym też taki pewien, że UE będzie dawać dotacje na "zwykłe" inwestycje. Jeżeli to będą projekty rozwojowe, to musi być komponent B+R a jak na tym stoi PGZ? Pytanie w ilu programach ogłaszanych bezpośrednio przez Komisję Europ. PGZ aplikował i bierze udział - to byłby jakiś wyznacznik możliwości rozwojowych PGZ. Ale niestety o tym Prezes nie wspomina, bo i po co ...

Gts
wtorek, 4 czerwca 2019, 23:12

Dokładnie, może opinia publiczna dowie się jaka jest skala dotowania PGZ?

w
piątek, 31 maja 2019, 11:03

dostana kase jak zamkna wszystkie swoje zaklady.

Okręcik
piątek, 31 maja 2019, 09:36

Zysk to pojęcie względne, a od takiej firmy wymaga się nie tyle zysków co sprzętu na światowym poziomie i to w dużych ilościach. Wasz zysk w gruncie rzeczy wynika z zakupów dokonanych przez rząd [MoN], m.in. grotów, co nie zwiększyło wcale obronności naszego kraju.

robertpk
piątek, 31 maja 2019, 08:00

wydajemy 40 mld PLN na jeden program socjalny, - porównywalną kwotę stanowi cały budżet MON. w tym samym czasie szef państwowego "Strategicznego Koncernu" mówi o sięganiu po unijne pieniądze,..... ?? które będą wyciągane z puli dla przedsiębiorstw, czyli w większości prywatnego polskiego biznesu. To się nazywa polityka pro państwowa,??? ...pożal się Boże

J.M.P.
piątek, 31 maja 2019, 12:30

Co więcej z drugiej strony pieniążki ze spółki wpłacane są na Polską Fundację Narodową jak też przez inne strategiczne spółki, a jak wszyscy wiemy tzw. "fundacja" te pieniążki przeznacza na promocję rządu. Jeśli PGZ myśli, że po tym jak ogłosiło chęć rozpoczęcia prac nad nowym czołgiem, Unia im coś przyzna to są niepoprawnymi optymistami, zwłaszcza że Unia promuje swoje programy a Niemcy z Francją razem pracują nad Leo3. Wszystko to kolejne robienie szumu, że niby coś się robi a chodzi o wyciąganie/powrót kasy do budżetu państwa.

Okręcik
piątek, 31 maja 2019, 09:44

dokładnie, ale wątpię aby zwolennicy "dobrej" to pojęli. Zresztą to o czym piszesz to żaden program i żaden socjal. To co robią [dają] nie spełnia definicji programu, a socjal to jest gdy jest uzależniony od dochodów, to miał być program pro demograficzny i pro emerytalny, ale tez nim nie jest. fakt że wielu biedniejszych odżyło, ale tym wzrostem można było obarczyć przynajmniej częściowo przedsiębiorców. Po drugie zważywszy na ruchy cen w górę.... wywołane zresztą właśnie tymi "prezentami", oraz kwestię cen prądu, to zimą będzie "wesoło". Zamiast rozdawać kolejne mld należało je zainwestować w energetykę, a tak firmy energetyczne sięgną do kieszeni wyborców, sorry odbiorców po wyborach i to bez względu na to kto wygra. To nie przypadek, że czerwińska odchodzi, bo ona widzi światło w tunelu, tyle, że czerwone.

Gts
wtorek, 4 czerwca 2019, 23:14

Gwarantuje, ci że poza wiedzą: kto daje im te srebrniki zdarte z pracujących, przedsiebiorców etc. nie pojmują nic.

De Retour
piątek, 31 maja 2019, 06:39

PGZ -, Przychód 5,5 mld PLN Zysk: 37,4 mln PLN WB Group - Przychód 318 mln PLN Zysk: 36,7 mln PLN. Państwowy NEXTER -, Przychód 962 milionów Euro Zysk 118 mln Euro. Nexter to przykład, że państwowe nie musi być deficytowe.

w
piątek, 31 maja 2019, 11:01

a państwowy VW ???? Leonardo ??? Suez ??? Vattenfal ???? Aerobus ????

Tak myślę
czwartek, 30 maja 2019, 21:51

A wystarczyło tylko opracować własny czołg, BWP, KTO, rakiety p/lot o różnym zasięgu,rakiety ziemia-ziemia o różnym zasięgu.... Dzisiaj by się to mogło dobrze sprzedawać i byłaby kasa. Był na to czas od 1989 roku ale królowało myślenie zachowawcze i uspokajanie własnych sumień: "wojny nie będzie"

Okręcik
piątek, 31 maja 2019, 09:49

Wystarczyło? Oszem tylko trzeba było mieć technologię, mózgi i finanse, a tego nie było i nadal raczej nie ma. My nawet własnego auta nie produkujemy, a ty chciałbyś czołgi a może i śmigłowce i samoloty!! Szczerze, ja też bym chciał, tylko nie zwalałbym wszystkiego na poprzednie ekipy, bo one borykały się z problemem za krótkiej kołdry. Wystarczy spojrzeć na dane ministerstwa finansów ile wynosiły wówczas dochody państwa ile wydatki. Dziś zamiast w dobie boomu inwestować, PiS przejada, rozdaje. Jak przyjdzie kryzys, to Wielki kryzys sprzed wieku może okazać się tylko pryszczem.

As
czwartek, 30 maja 2019, 15:14

Nie ma takich środków którymi PGZ nie byłby zainteresowany, aby dalej produkować nic.

w
piątek, 31 maja 2019, 11:01

zgadza sie. Nie ma w swiecie takiej kasy która PGZ razem z MON i BBN nie przepusci i nic nie zrobi

WojteQ
czwartek, 30 maja 2019, 14:32

37,4M zysku netto z 5,5 MD przychodów to 0,7%.

Andrzej
czwartek, 30 maja 2019, 13:37

Wynik możliwy dzięki zamówieniom MON-u , a jaki zysk z eksportu ?????????

hkghgjgljlhg
czwartek, 30 maja 2019, 14:35

Przychody (nie zyski) z Eksportu to ok 730 mln PLN.

Tweets Defence24