Reklama
Reklama
Reklama

Kamery na drogach pomogą w poborze opłat?

14 listopada 2017, 13:09
droga
fot. Łukasz Jóźwiak/gddkia.gov.pl

Na polskich drogach już niedługo pojawią się urządzenia do odczytu tablic rejestracyjnych, zmieni się również wygląd znaków kierujących na przejścia graniczne. Projekt rozporządzenia przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa pojawił się na stronach Rządowego Centrum Legislacji. 

Projekt rozporządzenia zakłada pojawienie się urządzeń zarówno stacjonarnych jak i mobilnych. W uzasadnieniu czytamy, że związane jest to z koniecznością „wykorzystania urządzeń do odczytu tablic rejestracyjnych pojazdów przez m.in. Służbę Celno-Skarbową w monitorowaniu ruchu na drogach pojazdów, które realizują przewóz towarów podlegających przepisom ustawy z dnia 9 marca 2017 r. o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów w tym towarów niebezpiecznych i transportów ponadgabarytowych”. 

Bez wątpienia takie rozwiązanie może być pomocne w poszukiwaniu skradzionych pojazdów czy monitorowaniu tych uczestników ruchu, którzy nie uiścili opłaty za poruszanie się po płatnym odcinku drogi, choć to ostatnie zależy w dużej mierze od tego jaki kształt przyjmie Krajowy System Poboru Opłat.

Jak powiedział Defence24.pl rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Jan Krynicki, w tej chwili rozważane są różne możliwości, a kształt sytemu zależeć będzie od przyjętych uregulowań. GDDKiA prowadzi obecnie wybór nowego operatora w formule dialogu konkurencyjnego.

Kwestia technologii poboru opłat jest sprawą wtórną i zależy od przyjętych rozwiązań w ramach funkcjonowania całego Krajowego Systemu Poboru Opłat.

Rzecznik prasowy GDDKiA Jan Krynicki

Musimy też pamiętać, że dziś danymi zbieranymi w ramach systemu administruje zewnętrza firma. To ona udostępnia informacje policji, straży granicznej czy służbie celno-skarbowej. Od lat toczy się dyskusja na temat kompleksowego rozwiązania i tego czemu tworzony system ma docelowo służyć. Możliwości techniczne, choćby kamer służących do odczytu tablic rejestracyjnych, pozwalają wykorzystać zbierane dane znacznie szerzej, przez co gromadzone informacje mogą być potencjalnie istotne dla wielu służb i instytucji. 

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Reklama
Krzysiek
piątek, 17 listopada 2017, 21:01

Można też potraktować to jako odcinkowy pomiar prędkości obejmujący cały kraj.

Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama