Obrona terytorialna na ćwiczeniu z sojusznikami

9 października 2015, 16:17
Ćwiczenia żołnierzy NSR 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Fot. por. Martyna Fedro-Samojedny/4 kpzmot, st. szer. Łukasz Kermel/17WBZ
Defence24
Defence24

W ćwiczeniu Dragon, realizowanym w układzie sojuszniczym, weźmie udział batalion obrony terytorialnej sformowany z żołnierzy rezerwy – podaje Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Batalion obrony terytorialnej sformowany z żołnierzy rezerwy weźmie po raz pierwszy udział w ćwiczeniu sojuszniczym. Rezerwiści zostali wcieleni do służby od 6 do 7 października w Grupie koło Grudziądza.

Program ćwiczenia obejmuje tygodniowe szkolenie w Centrum Szkolenia Logistyki w Grupie (szkolenie indywidualne, zgrywanie drużyn i obsady stanowisk dowodzenia). Następnie przez dziesięć dni odbędzie się zgrywanie plutonów w ramach treningu sztabowego podczas manewrów Dragon.

Wielu z nich od lat nie miało kontaktu ani z mundurem, ani z bronią, ale zapewniają, że na ćwiczeniach dadzą z siebie wszystko.

dowódca 5. batalionu OT mjr Waldemar Mazurski
 

5. batalion OT jest podporządkowywany na czas wojny i kryzysu szefowi Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Kadrę kierowniczą batalionu stanowią żołnierze wydzieleni z jednostek podporządkowanych IWSZ – podaje Dowództwo Generalne RSZ. Po raz pierwszy od przywrócenia szkolenia rezerw, co miało miejsce w 2013 roku, odbywa się ćwiczenie jednolitego i zwartego pododdziału jako nowo sformowanej jednostki.

W ćwiczeniach Dragon, jakie mają się odbyć od 13 do 23 października, weźmie udział ponad 6 tys. żołnierzy, w tym kilkuset wydzielonych przez siły sojusznicze. Ze strony Wojska Polskiego główną jednostką będzie 11. Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej, w tym pododdziały 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej i 3.4 Brygady Kawalerii Pancernej. Ponadto, w manewrach wezmą udział m.in. 25. Brygada Kawalerii Powietrznej, a także jednostki wsparcia, w tym m.in. saperzy i przeciwlotnicy.

Jednostki Wojska Polskiego zostaną wsparte przez sojuszników, w tym Brytyjczyków (pododdział zmechanizowany z czołgami Challenger 2 i BWP Warrior), Niemców (pododdział wydzielony przez 21. Brygadę Pancerną, dysponujący BWP Marder 1 i czołgami Leopard 2A6) oraz jednostki ze Stanów Zjednoczonych i Kanady.

Użycie zwartego, nowo formowanego pododdziału obrony terytorialnej na ćwiczeniu w ugrupowaniu sojuszniczym można powiązywać z działaniami na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa, podjętymi w świetle kryzysu na Ukrainie. W trakcie procesu uzawodowienia Wojska Polskiego zlikwidowano jednostki OT rozwinięte w czasie pokoju.

Czytaj więcej: MON: 2,5 tys. żołnierzy w komponencie terytorialnym NSR

W marcu br. szef MON Tomasz Siemoniak zapowiedział, że zostanie sformowany terytorialny komponent NSR, liczący do 500 żołnierzy zawodowych i do 2000 żołnierzy NSR. Specjaliści wskazują na konieczność znacznego rozszerzenia działań w celu budowy systemu Obrony Terytorialnej, włącznie z zapewnieniem regularnych, kompleksowych szkoleń we współdziałaniu z wojskami operacyjnymi odpowiedniego wyposażenia dla mobilizowanych jednostek.

Czytaj więcej: Czas na Obronę Terytorialną

 

 

Defence24
Defence24
Reklama
Tweets Defence24