Reklama
Reklama
Reklama

Francja: 4 mld euro inwestycji za wybór Rafale przez Belgię

6 grudnia 2017, 13:22
rafale
Fot. defense.gouv.fr
Defence24
Defence24

Florence Parly, francuska minister obrony zadeklarowała we wtorek, że Francja zainwestuje 4 mld euro w belgijską gospodarkę, jeśli Belgowie zdecydują się kupić francuskie myśliwce Rafale, by zastąpić wysłużone F-16. Parly złożyła tę obietnicę w artykule opublikowanym w belgijskich dziennikach "De Tijd" i "Le Soir". 

Belgia planuje zastąpienie swych myśliwców F-16 nowszymi maszynami, na które ogłoszono już przetarg. Amerykańska firma Lockheed Martin przedstawiła ofertę dostarczenia myśliwców F-35, Airbus zaś myśliwców Eurofighter. Jak podaje portal FlandersNews, francuska oferta w przetargu została wysłana na kilka godzin przed upływem ostatecznego terminu, ale nie znalazły się w niej odpowiedzi na 164 pytania wprowadzone przez władze belgijskie do specyfikacji zamówienia. W związku z tym minister obrony Belgii Steven Vandeput stwierdził, że francuska oferta jest nieważna.

Czytaj więcej: Prof. Kroenig dla Defence24: NATO musi postawić na odstraszanie atomowe. Kluczowa rola Polski

 

Jednak Parly podkreśliła, że nie widzi żadnego problemu ze zgłoszeniem Rafale. W swym artykule wskazała, że Belgia nie ogłosiła klasycznego przetargu, ale raczej wystąpiła z zaproszeniem do składania ofert.

Czytaj więcej: Belgia kupi następców F-16

"Od ponad 50 lat firmy, które produkują Rafale, mają w Belgii swoje fabryki, ośrodki badawcze i sieć 800 firm partnerskich. Proponowana współpraca dotyczyłaby ponad 150 belgijskich firm, z którymi już się kontaktowano, oraz około stu projektów przemysłowych lub technologicznych o łącznej wartości 4 miliardów euro" - napisała francuska minister.

Czytaj więcej: Ekspert: Nuklearny przełom na szczycie NATO w Warszawie [WYWIAD]

 

Belgia używa obecnie maszyn F-16AM/BM, które pomimo modernizacji są mocno wysłużone. Samoloty tego typu były przez kilka miesięcy rozmieszczone w 2015 roku w Polsce, w wzmocnienia ramach misji Air Policing. Myśliwce stacjonowały w Malborku.

Belgijska flota F-16 ma istotne znaczenie dla NATO, gdyż poza działaniami Air Policing czy misjami ekspedycyjnymi uczestniczy też w systemie NATO Nuclear Sharing, w ramach którego samoloty bojowe z kilku państw dostosowane są do przenoszenia bomb jądrowych B61, rozmieszczonych w Europie.

JP/PAP

Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 15
Byk
środa, 6 grudnia 2017, 21:27

Jak wszyscy będą kupować amerykańskie samoloty to za 20 lat będą kosztowały po 300 mln USD za sztukę

Rydwan
czwartek, 7 grudnia 2017, 10:04

Tam sie najwiecej wydaje na badania wiec i efekt byc musi

0libob
czwartek, 7 grudnia 2017, 21:18

Proszę bardzo to jest konkretny a nie udawanie i pitolenie nie w amerykańskim stylu. PostawMy w końcu na Europę w której się znajdujemy i na tej podstawie tworzymy swoje bezpieczeństwo a nie na utopii amerykańskiej która tylko drugi Wietnam lub ukraine może nam zagotować. Patrioty w a.m. wydaniu. Cos czego jeszcze nie ma i nie wiadomo ile ale wiadomo ze duuuuzo kosztowac bedzie. SAMP/T juz jest! Tańszy. I realną możliwość dołączenia do europejskich technologii i projektow. Caracale źle. No teraz to nic nie macie. Zenadawaj. Byc w EU a jednocześnie się od niej odwracać. Cóż za strategia. Normalnie Żal.pl

Kristo
sobota, 9 grudnia 2017, 18:33

Żal to pisać takie banały i wierzyć w to,że tzw. Europa nas kiedykolwiek obroni (obroniła), przed kimkolwiek...co najwyżej wyrazi ubolewanie z powodu napaści na Polskę,by za chwilę poddać rozwadze "argumenty" agresora, z którym przecież żyć dalej musimy i którego od wieków szanujemy i lubimy?A w gruncie rzeczy, to przecież Polska byłaby sama sobie winna, nieprawdaż?Zejdź na ziemię panie geostrateg i poczytaj nieco historię i zacznij wyciągać wnioski z tego czym dziś jest Europa, która sama siebie nie potrafi bronić i o siebie zadbać...

prawieanonim
środa, 6 grudnia 2017, 14:52

Proszę bardzo. Mógłby ktoś przypomnieć ile Francja chciała zainwestować w Polsce jeśli kupilibyśmy Caracale?

Boczek
czwartek, 7 grudnia 2017, 17:47

Dokladnie tyle ile my żądaliśmy. W 100% chcieli wypełnić nasze żądania.

Perun
czwartek, 7 grudnia 2017, 00:28

AM uwalił przetarg na Caracale mówiąc, że offset był niewystarczający. Pół roku później stwierdził, że offset nie może być kwestią decydującą w przetargach bo wydłuża postępowanie i podnosi koszty. No i nie mamy ani offsetu ani śmigłowców.

ccc
środa, 6 grudnia 2017, 20:44

Aha. Wiemy w końcu co to jest strategiczne partnerstwo. Wg Francy polega ono na tym by strategiczny partner płacił za zakupiony towar 2 x tyle niż on wart.

andrzej.wesoly
środa, 6 grudnia 2017, 18:11

Koszt 50 - ciu Caracali to 12,5 mld zł, z czego ok. 4,5 mld czyli nieco ponad 1 mld euro to offset

Davien
środa, 6 grudnia 2017, 17:27

Z tego co wynikało z dokumentów to równowartośc kontraktu czyli ok 3mld. Euro.

bobo
środa, 6 grudnia 2017, 17:13

przecież Belgia to prawie Francja. Oni inwestują po prostu u siebie.

Realista33
środa, 6 grudnia 2017, 14:17

i to jest wlasciwy kierunek dla nas. zakupic 96 szt Rafale z pelna produkcja u nas. Nie bawic sie w LM i jego F35.

Davien
środa, 6 grudnia 2017, 17:29

Tia jasne i zapłacisz tyle samo lub więcej co za F-35 za maszyne gorszą , nie uzywająca posiadanego przez Polske uzbrojenia a o produkcji zapomnij, Dassault ci zakładów nie wybuduje za darmo a jak ci to podliczą to wyjdzie drożej niż EF-2000 dla WB.

JannWB
środa, 6 grudnia 2017, 18:24

Tak tam.. wpakuje w wasza gospodarke 4mld tylko ze te 4mld beda ciagle nasze... Te wpakowane pieniadze beda pracowały na Francuska gospodarke a nie na Belgijską.

Autor komentarza
środa, 6 grudnia 2017, 23:05

Typowo francuskie: wg belgijskiego MON francuska odpowiedź była niepełna, ale co tam, francuskie MON wie lepiej i nie widzi problemu. Skąd my to znamy?

Reklama
Reklama
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama
Reklama