Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

IMDS 2017: Rosyjskie armaty okrętowe w akcji [Defence24.pl TV]

Najciekawszym elementem towarzyszących tradycyjne targom IMDS są pokazowe strzelania artyleryjskie z dział morskich różnego kalibru realizowane na poligonie Rżewka pod Sankt Petersburgiem.

Tym razem zaprezentowano w akcji 11 wzorów uzbrojenia morskiego. Były to: armaty AK-130 i A-192M kal. 130 mm, AK-100 i A-190-01 kal. 100 mm, AK-176M kal. 76,2 mm, AK-230M; AK-306; AK-630M kal. 30 mm, karabin maszynowy Kord kal. 12,7 mm a także granatnik do zwalczania płetwonurków-dywersantów MRG-1 kal. 55 mm. Przede wszystkim jednak pokazy stały się okazją do pierwszego publicznego zaprezentowania nowej rosyjskiej armaty okrętowej AK-176MA model 01.

Armata okrętowa AK-176MA model 01. Fot. A. Nitka

Armata ta jest najnowszą wersją bardzo popularnych radzieckich/rosyjskich dział okrętowych z rodziny AK-176, przeznaczonych dla małych i średnich okrętów nawodnych. Od swoich starszych pobratymców odróżnia się nową, kanciastą wieżą zaprojektowaną zgodnie z wymogami trudnowykrywalności. Jej zasięg strzelania do celów nawodnych to 15,7 km, celów powietrznych 11,6 km zaś szybkostrzelność wynosi 125 poc./min. Masa bezobsługowej wieży wynosi bez zapasu amunicji to 9 ton. Zapas amunicji gotowej do natychmiastowego użycia w podwieżowej komorze amunicyjnej to 152 pociski. Produkowane przez petersburską firmę MZ Arsienał działo znajdzie się na uzbrojeniu nowobudowanych okrętów patrolowych proj. 22160, małych okrętów rakietowych proj. 22800 Karakurt, czy patrolowców arktycznych proj. 23550.

Armata okrętowa AK-176M kal. 76,2 mm. Fot. A. Nitka

Reklama

Komentarze (5)

  1. jan22

    FR. - Coraz bardziej unowocześniają swoje uzbrojenie a dla nas to powód do zadumy - czy my mamy takie odpowiedniki , czy szybkostrzelność naszych dział odpowiada ich sprzętowi , czy nasz kalibr naboju również odpowiada . To są pytania i ile tych naboji mamy i co najważniejsze ile tych luf nasze terytorium broni ? To jest kluczowe pytanie - animozje rusofobów stale zakrywa obraz naszego wojska i uzbrojenia ? CO / MY ? POSIADAMY ?

    1. bender

      Naprawde spodziewasz sie morskich pojedynkow artyleryjskich? :-D To po co sa pociski manewrujace NSM na ladzie RSB-15 na okretach? Ale ad meritum: wykonana w technologii stealth armata morska 35 mm Tryton z zasiegiem 4 km do celow powietrznych, wielokanalowym naprowadzaniem i szybkostzrelnoscia powyzej 500 pociskow na minute jest calkiem udana a obecnie testowana na okretach bronia. Od przyszlego roku maja rozwijac amunicje programowalna. W kalibrze 76,2 uzywamy armaty morskiej Otto Melara z szybskostrzelnoscia teoretyczna 120 pociskow na minute (magazyn amunicji to 80 pociskow) i zasiegiem okolo 16 km (do 20 km dla amunicji specjalnej).

    2. AA

      Udałem się zadumać się i wyobraź sobie, jak tak dumałem to Morze bałtyckie nie zwiększyło się ani o mile kwadratową. Jak była kałuża, tak była kałużą. Tak sobie dumam, że pojedynków morskich na artylerię lufową i tak już nigdy nie będzie, ale somalijskim piratom to teraz Ruscy mogą pokazać ruski rok

  2. Ad_summam

    125 poc./min przy kalibrze 76mm, imponująca szybkostrzelność.

    1. Polanski

      Phi, takie działo elektromagnetyczne to strzela na 230km. Tylko z tą szybkostrzelnością ma kłopot. Przy tym cudzie radzieckiej techniki wysiada.

    2. Davien

      120 poc/min miała też OTO Melara Super Rapid z połowy lat 80-tych, dla tego typu dział to raczej standard, choc w AK-176 jest to szybkostrzelność teoretyczna bo po ciagłej serii 75 pocisków na 30 min działo jest wyłaczone z uzycia. Spuper Rapid ma 80 pocisków w magazynie więc tez nie da rady osiagnąc jej praktycznie.

  3. Marcin

    Faktycznie to polską konstrukcję z Tarnowa dla okrętów powalają, czy to się komu podoba czy nie.

    1. bender

      To w czym wymienione w artykule 30 mm zestawy plot AK-230M, AK-306 czy AK-630M sal lepsze od 35 mm armaty morskiej Tryton?

  4. yaro

    Hmmmm a może def24 połysk się o jakąś analizę tych dział w porównaniu z konkurencją bo jak marszów to przrczytaliśmy parametry, a jak one się mają do alternatywnych konstrukcji?

    1. Davien

      To sa odpowiedniki dział zachodnich moze poza AK-190 i AK-100 bo na Zachodzie nie uzywa się dział w takim kalibrze. Pod względem szybkości ognia najnowsze AK-176 to odpowiednik Super Rapid z połowy lat 80-tych. O skuteczności ognia ciężko cos powiedzieć tu dużą rolę gra tez amunicja i systemy kierowania, a tu Zachód jak na razie ma o wiele lepszą amunicję, nawet z podstawowa Super Rapid strzela dalej niz AK-176, a dochodzą jeszcze Vulcano i SAPOMER. Podobnie jest przy działąch 130mm i 127mm

  5. dimitris

    Czy Morze Bałtyckie, zwłaszcza dla małych okrętów (czyli tzw. rzygaczy, oj pamiętam), czy ono zawsze u Was jest takie spokojne ?

Reklama