Jach: Nie ma zagrożenia, odejścia dowódców naturalne [Defence24.pl TV]

24 lutego 2017, 11:22
Michał Jach

"Większość tych odejść dotyczących najwyższych dowódców wynikało albo z tego że skończył im się kontrakt (...), albo też odejścia były z powodu osiągnięcia wieku emerytalnego przez tych żołnierzy" - mówił w rozmowie z Defence24.pl Michał Jach, Przewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Michał Jach skomentował w ten sposób środowe spotkanie Sejmowej Komisji Obrony Narodowej, które z powodu - jak podkreślił - możliwości pojawienia się informacji zastrzeżonych, musiało zostać zamknięte dla mediów. Komisja została zwołana na wniosek polityków Platformy Obywatelskiej.

"Zgodnie z regulaminem Sejmu gdy zorientowałem się, że tam mogą być zawarte dane zastrzeżone to przedstawiłem to taki wniosek najpierw na prezydium, a następnie na komisji bo o tym czy w tym trybie może być zamknięte czy otwarte decyduje całość komisji. Komisja zdecydowała, że to ma być posiedzenie zamknięte bez prasy" - wyjaśnił w rozmowie z Defence24 przewodniczący SKON. 

Poseł Michał Jach odniósł się także o ujawnionych podczas posiedzenia danych na temat odejść oficerów z Sił Zbrojnych RP: "Informacje szczegółowe, ilościowe, jakościowe jakie przedstawił nam zarówno Minister Macierewicz, jak i Dyrektor Departamentu Kadr MON, Pan Radosław Peterman nie wzbudziły we mnie żadnego zagrożenia, że dzieje się coś co może zachwiać Siłami Zbrojnymi".

"Większość tych odejść dotyczących najwyższych dowódców wynikało albo z tego że skończył im się kontrakt (...), albo też odejścia były z powodu osiągnięcia wieku emerytalnego przez tych żołnierzy" - stwierdził Michał Jach i poinformował, że liczba odejść z wojska w 2016 roku była mniejsza niż planował to rząd Platformy Obywatelskiej. "To, że odeszli często bardzo dobrzy oficerowie to tak się zdarza i ten wiek albo PESEL jak mówi młodzież jest determinująca w decyzjach kadrowych, szczególnie w Siłach Zbrojnych" - podsumował Jach. 

Michał Jach wypowiedział się także w temacie odwołania dwóch generałów: "Była również dyskusja na temat odwołania dwóch generałów ale było to ze względu na to, że byli to oficerowie, którzy mieli swój poważny epizod w tych służbach nieakceptowalnych w Wojsku Polskim w tej chwili" - wyjaśnił poseł Prawa i Sprawiedliwości i potwierdził: "dlatego zostali odwołani."

Zdaniem Posła Jacha nie brakuje przy tym w Siłach Zbrojnych oficerów, którzy są dobrze przygotowani do pełnienia najwyższych stanowisk w armii. Przewodniczący Sejmowej Komisji Obrony stwierdził, że na pewno ich umiejętności zostaną zagospodarowane przez obecne kierownictwo MON. 

 

 

 

 

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Reklama
dropik
piątek, 24 lutego 2017, 14:26

tak , tak . odejscia rzędu 80-90% ze sztabu generalnego itd jest jak najbardziej naturalne. Lubię bajki!

Kamaza
sobota, 25 lutego 2017, 20:23

Naturalne jak to, że w lutym, w WBE w Warszawie przybyło około 200 nowych emerytów. Zdecydowana większość to żołnierze że złą datą urodzenia. Przed 1970 roku. A listy ludzi do przedwczesnego odejścia na emeryturę krążyły już od samego początku porządków Macierewicza. Weryfikację, haki, tabelki, zestawienia.

ccc
piątek, 24 lutego 2017, 13:40

Przed II WŚ też mieliśmy "świetnych" generałów, którzy po pierwszym wystrzale armatnim uciekli do Rumunii na czele z Rydzem Śmigłym ! Oby nie tym razem !

zdziowiony
piątek, 24 lutego 2017, 18:06

Mi się bardziej podoba gen. Bołtuć, Kutrzeba czy Abraham.

V1
piątek, 24 lutego 2017, 17:40

Pierwszy wystrzał był 1 września a ewakuacja rozpoczęła się po 17 gdy wojna była już przegrana. Dzięki temu żaden z okupantów nie mógł wymusić na LEGALNYCH władzach RP traktatu pokojowego. Moglismy też dalej kontynować wojne na zachodzie a co najwazniejsze część ówczesnych elit uratowała życie bo sowiety z pewnością wysłały by ich do Katynia...

driver
piątek, 24 lutego 2017, 12:51

Czy tylko mnie się nasuwa porównanie ze stalinowską czystką 37-38 w armii czerwonej? pamiętacie jakie potem były tego efekty? tylko my nie mamy 3000 km zaplecza by się wycofać...

Tweets Defence24