Reklama

Fregata rakietowa ORP „Gen. T. Kościuszko” zakończyła misję na Morzu Śródziemnym

17 września 2016, 13:48
Fot. A. Nitka
Fot. A. Nitka

16 września do portu wojennego w Gdyni z dwumiesięcznej misji w ramach Stałego Zespołu Sił Morskich NATO SNMG-2, powróciła fregata rakietowa ORP „Gen. T. Kościuszko” z 3. Flotylli Okrętów. Zadaniem okrętu który operował na Morzu Śródziemnym, a przez krótki czas również na Morzu Czarnym, było głównie przeciwdziałanie nielegalnemu przemytowi ludzi drogą morską.

Nie tylko misja była pracowita dla załogi polskiej fregaty, również rejs powrotny do bazy był wykorzystywany do zadań szkoleniowych. Już na Bałtyku  podczas przejścia od Bornholmu na Zatokę Gdańską przeprowadzone zostały kilkugodzinne ćwiczenia z okrętami drugiego ze stałych natowskich zespołów SNMG-1, który po zakończeniu manewrów Northern Coasts zmierzał również do Gdyni.

Podczas tych krótkich ćwiczeń doskonalono manewrowanie w szykach, przeprowadzono trening załogi śmigłowca SH-2G w lotach oraz szkolenie załogi okrętu z procedur taktycznych w zakresie obrony przeciwlotniczej, a także obrony przed okrętami podwodnymi i nawodnymi. Przy tej okazji wizytę na ORP „Kościuszko” złożył również dowódca natowskiego zespołu kontradmirał Jose Enrique Delgado.

(AN)

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 26
Reklama
ccc
sobota, 17 września 2016, 18:37

Chciałbym poznać koszty pływania ta łajbą przez 2 miesiące po Morzu Śródziemnym bo wiem, że zapobieżono nielegalnemu najazdowi na Europę tylko przez 30 islamistów !!! Drogo to kosztuje polskiego podatnika !

Barburys
niedziela, 18 września 2016, 01:49

Jak wśród "tych" podobno 30 islamistów było choć kilku wyszkolonych terrorystów , co ja mówię , nawet jeden , to było warto ! A że stary okręt , cóż ja mówię zawsze : gdy cię atakuje przestępca to lepiej mieć choć kij w ręku , niż nic !

ja
sobota, 17 września 2016, 17:51

Ciekaw jestem, czy ten Phalanx jest sprawny...

50kopiejek
sobota, 17 września 2016, 19:39

Nawet jak jest sprawny to niezmodernizowany i w tej wersji nie ma nawet... możliwości ostrzelania pontonu czy motorówki!

Darnok
sobota, 17 września 2016, 17:46

Miałem nadzieję, że ta "rakietowa fregata" zakończyła już żywot na jakimś bałtyckim poligonie... Ale nie, ona ciągle "w służbie". Żal marynarzy.

spike
sobota, 17 września 2016, 17:29

Gdyby nie OHP to nawet na taką misję nic byśmy nie mieli..... Szkoda, że nie ma opcji pozyskania z Australii...

50kopiejek
sobota, 17 września 2016, 19:42

To chyba dobrze? To skandal by pomagać debilnemu NATO łapać islamskich konkwistadorów u brzegów Libii i... przywozić ich do Włoch, zamiast robić to, do czego europejskie floty powołano - do obrony Europy przed inwazją z morza!!!

Euron
sobota, 17 września 2016, 16:47

Marzenie senne złomiarza...

arek
sobota, 17 września 2016, 16:25

Rakietowa? A jakiez to sprawne rakiety jest w stanie wystrzelic?

miik
sobota, 17 września 2016, 16:08

A jak wygląda sprawa z remontem ORP Pułaski?

matbosman
niedziela, 18 września 2016, 18:43

Jakim remontem? Przecież jego kanibalizuje Pułaski by w ogóle móc pływać po morzach i oceanach...

LW
sobota, 17 września 2016, 16:03

Piękna łajba

Adm. na ORP "JP 2"
sobota, 17 września 2016, 15:38

Misje ta fregata powinna zakonczyc na zlomowisku...

WESOŁE USA
niedziela, 18 września 2016, 22:53

To musiała by popłynąć do jakiegoś portu w Rosji, tam bowiem stoją same pordzewiale okręty.

ryszard56
niedziela, 18 września 2016, 02:51

ale mamy zlom ,a Rosja buduje niszczyciele atomowe a My nic

WESOŁE USA
niedziela, 18 września 2016, 22:45

Nie porównuj Rosji do polski, porównaj np rosje do USA, a zobaczysz że ruska flota to pływający a raczej stojący w porcie złom.

Kazik
sobota, 17 września 2016, 14:38

Zadanie dla ambitnych: policzyć ile ta "fregata rakietowa" ma rakiet na pokładzie.

ccc
sobota, 17 września 2016, 17:04

W chwili budowy, wszystkie jednostki typu Oliver Hazard Perry otrzymały wyrzutnię pocisków rakietowych Mk 13 Mod 4 z pojedynczą prowadnicą przeznaczoną do wystrzeliwania pocisków przeciwlotniczych Standard oraz przeciwokrętowych RGM-84 Harpoon. Wyposażony w system automatycznego ładowania wyrzutni wbudowany w okręt magazyn amunicji, mieści 40 pocisków.

szydzący ze złomu
sobota, 17 września 2016, 14:36

Bardzo jestem ciekaw jak taki kilkudziesięcioletni złom jak ORP „Gen. T. Kościuszko” szkolił się w obronie przeciwlotniczej. Ma takową, czy to po prostu chodziło o postawienie zasłony dymnej i wystrzelenie dipoli?

gh
sobota, 17 września 2016, 21:45

Ma dwóch pokładowych operatorów z gromami...

Moshe Schwantz
sobota, 17 września 2016, 14:13

Szkolenie z zakresu obrony przeciwlotniczej - kurde, jaki eufemizm!, a nie łatwiej, jak w 1939 roku : - Lotnik kryj się!!!!

Kroll
sobota, 17 września 2016, 14:06

Ilu wyłowili "uchodźców" u brzegu Libii i przywieźli przez morze Śródziemne bezpiecznie do Europy? Pochwalcie się, no ile tego ubogacenia w tysiącach?

Okm
sobota, 17 września 2016, 13:55

Wooooww matko jaki to szron z wyglądu

greg
sobota, 17 września 2016, 22:05

to ten złom jeszcze utrzymuje się na wodzie???

anakonda
sobota, 17 września 2016, 20:38

fajnie to zabrzmiało ... ukończyła służbę .. hehe a tak naprawde to ledwo dokólała sie tam i spowrotem.Ten gawron vel Ślązak powinien zmienic nazwe na Donald Tusk tak ku pamieci i przestrodze ile nas ten okret kosztował nerwów wstydu i pieniedzy i mimo buńczucznych zapowiedzi jaki jest z niego marny stateczek

foka