Reklama

Geopolityka

Apache dla Emiratów za 3,5 mld USD

Fot. J.Sabak
Fot. J.Sabak

Departament Stanu udzielił zgody na sprzedaż śmigłowców AH-64E dla Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Szacunkowy maksymalny koszt to 3,5 mld dolarów.

Departament Stanu USA udzielił 8 grudnia br. zgody na sprzedaż, w ramach programu Foreign Military Sales, 28 zmodernizowanych i 9 nowo wybudowanych śmigłowców uderzeniowych Apache AH-64E do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Proponowana sprzedaż poprawi zdolność operacyjną armii ZEA, aby sprostać obecnym i przyszłym zagrożeniom i zapewnić większe bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej.

Czytaj także: Izraelczycy modernizują śmigłowce Apache

Pakiet sprzedażowy, wyceniony na maksymalnie 3,5 mld dolarów, zawiera oprócz śmigłowców dodatkowy sprzęt, np. w postaci 76 silników T700-GE-701D, 39 systemów obserwacyjnych AN/ASQ-170 i AN/AAR-11 oraz systemy ostrzegania o opromieniowaniu radarem i odpaleniu rakiet, nawigacji, a także zestawy przeznaczone do współpracy z bezzałogowcami. Dodatkowo Amerykanie wyszkolą pilotów oraz wsparcie techniczne.

Głównym wykonawcą będą zakłady Boeinga w Mesa, AZ i Lockheed Martin w Orlando na Florydzie. Przy czym należy zaznaczyć, iż ZEA nie będą miały trudności w wprowadzeniu śmigłowców Guardian do swoich sił zbrojnych albowiem już teraz w strukturach armii służy 28 maszyn typu Apache w wersji AH-64D (prawdopodobnie to one posłużą jako podstawa do modernizacji). Opublikowanie notyfikacji przez agencję DSCA nie jest równoznaczne z podpisaniem kontraktu.

Czytaj także: 4 tysiące pocisków Hellfire II dla Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Boeing AH-64E Apache Guardian różni się od poprzednich modeli znacznie nowocześniejszym układem napędowym z silnikami T700-GE-701D o większej mocy, przekazywanej na wirnik z kompozytowymi łopatami. Zmodernizowano również awionikę i oprogramowanie. AH-64E otrzymał zmodyfikowany układ optoelektroniczny M-TADS/PNVS (ang. Modernized Target Acquisition Designation Sight/Pilot Night Vision Sensor) charakteryzujący się wyższą rozdzielczością, nowsze systemy samoobrony oraz zmodernizowany system śledzenia celów i radar Longbow. W wersji dla US Army maszyna posiada również możliwość kontrolowania do czterech BSL typu Grey Eagle lub Shadow M2.

Boeing AH-64E Apache Guardian bierze udział w rywalizacji w programie Kruk, który ma na celu wyłonienie następcy Mi-24 w Wojsku Polskim. Jego rywalami są AH-1Z Viper proponowany przez Bell Helicopter, Tiger oferowany przez Airbus Helicopters oraz T-129, proponowany przez Turkish Aerospace Industries.

Czytaj także: Rezygnacja z Caracali szansą dla Kruka

Reklama

Komentarze (10)

  1. F22B

    Ah64f w drodze.

  2. Zdegusto

    Coś mi się wydaje że tego kruka to przez najbliższe 10 lat będzie sokół pomalowany na czarno udawał. Nie będzie pieniędzy na taki zabawki niestety. Na rocznicy powstania MW prezydent powiedział że modernizacja MW jest priorytetem a tam byle motorówka kosztuje miliardy...

  3. Wieloletni_czytelnikWyborczej81

    Tyle że w Polsce czas biegnie inaczej i jeszcze dekadę będą konferować a potem dekadę wybierać, dekadę komentować i dekadę nic nie robić i czekać. A odrzucą przez brak off-set'u, jak przy Caracalach dla polskiego przemysłu i wojska !

  4. olek

    Indonezija za 8 AH 64 zaplacila 1.42mld dol to mam wyjdzie za 16 AH 64 okolo 2,8 mld dol a za 32 planowanych 5,6 mld dol troszku drogo

  5. tec

    Nawet najnowocześniejsze śmigłowce nie zapewnią im przewagi skoro nie ma w nich ducha walki co widać w konflikcie w Jemenie. Saudyjczycy są tam gromieni przez wojowników w łapciach na nogach.

    1. krzysiek84

      Nie sztuką jest dać małpie czołg i wysłać ją na wojnę. Saudyjscy dowódcy nie są uczeni walki z partyzantką, bo monarchia przykłada wagę do nauki koranu na pamięć i równie ważnych rzeczy, a luki w wyszkoleniu ma zapełnić sprzęt, który został uznany za zbyt kosztowny nawet dla US Army. Na szczęście dla krajów demokratycznych to tak nie działa i AS dostaje baty od zdeterminowanych wojowników nie chcących absolutyzmu.

  6. olo

    świetny sprzęt, mam nadzieję że taki wybierzemy..

  7. 5.10.15

    No to chyba sobie odpuścimy Apacha i kupimy coś tańszego. W końcu to i tak tylko 16 śmigieł i wielkiej różnicy nam na froncie nie zrobią.

    1. vvv

      co kupisz? tyle to kosztuje i ah-64e jako jedyny ma racje bytu i mozliwosc walki z FR. inne smigla będą latwym celem i beda slepe. ah-64 to nie tylko genialny smiglowiec bojowy z mozliwoscia wyposazenia go w brimstony 2 ale rowniez radar pola walki i jednostka dowodcza dla dronow a przez to i dla artylerii i wojsk ladowych.

  8. ryszard56

    i takie dla Polski proszę

  9. Delikwent

    2 mld $ za 16 maszyn to najmniej ile będzie trzeba rzucić za takiego Kruka jak ten.

  10. REN

    Jakość kosztuje.

Reklama