Białoruś wybiera prezydenta

9 sierpnia 2020, 07:25
49473697191_8025a0e0d5_k
Łukaszenka podczas rozmowy z sekretarzem stanu USA Mike Pompeo 1 lutego br. Fot. Ron Przysucha/US Department of State/flickr

Na Białorusi rozpoczęło się głosowanie w wyborach głowy państwa. Niedziela jest właściwym dniem wyborów, który był poprzedzony przez pięć dni głosowania przedterminowego. Lokale wyborcze otwarto o godz. 8 czasu białoruskiego (godz. 7 w Polsce).

Zgodnie z konstytucją prezydent Białorusi jest wybierany na okres pięciu lat. Może nim zostać osoba w wieku co najmniej 35 lat, która posiada prawo wyborcze i na stałe mieszka w kraju od co najmniej 10 lat. W wyborach nie mogą startować osoby karane.

Kandydatami w wyborach są urzędujący prezydent Alaksandr Łukaszenka, tłumaczka i żona zatrzymanego blogera Swiatłana Cichanouska, była deputowana Hanna Kanapacka, współprzewodniczący ruchu Mów Prawdę Andrej Dzmitryjeu i lider Białoruskiej Socjaldemokratycznej Hramady Siarhiej Czeraczań.

Jako kandydata w wyborach nie zarejestrowano byłego szefa Biełhazprambanku, Wiktara Babaryki, któremu władze zarzucają malwersacje finansowe i który przebywa obecnie w areszcie. Centralna Komisja Wyborcza odmówiła także rejestracji Walerowi Capkale, podważając ponad połowę zebranych przez jego komitet wyborczy podpisów poparcia.

Alaksandr Łukaszenka startuje w wyborach po raz szósty i po raz piąty ubiega się o reelekcję. Jest prezydentem od 1994 r. Pozostali kandydaci wcześniej nie uczestniczyli w wyborach.

Głosowanie będzie przeprowadzane w 5767 lokalach wyborczych, z których 44 utworzono poza granicami kraju.

Uprawnionych do głosowania jest 6,9 mln.

Głosowanie przedterminowe odbywało się od wtorku do soboty. W ciągu pierwszych czterech dni głosowania frekwencja wyniosła według CKW 32,34 proc.

Po zwycięskich dla Łukaszenki wyborach w 1994 r. zachodni obserwatorzy nie uznali żadnych wyborów na Białorusi za zgodne ze standardami OBWE.

W czasie obecnej kampanii wyborczej władze wyjątkowo brutalnie traktowały swoich oponentów. Od 6 maja do 5 sierpnia zatrzymano ponad 1360 osób – podało centrum ochrony praw człowieka Wiasna. Wśród nich są politycy, aktywiści, uczestnicy pokojowych protestów, blogerzy, dziennikarze, obserwatorzy obywatelscy.

W areszcie w związku z zarzutami karnymi przebywają m.in. niedoszły kandydat w wyborach Wiktar Babaryka oraz dwaj szefowie komitetów wyborczych Eduard Babaryka i Siarhiej Cichanouski. Białoruscy obrońcy praw człowieka uznali dotąd za więźniów politycznych 26 osób. W piątek zatrzymano szefa sztabu Siarhieja Czeraczania, w sobotę – kierującą sztabem Cichanouskiej Maryję Maroz.

Według agencji Interfax Zachód wstępne wyniki wyborów powinny być ogłoszone w poniedziałek rano. Komentatorzy obawiają się sfałszowania wyborów przez władze w Mińsku. Wskazują też, że po ogłoszeniu wyników wyborów może dojść do zamieszek, skutkujących eskalacją stosunków pomiędzy Mińskiem a państwami Unii Europejskiej czy USA. To z kolei uczyniłoby Białoruś jeszcze bardziej zależną od Rosji, bo mogłaby liczyć tylko na pomoc Moskwy. Łukaszenka w ostatnich miesiącach sygnalizował zbliżenie z Zachodem, czego przykładem są dostawy ropy z USA, wizyta na Białorusi sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo na przełomie stycznia i lutego czy mianowanie (po ponad dekadzie przerwy) ambasadora Białorusi w Stanach Zjednoczonych. Z drugiej jednak strony, dokonywane w ostatnich dniach działania represyjne przeciwko opozycji na pewno nie służą współpracy z USA czy Unią Europejską.

