Iran: udana próba pocisku balistycznego

23 września 2017, 13:32
Khorramshahr
Fot. Mohammad Hassanzahed/wikipedia.com/CC BY 4.0

Test nowego irańskiego pocisku balistycznego zakończył się sukcesem - poinformowała w sobotę anglojęzyczna stacja Press TV. Film ze startu rakiety pokazał państwowy irański nadawca radiowo-telewizyjny IRIB. 

Chorramszahr to trzeci typ irańskich rakiet balistycznych. Według gen. Amira Aliego Hadżizadeha, jednego z dowódców Gwardii Rewolucyjnej, pocisk "jest mniejszy i bardziej zaawansowany taktycznie i będzie operacyjny w najbliższej przyszłości".

Jak twierdzą irańscy wojskowi, Chorramszahr ma zasięg dwóch tys. km i jest zdolny do przenoszenia kilku głowic bojowych.

W piątek rakieta balistyczna została pokazana podczas parady wojskowej w Teheranie. W swoim przemówieniu podczas uroczystości irański prezydent Hasan Rowhani zapewnił, że "Iran zamierza rozbudować swój arsenał rakietowy" i "nie potrzebuje na to zgody innych państw".

Czytaj też: Iran rozbuduje arsenał rakietowy

W odpowiedzi na wystrzelenie przez Teheran 27 lipca rakiety zdolnej do przenoszenia satelitów Waszyngton nałożył sankcje finansowe na sześć irańskich przedsiębiorstw uczestniczących w irańskim programie rakiet balistycznych. Próbę rakietową, którą Teheran opisał jako sukces, ale amerykańska stacja Fox News, powołując się na źródła wywiadowcze określiła fiaskiem, USA uznały za naruszenie postawień rezolucji ONZ oraz pogwałcenie porozumienia atomowego.

Czytaj też: Irańska projekcja siły w Syrii. Rakiety gwarantem bezpieczeństwa ajatollahów [ANALIZA]

Zawarte w 2015 roku porozumienie nuklearne między Iranem a sześcioma mocarstwami (Chiny, Francja, Rosja, USA, Wielka Brytania i Niemcy) ma na celu ograniczenie irańskiego programu nuklearnego i przewiduje, że Teheran zrezygnuje z dążenia do uzyskania broni atomowej w zamian za stopniowe znoszenie nałożonych na niego sankcji międzynarodowych.

PAP - mini

 

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Reklama
Marek L.
czwartek, 28 września 2017, 03:07

Okazało się w końcu, ze to jednak nieprawda, a jedynie kolejna akcja propagandowa Mullahów.... Wywiad USA przeprowadził analizę tego filmu, i była to nieudana próba odpalenia tego pocisku balistycznego ze STYCZNIA bieżącego roku, zakończona niepowodzeniem ---- albowiem pocisk eksplodował w powietrzu kilkanaście sekund po starcie. Tę ostatnią sekwencję irańska telewizja rządowa oczywiście wycięła.... Natomiast w tym dniu (kilka dni temu), kiedy miała być rzekomo przeprowadzona ta tzw. "udana" próba, to amerykańskie satelity zwiadowcze NIE wykryły ŻADNEGO startu żadnej rakiety balistycznej z terytorium Iranu.......

myślmy o przyszłej wojnie!
sobota, 23 września 2017, 23:34

biorąc pod uwagę m.in. to że Rosja ma już swój system "GPS" GLONASS Polska winna jak najszybciej zdobyć zdolności zarówno wynoszenia satelitów ale przede wszystkim NISZCZENIA SATELITÓW... przy okazji powstanie polski system obrony przeciwlotniczej średniego i dalekiego zasięgu... podobnie z posiadaniem broni jądrowej... oby nie okazało się że mamy świetnie zunifikowane wojsko jak w 1939 roku ale bez np 700-1000 myśliwców np P11 (jako obrona OPL zamiast mas ciągnionych dział boforsa) albo łaczności telefoniocznej zamiast mas radiostacji UKF... inwestujmy w to co odstraszy BEZ NATO...ale też ZNISZCZY/zakłóci namierzanie celów na terenie Polski...

Tweets Defence24