NATO Days w Ostrawie 2015: Nexter Titus 6x6 - nowy transporter opancerzony armii czeskiej

22 września 2015, 17:19
Fot . A. Hładij/Defence24.pl
Fot . A. Hładij/Defence24.pl

W trakcie NATO Days w Ostrawie zaprezentowano nowy sześciokołowy transporter opancerzony Armii Czeskiej Nexter Titus 6x6. Praga zdecydowała o zakupie 42 pojazdów tego typu w minionym tygodniu. Wozy bojowe otrzymają podwozia czeskiej Tatry. Pojazd zaprezentowano również podczas pokazu dynamicznego .

W trakcie NATO Days w Ostrawie zaprezentowano nowy sześciokołowy transporter opancerzony armii czeskiej Nexter Titus 6x6. Praga zdecydowała w minionym tygodniu o zakupie 42 pojazdów za ok. 100 mln EUR. Podwozia pojazdów będą produkowane na miejscu przez czeską  firmę Tatra Trucks. W ramach umowy z Nexterem czeska firma może być  głównym kontraktorem nie tylko dla obecnego kontraktu z Czechami ale też w razie wyboru tej konstrukcji również przez Słowację.  Czechy będą kolejnym - po Francji, Arabii Saudyjskiej, Katarze i Albanii - użytkowników tych wozów bojowych. Dostawy mają się rozpocząć za cztery lata.  

Pojazd ma konstrukcję modułową, co pozwala na łatwe dostosowanie do różnorodnych zadań - od transportu, przez dowodzenie, logistykę czy ewakuacje medyczną, po wsparcie ogniowe i inżynieryjne. Titusy mogą być też wykorzystywane do działań w terenie zabudowanym np. po zamontowaniu rampy do forsowania budynków.

Opancerzenie pojazdu zbliża Titusa do konstrukcji typu MRAP i pozwala przetrwać eksplozję improwizowanego ładunku wybuchowego o masie do 50 kg. Ochronę można zwiększyć przez zamontowanie dodatkowych modułów ochronnych.    

Pojazd wyposażony jest w pneumatyczny system zawieszenia z sześcioma kołami i dwiema skrętnymi osiami, które zapewniają mu duże możliwości pokonywania przeszkód terenowych przy niewielkim promieniu skrętu. Pojazd wyposażony jest w silnik o mocy 500 KM, który pozwala osiągnąć maksymalną prędkość do 110 km/h. Możliwości pojazdu zostały zaprezentowane widzom Dni NATO na lotnisku w Ostrawie podczas bardzo dynamicznego pokazu w terenie. W czasie jego trwania zademonstrowano m.in. niezwykłą skrętność tego długiego na 7,55 m i szerokiego na 2,55 m pojazdu, a także bardzo dobre przyspieszenie.  

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Reklama
Tako
wtorek, 22 września 2015, 23:14

Trzy osie a większy od Rośka.

kato
środa, 23 września 2015, 10:14

Do Rośka można go porównywać tylko pod względem ogumienia

Semy
środa, 23 września 2015, 13:21

Czesi zdecydowali zakupić czeskie pojazdy 6x6. Gratulacje dobrego wyboru i gratulacje stworzenia udanej konstrukcji.Idealny przykład win-win

Tweets Defence24