Brygady Obrony Terytorialnej przekazane dowództwu WOT

30 marca 2017, 16:24
Fot. Mirosław Cyryl Wójtowicz / dgrsz.mon.gov.pl
Fot. Mirosław Cyryl Wójtowicz / dgrsz.mon.gov.pl
Fot. Mirosław Cyryl Wójtowicz / dgrsz.mon.gov.pl
Fot. Mirosław Cyryl Wójtowicz / dgrsz.mon.gov.pl

W 1. Bazie Lotnictwa Transportowego w Warszawie odbyła się ceremonia przekazania brygad obrony terytorialnej w Białymstoku, Lublinie i Rzeszowie w podporządkowanie Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej.

Protokoły przekazania jednostek w obecności pełnomocnika ministra obrony narodowej ds. utworzenia obrony terytorialnej dr. Grzegorza Kwaśniaka podpisali: w imieniu dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych zastępca dowódcy gen. dyw. pil. Jan Śliwka, w imieniu dowódcy wojsk obrony terytorialnej jego zastępca płk Artur Dębczak.

Czytaj więcej: "Zawsze gotowi, zawsze blisko". Gen. Kukuła dla Defence24.pl o zadaniach i szkoleniu Wojsk Obrony Terytorialnej

Od momentu rozpoczęcia formowania, czyli przez kilka ostatnich miesięcy brygady OT: 1 Podlaska, 2 Lubelska i 3 Podkarpacka podlegały Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych, które poprzez Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych wraz z Biurem ds. Utworzenia Obrony Terytorialnej realizowało zadania związane z organizacją i formowaniem brygad.

Jak poinformował ppłk Marek Pietrzak, przekazanie brygad Dowództwu WOT oznacza, że zyskało ono zdolność do dowodzenia, w tym także szkolenia żołnierzy nowych jednostek. Według planów, trzy działające już brygady osiągną pełną gotowość bojową w 2019 roku. Tyle bowiem ma trwać szkolenie i przygotowanie żołnierzy.

Według planów resortu do końca 2017 roku mają powstać kolejne trzy brygady OT: dwie w województwie mazowieckim i jedna w Olsztynie. W 2018 roku utworzone zostaną brygady w Bydgoszczy, Gdańsku, Kielcach, Krakowie i Łodzi, w 2019 – jedna na Śląsku, a pozostałe w Opolu, Poznaniu, Szczecinie, Wrocławiu i Zielonej Górze. Wszystkie będą podlegać bezpośrednio Dowództwu Wojsk Obrony Terytorialnej.

Wojska Obrony Terytorialnej docelowo mają liczyć ponad 50 tys. żołnierzy w siedemnastu brygadach. Dowódcą formacji, funkcjonującej jako jeden z Rodzajów Sił Zbrojnych jest gen. bryg. Wiesław Kukuła. 

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Reklama
Azi
czwartek, 30 marca 2017, 18:02

Moze ktos cos powiedziec jak praktycznie wyglada sluzba w sformowanych brygadach?

lol
czwartek, 30 marca 2017, 21:30

Nie ma żadnej służby, bo brygady jak śmigłowce tylko na papierze

Tweets Defence24