Reklama

Geopolityka

CBA: kolejne zatrzymania w sprawie korupcji w polskiej spółce zbrojeniowej

Zatrzymania w PKP. Fot. CBA
Zatrzymania w PKP. Fot. CBA

Jak informuje Piotr Kaczorek, rzecznik CBA, Agenci CBA zatrzymali na terenie Warszawy i w okolicach Warszawy dwóch kolejnych podejrzanych w śledztwie dotyczącym ujawnionego w spółce PIT-RADWAR, wchodzącej w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, procederu korupcyjnego, w którym uczestniczyło szereg osób, zarówno zatrudnionych w spółce, jak i w podmiotach z nią kooperujących.

Zatrzymani dziś przez CBA byli związani z jednym z głównych kooperantów spółki zbrojeniowej w zakresie usług cięcia wodą. Udzielili osobie zatrudnionej w spółce korzyści majątkowej oraz jej obietnicy w zamian za działania noszące znamiona czynu nieuczciwej konkurencji, mogące wyrządzić realną szkodę w mieniu. 

Zatrzymania mają również związek z badanym w ramach prowadzonego śledztwa wątkiem dotyczącym ewentualnego przestępstwa niegospodarności, wyrządzenia znacznej szkody majątkowej w mieniu spółki na kwotę ok. 500 tys. zł . Ustalenia śledczych wskazują na nieuzasadnione przekazywanie zleceń jednej z firm zewnętrznych. Zatrzymani zostaną doprowadzeni przez funkcjonariuszy CBA do Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, gdzie usłyszą zarzuty o charakterze korupcyjnym. Trwają czynności z zatrzymanymi.

Już wcześniej funkcjonariusze z Delegatury CBA w Gdańsku przy współpracy z Żandarmerią Wojskową ustalili, że w jednej ze spółek wchodzących w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej – PIT RADWAR SA, może dochodzić do procederu korupcyjnego. Konkretne podejrzenia dotyczyły procesu zakupów maszyn, urządzeń i części do nich realizowanych przez zatrudnionych w logistyce tej spółki.

CBA rozpoczęło operację specjalną. W jej wyniku, 30 czerwca br., agenci CBA zatrzymali w Warszawie dwóch pracowników logistyki spółki zbrojeniowej - w chwilę po przyjęciu gotówki stanowiącej nielegalną prowizję za zakup części. Zatrzymani w Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku usłyszeli zarzuty korupcji gospodarczej i zostali decyzją sądu tymczasowo aresztowani. CBA ustaliło, że takich przypadków mogło być wiele, a proceder mógł trwać od lat.

Dwa tygodnie później funkcjonariusze CBA zatrzymali przedsiębiorcę, który zawyżał wartość towarów dostarczanych do spółki z sektora przemysłu obronnego o kilkuprocentową prowizję, którą po wpłacie pieniędzy za faktury, przekazywał w ramach korzyści majątkowej pracownikowi spółki. Kolejne tygodnie to nowe zatrzymania i zarzuty – dla pracownika spółki zbrojeniowej i biznesmena działającego w branży elektroniki. We wrześniu agenci CBA zatrzymali w Warszawie byłego pracownika spółki zbrojeniowej. Usłyszał on zarzuty o charakterze korupcyjnym.

Jak podkreśla PGZ, zatrzymane osoby nie są pracownikami PIT-RADWAR S.A. W ramach prowadzonego postępowania PIT-RADWAR S.A. ma status strony pokrzywdzonej.

Reklama

Komentarze (3)

  1. wz

    "bobo" i jego dyskutanci mają racje należy pilnie zbadać czy spółki skarbu państwa kierują środki publiczne do najlepszych dostawców polskich rozwiązań i usług, na jakich to się dzieje zasadach i warunkach oraz czy za te środki (lub mniejsze) nie mogły nabyć do prowadzonych kontraktów lepszych wyrobów itp.

  2. Polak

    Tak BMS to studnia wyciągania kasy z budżetu, Szafran, Bratek teraz pewnie Wierzba obniżania kryteriów testów za zgodą PGZ itd CBA powinna też zerknąć na IU i ISI i prześledzić dokumentację bo na końcu znowu powiedzą że to PGZ jest pokrzywdzony

  3. bobo

    Aby wyeliminować i zapobiec tego typu przypadkom w spółkach Skarbu Państwa (bo w prywatnych nie mają one miejsca bytu) dobrze byłoby też ZBADAĆ ZASADY / KRYTERIA (także w zakresie transparentności) DOBORU PODWYKONAWCÓW / PODDOSTAWCÓW itp. zwłaszcza w ważnych realizowanych i planowanych do wykonania projektach finansowanych z środków publicznych. Sugeruję aby w pierwszej kolejności tym badaniem objąć największe zakresowo projekty i np. rozpocząć od NDR, PILICY, TYTANA itd.

    1. Felek

      Dobrze byłoby objąć tym badaniem też kierowane tam NAREW, BMS itd.

Reklama