Reklama

Technologie

Nowa wersja Żelaznej Kopuły przetestowana [WIDEO]

Testy nowej wersji Iron Dome / Fot. Rafael
Testy nowej wersji Iron Dome / Fot. Rafael

W Izraelu przeprowadzono serię strzelań zmodernizowanego systemu Iron Dome (ang. Żelazna Kopuła), mających na celu sprawdzenie zdolności do odpierania zmasowanych ataków powietrznych, w tym prowadzonych z wykorzystaniem bezzałogowych systemów powietrznych (BSP). Nowa odmiana Żelaznej Kopuły wejdzie zarówno na wyposażenie izraelskich sił powietrznych, odpowiadających za naziemną obronę powietrzną, jak i marynarki wojennej.

Izraelska firma Rafael Advanced Defense Systems wspólnie z agencją Israel Missile Defense Organization (IMDO) izraelskiego ministerstwa obrony przeprowadziły w ostatnim czasie serię testów systemu Iron Dome w nowej wersji o poszerzonych zdolnościach do zwalczania celów.

System prowadził strzelania w ramach różnych scenariuszy, przechwytując jednocześnie dużą liczbę dronów oraz pocisków rakietowych. Nowa wersja Iron Dome, systemu pierwotnie przeznaczonego przede wszystkim do zwalczania pocisków artyleryjskich, rakietowych i moździerzowych (C-RAM), ma zostać przekazana izraelskim siłom powietrznym i marynarce wojennej. 

Prace nad systemem bardzo krótkiego zasięgu Iron Dome zainaugurowano w roku 2007, a już w 2011 roku przeszedł on w Izraelu chrzest bojowy, kiedy państwo to zostało intensywnie ostrzelane przez ugrupowania terrorystyczne. Od tamtej pory system otwierał ogień jeszcze wielokrotnie, wykonując - jak deklaruje producent - łącznie 2,5 tys. przechwyceń z 90 procentową skutecznością. System został opracowany we współpracy Rafaela z jego spółką zależną mPrest, która opracowała stanowisko dowodzenia BMC oraz izraelską firmą ELTA, odpowiedzialną za stacje radiolokacyjne.

Obecnie system ten jest zdolny do zwalczania - obok celów C-RAM - także samolotów, śmigłowców, pocisków manewrujących, precyzyjnej amunicji lotniczej czy BSP. Pierwszym użytkownikiem eksportowym Iron Dome jest armia amerykańska, która niedawno odebrała dwie baterie systemu w jego istniejącej konfiguracji zakupione w ramach pilnej potrzeby operacyjnej.

Obecnie Rafael wraz z amerykańskim Raytheonem, z którym współpracował przy systemie Iron Dome już wcześniej, przygotowuje się do integracji jego "zamerykanizowanej" z systemem zarządzania obroną powietrzną IBCS, aby tak skonfigurowany system oferować w programie IFPC Inc-2I, w ramach którego zostanie wyłonione docelowe rozwiązanie dla obrony krótkiego zasięgu US Army. 

image

Fot. Rafael

image
Fot. Rafael
image
Fot. Rafael
image
Fot. Rafaael
Reklama

Komentarze

    Reklama