Obawy o ingerencję Rosji w wybory są o natomiast tyle zasadne, że na Białorusi zatrzymano ponad 30 najemników tzw. Grupy Wagnera, pod zarzutami terroryzmu. Mogli oni dążyć do wywołania zamieszek, by zdyskredytować władze w Mińsku w oczach państw zachodnich. 

PAP/Defence24.pl

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 65
Reklama
Lewkon
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 14:11

Tytuł nie trafny. Powinno brzmieć „Prezydent wybiera Białoruś.”

dsger
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 12:28

On się sam wybiera a nie Białoruś

KAR
niedziela, 9 sierpnia 2020, 22:14

Niedługo będzie Białoruś 2.0 w Polsce. :) Jak to klasyk powiedział: "raz zdobytej władzy nie oddamy nigdy..." Jak to dalej szło? "Chyba, że będą nas wynosić martwych z gabinetów..." :)

Joł
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 11:47

Widać że masz stalin 2.0 w domu

KAR
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 14:51

Oprócz personalnie, można coś więcej?

...
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 11:12

Lepsza Białoruś niż tęczowy multikulturowy b.... i walka ze wszystkim co polskie

KAR
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 14:46

Sęk w tym, że obecny rząd tylko pozornie walczy z MULTIKULTI. Kuchennymi drzwiami wprowadza LGBT, "inżynierów" z Afryki, nie wspominając o pełnej akceptacji dla finansowania różnych dziwadeł z zagranicy. Pierwszy krok to wstrzymanie finansowania tego syfu. Ktoś, kto ma klapy na oczach, nigdy nie dostrzeże tego, że PiS i PO to dwie strony tej samej monety.

Proku
wtorek, 11 sierpnia 2020, 00:07

Tamten rząd za to wyprowadzał gruby hajs

Polish blues
niedziela, 9 sierpnia 2020, 16:13

Kto się ośmieli mieć w tej sprawie zdanie inne niż wykształceni inaczej wyznawcy pis ten tęczowy szatanista i słuus Brukseli, Moskwy, Berlina i Jeruszalaim w jednym.

yaro
niedziela, 9 sierpnia 2020, 14:56

Zamieszczam w "ciapkach" bo to cytat, żeby Davienowate gamońskie towarzystwo nie myślało, że sam to wymyślam :-) "Czyli tym razem Baćka sobie wymyślił, że wygra w głosowaniu przedterminowym, w którym frekwencja wyniosła jak przed chwilą podano, aż 41 %, choć w lokalach były pustki, bo opozycja wzywała do głosowania dziś, żeby choć próbować pilnować liczenia głosów. Sprytne. Inni mogą się uczyć. Dziś Baćka dorzuci do tego tyle głosów, żeby mieć te < 75 % poparcia, na więcej się nie zdecyduje, żeby wieczorem na ulicę wyszła tylko młoda inteligencja z dużych miast. Czy wyjdą społeczne masy, jeszcze dwa tygodnie temu były na to duże szanse, obecnie niekoniecznie, czas pokaże. Dzisiejszy wieczór pokaże. Wszystko zależy od tego, czy na ulice wyjdzie Białoruś czy tylko młoda inteligencja miejska. Tą pierwszą trudno będzie spacyfikować nawet przez armię, ta druga rozpierzchnie się pod milicyjnymi pałkami. Póki co Baćka na wszelki wypadek ściąga do Mińska też i wojsko, dużo wojska. I wyłączył internet. Ps. Jedna z „antyrosyjskich” według naszych głupawych dziennikarzy pań-kandydatek nie wytrzymała napięcia i zwiała rano do FR, do męża" ...

Dobromir
niedziela, 9 sierpnia 2020, 14:22

wyniki łatwe do przewidzenia, podobnie jak ostatnio w Polsce

Gora
wtorek, 11 sierpnia 2020, 00:09

Tak łatwe jak 140letni właściciele kamienic

tępym być to sztuka
niedziela, 9 sierpnia 2020, 17:07

Brukselskim lewackim jasnowidzem jesteś?

Polish blues
niedziela, 9 sierpnia 2020, 16:25

Otóż to.

białoruski burak z kołchozu
niedziela, 9 sierpnia 2020, 13:41

Siedmioro członków sztabu wyborczego Swietłany Tichanowskiej, najgroźniejszej rywalki Aleksandra Łukaszenki zostało zatrzymanych, z jedną z nich nie można nawiązać kontaktu, poinformowało Centrum Praw Człowieka “Wiasna”.

białoruski komentator
niedziela, 9 sierpnia 2020, 16:19

a sama Swietłana właśnie uciekła do Rosi, do męża.

popeye the sailor
niedziela, 9 sierpnia 2020, 12:59

Ciekawe na kogo stawiaja booki? Oczywiscie pytsnie retoryczne.

Polish blues
niedziela, 9 sierpnia 2020, 11:00

Tytuł raczej powinien brzmieć "Białoruś jeszcze przed wyborami wybrała prezydenta" albo jeszcze konkretniej "Prezydent Białorusi po raz kolejny wybiera siebie na Prezydenta Białorusi"

Adam
niedziela, 9 sierpnia 2020, 10:53

Takie same "legalne" i "uczciwe" jak i u nas w polsce...

Rah Warsz
niedziela, 9 sierpnia 2020, 12:51

u Wowy wybory z pewnością są tak samo legalne i uczciwe jak u Łuki a nawet bardziej.... I proszę, żebyś pisząc o moim kraju używał dużej litery, pisze się " w Polsce". Wiesz, chodzi o szacunek dla czytających i choćby tyko dlatego, że pisząc tu zarabiasz na swoje utrzymanie. Prowadzący nie uczulił cię , że jesteśmy na tym punkcie przewrażliwieni? Choć tyle przyzwoitości wypadałoby mieć :)"Adam"

Yy
niedziela, 9 sierpnia 2020, 18:40

Nie oczekuj od trolla czegokolwiek,pluje bo musi coś do gara włożyć.

złośliwy
niedziela, 9 sierpnia 2020, 17:45

Mykoly i wrażliwość. Tego nawet super glue nie skleji.

Stefan 1
niedziela, 9 sierpnia 2020, 17:16

W punkt.

Tommy
niedziela, 9 sierpnia 2020, 12:29

Przestań wygadywać takie brednie. Wybory w Polsce są wolne i demokratyczne, inna sprawa że nie zawsze Polacy potrafią rozsądnie wybrać, ale to inna kwestia.

Adam
niedziela, 9 sierpnia 2020, 13:21

100 % głosów w domach opieki było tylko na jednego "właściwego kandydata". Dziesiątki tysięcy nieważnych głosów korespondencyjnych. Co? Ludzie nie potrafili postawić krzyżyka i koperty zakleić? Patryjna szczekaczka TVPis, lobbing tylko na jednego kandydata. - A wy mi mówicie, że to były wolne wybory? Serio? Wolne wybory to nie jest tylko spacer do urny i oddanie głosu. Tyle to i na Białorusi im wolno!

Dzipot
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 11:52

A kto desantował wyborców ??? No kto ??? Kto szczuje z tefałenu całą dobę samą prawdę w lustrzanym odbiciu ?

tagore
niedziela, 9 sierpnia 2020, 18:17

A w wiezieniach poparcie dla własciwego kandydata od lat siega 90% i o czym to swiadczy?

y
niedziela, 9 sierpnia 2020, 18:08

To trzeba było iść z tym do sądu. Przecież sędziowie są niezależni od władz i sympatyzują z PO!

rokieto men
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 10:31

no nie bardzo już niezależni, SN jest przecież PISowski jakbyś nie zauważył. Nawet protestów nie rozpatrzyli bo im się nie chciało skoro i tak wygrał ten "który miał wygrać" i którego promowała jedynie słuszna TVP

Pol
wtorek, 11 sierpnia 2020, 00:10

SN jest hen na górze , a na dole kasta

Davien
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 09:24

Taak, ostatnio SN wział i z automatu odrzucił 4000 protestów ot bo wg nowej szefowej nie spełniały wymagań:)

Cistko
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 11:53

Zwykłe sądy odrzucają zwykłych ludzi i co ? No ale cóż, kasta

Davien
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 21:31

Wow apodobna ka kastę u Ziobry gdzie Piebiak był szefem rozbili:)) Ale widac niektórzy sie uchowali co udowadniasz:0

niedziela, 9 sierpnia 2020, 18:03

Zauważyłem, że komuna tutaj jest przeciwko Łukaszence.

Davien
niedziela, 9 sierpnia 2020, 17:33

Ja się bardzo cieszę, że Andrzej Duda wygrał wybory bo gdyby niewygrał to w Polsce mielibyśmy powrót do najczarniejszych lat 2007-2015 gdzie państwo znalazło się w stanie upadku. Dorobek wielu pokoleń, wzniesiony z popiołów – polski dom – ulegał ruinie, struktury państwa przestały działać, międzynarodowe korporacja codziennie zadawały gasnącej gospodarce nowe ciosy, warunki życia przytłaczały ludzi coraz większym ciężarem. Przez każdy zakład pracy, przez polskie domy przebiegały linie bolesnych podziałów. Atmosfera niekończących się konfliktów, nieporozumień, nienawiści, siała spustoszenie psychiczne, kaleczyła tradycje demokracji. Czy już nie pamiętasz afery Amber Gold? Posła RP Janusza Palikota wymachującego gumowym penisem? Nie pamiętasz jak Wojsko Polskie, Policja i Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego miały skrępowane ręce i nie mogły podjąć działać wobec niemieckich bojówkarzy dowiezionych do bicia Polaków świętujących w Stolicy Dzień Niepodległości? Te czasy nigdy nie powrócą.

ty w ogóle jesteś Davien czy Fanek ciebie udaje?
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 10:33

czy nie pamiętasz już afery Get Back, że musisz przypominać aferę sprzed 10 lat?

mm
niedziela, 9 sierpnia 2020, 23:17

wypada cieszyć się Twoim szczęściem i radować autorytetem Państwa

gregoz68
niedziela, 9 sierpnia 2020, 16:27

Pracowałeś w domu pomocy społecznej?

Cent
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 11:53

A ty w nim mieszkasz ?

niedziela, 9 sierpnia 2020, 11:27

No tak przecież u nas też jedna osoba rządzi ponad 20 lat ;)

gregoz68
niedziela, 9 sierpnia 2020, 15:21

Bez przesady. Nadredaktor już nie rządzi. Zderzył się z zakonnicą na zebrze...

y
niedziela, 9 sierpnia 2020, 18:09

Pijany był, a zakonnica jeszcze w ciąży. I do tej chwili nie może dojść do siebie...

Polish blues
niedziela, 9 sierpnia 2020, 10:59

Miło na tym forum spotkać podobnie myślących. Założę się, że zaraz nazwą nas ruskimi trollami albo brukselskimi sługusami.

Rah Warsz
niedziela, 9 sierpnia 2020, 12:57

a mijamy się z prawdą? Rzeczy należy nazywać zawsze po imieniu, można dodać jeszcze "polskojęzyczni" i "pożyteczni inaczej". Pozdrawiam

czarujący
niedziela, 9 sierpnia 2020, 18:34

To tylko kwestia z której strony patrzysz. Dla mnie pisiory to sługusy post-PZPRowskie razem z klerykowymi kapusiami, chcące oderwać Polskę od cywilizacji Zachodu. Ciemna masą lepiej rządzić - patrz Rosja, Białoruś i inne "mocarstwa"

Mat95
niedziela, 9 sierpnia 2020, 11:39

Jeżeli macie Panowie jakieś zastrzeżenia co do wyborów prezydenckich, był czas na składanie protestów wyborczych.

Davien
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 09:27

No popatrz protesty były a nowa szefowa SN z nadania PAD odrzuciła prawie wszystkie ot tak sobie nawet ich nie rozpatrujac.

Pol
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 11:55

Jak w polskich sądach - co nowego że ??? byłeś kiedyś w sądzie poza komputerkiem ?

Davien
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 21:32

Jak widac wszystkich popłuczyn po Piebiaku jednak nie wyczyścili:0 jak tys sie uchował?:)

mm
niedziela, 9 sierpnia 2020, 12:58

Do kogo? Do urzędników familii żoliborskiej? Zachowanie pozorów nie oznacza rzetelności. Z drugiej strony masy ludzi oddały swój głos motywowane nie pro państwowością a przekupstwem i klerykalizmem. Gdy rozum nie działa poszukamy go za jakiś czas ręką w nocniku. Nie mam w tym satysfakcji ani pocieszenia. Jedynie żal, że miejsce troski o gospodarkę zajęła troska o przedmurze.

Yy
niedziela, 9 sierpnia 2020, 18:45

Połowa dała się przekupić a reszta to polglowki.tak długo jak będziecie stawiać takie diagnozy nie wygranie żadnych wyborów.pozdrawiam

mm
niedziela, 9 sierpnia 2020, 23:08

Dziękuję za wyjątkowo trafne spostrzeżenia dotyczące społeczeństwa. Masz pewien problem z liczeniem. Oczywiście niczego nie sugeruję. Może kiedyś zrozumiesz, że nie chodzi o podział na taką czy inną partię. Nawet nie o wygrywanie wyborów. Wyłącznie o przyzwoitość i choćby przeciętną mądrość

pogromca debilów
niedziela, 9 sierpnia 2020, 18:01

Następny baran. O rozumie pisze.

Mat95
niedziela, 9 sierpnia 2020, 16:01

@mm - Idąc Twoim tokiem myślenia, też można powiedzieć, że "masy ludzi oddały swój głos motywowane nie pro państwowością ani kompetencjami drugiego kandydata, a emocjami i antyklerykalizmem". No, ale trochę racji z przekupstwem masz - akurat skoro polscy politycy robią wszystko, aby nie rozwiązywać realnych problemów, to nie dziwię się, że ludzie później rzucają się po socjalne ochłapy. Swoją drogą, familia żoliborska i jej wyznawcy często twierdzą, że różni urzędnicy i sędziowie to komuchy - komu teraz wierzyć? ;)

fifi
niedziela, 9 sierpnia 2020, 18:27

Wyscie jakieś realne problemy rozwiazywali?Ciepła woda w kranie...siebie warci.

Mat95
niedziela, 9 sierpnia 2020, 22:56

Jacy "myście"? Szanowny kolega raczy uważnie czytać moje komentarze. Kulawa służba zdrowia, kartonowy system emerytalny czy niedoinwestowane WP to zasługa albo zaniechanie wszystkich środowisk politycznych w Polsce, które miały swój udział w sprawowaniu rządów. Ciekaw jestem, czy w obecnej dekadzie się to zmieni - choć wątpię. Bez odbioru.

gregoz68
niedziela, 9 sierpnia 2020, 15:23

przekupstwem?

mm
niedziela, 9 sierpnia 2020, 21:46

czego nie zrozumiałeś? Obietnica pieniędzy w zamian za głos to nie jest przekupstwo? Obietnice były zawsze i od wszystkich. To co jednak dzieje się od pewnego czasu wyznaczyło nowe wspaniałe standardy. Bezczelności i bezwstydu. W tym niestety spora część społeczeństwa nieźle się odnajduje.

Niutek
niedziela, 9 sierpnia 2020, 12:38

A wiesz gdzie wylądowały te protesty?

Davien
niedziela, 9 sierpnia 2020, 10:36

Te wybory to jest osobisty dramat Białorusi i Białorusów. Znajomy z Grodna mówił mi że od rana cerkwie biją dzwonami.

montański świt
niedziela, 9 sierpnia 2020, 20:57

Znajomy z Grodna? W Montanie?

Widział Ty montanę!,
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 08:13

W Grodnie także są cerkwie i zniewoleni ludzie kturzy pragną wolności!,

fifi
niedziela, 9 sierpnia 2020, 18:28

Cerkiew.Dzwonami?W Przemyślu słychać?

się nie sprzeda
niedziela, 9 sierpnia 2020, 17:48

Nie rób jaj Mykolaj.

Stefan 1
niedziela, 9 sierpnia 2020, 17:19

Dla nas też wyniki wyborów na Białorusi mają znaczenie.

Tweets Defence24