Reklama
Reklama
Reklama

Bez szabli, ale z historycznym nawiązaniem – nowe mundury Straży Marszałkowskiej

20 listopada 2017, 12:48
fot. projekt rozporządzenia MSWiA w sprawie umundurowania strażników Straży Marszałkowskiej
fot. projekt rozporządzenia MSWiA w sprawie umundurowania strażników Straży Marszałkowskiej
fot. rojekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie umundurowania strażników Straży Marszałkowskiej
fot. projekt rozporządzenia MSWiA w sprawie umundurowania strażników Straży Marszałkowskiej
fot. projekt rozporządzenia MSWiA w sprawie umundurowania strażników Straży Marszałkowskiej
fot. projekt rozporządzenia MSWiA w sprawie umundurowania strażników Straży Marszałkowskiej

Prace nad ustawą o Straży Marszałkowskiej trwają. W Sejmie posłowie procedują przepisy główne, podczas gdy MSWiA przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie umundurowania funkcjonariuszy nowej służby mundurowej. W projekcie, jak na razie, nie znalazły się choćby szable, które zgodnie z pojawiającymi się wcześniej informacjami miały być elementem nowego stroju reprezentacyjnego Straży Marszałkowskiej.

Umundurowanie strażnika składać się będzie z 4 różnych rodzajów ubioru: służbowego, galowego, specjalnego i nie istniejącego dotąd - reprezentacyjnego. Ten ostatni wykorzystywany ma być przez funkcjonariuszy SM w ceremoniale powitań i pożegnań podczas wizyt parlamentarnych oraz przy asystach honorowych. Jak czytamy w uzasadnieniu umundurowanie zostało unowocześnione a jego funkcjonalność została poprawiona i dostosowana m.in. do noszenia broni palnej oraz środków przymusu bezpośredniego. MSWiA zaznacza też, że zachowano historyczne tradycje mundurowe SM sięgające XVI wieku.

Zdaniem MSWiA kolorystycznie mundury nawiązują do wyglądu strażnika z czasów marszałka wielkiego koronnego Stanisława Lubomirskiego i umundurowania strażników Straży Marszałkowskiej z czasów II Rzeczpospolitej. Tak więc nowy wzór umundurowania utrzymany jest w granatowej kolorystyce z czerwonymi i złotymi elementami. Funkcjonariusze SM w służbowej i specjalnej wersji umundurowania nosić będą czapki furażerki a w galowym i reprezentacyjnym stroju pojawi się czapka rogatywka oraz pas główny z koalicyjką.

mundury Straż marszałkowska 1
fot. projekt rozporządzenia MSWiA w sprawie umundurowania strażników Straży Marszałkowskiej

mundury Straż marszałkowska 2
fot. projekt rozporządzenia MSWiA w sprawie umundurowania strażników Straży Marszałkowskiej

mundury Straż marszałkowska 3
fot. projekt rozporządzenia MSWiA w sprawie umundurowania strażników Straży Marszałkowskiej

mundury Straż marszałkowska 4
fot. projekt rozporządzenia MSWiA w sprawie umundurowania strażników Straży Marszałkowskiej

Czytaj też: Nowa służba mundurowa przed końcem roku?

Zmianie ulegną także odznaki. MSWiA chce wprowadzić odznakę w postaci naszywki z godłem RP oraz odznakę strażnika wydziału ochrony. Modyfikacji ulec mają także m.in. oznaki identyfikacji indywidualnej, imiennej oraz ratownika wydziału ratowniczo-gaśniczego. Komendant i zastępca komendanta SM zyskać mają naszywkę w postaci biało-czerwonej tarczy obszytej nicią w kolorze złotym, na której umieszczone zostaną stylizowane, skrzyżowane złote laski marszałkowskie wokół których pojawią się stylizowane, złote liście dębu. 

mundury Straż marszałkowska 5
fot. projekt rozporządzenia MSWiA w sprawie umundurowania strażników Straży Marszałkowskiej

Czytaj też: Sejmowa służba specjalna? Pierwsze czytanie ustawy o Straży Marszałkowskiej 

MSWiA proponuje, by rozporządzenie weszło w życie 14 dni od daty ogłoszenia. Rozporządzenie przewiduje wymianę wszystkich składników umundurowania na nowe nie dłużej niż rok od wejścia w życie przepisów. 

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 22
Reklama
Obiektywista44
wtorek, 17 kwietnia 2018, 14:39

Te moracze to prawie jak żołnierze z OMON-u w Federacji Rosyjskiej :)

bubu
wtorek, 21 listopada 2017, 11:09

mi to przypomina francuskie umundurowanie i furażerki zresztą nieładne ale czy to jest pilna potrzeba ? wymiana mundurów....

jj
poniedziałek, 20 listopada 2017, 23:04

Wyglądem to przypomina ukraińskie wojsko. Kicz, brak nawiązania do tradycji, bezsensowne kroje. Słowem - tragedia. Po co kamuflaż Straży Marszałkowskiej w dodatku taki, który przypomina wyglądem jakiś tadżycki OMON albo inne wewnętrzne formacje reżimów zza wschodniej granicy. Rogatywki okropne jak z bazaru.

say69mat
wtorek, 21 listopada 2017, 09:47

Ukraińskie??? Wyglądają jak zespół reprezentacyjny Leibstandarte ... oddział Polska. Nie rozumiem, skąd to szaleństwo z militaryzacją służb nie mających nic wspólnego z tradycją militarną służb w domenie polskiej państwowości???

men
poniedziałek, 20 listopada 2017, 15:16

a husarskie skrzydła gdzie??!!!

Patrycja
wtorek, 21 listopada 2017, 18:52

Fajnie że nie ma większych problemów.

observatorus
piątek, 8 marca 2019, 16:55

"Dla kazdego jego wlasne problemy sa najwazniejsze".

Stanisław
piątek, 1 grudnia 2017, 11:31

Przynajmniej teraz przypomina to umundurowanie. Dotychczas były to jakieś chore marynarki dwurzędowe z dziwnymi obszyciami. Podobnie powinno się zmienić umundurowanie Straży Miejskich i Gminnych.

PawelOz
poniedziałek, 20 listopada 2017, 14:58

Te furazerki i niebieskie kamo.... Prawie jak radzieccy milicjanci.

Bren
wtorek, 21 listopada 2017, 13:23

1 obrazek z mundurami niestety rodzi skojarzenia z efektem pracy Boss dla SS, a mundury polowe to wypisz-wymaluj OMON. WTF????

muminek
poniedziałek, 20 listopada 2017, 13:43

Ja mam pytanie - do kogo będzie strzelać straż marszałkowska - bo nie będą mieli szabli ale będą mieli broń ostrą ... do posłów, ich gości, wycieczek szkolnych, obywateli chcących w duchu demokracji zobaczyć jak tworzy się prawo w Sejmie ?? a nie - obywatele już tam nie mają wstępu - taka demokracja ... więc do kogo ??

Torent
poniedziałek, 20 listopada 2017, 19:34

Ze 4 lata temu wszedł osobnik z prefabrykatami do zmontowania bomby i usiadł w kilku salach przed takimi jak Miller.

a roboczy jest w kolorze OMONu
poniedziałek, 20 listopada 2017, 13:24

Do galowego brakuje jeszcze pawiego pióra.

Woyda
poniedziałek, 20 listopada 2017, 13:19

Pierwsze serie zdjec- pomyslałem ze to SS lub inna niemiecka formacja z czasów ostatniej wojny.

Krek
poniedziałek, 20 listopada 2017, 13:18

Kolejny przykład braku wyobraźni. Po co mnożyć ilość mundurów. Mudur galowy powinien być taki sam jak reprezentacyjny (albo na odwót, dla mnie bez znaczenia). Ale i tak "adidasów" z kompletu specjalnego nic nie przebije... :)

kicz
poniedziałek, 20 listopada 2017, 13:06

Jeżeli chodzi o nakrycie głowy to nie ma to sensu. Czapka z daszkiem zawsze spełniała swoją role przed deszczem i słońcem. Jak ktoś używa lornetki w lesie to wie o czym mówię. Człowiek, który to zaakceptował jest cywilem lub nie ogarnia tematu.

Infernoav
wtorek, 21 listopada 2017, 09:34

Po co Ci ochrona przed słońcem w budynku ?

zły
wtorek, 21 listopada 2017, 16:04

Istotne wzmocnienie potencjału...

vvv
poniedziałek, 20 listopada 2017, 12:57

super nowe mundurki dla ot, nowe mundurki galowe dla ot, nowe mundurki dla SW, nowe mundurki dla SM a wojsko lata w stalowych orzeszkach, w szelkach dusicielkach i mundurach z demobilu :D

CB
poniedziałek, 20 listopada 2017, 14:53

A mógłby ktoś wytłumaczyć takiemu głupolowi jak ja, dlaczego potrzebne są oddzielne mundury "galowe" i "reprezentacyjne"? W jakiż to odmienny sposób będą wykorzystywane?

Grzesiek
poniedziałek, 20 listopada 2017, 14:18

Co parę dni przechodzi koło moich okien dość spora grupa żołnierzy zawodowych na strzelnicę i jakoś nie zauważam tego o czym piszesz. Mało tego ostatnio mój kolega kupił spod lady w sklepie militarnym cały mundur WP, używany. Nie wygląda jak z demobilu, raczej jest pierwszej świeżości, mało przechodzony, uszyty z dobrych materiałów i ergonomicznie skrojony.

Antypolityczny
piątek, 24 listopada 2017, 22:09

Widzę, że historia Polski i historia Straży Marszałkowskiej jest ogólnodostępna ale nikomu nie chcę się poczytać. Nawiązań do polskiej służby mundurowej sporo a z nowego stylu wąskie nogawki spodni. Trochę za kolorowo dla mnie ale tokwestia gustu...