DSEI 2017: Gripen jako „agresor”

12 września 2017, 15:19
Fot. A. Hładij/Defence24.pl
Fot. A. Hładij/Defence24.pl
Fot. A. Hładij/Defence24.pl
Reklama
Defence24
Defence24

Saab prezentuje nowy wariant samolotu Gripen C, przeznaczony do odgrywania roli „agresora” w szkoleniu lotniczym. Maszyna będzie mogła odzwierciedlać charakterystyki współczesnych myśliwców.

Premiera „agresora” ma miejsce podczas targów DSEI 2017 w Londynie. Przedstawiciele Saab przekonują, że propozycja jest odpowiedzią na rynkowe zapotrzebowanie na samoloty mające odgrywać w trakcie szkolenia rolę maszyny potencjalnego przeciwnika.

Gripen agresor
Fot. A. Hładij/Defence24.pl

Gripen „agresor” ma posiadać wszystkie cechy standardowych myśliwców serii C, a więc własności aerodynamiczne czy sensory i systemy łączności, ale zostanie pozbawiony możliwości przenoszenia uzbrojenia bojowego. Przedstawiciele Saab podkreślają, że użycie Gripena jako „agresora” w siłach powietrznych, które nie mają tych maszyn na wyposażeniu, daje możliwość rozszerzenia zakresu szkolenia o walkę z innymi myśliwcami od tych, które piloci wykorzystują na co dzień. To z kolei zwiększa realizm szkolenia i lepiej przygotowuje na starcie z myśliwcami potencjalnego przeciwnika.

Warto w tym miejscu dodać, że coraz częściej trening w wojskowych szkołach lotniczych uzupełniany jest przez usługi przedsiębiorstw komercyjnych. Przykładami są firmy Draken International czy Discovery Air Defence Services. Spośród maszyn wykorzystywanych w takich podmiotach, jak np. A-4 Skyhawk, L-39, L-159 czy Alpha Jet, prezentowany w Londynie Gripen wyróżnia się jednak jako nowoczesny naddźwiękowy samolot myśliwski, co może wpłynąć na zwiększenie realizmu szkolenia z jego udziałem.

Agresor
Fot. A. Hładij/Defence24.pl

W amerykańskich siłach zbrojnych występują ponadto jednostki „agresorów”, używające m.in. F-16 (USAF) czy F-5 (piechota morska). Przedstawiciele Saab podkreślają, że Gripen pozwala na odzwierciedlenie charakterystyk nowoczesnego myśliwca, a jednocześnie różni się od maszyn używanych w liniowych jednostkach sił USA czy na przykład Wielkiej Brytanii.

Z kolei użycie jako podstawy samolotu wykorzystywanego już w krajach NATO ma pozwolić na ograniczenie kosztów jego eksploatacji. Istnieje też możliwość dostosowania do roli „agresora” maszyny dwumiejscowej (Gripen D).

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Reklama
underdog
wtorek, 12 września 2017, 19:17

wydaje się, że te barwy to jakieś nieporozumienie. Za chwilę organizacje feministek, LGBT i mniejszości islamskich w Szwecji zaskarżą ten skandaliczny wizerunek wojownika i to w dodatku białego. Podobnie czerwony orzeł, który symbolizuje patriotyzm i wzniosłe cele (za wiki)

inny
środa, 13 września 2017, 08:22

Najlepszym agresorem (ćwiczebnym) dla wojsk NATO byłyby nasze MIGi-29.

michu
wtorek, 12 września 2017, 16:53

nasi juz dawno zbudowali bielika

Davien
wtorek, 12 września 2017, 15:58

Pomysł ciekawy , tylko czym to sie różni od np F-5 czy F-16 jako agresor? Możliwe że ceną , zobaczymy co z tego wyjdzie.

gts
wtorek, 12 września 2017, 20:14

Szwedzi probuja zainteredosowac kogokolwiek ta maszyna, jednak popelnili duzy blad okreslajac target rynkowy. Mysleli ze tansza maszyna przekonaja do siebie mniej zasobne kraje, problem w tym ze mniej zasobne kraje w ogole nie kupuja nowych samolotow szukajac gdzies okazji na starocie... Szwedzi maja rowniez problemy z A26 i najwyrazniej nie bardzo wiedza co z tym zrobic. Wtopili w wersje E/F zamiast budowac F2020. Mieli go na deskach juz w 2013r, ale woleli standardowe maszyny. Tymczasem podjeli decyzje w stylu Nokia ze smartfonami, wypadna z rynku calkowicie w momencie opracowania nastepcow Tornado, EF, Rafale. Do tego do oferentow koze dolaczyc jeszcze Turcja, Korea a noze i nawet Japonia i Saab skonczy z samolotami tak samo jak skonczyl z samochodami. Niestety ale zbalansowany stealth to "must have". Im moze pozostana takie nisze jak wlasnie lotnictwo szkoleniowe w ktorym moga siedziec razem z Boeingiem. Nowoczesnej maszyny to juz ani jedni ani drudzy nie sa w stanie opracowac.

sylwester
wtorek, 12 września 2017, 18:27

bez sensu , widziałem ostatnio jak ćwiczyli nasi jeden f-16 uciekał drugi go ganiał i taki kilka godzin mi hałasowali nad głową , f-16 można wykorzystać i do szkolenia i do walki a taki grip tylko do szkolenia bezsens , coś nie wydaje mi się aby był dużo tańszy od uzbrojonej wersji , a jak chcą samolot o innych parametrach lotnych to mogą poganiać się z migami

Tweets Defence24